30 Ekim 2017, Pazartesi 09:23:27

Hava İş THY'ye sert çıktı

Hava İş Sendikası, THY'nin uçucu personel hakkında yaptığı revizyonla ilgili olarak görüşlerinin alınmadığı ve otel nöbetlerinin geri gelmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.
  • Arkadaşlar hakkınızı ararsanız bizim gibi açıkta kalırsınız .biz 1 gecede aranarak FSC ve FC ler olarak işten çıkarıldık sebeb sendikalı olmak istememiz ve üye olmamız
  • tam konunun ortasında değilim, dışardan gözlemleyen birisi olarak konuşuyorum ama yok "hava iş sert çıktı", yok "gereğini yaparız!" falan hiç inandırıcı gelmiyor bana. tokat manyağı oldular lan iyice, bugün amir bana 2017 yılında olup olmadığımızı sordu. napıyosunuz kuzum siz bu insanlara?
  • Cok para aliyorlar....kole gibi ucsunlar!!
  • Yemin ediyorum hayatla baglantim kesildi bu nedir boyle. Hicret farz oldu artik.
  • 1 sene icerisinde bu yillarca zamanda kazanilmis haklarin hepsinin birden yok olmasi cok aci. Artik bizlere de pek bisey aciklama geregi duymuyorlar. Taktik maktik yok bam bam.
  • Arkadaşlar maaş farkları için buraya yazacagınıza neden sendika ile konuşmuyorsunuz? Buraya yazan arkadaşlar maalesef gerçekte sesini çıkaramıyor
  • Neden Gomis’ i çıkarıp Eren’ i aldın oyuna, sen GS teknik direktörü olamazsın ;)
  • Maaş farkları ne oldu?
  • yazik ucucular uc taraftan kiskaca alinmis..
  • Çok şey yazılmışta nerde bizim şu ER boşları onlarda tuzla buz oldu..

Hava İş Sendikası, THY'nin uçucu personel hakkında yaptığı revizyonla ilgili olarak görüşlerinin alınmadığı ve otel nöbetlerinin geri gelmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Hava İş açıklaması:

THY A.O. Tarafından Yayımlanan 27.10.2017 Tarihli PR.34.011’de Yapılan Revizyon Hakkında Açıklama;

25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Madde 19 ve Madde 20’de belirtildiği üzere; “İşveren, bu toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi içinde personelin çalışma koşulları ile ilgili olarak yapacağı değişikliklerde sendikanın görüşünü alır”. Sendikamıza bu prosedür revizyonuna ilişkin sözlü ya da yazılı herhangi bir bildirimde bulunulmamıştır.

Toplu İş Sözleşmemizin 95.Maddesinde yer alan “Bu toplu iş sözleşmesinin veya Ortaklık ilgili yönetmeliklerinin/prosedürlerinin düzenlediği hükümler konusunda, ilgili resmi mercilerce yürürlüğe konulmuş veya konulacak her türlü yasal mevzuatla ilgili olarak; bu mevzuatlarda aynı konuda farklı düzenleme olması halinde sadece personel lehine olanı uygulanır” bölümünü de hatırlatarak, bu revizyonun uygulanması, belirttiğimiz tüm maddelerin açıkça ihlali anlamına gelmektedir ve kesinlikle kabul edilemezdir.

Revizyonda geçen “Havalanındaki nöbetçi sayısını operasyon için gerekli düzeyde tutabilmek adına, evde bekletilen nöbetçi alan nöbetine davet edilir ve görev planlaması yapılabilir. Ekibin mesaisi alana gelip check in yaptığı sırada açılır. Alan nöbetinden planlama yapılmaz ise ev nöbetinin bittiği saatte alan nöbeti sonlandırılır” ibaresi 14.07.2017 tarihinde imzalamış olduğumuz tadil protokolü madde 3 d fıkrasında yazılı olan “Uçucu ekipleri ana üstte UTC gün tanımı süresi içinde sadece bir uçuş görev süresi, bir simülatör, bir nöbet görevi veya bir eğitim görevi başlatabilir” maddesine aykırıdır.

Yayınlanan bu prosedürde 6.4. Uygun Konaklama Tesisinde Nöbet maddesinde belirtilenler, kaldırılmış olan otel nöbetlerinin geri gelmesi anlamına gelmektedir ki bu asla kabul edilemez.

Sonuç olarak sendikaya danışılmadan; uçuş görevleri başlamadan uçucu ekipleri strese sokacak bu revizyon, sendikamız ve siz üyelerimiz açısından hiç bir hüküm teşkil etmemektedir. Toplu iş sözleşmesinde prosedürlerin nasıl uygulamaya konulabileceği açıktır; çalışanı direkt etkileyen prosedürlerin önce sendikaya bildirilmesi ve onayının alınması gerekmektedir. Bu kanunsuz uygulamaların yürürlüğe girmemesi için, Sendikamız hukuki mücadelesini sürdürecektir.

Mücadelemiz ancak birlik ve beraberliğimizden aldığımız güç ile başarılı olacaktır. Sendikamızın işveren karşısında dik tutum sergileyebilmesi, sizlerin desteği ile gerçekleşir. El ele vererek, her türlü güçlüğü aşacak, daha emniyetli uçuşlar için uyarılarımız daha fazla önem arz edecek, işveren tek taraflı olarak sizlerin çalışma esaslarını sendika görüşü almaksızın değiştiremeyecektir.

Uçuş emniyeti ve güvenliği adına uymak ve uygulamak zorunda olduğumuz çerçeveler TİS ve protokollerimizle çizilmiştir. Burası merdiven altı imalathanesi değil, dünya çapında hizmet veren ülkemizin gurur kaynağı bayrak taşıyıcısıdır. Hiçbir uçucu üyemiz birkaç liyakatsiz yöneticinin iki parmağı ucunda hareket edecek kadar güçsüz veya sahipsiz değildir.

Lütfen imzaladığımız TİS ve protokolleri detaylı inceleyerek, yaptığımız akitlere rağmen yanlış tebliğ alırsanız ivedi sendikamızla iletişime geçiniz.

Saygılarımızla.

Hava İş THY'ye sert çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Eski FSC ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar hakkınızı ararsanız bizim gibi açıkta kalırsınız .biz 1 gecede aranarak FSC ve FC ler olarak işten çıkarıldık sebeb sendikalı olmak istememiz ve üye olmamız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bibipdütdüt ~ 5 yıl önce
tam konunun ortasında değilim, dışardan gözlemleyen birisi olarak konuşuyorum ama yok "hava iş sert çıktı", yok "gereğini yaparız!" falan hiç inandırıcı gelmiyor bana. tokat manyağı oldular lan iyice, bugün amir bana 2017 yılında olup olmadığımızı sordu. napıyosunuz kuzum siz bu insanlara?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok para!! ~ 5 yıl önce
Cok para aliyorlar....kole gibi ucsunlar!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 5 yıl önce
İki gram aklın var onlada yorum yapmışsın
37 ~ 5 yıl önce
Yemin ediyorum hayatla baglantim kesildi bu nedir boyle. Hicret farz oldu artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km1 ~ 5 yıl önce
1 sene icerisinde bu yillarca zamanda kazanilmis haklarin hepsinin birden yok olmasi cok aci. Artik bizlere de pek bisey aciklama geregi duymuyorlar. Taktik maktik yok bam bam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
...... ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar maaş farkları için buraya yazacagınıza neden sendika ile konuşmuyorsunuz? Buraya yazan arkadaşlar maalesef gerçekte sesini çıkaramıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendika mı ~ 5 yıl önce
Sence sendika bu konuyu bilmiyormu veya biz söylememişmiyizdir?
Sana söyledik işte ~ 5 yıl önce
Sen sendika dan değilmiydin?
..... ~ 5 yıl önce
Sendikanın elbette her şeyden haberi vardır. Siz uçucu personel misiniz? Ben öyleyim, bir çok insan susup bir şeylerin kendiliğinden düzelmesini bekliyor ya da gidip konuşmaya üşeniyor. Elbette gidip şikayetini bildiren arkadaşlar vardır ama ben diğer durumdan bahsediyorum. Bir de sendikanın adamı ben değilim, SİZSİNİZ!
Igor Tudor ~ 5 yıl önce
Neden Gomis’ i çıkarıp Eren’ i aldın oyuna, sen GS teknik direktörü olamazsın ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok Sert ~ 5 yıl önce
Maaş farkları ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eren ~ 5 yıl önce
yazik ucucular uc taraftan kiskaca alinmis..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçucu ~ 5 yıl önce
Çok şey yazılmışta nerde bizim şu ER boşları onlarda tuzla buz oldu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000