14 Ocak 2009, Çarşamba 07:58:28

Hava-İş'e uluslararası destek geldi

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ETF) Hava-İş Sendikası tarafından Türk Hava Yolları'nın bir iştiraki olan Teknik AŞ. çalışanlarının toplu sözleşme hakkının ortadan kaldırılması girişimi olarak görülen gelişmeleri kınadı.
  • Havaiş gibi bir kurumda üyelik sıfatını taşıyabilmek adına,şu kınama metninin ithaf olunduğu kitleye ve -sözüm ona- mevcut sendika yönetimini yermek için "ağa,paşa,adamları"sıfatlarını kullanarak yorum yazanlara bikaç lafım olacak:Sözde müslüman-mümin,hacı-hoca, özünde saadet zincirine hizmet eden AKP li yönetim,insan onurunun ayaklar altına alındığı Filistine bile sessiz kalıp İsrailli dostlarının bir dediğini iki etmiyor.İşçisine gelince"sana sağlık sigortası yaptırdım,75.yıl onuruna"diyip gözünün yaşına bakmaksızın özürlü çalışanlarda dahil,canının her istediğinin iş aktini fesh etmeye devam ediyor.Utanmadan da "çalışanım sendikalı olsun ama bu sendikada olmasın" diyebiliyor.En düzgün cevabı vermiş ecnebiler,anlayana i
  • genç havacılar:dişardan,içerden gelen kuru mesajlarla sorun çözülmez.atilay hava-işde rahat sendikacılık yapacağım diye; taa.. baştan yanına adam gibi adamları deyilde.bir çuval otları (namıklar,aliler,kudretler,ahmetler) aldı.şimdikilerde zavallı ve atilayın eline bakan uslu çocuklar(yağcı,eyüp,kaya,eylem ve barutcu).hal böyle olunca hava-iş oldu bir çiftlik.atilayın çiftliği.haa bu arada kendisini eleştiren bir temsilci atamadı.atanmışlarıda eleştiriyor diye görevden aldı.işvrende hepsini işten attı(hakan,davutve en son sinan).şimdi yaptığıklarının cezasını çekiyor.yanı açık söylemek gerekirse atilayın etrafı: hep lüp lüpcü.duyduğuma göre işveren aidatları ödememiş.atilayı ilk tereden lüp lüpcüler olur.bu dünya etme bulma dünyası.
  • benim de epey bi emeğim geçti şirkete de sendikasına da ama işin aslı bence şu.israilin bu gün yaptığına çanak tutan arap milleti gibi sn atilay ayçin de bu olaylara çanak tutmuştur.yetersizliğini öyle böyle örtmüştür bu güne kadar.karşısına gülünecek bir aday çıkarılmasına rağmen kılpayı seçim kazanmış ama aklını başına alamamış.atı alan üsküdarı geçmesin inş.epey bi kale yıllara meydan okuyamadı maalesef.. uzun yıl sendikacılık ta insanı böyle yapıyo glb.Allah yardımcınız olsun.emekçilere de biraz saygı duyun pls.ne bayram ne seyran.haftasonunu vardiyalı insan bilemez.ama görünen bıçak kemiğe dayanmış.buyrun gösterin sendikacılığınızı.biz de şapka çıkaralım....
  • biz hava-iş emekcileri iki satır yazı ile uluslar arası destek istemiyoruz.ulusal-uluslararası kitle desteği istiyoruz.sendikamızın başındaki ATİLAY AĞA ve adamlarından da iş kolu çalışanlarının eylemliliğini bekliyoruz .ama ağa ve adamları 20 yıldır yemiş-içmiş yatmışlar.şimdide işveren şöyle yapıyor,böyle yapıyor deyip duruyorlar.ATİLAY AĞA sen ve adamların ne yaptı,bundan sonra ne yapacak onu söyleyin biz emekcilere.küfürle,hakaretle,şoovla ,esip,gürlemekle kitle sendikacılığının olmayacağını 20 yılın sonunda ;işverenler sana öğretti.
  • güzel kardeşim:onla,bunla uğraşacağına tis le ilğilensen ,sendikamızı kötü yöneten sendika ağalarında hesap sorsan daha iyi edersin.birde maaşaallah doğmamış çocuğa don biçmeye kalkmışsın.ortada tis yetkisi yok,boşlukda kalmışız.sen grevden,grev oylamasından bahsediyorsun.2007 grev oylamasının sonucu: atilay ağanın zaferi deyil,thy ve teknik a.ş yi yönetenlerin ağa ya bir hediyesidir.şimdi hesap görüyorlar.
  • Dağobel efendi yine sensin anlamamak için ahmak olmak lazım.Sen ve senin gibiler yakında göreceksiniz tis sürecinde herşeyi.Özel sağlık sigortası neden yaptırıldı sanıyorsun?Sana bir soru bugün grev oylaması olsa geçen seferkinden daha çokmu yoksa daha az mı evet çıkacak?Yanıt:daha çok.Neden mi?Sen ve senin gibiler şirkete doldurulmuş olsada akp ve yönetime duyulan nefret yine yüzünüzde bu sefer derin iz bırakacak bir şekilde patlayacak göreceksin.Sabır biraz koçum.
  • Bu Atilay ağa ile bu işler olmaz bu adamın gitmesi lazım bugüne kadar kaostan başka birşey yapmadı birşey yapmaz

Hava-İş Sendikası'nın, Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Metal-İş Sendikası'nın Teknik AŞ. işvereni ile birlikte hareket ederek, THY Teknik AŞ'de işkolu itirazında bulunarak 2. dönem toplu iş görüşmelerinin önünü tıkadığı ve 2 bin 500 mühendis ve teknisyenin ücret ve çalışma koşullarını belirleyen sözleşmeyi yürütülemez kıldığı gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine, ITF ve EFT konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e 13 Ocak 2009 tarihli bir mektup gönderdi.

ITF Genel Sekreteri David Cockroft ve ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas'ın imzasını taşıyan mektupta " Bizler, Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Hava-İş'e hem Türk Hava Yolları THY'de hem de THY Teknik A.Ş.'de toplu iş sözleşmesi hakkı için vermekte olduğu mücadelede desteğimizi ifade etmek istiyoruz. Hava-İş 1962 yılından bu yana pilotları, kabin memurlarını ve uçak bakım işçileri dahil yer hizmetleri çalışanlarını temsil eden tek sendikadır" denildi.

"BU İŞBİRLİĞİNİ KINIYORUZ"

Mektupta şu görüşler dile getirildi:

"Hava-İş'in toplu iş sözleşmesi hakkının bir metal işçileri sendikası ve THY Teknik tarafından yapılan bir başvuru ile tehdit edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Çelik-İş'in uçak bakım işçilerini temsil etmediğini anlıyoruz ve hem ITF hem de ETF olarak Çelik-İş ve THY'nin uçak bakım mekanikleri, teknisyenleri ve mühendislerini temsil eden tek sendika olarak geçerliliğini ortadan kaldırmak için yaptıkları işbirliğini kınıyoruz. THY'de kamunun payının yüzde 49 olduğu göz önüne alındığında, sendikal hakları zayıflatmak için yapılan bu girişimin hükümet tarafından, Hava-İş'i ve üyelerini itibar kaybına uğratmak için yürütüldüğü düşünülebilir. Böyle bir tutum kabul edilemez ve özellikle Türkiye'nin üyesi olmaya çalıştığı Avrupa Birliği içinde de duyulmuş bir uygulama değildir."

Mektubun son bölümünde, Bakan Çelik'ten bu durumun derhal sona erdirilmesi için gerekli müdahaleyi yapması ricasında bulunularak " Hava-İş'e yapılanlar Uluslar arası Çalışma Örgütü'nün Türkiye'nin onaylamış olduğu, işçilerin toplu olarak örgütlenme ve sendikaların toplu pazarlık yürütme haklarını koruyan 87 ve 98 sayılı sözleşmeleriyle doğrudan çelişmektedir ve yalnızca Türkiye'de havacılık sektörüne zarar verecektir" görüşüne yer verildi.

Hava-İş'e uluslararası destek geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

İşçi ~ 14 yıl önce
Havaiş gibi bir kurumda üyelik sıfatını taşıyabilmek adına,şu kınama metninin ithaf olunduğu kitleye ve -sözüm ona- mevcut sendika yönetimini yermek için "ağa,paşa,adamları"sıfatlarını kullanarak yorum yazanlara bikaç lafım olacak:Sözde müslüman-mümin,hacı-hoca, özünde saadet zincirine hizmet eden AKP li yönetim,insan onurunun ayaklar altına alındığı Filistine bile sessiz kalıp İsrailli dostlarının bir dediğini iki etmiyor.İşçisine gelince"sana sağlık sigortası yaptırdım,75.yıl onuruna"diyip gözünün yaşına bakmaksızın özürlü çalışanlarda dahil,canının her istediğinin iş aktini fesh etmeye devam ediyor.Utanmadan da "çalışanım sendikalı olsun ama bu sendikada olmasın" diyebiliyor.En düzgün cevabı vermiş ecnebiler,anlayana i

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekli ~ 14 yıl önce
genç havacılar:dişardan,içerden gelen kuru mesajlarla sorun çözülmez.atilay hava-işde rahat sendikacılık yapacağım diye; taa.. baştan yanına adam gibi adamları deyilde.bir çuval otları (namıklar,aliler,kudretler,ahmetler) aldı.şimdikilerde zavallı ve atilayın eline bakan uslu çocuklar(yağcı,eyüp,kaya,eylem ve barutcu).hal böyle olunca hava-iş oldu bir çiftlik.atilayın çiftliği.haa bu arada kendisini eleştiren bir temsilci atamadı.atanmışlarıda eleştiriyor diye görevden aldı.işvrende hepsini işten attı(hakan,davutve en son sinan).şimdi yaptığıklarının cezasını çekiyor.yanı açık söylemek gerekirse atilayın etrafı: hep lüp lüpcü.duyduğuma göre işveren aidatları ödememiş.atilayı ilk tereden lüp lüpcüler olur.bu dünya etme bulma dünyası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
koaka ~ 14 yıl önce
benim de epey bi emeğim geçti şirkete de sendikasına da ama işin aslı bence şu.israilin bu gün yaptığına çanak tutan arap milleti gibi sn atilay ayçin de bu olaylara çanak tutmuştur.yetersizliğini öyle böyle örtmüştür bu güne kadar.karşısına gülünecek bir aday çıkarılmasına rağmen kılpayı seçim kazanmış ama aklını başına alamamış.atı alan üsküdarı geçmesin inş.epey bi kale yıllara meydan okuyamadı maalesef.. uzun yıl sendikacılık ta insanı böyle yapıyo glb.Allah yardımcınız olsun.emekçilere de biraz saygı duyun pls.ne bayram ne seyran.haftasonunu vardiyalı insan bilemez.ama görünen bıçak kemiğe dayanmış.buyrun gösterin sendikacılığınızı.biz de şapka çıkaralım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekci ~ 14 yıl önce
biz hava-iş emekcileri iki satır yazı ile uluslar arası destek istemiyoruz.ulusal-uluslararası kitle desteği istiyoruz.sendikamızın başındaki ATİLAY AĞA ve adamlarından da iş kolu çalışanlarının eylemliliğini bekliyoruz .ama ağa ve adamları 20 yıldır yemiş-içmiş yatmışlar.şimdide işveren şöyle yapıyor,böyle yapıyor deyip duruyorlar.ATİLAY AĞA sen ve adamların ne yaptı,bundan sonra ne yapacak onu söyleyin biz emekcilere.küfürle,hakaretle,şoovla ,esip,gürlemekle kitle sendikacılığının olmayacağını 20 yılın sonunda ;işverenler sana öğretti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
delikanlı ~ 14 yıl önce
güzel kardeşim:onla,bunla uğraşacağına tis le ilğilensen ,sendikamızı kötü yöneten sendika ağalarında hesap sorsan daha iyi edersin.birde maaşaallah doğmamış çocuğa don biçmeye kalkmışsın.ortada tis yetkisi yok,boşlukda kalmışız.sen grevden,grev oylamasından bahsediyorsun.2007 grev oylamasının sonucu: atilay ağanın zaferi deyil,thy ve teknik a.ş yi yönetenlerin ağa ya bir hediyesidir.şimdi hesap görüyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sg ~ 14 yıl önce
Dağobel efendi yine sensin anlamamak için ahmak olmak lazım.Sen ve senin gibiler yakında göreceksiniz tis sürecinde herşeyi.Özel sağlık sigortası neden yaptırıldı sanıyorsun?Sana bir soru bugün grev oylaması olsa geçen seferkinden daha çokmu yoksa daha az mı evet çıkacak?Yanıt:daha çok.Neden mi?Sen ve senin gibiler şirkete doldurulmuş olsada akp ve yönetime duyulan nefret yine yüzünüzde bu sefer derin iz bırakacak bir şekilde patlayacak göreceksin.Sabır biraz koçum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kuzu ~ 14 yıl önce
Bu Atilay ağa ile bu işler olmaz bu adamın gitmesi lazım bugüne kadar kaostan başka birşey yapmadı birşey yapmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000