21 Eylül 2013, Cumartesi 12:00:33

HAVA-İŞ "TİS" DETAYLARINI AÇIKLADI

Hava-İş Sendikası, dün akşam saatlerinde imzalanan ve 160 sendika üyesini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi hakkındaki detayları açıkladı. Peki, imzalanan sözleşmeyle TEC çalışanları ne gibi haklara kavuştu?
  • Thy teknik as de ise giris maaslarini ayarlayamayan sendika tec te isi tatliya baglamis...ilginc . Olan yine bize oldu
  • Reform hareketi..bi gidin ya oturun vakfinizda cemaatinizle kahvaltilar yapin bu sendika isi size gore degil..dayilariniza guvenmeyin o kadar
  • vay bea ağzımızın suyu açık baktık biz bu adamlardan farksız çalışıyoruz kimse naval okumasın bizi çok güzel yediler ve yiyolar Bu genç dinamizmi birdaha hiçbiyerde bulamazsın THY ve Teknik a.ş keyfin kıraaatin bilir bizi elinde tutmadığın anda bize gerçekleşecek vaatler sunmadığın sürece eline lisansını alanın gittiğine birebir şahit olacaksın Beynin yok olacak..Okadar,Gözümüzde ve gönlümüzde değerin silinip gitti
  • Reform harekati degi,l hareketi diyeceksin. Kendi adini bile soylemekten aciz olanlardan bir cacık olmaz. Hele birde bunlardansa uzak durun.
  • Aycın aga!! Sen bırak tum personelın hakkını koruyorum fılmını oynamayı! Sen daha kanına gırıp doldurup gozgoregore attırdıgın 305 ın cenıne 305 tl koyamadın! Onları grevıne amele yaptın! Bırak hava iş i ;başka sendıkaların eylemıne bıle peskes cektın! Bırak maaş vermeyı orada bulundugunda sandvıcını bıle veremedın! Hala orda nasıl oturuyorsun ve buındanlara hala nasıl baskanlık yapacagım dersın ınanılmaz ozguven! Başkannn!! Oyun bittı! Bu daha guzel gunler. Daha hesap defterı acılacak! Bakalım 25 yılın bırıkımıyle tost bıle alamayan başkanı kımler nerelere yollayacak secımde!!
  • Reform harekati gelir ve gider hesaplarinda seffaf olacaktir.Atilay aga doneminde toplanan aidatlarin nerelere gittiginin hesabi sonuna kadar sorulacaktir.Bu yuzden reform harekatini destekliyoruz.
  • Aycin istifa,,,,,,,,,,,
  • Yahu adam ilk oncelik 305 dedi aylarca herkes bunu elestirdi,bu yuzden celik-is sarisi portledi,tis imzalandi hala memnuniyetsizlik.Bi yaranamadi adam yahu.Ama siz de amac bagci dovmek yonetim yalakalari sizi.
  • Garibim TEC bu yıl yine zarar açıklayacak. Ama kimin umurunda... yöneticilerin keyfi gıcır. Maaşlar bomba, ofisler kıyak. TIS' li emekçi kardeşlerimin umrunda mı! Zamkar otomatige bağlanmış. Öyle ya onların kabahati mi, şirketi onlar mı yönetiyor? Nasıl olsa ortaklar zengin, ikisinden biri pompalar bir kaç milyon USD. Thy iştiraklerin yönetiminde çok başarısız. Dostlar iştirakte, alışverişte görsün ;)
  • Atilay ağa,sendika ağası sen önce 305 atılan arkadaşımızın hesabını ver.Sende hiçmi utanma yok,koltuk sevdalısı ağa,seni istemiyor bu personel gereken cevabı önce delege seçimlerinde sonrada genel kurulda vereceğiz.Uzatmaları oynuyorsun bizden söylemesi

İşte Hava-İş Sendikası tarafından yapılan o açıklama:

"Yaklaşık 160 üyemizin çalıştığı Pratt&Whitney THY teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi Limited şirkeinde 2. dönem toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı.

%51'i Amerikalı şirket Pratt&Whitneye ait olan şirket yıllık 2009 yılında 150 motor bakımı hedefi ile faaliyete geçmişti. Toplu iş sözleşmesinin tüm safhalarında üyelerimizin görüşleri alınarak yürütülen sözleşme görüşmelerinde, geçen dönem üyelerimizin en önemli sorun olarak gördüğü ikili vardiya çalışma sisteminde yapılan değişiklikle önemli bir kazanım sağlandı. Yapılan anlaşma ile ikili vardiya düzeninde işçiler Cumartesi ve Pazar günleri çalıştırılmayacak ve haftada 5 gün 42,5 saat çalışacak. Böylelikle üyelerimize ayda en az 8 boş gün sağlanmış oldu.

Ayrıca bu ikili vardiya düzeni ancak taraflar anlaşırsa değiştirilebilecek. Toplu iş sözleşmesi 3 yıl süreyle geçeli olacak. Kazanılmış haklar bütünüyle korundu.

Ücret zammı olarak 01.07.2013 tarihinden başlamak üzere 6'şar aylık %4,%3,%3,%2.5 %2.5 zam uygulanacak. Bu zamlarla işçilere bir önceki TİS gereği 01.01.2013 tarihinden geçerli %6.2 zam uygulandığından, 2013 yılı ücret artışı toplamda % 10.45 olarak gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda ücretlerin enflasyona karşı korunması sistemide kabul edildi. 2. yıl yıllık %8.5, 3. yıl Yıllık %10 oranına kadar enflasyon koruması sağlandı.

Aylık sosyal yardım ücret artış oranlarına bağlı olarak artırılacaktır. Bunun dışındaki sosyal yardımlar %10 oranında arttırılmıştır.

Aylık Kreş yardımı 710 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca işyerinde istihdamı geliştirmek amaçlı sadece yeni yetiştirilecek teknisyenlerin işe giriş ücretlerinde %70 oranında düzenleme yapılarak, sadece iş tazminatlarında mevcut iş tazminatı A kademesinin ücreti bu personele 2.5 yıl için %55 oranında uygulanacaktır. Kıdem ücretlerinde ise %100 olarak uygulanacaktır.

TİS farkları Kasım 2013 bordrosunda ödenecektir.

Tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz."

HAVA-İŞ "TİS" DETAYLARINI AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

habom ~ 9 yıl önce
Thy teknik as de ise giris maaslarini ayarlayamayan sendika tec te isi tatliya baglamis...ilginc . Olan yine bize oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gm1 ~ 9 yıl önce
Reform hareketi..bi gidin ya oturun vakfinizda cemaatinizle kahvaltilar yapin bu sendika isi size gore degil..dayilariniza guvenmeyin o kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habomcu ~ 9 yıl önce
vay bea ağzımızın suyu açık baktık biz bu adamlardan farksız çalışıyoruz kimse naval okumasın bizi çok güzel yediler ve yiyolar Bu genç dinamizmi birdaha hiçbiyerde bulamazsın THY ve Teknik a.ş keyfin kıraaatin bilir bizi elinde tutmadığın anda bize gerçekleşecek vaatler sunmadığın sürece eline lisansını alanın gittiğine birebir şahit olacaksın Beynin yok olacak..Okadar,Gözümüzde ve gönlümüzde değerin silinip gitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habomcu ~ 9 yıl önce
Vakit ağlama vakti değil kardeş,bazı şeyleri halen anlayabilmiş değilsiniz...
reform ~ 9 yıl önce
Reform harekati degi,l hareketi diyeceksin. Kendi adini bile soylemekten aciz olanlardan bir cacık olmaz. Hele birde bunlardansa uzak durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolluk ~ 9 yıl önce
Aycın aga!! Sen bırak tum personelın hakkını koruyorum fılmını oynamayı! Sen daha kanına gırıp doldurup gozgoregore attırdıgın 305 ın cenıne 305 tl koyamadın! Onları grevıne amele yaptın! Bırak hava iş i ;başka sendıkaların eylemıne bıle peskes cektın! Bırak maaş vermeyı orada bulundugunda sandvıcını bıle veremedın! Hala orda nasıl oturuyorsun ve buındanlara hala nasıl baskanlık yapacagım dersın ınanılmaz ozguven! Başkannn!! Oyun bittı! Bu daha guzel gunler. Daha hesap defterı acılacak! Bakalım 25 yılın bırıkımıyle tost bıle alamayan başkanı kımler nerelere yollayacak secımde!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 9 yıl önce
Reform harekati gelir ve gider hesaplarinda seffaf olacaktir.Atilay aga doneminde toplanan aidatlarin nerelere gittiginin hesabi sonuna kadar sorulacaktir.Bu yuzden reform harekatini destekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bi git yaa ~ 9 yıl önce
her yerde aynı şakşakçı yorum yapıyor. nereden mi anlıyorum????? harekAt değil yavrum hareket..... size verecek bir oyumuz bile yok.... gidin rantı başka kapıda arayın. ayçin başkan hava iş şampiyon
kmye ~ 9 yıl önce
git sendikaya hesapları göstersinler göstermezlerse çık konuş haybeye sallama birşey biliyorsan söyle herkes öğrensin
thy ~ 9 yıl önce
Aycin istifa,,,,,,,,,,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neden ~ 9 yıl önce
grev hakkı olmayan bir sendika olabilirmi Ayçin ve 305 sayesinde yok olan grev hakkın geri alındı.tislerde bir çok hak Ayçin sayesinde alındı.halen mahkemesi görülen birçok dava var mesela grevdeyken bile grevde olmayanların hakkını korumaya çalışan sendikanın davaları.şirket kanunen grevdekileri zaten kovamıyor ama şirket diyorki tis imzalanana kadar çalışanlar borçlar kanununa tabidir istediğimi yaparım sendika karşı çıkıyor tis imzalanana kadar eski tis geçerlidir diyor ve mahkemenin atadığı bilirkişi sendika haklı diyor.bu mücadele ayçini desteklemeyip yada greve çıkmaya korkanlar için veriliyor aç oku şirketin ve sendikanın dediklerini http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bilirkisi-raporu-aciklandi.html bu uğraşları veren bir sendikamı yoksa ne yapacağını kimin adamları olduğunu bilmediğin insanlarmı
Gm'ye ~ 9 yıl önce
Yahu adam ilk oncelik 305 dedi aylarca herkes bunu elestirdi,bu yuzden celik-is sarisi portledi,tis imzalandi hala memnuniyetsizlik.Bi yaranamadi adam yahu.Ama siz de amac bagci dovmek yonetim yalakalari sizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Garibim TEC bu yıl yine zarar açıklayacak. Ama kimin umurunda... yöneticilerin keyfi gıcır. Maaşlar bomba, ofisler kıyak. TIS' li emekçi kardeşlerimin umrunda mı! Zamkar otomatige bağlanmış. Öyle ya onların kabahati mi, şirketi onlar mı yönetiyor? Nasıl olsa ortaklar zengin, ikisinden biri pompalar bir kaç milyon USD. Thy iştiraklerin yönetiminde çok başarısız. Dostlar iştirakte, alışverişte görsün ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GM ~ 9 yıl önce
Atilay ağa,sendika ağası sen önce 305 atılan arkadaşımızın hesabını ver.Sende hiçmi utanma yok,koltuk sevdalısı ağa,seni istemiyor bu personel gereken cevabı önce delege seçimlerinde sonrada genel kurulda vereceğiz.Uzatmaları oynuyorsun bizden söylemesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000