20 Şubat 2013, Çarşamba 14:17:10

HAVACILIK TARİHİ YOLCULARLA BULUŞTU

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yer alan kültür-sanat platformu TAV Galeri, ünlü ressam Cumhur Koraltürk’ün Türkiye’de ticari havacılık tarihini konu alan yağlı boya tablolarını yolcularla buluşturdu.
  • ne işin var hacı emmi orda? tövbe estağfirullah :)
  • Açılışta bulundum , gezdim ve sanatçımızı tebrik ediyorum. Gerek kurdela kesiminde ki toplu resimde gerekse açılıştan sonraki fotolarda sanatçımıza saygısızlık tavan yapmış ! Maalesef açılışa katılımları ile sanatçıyı onurlandırması gerekenler açılış karesinde sanatçıyı nerede ise görüntü dışına atacaklarmış, sanatçımızın bu tür karelerde olması gerektiği yere , umarım bundan sonra birileri dikkat eder. Diğer karelerde de maalesef birileri esas ekranda olmağa çalışırlarken yine sanatçımız yok !! Belki de basın duyurusunu hazırlayanlar rical sıfatlı mevki sahiplerini daha öne çıkaran kareler kullanmışlar, sanatçımız yine yok !! Ben mi aykırı bakıp da yazıyorum acaba , diye zaman zaman hayıflanıyorum....
  • BU CUMHUR Korutürk Google aratınca dahi ismini neden adı çıkmıyor, o kadar senedir sergi ve müzayede ve kültür sanat etkinliklerine katılırım ne kendisinin adını duydum nede işittim. İlginç doğrusu..
  • Gerçekten çok büyük emekler harcayan, Ressam Cumhur KORALTÜRK'e ve Gökhan SARIGÖL'e ayrı ayrı teşekkür etmek lazım. Sn Gökhan bey, yine bir ilke imza atarak farklılığını ortaya koydu. Keşke Havacılık Sektörünün tüm patronları da, sadece para kazanmayı değilde, havacılığa farklı açılardan da hizmet etmeyi düşünüp, eserler ortaya koysalar. Diğer yandan, Devletimizin yetkilileri de, örneğin ULAŞTIRMA BAKANLIĞIMIZ, TURİZM VE KÜLTÜR BAKANLIĞIMIZ, bu gibi çalışmaları teşvik etse ve destekleseler de, havacılık tarihine ve kültürüne katkıları olsa.
  • Kenan EVREN Sendromu nedir? Sivil havacılıkda yetişen pilotlarda daha çok rastladığımız bu sendromun kökeninde ne var?

Sergi açılışına Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ali Bakoğlu, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur ile TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü katıldı.

TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan kültür sanat platformu TAV Galeri’nin ev sahipliği yaptığı “Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi” sergisi, çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle açıldı. FlyService CEO’su Gökhan Sarıgöl tarafından ünlü ressam Cumhur Koraltürk’e yaptırılan ve 1950-2012 yılları arasında İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na inen uçakların yağlı boya tablolarından oluşan sergi Türkiye sivil havacılık tarihine ışık tutuyor.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ali Bakoğlu sergi açılışında yaptığı konuşmada, ticari havacılık tarihinin resmedilerek bu değerli eserler ile yeni nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekerek, “Gelecek nesillere tarihi taşıyan bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ederim. TAV’ın sanata ve sanatçıya verdiği değer de her türlü övgüyü hak ediyor” dedi.  

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü ise, “TAV Havalimanları olarak, pek çok farklı milletten yolcunun bir araya geldiği dış hatlar terminalinde bir kültür sanat platformu oluşturmak hedefiyle kurduğumuz TAV Galeri’de bu önemli sergiyi ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Cumhur Koraltürk’ün fırçasıyla hayat bulan ve ülkemizin ticari havacılık tarihini ortaya koyarak havacılığın Türkiye’deki gelişim ve değişimine ışık tutan bu tabloların yolcularımız tarafından ilgiyle karşılanacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

FlyService CEO’su Gökhan Sarıgöl ve ressam Cumhur Koraltürk ise konuşmalarında serginin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundular.

Sergide başta Türk Hava Yolları olmak üzere Olympic Air’den Japan Airlines’a, Air France’dan British Airways’e kadar birçok havayoluna ait uçakların yağlı boya tabloları yer alıyor. DC10, F28 gibi farklı yolcu uçaklarının yağlıboya yorumlarından oluşan toplam 70 tablonun bulunduğu sergi mart ayının ikinci haftasına kadar TAV Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Denizci bir aileden gelen ünlü ressam Cumhur Koraltürk, tablolarında genelde ulaştırma ana teması üzerinden gemilerle birlikte denizcilik ve sosyal hayatımızın tarihini resmediyor. Tablolarında guvaş ve yağlıboyayı umulmadık incelikte kullanan Koraltürk, renkleri ve gölgeleri ince darbelerle tuvaline aktarması ve farklı üslubu ile resim dünyasının önemli isimleri arasında yer alıyor.

HAVACILIK TARİHİ YOLCULARLA BULUŞTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Bursalı :) ~ 9 yıl önce
ne işin var hacı emmi orda? tövbe estağfirullah :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİLEN ~ 9 yıl önce
Açılışta bulundum , gezdim ve sanatçımızı tebrik ediyorum. Gerek kurdela kesiminde ki toplu resimde gerekse açılıştan sonraki fotolarda sanatçımıza saygısızlık tavan yapmış ! Maalesef açılışa katılımları ile sanatçıyı onurlandırması gerekenler açılış karesinde sanatçıyı nerede ise görüntü dışına atacaklarmış, sanatçımızın bu tür karelerde olması gerektiği yere , umarım bundan sonra birileri dikkat eder. Diğer karelerde de maalesef birileri esas ekranda olmağa çalışırlarken yine sanatçımız yok !! Belki de basın duyurusunu hazırlayanlar rical sıfatlı mevki sahiplerini daha öne çıkaran kareler kullanmışlar, sanatçımız yine yok !! Ben mi aykırı bakıp da yazıyorum acaba , diye zaman zaman hayıflanıyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
RESSAM ADI ~ 9 yıl önce
BU CUMHUR Korutürk Google aratınca dahi ismini neden adı çıkmıyor, o kadar senedir sergi ve müzayede ve kültür sanat etkinliklerine katılırım ne kendisinin adını duydum nede işittim. İlginç doğrusu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ümit ÇENDEK ~ 9 yıl önce
Gerçekten çok büyük emekler harcayan, Ressam Cumhur KORALTÜRK'e ve Gökhan SARIGÖL'e ayrı ayrı teşekkür etmek lazım. Sn Gökhan bey, yine bir ilke imza atarak farklılığını ortaya koydu. Keşke Havacılık Sektörünün tüm patronları da, sadece para kazanmayı değilde, havacılığa farklı açılardan da hizmet etmeyi düşünüp, eserler ortaya koysalar. Diğer yandan, Devletimizin yetkilileri de, örneğin ULAŞTIRMA BAKANLIĞIMIZ, TURİZM VE KÜLTÜR BAKANLIĞIMIZ, bu gibi çalışmaları teşvik etse ve destekleseler de, havacılık tarihine ve kültürüne katkıları olsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EVREN SENDROMU ~ 9 yıl önce
Kenan EVREN Sendromu nedir? Sivil havacılıkda yetişen pilotlarda daha çok rastladığımız bu sendromun kökeninde ne var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000