18 Temmuz 2011, Pazartesi 08:05:33

HAVADA DERBİ...

ABD’deki Airbus-Boeing kıyaslamasını Türk pilotlara sorduk. Her iki şirketin iyi uçaklar yaptığını belirten pilotlar daha çok kullandıkları uçakları tercih ediyor...
  • her iki tipte uçan bir kaptanım.işe boeing le başlayacaksın ki kumanda tekniğin ve karar verme yetin artsın.uçağı sen uçur ve pilotluluğun tadını çıkar.yaşın 50 yi geçtimi airbus a geç rahat et.o sani uçursun.pilotaja da veda et.o nasılsa yan rüzgar düzeltmeni bile veriyor.pilotluktan tatlısu pilotluğuna geçiş yani.benden de saygılar..
  • Gercekci olmak gerekirse, 1950 model B737 leri kullanmak yerine 2000 yilinin ucagi Airbus'u tercih ederim. A320 yi zaten B737lerle kiyaslamanin dogru olacagini sanmiyorum. saygilarimla
  • HANGİ SİSTEM PİLOTU DİK TUTUYOR ANLAMADIM.HERŞEYİ ALET SÖYLÜYOR SEN NDE ONU YAPIYORSUN.YANİ SEN PİLOT DEĞİL ROBOTSUN.SENİ ANCAK KOLTUK DİK TUTUYOR.AIRBUS TAN GELİPTE BOEING E GEÇENLERİ GÖRÜYORUZ.GENELİ LOVE STORY..SİZ OTOMATİK VİTES BİNMEYE DEVAM EDİN BENCE.
  • boeingte pilot daha özgür değilde şöyle açıkçası hani aradaki fark gerçek anlamda biri çok daha basit otomatik vites araç kullanır gibi diğeri daha komplike hani işin erbabı daha bir ustalık işi hani bugün otomatik vites araçta kullanan ustayım der manuelde siz düşünün
  • Sidestick olmasın
  • Her ucakta oldugu gibi airbusta da kontrolu pilot heran devralabilir,ustelik 4 butona basip sinirsiz sekilde de devralir.Airbusin Temel felsefesi en az iki sistemle sistemleri kontrol edip,pilotu olasi bir ariza icin dinc tutmak ve bir acil durumda pilotu dogru yonlendirmektir.lutfen pilot Boeing te daha ozgurdur cahilligine dusmeyin.a330 rakipsizdir a320 Yeni versiyonu basirili.ancak b734,8 hala isletim malliyetleri konusunda kendilerini kanitlamislardir.
ABD, yolcu uçağı pilotlarının Boeing ve Airbus marka uçaklar arasında yaptıkları tercihi tartışıyor. Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Hollanda’nın ortaklığından oluşan Airbus markası ile Amerikan Boeing marka uçakların farkı dışarıdan fazla anlaşılmasa da pilotlar iki firma arasında tercihleri ile ikiye bölünmüş durumda.

GÜVENLİK AÇISINDAN DAHA KULLANIŞLI
EMEKLİ HAVAYOLU PİLOTU FARUK SAYILIR (MESLEKTE 41, SİVİL HAVACILIKTA 30 YIL):
 
Her iki şirket de iyi uçaklar yapıyor. Uzun süre Airbus kullanan biri olarak, Airbus’ın çok daha güvenli sistemlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Boeinglerde halen eski sistem olan direksiyon var. Joystick kullanan Airbus’ta hata daha az hissedilir. Pilotun yorgunluğu ya da stresinden kaynaklanan sorunlar Airbus’ta daha az risk taşır. THY, günün şartları neyi elveriyorsa o tercihi yapar. Boeing’le de çok uzun mesafeler kat eden bir pilot olarak Airbus’ın güvenlik standartları açısından daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

En önemli fark kontrol sistemleri
 
ABD medyası, American Airlines ve Airbus arasında yapılması ihtimali bulunan 260 uçaklık anlaşmaya kilitlenmişken, bu tartışma “hangi şirket daha iyi” sorusunu gündeme getirdi. Pilotlar, bu iki firmanın uçakların arasındaki en önemli farkın kontrol sistemleri olduğunu belirtiyor. Airbus’ın uçakları “tel kontrollü uçuş” ile yönetiliyor. Bu da uçakta bulunan joystick ile yönetilmesi anlamına geliyor. Boeing’lerde ise bir direksiyon bulunuyor. Pilotlar Boeing’lerde bulunan bu sistemin uçakla aralarında daha az elektronik aracı bulunduğunu hissetmelerini sağladığını söylüyor. Yani pilotlar joystick’li kontrol yöntemini ise video oyununa benzetiyor. İki marka arasındaki bir diğer fark ise güvenlik sistemleri. Airbus’taki bilgisayarlar aracın tehlikede olduğunu hissettikleri anda pilotun ayarları düzenlemesine izin vermiyor. Boeing uçaklar ise pilota daha fazla özgürlük veriyor.

Milliyet
HAVADA DERBİ...

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 13 yıl önce
her iki tipte uçan bir kaptanım.işe boeing le başlayacaksın ki kumanda tekniğin ve karar verme yetin artsın.uçağı sen uçur ve pilotluluğun tadını çıkar.yaşın 50 yi geçtimi airbus a geç rahat et.o sani uçursun.pilotaja da veda et.o nasılsa yan rüzgar düzeltmeni bile veriyor.pilotluktan tatlısu pilotluğuna geçiş yani.benden de saygılar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gercekci olmak gerekirse, 1950 model B737 leri kullanmak yerine 2000 yilinin ucagi Airbus'u tercih ederim. A320 yi zaten B737lerle kiyaslamanin dogru olacagini sanmiyorum. saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
HANGİ SİSTEM PİLOTU DİK TUTUYOR ANLAMADIM.HERŞEYİ ALET SÖYLÜYOR SEN NDE ONU YAPIYORSUN.YANİ SEN PİLOT DEĞİL ROBOTSUN.SENİ ANCAK KOLTUK DİK TUTUYOR.AIRBUS TAN GELİPTE BOEING E GEÇENLERİ GÖRÜYORUZ.GENELİ LOVE STORY..SİZ OTOMATİK VİTES BİNMEYE DEVAM EDİN BENCE.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
boeingte pilot daha özgür değilde şöyle açıkçası hani aradaki fark gerçek anlamda biri çok daha basit otomatik vites araç kullanır gibi diğeri daha komplike hani işin erbabı daha bir ustalık işi hani bugün otomatik vites araçta kullanan ustayım der manuelde siz düşünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sidestick olmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Her ucakta oldugu gibi airbusta da kontrolu pilot heran devralabilir,ustelik 4 butona basip sinirsiz sekilde de devralir.Airbusin Temel felsefesi en az iki sistemle sistemleri kontrol edip,pilotu olasi bir ariza icin dinc tutmak ve bir acil durumda pilotu dogru yonlendirmektir.lutfen pilot Boeing te daha ozgurdur cahilligine dusmeyin.a330 rakipsizdir a320 Yeni versiyonu basirili.ancak b734,8 hala isletim malliyetleri konusunda kendilerini kanitlamislardir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000