28 Mart 2009, Cumartesi 22:00:57

Helikopter kazasının ardından şok eden açıklama!

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin uçuş güzergahındaki hava durumuna ilişkin kendilerinden bilgi istendiğine dair ellerinde kayıt bulunmadığını bildirdi.
  • gerçekten şok eden bir açıklama...açıklamayı yapanın bu konuyla ilgili, bilgili olduğu şüpheli.. bir pilot metoroloji almadan tabii ki kalkış yapmaz.. ve meteoroloji kalk derse kalkar, kalkma derse kalmaz...ancak işin içinde olan herkes bilirki meteoroloji her seferinde yazıldığı gibi çıkmaz...böyle bir durumda da gerekenler yapılır...
  • Bu açıklamadan tatmin olan varmı.Kazanın suçunun rahmetli pilota yüklenmesi kimleri rahatlatır önce bunu düşünmek gerekir.
  • Yolcu baslikli yoruma!SGHM,olay yeri verilerinin tutmayisi,neyi ispat etmektedir.Önce sistemin basindakilerin,egitim durumlari,bu göreve gelinceye kadar,hangi görevde bulunduklari ve deneyimlerini acikca arastirilamasi gerekir.Yanlisliklarin hesabini birileri verecektir.Bu hem politik hemde yargi karsisinda.2000 kisilik aramanin neticesini dünya ögrendi.Eger bundan ders cikaramazsak,böyle sakarliklardan kurtulmak degilde azaltmak bile mümkün olmaz.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • FOKKER 27 BU EN YETKİLİ MAKAMI AÇIKLARMISIN BİİİR , BU EN YETKİLİ MAKAM SADECE METEOROLİJİK ŞARTLARIN KABULÜNE Mİ BAKAR İKİİ, O YETKİLİ MAKAMIN BAŞKA SORUMLULUKLARIVARMIDIR ÜÜÇ, MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR DÖÖRT...
  • fokker 27, sevgi saygılarını kabul ettik ve aynen (ve gerçekten) bilmukabele diyoruz da..bu 35 dakikalık zamanda ne oldu , bu değişiklik niye, yazanlar farklı gibi.bizden de sevgi saygılar kardeşim telaş etmeyin.
  • yandaş bürokrat nereye saldıracağını şaşırmış.metoroloji bilgilerine sadece kendileri sahipmiş gibi utanmadan bir de beyanat veriyor.sen bu beyanatı vermek için kimden talimat aldın ?sana bu talimati veren yüzsüzlere şunu soruyoruz:siz kriz yönetmek yerine kriz çıkartan ve bunu defalarca tekrarlayan" iki kazı gütmekten aciz insanlar" size telefonla ulaşılmasına rağmen 48 saat boyunca bu insanlar için ne yaptınız?en azından birinin hafif yaralı olduğunu bildiğimiz bu insanları beceriksizliğinizle ölüme terk ettiniz.şimdide utanmadan rahmetli pilota pislik bulaştırmaya çalışıyorsunuz.artık utanın ve susun en azından cenazeler defnedilinceye kadar.
  • vay be , nasıl şok haber olabilirmiş, netice kader miş , basiret bağlanmasıy mış .savunma hazır. piyonlar hazır, Airporthaber, lütfen bizleri aydınlatmaya devam..bu sayede büyüyorsunuz
  • Yanlış anlaşılmasın.Helikopter dahil tüm hava araçları En yakın yetkili makama uçuş planını göndermeden ve onun teyidini almadan KALKIŞ yapamaz.Pilot uçuş planına METEOR VE NOTAMLAR incelendi ifadesini yazmak mecburiyetindedir.ELT konusuna gelince çeşitli nedenlerden çalışmamış olabilir.İnceleme neticesinde sebebi bulunur.Normal şartlarda küçük bir uçağa/hlkp.e bir bavulu sert bir şekilde yüklediğiniz zaman bile ELT faaliyete geçebilir.Bu arada sayın BAYKALa da şimdiye kadar aklının nerde olduğunu sormak gerekir.Sevgiler,saygılar.
  • Bu haber neden şok ediyor anlamış değilim.Kendileride ifade ediyor ki pilot bu devirde hava durumunu çeşitli kaynaklardan alabilir ve değerlendirir.Uygun güzergahı seçerek kalkışını yapar.Fakat yol boyunda karşılaşılan kötü hava şartlarına göre uygun hareket eder.Netice kader dir,basiret bağlanmasıdır.Başka birşey değil.Sevgiler.Tüm ölmüşlerimize Allah rahmet eylesin.

Mehmet Çağlar, yaptığı açıklamada, meteorolojik verilerin kullanılmasının uçuşlar için çok önemli olduğunu vurguladı. ''Böyle havalarda yapılacak uçuşlarda, meteorolojinin görüşüne başvurulması hayati önem arzediyor'' diyen Çağlar, kurumunun havadaki buzlanma, yağış durumu, rüzgarın yönü ve hızı gibi daha birçok bilgiyi paylaştığını hatırlattı.

Çağlar, ''Her türlü bilgiyi veriyoruz. THY'ye ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bu konuda sınırsız hizmetlerimiz var. Helikopterin düştüğü günkü hava durumuna özellikle baktım. Kar yağışı var. Görüş mesafesi düşük. Orta kuvvette rüzgar görünüyor'' dedi.

Bu olayın, bu tip durumlarda meteorolojik verilerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Çağlar, şunları kaydetti:

''Ama biliyorsunuz, pilotların bu tip uçuşlarının koordinasyonunu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yapıyor. Pilot, bizden hava durumuna ilişkin bilgileri alsa bile teknik değerlendirmeleri kendisi yapıyor. Ben, helikopterin bu konudaki teknik donanımı hakkında bilgi sahibi değilim. Ama pilot bir başka hava tahmini yapan internet sitesinden de hava durumu raporu almış olabilir ve onu da bilemiyoruz.''

 

Helikopter kazasının ardından şok eden açıklama!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 13 yıl önce
gerçekten şok eden bir açıklama...açıklamayı yapanın bu konuyla ilgili, bilgili olduğu şüpheli.. bir pilot metoroloji almadan tabii ki kalkış yapmaz.. ve meteoroloji kalk derse kalkar, kalkma derse kalmaz...ancak işin içinde olan herkes bilirki meteoroloji her seferinde yazıldığı gibi çıkmaz...böyle bir durumda da gerekenler yapılır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu açıklamadan tatmin olan varmı.Kazanın suçunun rahmetli pilota yüklenmesi kimleri rahatlatır önce bunu düşünmek gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yolcu baslikli yoruma!SGHM,olay yeri verilerinin tutmayisi,neyi ispat etmektedir.Önce sistemin basindakilerin,egitim durumlari,bu göreve gelinceye kadar,hangi görevde bulunduklari ve deneyimlerini acikca arastirilamasi gerekir.Yanlisliklarin hesabini birileri verecektir.Bu hem politik hemde yargi karsisinda.2000 kisilik aramanin neticesini dünya ögrendi.Eger bundan ders cikaramazsak,böyle sakarliklardan kurtulmak degilde azaltmak bile mümkün olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
FOKKER 27 BU EN YETKİLİ MAKAMI AÇIKLARMISIN BİİİR , BU EN YETKİLİ MAKAM SADECE METEOROLİJİK ŞARTLARIN KABULÜNE Mİ BAKAR İKİİ, O YETKİLİ MAKAMIN BAŞKA SORUMLULUKLARIVARMIDIR ÜÜÇ, MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR DÖÖRT...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
fokker 27, sevgi saygılarını kabul ettik ve aynen (ve gerçekten) bilmukabele diyoruz da..bu 35 dakikalık zamanda ne oldu , bu değişiklik niye, yazanlar farklı gibi.bizden de sevgi saygılar kardeşim telaş etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yandaş bürokrat nereye saldıracağını şaşırmış.metoroloji bilgilerine sadece kendileri sahipmiş gibi utanmadan bir de beyanat veriyor.sen bu beyanatı vermek için kimden talimat aldın ?sana bu talimati veren yüzsüzlere şunu soruyoruz:siz kriz yönetmek yerine kriz çıkartan ve bunu defalarca tekrarlayan" iki kazı gütmekten aciz insanlar" size telefonla ulaşılmasına rağmen 48 saat boyunca bu insanlar için ne yaptınız?en azından birinin hafif yaralı olduğunu bildiğimiz bu insanları beceriksizliğinizle ölüme terk ettiniz.şimdide utanmadan rahmetli pilota pislik bulaştırmaya çalışıyorsunuz.artık utanın ve susun en azından cenazeler defnedilinceye kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
vay be , nasıl şok haber olabilirmiş, netice kader miş , basiret bağlanmasıy mış .savunma hazır. piyonlar hazır, Airporthaber, lütfen bizleri aydınlatmaya devam..bu sayede büyüyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yanlış anlaşılmasın.Helikopter dahil tüm hava araçları En yakın yetkili makama uçuş planını göndermeden ve onun teyidini almadan KALKIŞ yapamaz.Pilot uçuş planına METEOR VE NOTAMLAR incelendi ifadesini yazmak mecburiyetindedir.ELT konusuna gelince çeşitli nedenlerden çalışmamış olabilir.İnceleme neticesinde sebebi bulunur.Normal şartlarda küçük bir uçağa/hlkp.e bir bavulu sert bir şekilde yüklediğiniz zaman bile ELT faaliyete geçebilir.Bu arada sayın BAYKALa da şimdiye kadar aklının nerde olduğunu sormak gerekir.Sevgiler,saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu haber neden şok ediyor anlamış değilim.Kendileride ifade ediyor ki pilot bu devirde hava durumunu çeşitli kaynaklardan alabilir ve değerlendirir.Uygun güzergahı seçerek kalkışını yapar.Fakat yol boyunda karşılaşılan kötü hava şartlarına göre uygun hareket eder.Netice kader dir,basiret bağlanmasıdır.Başka birşey değil.Sevgiler.Tüm ölmüşlerimize Allah rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000