30 Nisan 2013, Salı 09:42:53

HAVA İŞ YÖNETİMİ GREV YETKİSİNİ ALDI

Hava İş Sendikası başkanlar kurulu dün toplandı, grev sürecine ilişkin hangi kararı aldı?
  • Sana sadece gülüyorum:)))
  • arkadaşlar boşuna kafanızı yormayın canınızıda sıkmayın, size tecrübeyle sabit bir tiyo anlaşma bitmiştir biraz sabredin 305 arkadaşımız göreceksiniz çok yakında işine dönecek, son rütuşlar yapılıyor, biraz daha sabır, çok ciddiyim, bekleyin görün...
  • Sendika anca kuru sıkısısın kardeşim.. Yetkşn geldi niye çıkmıyosun greve ??? Üyelerine mi güvenmiyorsun yoksa kendine mi??
  • Grev kararı aldılar da grev yapacak insan bulabilecekler mi merak içindeyim . özlük hakları maaşlar piyasa koşullarına göre hiç fena olmayan bir şirkette çalışan insanlar bu hakların kökeni sendika bile olsa onun yanında çok da olmayacaktır . Tav ı çelebiyi tgs yi havaş ı ve birçok küçük taşeron firmayı kendisine dahil etmediği sürece de boşa kürek olarak kalacak bir durum . herkez birbirinin hakkını savunmayı öğrendiği zaman bir sonuca varılır . Yoksa Tgs deki bir çalışanın" hakları var maaşları iyi , bunlar provake etmek için greve çıkıyor" bakışını kıramazsınız .
  • Komik oluyorsunuz diyorsun da sen de telefonunu editor'e birak demekle daha da komik olmuyor musun ? Merak etme biz yillar boyunca aidatlari nerede,kiminle yiyorsun,iciyorsun,nerelerde harciyorsun gibi sorulari sorduk cevap yerine takilmis plak gibi ayni seyleri dinledik durduk!!!
  • Bir sendikalı olarak sendikamızın bazı uygulamalarını beğenmesemde en nihayetinde işveren ile başbaşa kalındığında sendikamı destekleyeceğim Ama acilen hem sendikanın talep, hem işverenin teklif yolu ile ücretlendirmede işkollarına göre adalet, habom ve taşeron personelin maaş ve özlük haklarını güzel şirketimizin hakettiği ortalamalara çekmesi gerek. Gönlümden geçen odur ki, çok kişi aynı şeyi dileyelebilim, biz bu dönem daha azına razıyız ama şirket içi ücret sistemi düzenlensin ve düşük kalan ücret gurupları da sevindirilsin, özlük hakları iyileştiriln 1 mayıs budur
  • Sende avukatlarısın sanırım?Her şeyde korumaya başlıyorsunuz aganızı..Herkes neyin ne olduğunu biliyor..Boşuna yorum yazmayın!
  • Üç kuruşa çalışılır üç kuruşa geçinilir de onurunla yaşadıktan sonra, sen üç kuruşa çalışmaktan korkacağına üç kuruşa satılmaktan kork. Hayatın anlamı üç kuruş un nasıl kazanıldığına bağlı, bıkmadınız hala hergün ölmekten.
  • Akşam rakı-balık yapacaklardır da ondan.Ee nede olsa onların keyfi tıkır.Olan bizlere oldu.5 kuruşşuz kapıya konduk..Bizi düşünen yok.Her şey palavra
  • 305 dönecek sözleşme bitecek

Hava İş Sendikası'ndan konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

"Değerli Basın ve Kamuoyuna;

Hava-İş Sendikası Başkanlar Kurulu 14 bin THY işçisini kapsayan 24. Dönem toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlık ile ilgili olarak 29 Nisan 2013 tarihinde toplanmıştır.

Bilindiği gibi Hava-İş Sendikası uzlaşma zemininin kaybolmaması için bu dönem çok büyük bir çaba sarf etmiş ve sağduyu ile davranmıştır. Ancak 25 Mart 2013 tarihinde başlayan grev kararı alma ve grev kararını uygulaması aşamasında yasal süre olan 60. günün 36 günü geçmiştir.

Grev uygulama kararının 6 iş günü önceden işverene tebliğ edilmesi gerekliliği ile sendikamızın yasal ve diğer grev hazırlıklarının tamamlanabilmesi için 60. güne kadar beklenmesi fiili olarak mümkün değildir.

Grev kararı ilanımız 10 Nisan 2013 tarihinde işverene tebliğ edilmesine rağmen grev uygulama kararımız henüz ilan edilmemiştir.Tüm grev hazırlıklarımız tamamlanmış olup bu konuda Hava-İş Merkez Komitesine her türlü yetki verilmiştir.

Grev uygulama kararımızın ilan edilmemesinin nedeni, sorunun çözümünün masada sağlanması yönündeki son fırsatların, işverence değerlendirilip değerlendirilmediğini görmek amaçlı iyi niyetli bir yaklaşımdır.

THY yetkilileri ve sendika yetkililerimiz halen uyuşmazlığın çözümünü masada sağlamak amaçlı görüşmelerini sürdürmektedir.Bu konuda Hava-iş sendikası 305 işçinin işe iadesi de dahil bütünsel bir çözümün sağlanması yönünde katkı sağlamayı ilk günden bu yana açıkça beyan etmiş ve bu görüşlerini de net bir şekilde THY Yönetimine iletmiştir.

Uyuşmazlığın temel sorunlarından olan grev yasağına karşı çıktıkları için haksızca işten çıkarılan 305 işçinin işe iadesi ile ilgili de bu hafta içinde çok önemli hukuki gelişmeler yaşanmıştır.
Bu üyelerimiz ile ilgili sendikamız hukuk müşavirliğince yürütülen işe iade davalarından, THY Teknik A.Ş'de görevli 19 üyemiz ile THY A.O'da görevli 9 üyemiz adına yerel mahkemede kazanılan davalar Yargıtay 7.Hukuk Dairesince onanmış ve kesinleşmiştir.Böylelikle işçilerin THY Yönetimince iddia edildiği gibi yasadışı bir eylem yapmadığı ve işverenin fesih işleminin geçersizliği adaletimizce net bir biçimde tespit edilmiştir.

Hava-İş sendikası bu yeni önemli gelişmenin, uyuşmazlığın çözümü yönünde THY Yönetiminin hakkaniyetle karar vermesinin  önünü de açtığını değerlendirmektedir.
Bu arada işverenle yapılan görüşmelerde, işveren yetkililerince görüşmelerin değerlendirilerek cevaben sendikamıza dönüleceği belirtilmiş olmasına rağmen bu güne kadar herhangi bir olumlu veya olumsuz dönüş olmamıştır.

İşveren yetkililerinden sendikamıza cevap gelmemesi veya gelecek cevaba göre, çalışanlar, şirket ve ülke menfaatlerini içeren olumlu bir çözüme ulaşılamaması halinde;
Başkanlar Kurulumuz oy birliği ile bugünden itibaren yasal 6 iş günü öncesi bildirim süresini de dikkate alarak Hava-İş Genel Merkez Yönetimine grevi başlatma yetkisi vermiştir.

Bu yetki kapsamında Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu, THY A.O işletmesinde fiili grev tarihinin, uyuşmazlığın masada çözümü ile ilgili THY Yönetimince   atılacak adımın sonucu değerlendirilerek en kısa sürede belirlenmesini karar altına almıştır.

Diğer yandan uluslararası üst kuruluşlarımıza olası bir grev ile ilgili her türlü bilgi iletilmiş olup, ITF ve ETF tarafından Hava-İş'in olası bir grevinde uluslararası havalimanlarında tam destek sağlanacağı teyit edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hava-İş Merkez Grev Komitesi"

HAVA İŞ YÖNETİMİ GREV YETKİSİNİ ALDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Kimin avukatına ~ 9 yıl önce
Sana sadece gülüyorum:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gümüş ~ 9 yıl önce
arkadaşlar boşuna kafanızı yormayın canınızıda sıkmayın, size tecrübeyle sabit bir tiyo anlaşma bitmiştir biraz sabredin 305 arkadaşımız göreceksiniz çok yakında işine dönecek, son rütuşlar yapılıyor, biraz daha sabır, çok ciddiyim, bekleyin görün...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 9 yıl önce
Sendika anca kuru sıkısısın kardeşim.. Yetkşn geldi niye çıkmıyosun greve ??? Üyelerine mi güvenmiyorsun yoksa kendine mi??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
operation agento ~ 9 yıl önce
Grev kararı aldılar da grev yapacak insan bulabilecekler mi merak içindeyim . özlük hakları maaşlar piyasa koşullarına göre hiç fena olmayan bir şirkette çalışan insanlar bu hakların kökeni sendika bile olsa onun yanında çok da olmayacaktır . Tav ı çelebiyi tgs yi havaş ı ve birçok küçük taşeron firmayı kendisine dahil etmediği sürece de boşa kürek olarak kalacak bir durum . herkez birbirinin hakkını savunmayı öğrendiği zaman bir sonuca varılır . Yoksa Tgs deki bir çalışanın" hakları var maaşları iyi , bunlar provake etmek için greve çıkıyor" bakışını kıramazsınız .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sen daha da komiksin ~ 9 yıl önce
Komik oluyorsunuz diyorsun da sen de telefonunu editor'e birak demekle daha da komik olmuyor musun ? Merak etme biz yillar boyunca aidatlari nerede,kiminle yiyorsun,iciyorsun,nerelerde harciyorsun gibi sorulari sorduk cevap yerine takilmis plak gibi ayni seyleri dinledik durduk!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumu anlamak ~ 9 yıl önce
Yorumu dikkatlice okursan anlarsın tabi anlamak istersen, kişilerin yüzlerine konuşamıyorsan arkasından hele, hele sanal ortamda atıp tutmayacaksınız, bakın ben orada sadece bunu söyledim ve ekledim eğer yüreğin bu sözleri veya soruları yüzlerine sormaya yetiyorsa gel beraber soralım dedim bunu içinde ben telefonumu Sn editöre vereyim sen oradan al birlikte gidelim soralım dedim bunun neresi komik? ama bu yürek meselesi,buradan atıp tutma meselesi değil bu sözüm sizin içinde geçerli değerli yorumcu arkadaşım,Saygılarımla.
İş barışı ~ 9 yıl önce
Bir sendikalı olarak sendikamızın bazı uygulamalarını beğenmesemde en nihayetinde işveren ile başbaşa kalındığında sendikamı destekleyeceğim Ama acilen hem sendikanın talep, hem işverenin teklif yolu ile ücretlendirmede işkollarına göre adalet, habom ve taşeron personelin maaş ve özlük haklarını güzel şirketimizin hakettiği ortalamalara çekmesi gerek. Gönlümden geçen odur ki, çok kişi aynı şeyi dileyelebilim, biz bu dönem daha azına razıyız ama şirket içi ücret sistemi düzenlensin ve düşük kalan ücret gurupları da sevindirilsin, özlük hakları iyileştiriln 1 mayıs budur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asıl komiğe ~ 9 yıl önce
Sende avukatlarısın sanırım?Her şeyde korumaya başlıyorsunuz aganızı..Herkes neyin ne olduğunu biliyor..Boşuna yorum yazmayın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kimin avukatı ~ 9 yıl önce
Emrin olur paşam, bak şimdi sen bunu söyledin ya artık Airport haberi okumam bile belki :))) şimdi ben sizin tabiriniz ile ağanın avukatı oluyorum ya sen de dön bir aynaya bak kimin avukatlığını yapıyorum diye???
İş-çi ~ 9 yıl önce
Üç kuruşa çalışılır üç kuruşa geçinilir de onurunla yaşadıktan sonra, sen üç kuruşa çalışmaktan korkacağına üç kuruşa satılmaktan kork. Hayatın anlamı üç kuruş un nasıl kazanıldığına bağlı, bıkmadınız hala hergün ölmekten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba'ya ~ 9 yıl önce
Akşam rakı-balık yapacaklardır da ondan.Ee nede olsa onların keyfi tıkır.Olan bizlere oldu.5 kuruşşuz kapıya konduk..Bizi düşünen yok.Her şey palavra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
o kadar.. ~ 9 yıl önce
305 dönecek sözleşme bitecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000