24 Mayıs 2010, Pazartesi 13:14:30

HAVA-İŞ'TEN SICAK AÇIKLAMA

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), Türk Hava Yolları’nda irade dışı imza toplandığını belirterek bir açıklama yayınladı...
  • gözleri paramızda olanlar o paranın nasıl kazanıldığını bilirlermi acaba ne zorlukta kazanıldığını her kuruşunu hakediyoruz ve fazlasını bu mesleği yurt dışında yapanların nasıl sosyal hak ve maaşlarla yapıldığına baksınlar öyle konussunlar thy bizim özverimizle bu noktaya gelmiştir artık hakkımızı versinler hersey parada değil sağlığımızda önemli ve artık zorlanıyoruz bu yoğun tempoya biz sadece hakkımızı istiyoruz..bu işi yapmammızı kıskanan istekle k/m olmak isteyip olamayınca kötüleyen arkadaşlara selemlar unutmayınki siz istenmediniz..çamur atma çalış...
  • Bakın arkadaşlar,bu işlerde acemi olduğunuz cok acık yorum yapan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama dünyadan bir haber galiba, Atilay AYÇİN Başkan 22 yıldır bu sendikanın başında Onun GREV yapmak gibi bir niyeti yok zaten GREV CİDDİ BİR TOPLUMSAL MÜCADELEDİR.iş yerlerindeki Temsilcileriniz tamammı.Grev için bir hazırlık varmı mesela grev gözcüleri komiteleri vs Atilay GREVE EVET ÇIKARSA Kamuoyuna dönüp bak ben ne kadar yiğit sendikacıyım diyip Bir daha iş yerlerine uğramaz.Üye ne yapıyor sorunu varmı baskı görüyormu umurunda bile olmaz Atilayın derdi bir 4 sene daha koltuğunu korumak.Greve hayır çıkarsa İSTİFA ETME ONURUNU GÖSTERMEZ.Üyeye dönüp ne yapayım siz hayır dediniz der ve gidip rahat koltuğuna oturup devrimcilik oynar.Benden uyarı
  • THY özelleştiğinfden bir haber insanlar başlığına, sevgili kardeşim, Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür, Bölüm Başkanları, Bölüm Müdürleri alın teri ve üstün bilgileri ile bu görevlere geldiklerini hepimiz biliyoruz. Katılıyorum Artık Devlet Kurumu Değil tamamen özel bir şirket olduğuna hepimiz şahit olduk. Ama kimin şirketi?
  • devletin malı deniz isimli arkadaşım nerden biliyorsun o kreş yardımını evlilik yardımını? evlilik yardımı 400 tl. 1250 değil bilip bilmeden konuşma. artı bu bir adettir evlenene yardımda bulunmak, çocuğu olana yardım etmek. ülkemizin en vazgeçilmez adetlerindendir. emek verdiğimiz şirketimiz niye vermesin. siz aslında dışardan bakan birisi değilsiniz. thy ye işe girememişsin. bizim kazancımızı ve bizleri kıskanıyorsun. bu kadar basit.
  • Geçtiğimiz aylarda ana haber bültenlerinde yapılan haberler sayesinde herkesin gözü üzerimize çevrilmişti. yok ayda 3-4 bin lira maaş yok dünyayı geziyorlar vs vs diye. bunun amacı ne olabilir sizce? şimdi grev kararı alınınca insanların tepkisini üzerimize çevirmek olabilir mi acaba? arkadaşı kınamıyorum aslında, o cehaletinin kurbanı olarak buraya yazmış... sonuçta işverenin de istediği buydu ki grevi isteyen çalışanları dışarıdaki halkla karşı karşıya getirsin.. biz o işi yarı paraya yaparız mantığını taşıyanlar, dışarıda binlerce işsiz var diyenler bu işe başladıktan 3 gün sonra sendikanın çatısı altına sığınmayacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.
  • yok o sekilde yapmasin devletin mali denizmi diyen arkadas allaha sukretsin eninde sonunda para gelir bir yerden. Liderlerin Amerikada ceviz kirsin sen allaha sukret yavrum asgari ucretle calisiyorsun. Sen insan degilsinki yavrucum sosyal hak sana hak getire bak ugandada adamlar acliktan oluyor.
  • senin yerine de çinli eleman alsınlar nasıl olsa onlar daha ucuza çalışıyor :) bu mantığı kabul eder misin?
  • THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir. artık devlet kurumu olmadığı gibi özel bir firmadır.
  • THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir. artık devlet kurumu olmadığı gibi özel bir firmadır.
  • Ya ben anlamıyorum ve vatandaş olarak soruyorum, bu THY sözleşme maddelerini herkes okusun devletin parası bu kadar çok mu? Yok kreş aylığı 990Tl, yok evlilik yardımı 1250, yok ıvır zıvır TL' ler havada uçuşuyor. Yazıktır böyle bir iş varsa bizde çalışalım hemde daha az olanaklarla çalışmaya razıyız. Grevse grev yapsınlar sözleşme kabul olmasın dışarda bi dünya insan var işi yapacak, burda yoksa yurt dışından gelsin daha az paraya bile çalışırlar.

İşte Hava-İş tarafından yapılan o açıklama:

Edindiğimiz duyumlara göre, Sendikamızın grev kararını asmasından hemen sonra işverenin Müdür ve Başkanlarınca grev oylaması için çalışanlardan irade dışı imza topladığı bilgisi alınmıştır.

2821 sayılı Toplu İş Sözleşme ve Grev Yasasının 35. maddesine göre grev oylaması talebinin çalışanın bizzat kendisinin Mülki Amirliğe giderek dilekçesini vermesi şeklinde yapılması gerekmektedir.

Ancak ülkemizde maalesef yasa, hukuk, demokrasiyi dillerinden düşürmeyenler, hatta demokratik Anayasa diyenler ne yazık ki hep hukuku bertaraf etmeye çalışmaktadır.

Matbu formlarla Müdür ve Başkanlarca baskı, tehdit ile veya çalışanlar zor durumda bırakılarak irade dışı beyanlara dayanacak şekilde imza toplamak yasadışıdır ve zorbalıktır. Ancak sendika üyesi olmayan 1500-2000 kapsam dışı personelinde grev oylamasında imza verme hakkı olduğu düşünülürse işverence bu yöntemle gerekli imza her koşulda zorla toplanacaktır.

Bu nedenle sendika olarak, bu dönem üyelerimizi imza atan atmayan ikilemi ile zor durumda bırakan gerginlikler yaratmak taraftarı değiliz. Biz grev oylamasına zaten hazırız, gereğini sandıkta üyelerimiz yapacaktır. Ancak grev oylaması için imza vermek tamamen üyelerimizin özgür iradesine bağlıdır, hiç kimse buna zorlanamaz.

Bu tür hukuk dışı zorbalık ve baskılarla oluşacak grev oylamasında işverenin amacının “greve hayır çıkarmak” böylelikle sendikanın pazarlık yetkisinin elinden alınmak istenmesi olduğunu hiç unutmamak gerekir.

Üyelerimiz böylesi bir yanılgıya geçen dönemde yapılan grev oylamasında da düşmemişler bu dönemde düşmeyeceklerdir. Buna inancımız tamdır.

Grev kararı asmak greve çıkmak olmadığı gibi, grev oylamasında evet demek de greve çıkmak değildir. Olursa, bir grev oylamasında evet diyerek haklarınız için sendikanın yetkisini korumak temel görevimiz olmalıdır.

THY işvereni, çıkardığı Empathy dergilerinde “THY’nin Başarısını Çalışanların Özverisine Borçluyuz” derken sanırız borcunu alacağa dönüştürerek, boş sözler üzerine birde çalışanlara kazık atma derdine düşmüştür. Bu olsa olsa ancak “sosyal miyopluk” olabilir.

Sanırsınız ki hepimiz aptalız, bir onlar akıllı… Geçen dönem yaraladıkları personelden bir özür dileyeceklerine, hala iş barışı ve huzurunu bozma yönünde yol alıyorlar.

Biz THY A.O yetkililerini bir kez daha geçmişten ve yaşananlardan ders çıkararak herkesin içinde olduğu şirketin yönetim otobüsünü duvara çarpmamalarını diler, yeniden bir değerlendirme yapmaya ve masaya oturmaya davet ederiz.

Saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

HAVA-İŞ'TEN SICAK AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 12 yıl önce
gözleri paramızda olanlar o paranın nasıl kazanıldığını bilirlermi acaba ne zorlukta kazanıldığını her kuruşunu hakediyoruz ve fazlasını bu mesleği yurt dışında yapanların nasıl sosyal hak ve maaşlarla yapıldığına baksınlar öyle konussunlar thy bizim özverimizle bu noktaya gelmiştir artık hakkımızı versinler hersey parada değil sağlığımızda önemli ve artık zorlanıyoruz bu yoğun tempoya biz sadece hakkımızı istiyoruz..bu işi yapmammızı kıskanan istekle k/m olmak isteyip olamayınca kötüleyen arkadaşlara selemlar unutmayınki siz istenmediniz..çamur atma çalış...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bakın arkadaşlar,bu işlerde acemi olduğunuz cok acık yorum yapan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama dünyadan bir haber galiba, Atilay AYÇİN Başkan 22 yıldır bu sendikanın başında Onun GREV yapmak gibi bir niyeti yok zaten GREV CİDDİ BİR TOPLUMSAL MÜCADELEDİR.iş yerlerindeki Temsilcileriniz tamammı.Grev için bir hazırlık varmı mesela grev gözcüleri komiteleri vs Atilay GREVE EVET ÇIKARSA Kamuoyuna dönüp bak ben ne kadar yiğit sendikacıyım diyip Bir daha iş yerlerine uğramaz.Üye ne yapıyor sorunu varmı baskı görüyormu umurunda bile olmaz Atilayın derdi bir 4 sene daha koltuğunu korumak.Greve hayır çıkarsa İSTİFA ETME ONURUNU GÖSTERMEZ.Üyeye dönüp ne yapayım siz hayır dediniz der ve gidip rahat koltuğuna oturup devrimcilik oynar.Benden uyarı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
THY özelleştiğinfden bir haber insanlar başlığına, sevgili kardeşim, Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür, Bölüm Başkanları, Bölüm Müdürleri alın teri ve üstün bilgileri ile bu görevlere geldiklerini hepimiz biliyoruz. Katılıyorum Artık Devlet Kurumu Değil tamamen özel bir şirket olduğuna hepimiz şahit olduk. Ama kimin şirketi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
devletin malı deniz isimli arkadaşım nerden biliyorsun o kreş yardımını evlilik yardımını? evlilik yardımı 400 tl. 1250 değil bilip bilmeden konuşma. artı bu bir adettir evlenene yardımda bulunmak, çocuğu olana yardım etmek. ülkemizin en vazgeçilmez adetlerindendir. emek verdiğimiz şirketimiz niye vermesin. siz aslında dışardan bakan birisi değilsiniz. thy ye işe girememişsin. bizim kazancımızı ve bizleri kıskanıyorsun. bu kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Geçtiğimiz aylarda ana haber bültenlerinde yapılan haberler sayesinde herkesin gözü üzerimize çevrilmişti. yok ayda 3-4 bin lira maaş yok dünyayı geziyorlar vs vs diye. bunun amacı ne olabilir sizce? şimdi grev kararı alınınca insanların tepkisini üzerimize çevirmek olabilir mi acaba? arkadaşı kınamıyorum aslında, o cehaletinin kurbanı olarak buraya yazmış... sonuçta işverenin de istediği buydu ki grevi isteyen çalışanları dışarıdaki halkla karşı karşıya getirsin.. biz o işi yarı paraya yaparız mantığını taşıyanlar, dışarıda binlerce işsiz var diyenler bu işe başladıktan 3 gün sonra sendikanın çatısı altına sığınmayacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yok o sekilde yapmasin devletin mali denizmi diyen arkadas allaha sukretsin eninde sonunda para gelir bir yerden. Liderlerin Amerikada ceviz kirsin sen allaha sukret yavrum asgari ucretle calisiyorsun. Sen insan degilsinki yavrucum sosyal hak sana hak getire bak ugandada adamlar acliktan oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
senin yerine de çinli eleman alsınlar nasıl olsa onlar daha ucuza çalışıyor :) bu mantığı kabul eder misin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir. artık devlet kurumu olmadığı gibi özel bir firmadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir. artık devlet kurumu olmadığı gibi özel bir firmadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Ya ben anlamıyorum ve vatandaş olarak soruyorum, bu THY sözleşme maddelerini herkes okusun devletin parası bu kadar çok mu? Yok kreş aylığı 990Tl, yok evlilik yardımı 1250, yok ıvır zıvır TL' ler havada uçuşuyor. Yazıktır böyle bir iş varsa bizde çalışalım hemde daha az olanaklarla çalışmaya razıyız. Grevse grev yapsınlar sözleşme kabul olmasın dışarda bi dünya insan var işi yapacak, burda yoksa yurt dışından gelsin daha az paraya bile çalışırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000