23 Ekim 2019, Çarşamba 09:31:14

İlker Aycı; 'Bu durum beni çok rahatsız ediyor'

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yazılım hatası nedeniyle aylardır yerde beklettikleri 24 Boeing 737 Max 8 tipi uçakların zararı için taksimetrenin çalıştığını söyledi.
  • Beni de rahatsız eden çok şey var. Mesela 34L pistine ILS CAT I alçalması yapılamaz, ama herkes yapmaya devam ediyor. Mesela yılın %40 ında rüzgarlar 050 den esiyor bu beni rahatsız ediyor sizi ediyormu bilmem. Mesela Apron güneye değil de kuzeye yapılmış olsaydı inen uçaklar bu kadar taksi yapmazlardı. İnişteki enerji santralleri batıyor. Kar yağdığında çok merak ediyorum, beni çok rahatsız ediyor acaba o kadar trafiği ve yolcuyu misafir edebilecek bir yer bulabilecek misiniz? Olsun her müdürlüğün bir sonu vardır. Sorun yok.
  • Canınız inşallah daha çok sıkılır siz haksız yere işten çıkarıyosunuz milleti ilk umut veriyosunuz kış geliyor sözleşme fesh helede iş kazası yaşamış iyileşme süreci geçmemiş birini SİZİ ALLAH'IN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM ALLAH VAR ALLAH
  • Maxlari ise almadiginiz turk pilotlari kullanir :))),sizde boylecene rahata kavusursunuz.Sizin gibi yoneticiler yatarken nasil rahat ediyor o kadar mazlumun .....
  • Merhaba. Ben Pinokyo! Çok iyi biriyim. Ustamı tanısanız beni daha da seversiniz.
  • 1-)Sadece tasarrufla olmaz,tasarrufun yanısıra gelir arttırmak lazım.Tasarruf tedbirlerinin yanısıra gelir arttırıcı unsurlar gerekli. 2-)Litakata önem ver. 3-)Ticareti işin ehline ver,ticaret depaetmanında baştan itibaren sıkıntı var. 4-)Max’lerin iadesiyle ilgili Hukuk müşavirliğğnde sıkıntı var.Hukuğun başına havacılık hukukunun yanısıra havacılığı çok iyi bilen birisi lazım. 5-)Kısa uçuşlarda 777 full gitse zarar yazar.OCC’e talimat ver içhata son 3 gündede olsa 777 vermesin. 6-)Hak,hukuk,adalete önem ver,özellikle ticarette atanan Müdür önemlidir.En az 5 yıl şirket tecrübesi olmayan birini ticarette Müdür olarak atama.İnsan ilişkileri düzgün olmayan kişi ticarette yöneticilik yapamaz. Hiçbir art niyet olmadan yazdım emin olunuz.THY hepimizindir.
  • Ilker bey kım kakaladı size bu Max ucaklarını Trump mı .yazık yerde çürüyorlar .bence THY de yeni bir yönetime acıl ihtiyac var yorumlara bakın hakkınızda hic olumlu yorum yok. üzüldüm dogrusu.
  • Aylık geliriniz nedir İlker Bey? Ben de duyduklarımdan memnun değilim.
  • Canımızı dişimize takıp açığı kapatacağız başkanım...
  • Sizin gibi birinin de THY'nin başında olması Türk milletinin canını sıkıyor olabilir. Şimdiden suçu diğer havayollarına atarak bu işten kurtulmak için bahaneler ini güçlendirme toplantısı gibi olmuş.
  • İlker Aycı THY’nin başına gelmiş en talihsiz olaydır. Maalesef. Şovmensin

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yazılım hatası nedeniyle aylardır yerde beklettikleri 24 Boeing 737 Max 8 tipi uçakların zararı için taksimetrenin çalıştığını söyledi. Aycı, “Bu beni çok rahatsız ediyor. Sözleşmeden doğan haklarımızı kullanmak için müzakerelerde bulunuyoruz” dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul’da dün düzenlenen basınla sohbet toplantısında, önemli açıklamalarda bulundu. Yazılım hatası nedeniyle aylardır yerde beklettikleri 24 adet Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı sıkıntısının aşılmasını merakla beklediklerini belirten Aycı, bu sorundan kaynaklanan sıkıntıları aşmak için neler yaptıklarını anlattı.

Şu anda havada olması gereken 24 uçağı kullanmamasından kaynaklanın sıkıntının büyüklüğüne dikkat çeken Aycı, “24 uçağın yerde olması beni çok rahatsız ediyor” dedi. Sorunun çözülmesi için üretici firmayla görüşmelerinin sürdüğünü ifade eden Aycı, bu yılki meseleyi bu yıl halletmeye çalıştıklarını kaydetti. Sözleşmeden doğan haklarını kullanmak için müzakerelerde bulunduklarını anlatan Aycı, güçlü ve köklü bir firma olan Boeing’in bu sorunu çözeceğine inandığını dile getirdi.

Yaşadıkları sürecin çok kritik bir durum olduğuna vurgu yapan Aycı, “Yerdeki onlarca uçağı uçuramadığımız için ciddi kayıplarımız var. Bu uçakların bakım maliyetleri var. Kayıplarımız için taksimetre çalışıyor. Temennimiz Boeing’in sorunu bir an evvel çözmesi. Belirsizlik bu sürecin en kritik noktasını oluşturuyor. Üretici firmanın da bunu öngörmemesi büyük sıkıntı. Bu durum Moralimizi bozuyor” dedi.

SORUNUN AĞIRLIĞINI ÇOK HİSSEDİYORUZ

Boeing 737 Max sıkıntısı başladığından beri krizin yükünü ve ağırlığını hissettiklerini anlatan Aycı, 2019’a ilişkin hedeflerini aşağı yönlü revize etmek zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Taşınan yolcu hedefini 80 milyondan 76 milyona, kapasite artışını yüzde 7,5-8’den 4’e çektiklerini belirten Aycı, benzer şekilde yıllık gelir hedefini de 14,1 milyar dolardan 13,6 milyar dolara düşürdüklerinin bilgisini verdi.

SEKTÖRÜN KAYBI BÜYÜK

Max sıkıntısından dolayı sektördeki birçok oyuncunun benzer kayıplar yaşadığını belirten THY Genel Müdürü Aycı, sektörü domine eden üretici sayısının iki ile sınırlı olmasının işi daha da çıkmaz hale getirdiğine dikkat çekti. Boeing yönetiminin krizi aşmak için iyi niyetli ve yapıcı davrandığını da belirten Aycı, “Beklentim bu kadar köklü bir şirketin bu işleri başarıyla yürütmesidir” diye konuştu.

2020’nin planlarını yaptıklarını da belirten THY İcra Kurulu Başkanı Aycı, “Boeing 737 Max krizi başladığında biz hem B hem de C planlarımızı yaptık. Şu anda B planımız çerçevesinde kiralama yoluna giderek açığımızı kapatmaya çalışıyoruz. Kiralık uçaklarla filomuzu güçlendirdik. Yolumuza bir şekilde devam edeceğiz. C planımız da var ancak şu anda C palanı safhasında değiliz” şeklinde konuştu.

50 UÇAKLIK BELİRSİZLİK ZOR BİR DURUM

Türkiye’nin 2013’te verdiği siparişler çerçevesinde gelecek yıl Boeing’den 25 uçak daha alması gerektiğini belirten İlker Aycı, hem yerde olanlar hem de gelecek yıl almamız gerekenlerle birlikte toplamda 49-50 uçağın gelecek yıl filoda olup olmayacağını bilmeden planlama yapmanın çok zor bir iş olduğunu vurguladı.

ÇOK ZORLU BİR YILI GERİDE BIRAKIYORUZ

İlker Aycı, şunları kaydetti: “Eldeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Taşınma yılında bilançoyu karla kapatmaya çalışıyoruz. Duran varlıklarımızı değerlendirmeye çalışacağız. Max krizi, taşınma, iç hatlarda baş gösteren daralma ve seçimi yaşadığımız, operasyonel anlamda çok zor bir yılı geride bırakıyoruz. Üçüncü çeyrek sonuçlarımızı haftaya açıklayacağız. Karlı bölgeye geldik diyebiliyoruz artık. 200 milyon dolarlık bir iyileştirme planlıyoruz. Yıl sonunda kar açıklayacağız ancak bunun içimize sinen bir kar olması için çalışıyoruz.”

Max sıkıntısından dolayı kıstıkları seferlerin yüzde 60’nın dış hatlarda, yüzde 40’ının ise iç hatlarda olduğunu belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker, iç hatlarda yazın yaşanan sıkışıklıkta diğer firmaların 20-25 kadar uçağı iç hatlardan alıp dış hatlara kaydırmanın etkili olduğuna dikkat çekti. Tatil sezonunda yaşanan fiyat artışının asıl nedeninin bu olduğunu belirten Aycı, Boeing 737 Max gibi bir sıkıntıları olmamasına rağmen diğer yerli hava yolu şirketlerinin daha fazla gelir elde etmek için iç uçuşlarını kıstığını ve yurt dışı uçuşlarını arttırdığını belirtti.

Aycı, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Bizim uçuş kesme sebebimiz belli. Max krizi yaşamayan firmalar neden iç hat uçuşlarını kestiler veya azalttılar. Ortada haksız ve etik olmayan bir durum var. Regülatör kurumlar bu konuya bakmalı. İç hatlarını yüzde 30-35 arasında daraltmaya gittiler. THY’yi suçlamak kolay fakat madalyonun bir de diğer yüzü var. 20-25 uçağı bir anda iç hatlardan kestiler. Bizim resim olarak bir şikayetimiz yok ama bu işin de bir yolu yordamı var. Vatandaşlarımızı mağdur etmemek için geniş gövde uçaklarımızı dar gövdeli hatlara göndermek zorunda kaldık."

İlker Aycı; 'Bu durum beni çok rahatsız ediyor'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (76)

İlker Bey ~ 17 gün önce
Beni de rahatsız eden çok şey var. Mesela 34L pistine ILS CAT I alçalması yapılamaz, ama herkes yapmaya devam ediyor. Mesela yılın %40 ında rüzgarlar 050 den esiyor bu beni rahatsız ediyor sizi ediyormu bilmem. Mesela Apron güneye değil de kuzeye yapılmış olsaydı inen uçaklar bu kadar taksi yapmazlardı. İnişteki enerji santralleri batıyor. Kar yağdığında çok merak ediyorum, beni çok rahatsız ediyor acaba o kadar trafiği ve yolcuyu misafir edebilecek bir yer bulabilecek misiniz? Olsun her müdürlüğün bir sonu vardır. Sorun yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakkımı Helal Etmiyorum ~ 18 gün önce
Canınız inşallah daha çok sıkılır siz haksız yere işten çıkarıyosunuz milleti ilk umut veriyosunuz kış geliyor sözleşme fesh helede iş kazası yaşamış iyileşme süreci geçmemiş birini SİZİ ALLAH'IN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM ALLAH VAR ALLAH

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haranli ~ 18 gün önce
Maxlari ise almadiginiz turk pilotlari kullanir :))),sizde boylecene rahata kavusursunuz.Sizin gibi yoneticiler yatarken nasil rahat ediyor o kadar mazlumun .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pinokyo ~ 18 gün önce
Merhaba. Ben Pinokyo! Çok iyi biriyim. Ustamı tanısanız beni daha da seversiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dostça tavsiyeler ~ 18 gün önce
1-)Sadece tasarrufla olmaz,tasarrufun yanısıra gelir arttırmak lazım.Tasarruf tedbirlerinin yanısıra gelir arttırıcı unsurlar gerekli. 2-)Litakata önem ver. 3-)Ticareti işin ehline ver,ticaret depaetmanında baştan itibaren sıkıntı var. 4-)Max’lerin iadesiyle ilgili Hukuk müşavirliğğnde sıkıntı var.Hukuğun başına havacılık hukukunun yanısıra havacılığı çok iyi bilen birisi lazım. 5-)Kısa uçuşlarda 777 full gitse zarar yazar.OCC’e talimat ver içhata son 3 gündede olsa 777 vermesin. 6-)Hak,hukuk,adalete önem ver,özellikle ticarette atanan Müdür önemlidir.En az 5 yıl şirket tecrübesi olmayan birini ticarette Müdür olarak atama.İnsan ilişkileri düzgün olmayan kişi ticarette yöneticilik yapamaz. Hiçbir art niyet olmadan yazdım emin olunuz.THY hepimizindir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taner ~ 19 gün önce
Ilker bey kım kakaladı size bu Max ucaklarını Trump mı .yazık yerde çürüyorlar .bence THY de yeni bir yönetime acıl ihtiyac var yorumlara bakın hakkınızda hic olumlu yorum yok. üzüldüm dogrusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
X ~ 19 gün önce
Aylık geliriniz nedir İlker Bey? Ben de duyduklarımdan memnun değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aylık gelir ~ 18 gün önce
Bunun İlker Beyin aylık geliriyle bir ilgisi yok.
A330/A350 F/O ~ 19 gün önce
Canımızı dişimize takıp açığı kapatacağız başkanım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rasim ~ 19 gün önce
torpil detected
Thymax ~ 19 gün önce
Sizin gibi birinin de THY'nin başında olması Türk milletinin canını sıkıyor olabilir. Şimdiden suçu diğer havayollarına atarak bu işten kurtulmak için bahaneler ini güçlendirme toplantısı gibi olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Max kruse ~ 19 gün önce
İlker Aycı THY’nin başına gelmiş en talihsiz olaydır. Maalesef. Şovmensin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ismail ~ 19 gün önce
Marşı söyledin ya helal olsun ama elin arabı bizim tribüne silah hareketi yapıyo

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000