04 Nisan 2020, Cumartesi 02:13:30

Hava İş: "THY genelgeyi yanlış yorumlamış!"

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş), THY'nin pilotları ücretsiz izne çıkarması konusuna ilişkin bir açıklama yaptı.
  • Sendikadan primler hakkında açıklama bekliyoruz. Prim almayıp işe yaradıklarını bir kez olsun göstersinler.
  • Öncelikle THY'nin giderlerindeki toplam çalışan ücret kalemi, yüzde kaç biliyor musun? Taşra uygun bir rumuz olmuş. THY eğer ki pilotalara zam yapmasa idi, çok büyük oranda şirketten pilot kaçısı vardı. O zaman ki şartlar öyle idi, yani pilota ihtiyacı vardı. Sayın yönetim kurulu, koskoca şikret pilotlara bedavadan maaş mı veriyor, sizce imkanları elverse, olabilecek en düşü maaşı vermezler mi? Yani sizler dibin dibi olarak asla sorgulamayın, ben niye balçığın içindeyim, niye üç kuruş alıyorum, varsa yoksa kabin çok alıyor, kokpit çok alıyor. Gelseydin kardeşim sen de pilot, sen de memur olsaydın. İstersen futbolcu ol, bak onlar milyon dolar kazanıyor.
  • EYY KAPTAN KARDEŞLERİM ZAMANINDA BU YÖNETİM HAKSIZLIK YAPTIĞINDA SES ÇIKARMADINIZ . BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YAŞASIN DEDİNİZ. BİRGÜN BU HAKSIZLIKLARIN SİZİ DE BULACAĞINI DÜŞÜNMEDİNİZ. İNSANLAR BU ŞİRKETTE HAKSIZ YERE İŞİNDEN ATILDI SES ÇIKARMADINIZ. HASTA OLDULAR HAKLARI GASP EDİLDİ SES ÇIKARMADINIZ. GÜCÜNÜZÜN BİRLİKTELİKTEN DOĞACIĞINI UNUTTUNUZ. MAALESEF Kİ SIRA ŞİMDİ HERKESE GELDİ. AMA SARI ÖKÜZÜN HİMAYESİNDEKİ GİBİ DAHA ÖNCEKİLERİN HAKKINI ARAMADIĞINIZ İÇİN ŞU AN SİZİ DE KİMSE DİNLEMEYECEKTİR. BİR ÇİFT SÖZDE YÖNETİCİLERE HAK YEDİNİZ, İNSANLARIN AHINI ALDINIZ. SIRA SİZE DE GELİR SAKIN BİZE BİRŞEY OLMAZ DİYE DÜŞÜNMEYİN. BAKIN HAMDİ TOPÇU VE ONUN GİBİLERDEN DERS ALIN. BU ARADA BENŞM GÖRDÜĞÜN EN KÖTÜ YÖNETİCİ EKİBİDE SİZSİNİZ.
  • Sigortadan tazminat alacaklarını farkettiler, u dönüşü yapacaklar... Ama bizim uyanık öğrendi ama yine yarım yamalak... Biz geri adım attırdık diyecek... Biz de bunu yiyeceğiz...
  • Sigortadan tazminat alacaklarını farkettiler, u dönüşü yapacaklar... Ama bizim uyanık öğrendi ama yine yarım yamalak... Biz geri adım attırdık diyecek... Biz de bunu yiyeceğiz...
  • Herkes sendikadan çıkmayı düşünüyor, işbaşı yapınca herkes sendikadan çıkmayı düşünüyor yazıyor...
  • Kıymetli Hava-iş Yönetim kurulu varınız yoğunuz maalesef kokpit olmuş. Şirketin personel maaşlarını yük olarak görmesinin en önemli sebebi pilotlara verilen yüksek maşalardır. Bundan 1,5 yıl evvel pilotlara yapılan %50 maaş zammının ceremesini bütün personel çekiyor. O günlerde bütün personel bu duruma itiraz ederken (çünkü biz hep beraber varız) yok Çin şu kadar veriyor, yok Emirates bu kadar veriyor diye Thy ile anlaşıp pilot maaşlarının 70-80 bin seviyelerine getirdiniz. Bu geldiğimiz durumda yine en çok onlar dertleniyor çünkü azdan az çoktan ÇOKKK gidecek. Kalın sağlıcakla.
  • THY genelgeyi yanlış yorumlamışta siz de sendikacılığı yanlış yorumlamissiniz. Sendikacılık personeli soymak degildir, aldığın paralar ile gayrimenkul şirketi gibi davranmak değildir, hayali danışmanlık şirketleri kurarak danışmanlık hizmeti faturalariyla yüz binleri cebe indirmek değildir, siz olayı yanlış anlamışsınız!
  • Şirketin ve sendikacılarin yapamadigini cesur haberciler olarak siz yapar mısınız ? Burada 2 soruluk bir oylama şeklinde anket düzenler misiniz ? 1) bu süreçte şirket yönetiminden ve aldığı kararlardan memnun musunuz? 2) Sendikanin yaptığı çalışmalardan memnun musunuz? Şeklinde bir anket düzenleyerek personelin sesi olur musunuz lütfen ?
  • Neden bu kadar aidat alıyorsun deyince sendika şunu söylüyor: Sendikalar içinde en az oranda alan biziz deyin. Buna ben inanmıyorum nasıl personele diyeyim. 30.000 üyesi olup maaşları bu seviyede olan kaç sendika var. Aylık geliri en yüksek sendika Hava-İs. Memur sendikaları 3 ay aidat alir 3. Ayda geriye dönük aldığı aidatı geri öder sadece bu parayı işlettiği için elde ettiği gelir ile yaşamını sürdürür. Bizim sendika hem ana para hem faiz alıyor ona rağmen tek hizmet iğrenç pembe bir cüzdan dağıtmak.. Pembe cüzdan istemiyoruz cüzdanlarımizdan soydugun aidatı istiyoruz..

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş), THY'nin pilotları ücretsiz izne çıkarması konusuna ilişkin bir açıklama yaptı. 

Hava İş'ten yapılan açıklamada "65 yaş ve üstü" olmayan pilotların da bu potaya konulduğu ve durumla ilgili SHGM, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapıldığı belirtildi. 

İşte Hava İş'in açıklaması;

Değerli Üyelerimiz,

THY A.O. tarafından Kısa Çalışma Ödeneğine başvurulmasının ardından, 600’e yakın Kokpit Personeli üyemize, zorunlu ücretsiz izne çıkılmasına dair bildirim yapılmıştır. Bu bildirimde, T.C. İçişleri Bakanlığının 21 Mart 2020 tarihinde Valiliklere gönderdiği “65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi’ne atıf yapılmış ve sağlık kısıtı olan üyelerimize bu genelge hükümlerince ücretsiz izin planlanmıştır. Bu genelge Covid-19 tedbirleri kapsamında risk oluşturan kronik rahatsızlıkları açık bir şekilde beyan etmektedir. Aynı zamanda genelgede sokağa çıkma yasağı uygulanan kişilerin 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olduğu açıkça belirtilmiştir.

Buna rağmen THY A.O. yönetimi bu genelge hükümlerini uygularken bahsedilen yaş sınırını 60 olarak uygulamış ve SHGM’nin sağlık kısıtları ile ilgili kodlarını (OML vb) yanlış yorumlamak suretiyle ilgili kısıtların tümünü genelgede geçen kronik hastalıklar olarak kabul etmiş ve uygulamaya koymuştur. SHGM’den konuyla ilgili yapılan duyuruda ise “31.07.2020 tarihi ve öncesinde sona erecek olan Kokpit  Ekibi sağlık muayene raporlarının geçerlilik tarihleri hâlihazırda geçerli bir sağlık muayene raporuna sahip olmaları ve sağlık muayene raporlarında kırma kusurunu düzeltmeye yönelik kısıtlamalar haricinde bir kısıtlamanın bulunmaması durumunda 4 ay süreyle uzatıldığı” bildirilmektedir. Bu bildirim ile ilgili personelin pandemi süresi boyunca alamayacakları sağlık hizmetlerinden dolayı belirtilen süre zarfında “çalışmaya hazır olma şartını” taşımış olmaları amaçlanmıştır.

Bu konuda THY A.O., SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile tarafımızca irtibata geçilmiş THY A.O. yönetimi tarafından yayınlanan genelgelerin yanlış yorumlanarak uygulanmasının önüne geçilmesi için girişimler 01.04.2020 tarihinde başlatılmıştır.

SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan başvurularımızın neticelenmesiyle işverenin yapmış olduğu bu yanlış uygulamanın düzeleceği kanaatini taşımaktayız.

Süreç başta hukukçularımız olmak üzere tüm ekibimizce yakından takip edilmekte olup ilgili bakanlıkların görüşlerinin gelmesi akabinde siz değerli üyelerimize bilgilendirme yapılacaktır.


Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu

Hava İş: "THY genelgeyi yanlış yorumlamış!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

:( ~ 2 ay önce
Sendikadan primler hakkında açıklama bekliyoruz. Prim almayıp işe yaradıklarını bir kez olsun göstersinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot maaşı ~ 2 ay önce
Öncelikle THY'nin giderlerindeki toplam çalışan ücret kalemi, yüzde kaç biliyor musun? Taşra uygun bir rumuz olmuş. THY eğer ki pilotalara zam yapmasa idi, çok büyük oranda şirketten pilot kaçısı vardı. O zaman ki şartlar öyle idi, yani pilota ihtiyacı vardı. Sayın yönetim kurulu, koskoca şikret pilotlara bedavadan maaş mı veriyor, sizce imkanları elverse, olabilecek en düşü maaşı vermezler mi? Yani sizler dibin dibi olarak asla sorgulamayın, ben niye balçığın içindeyim, niye üç kuruş alıyorum, varsa yoksa kabin çok alıyor, kokpit çok alıyor. Gelseydin kardeşim sen de pilot, sen de memur olsaydın. İstersen futbolcu ol, bak onlar milyon dolar kazanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SARI ÖKÜZ HİKAYESİ ~ 2 ay önce
EYY KAPTAN KARDEŞLERİM ZAMANINDA BU YÖNETİM HAKSIZLIK YAPTIĞINDA SES ÇIKARMADINIZ . BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YAŞASIN DEDİNİZ. BİRGÜN BU HAKSIZLIKLARIN SİZİ DE BULACAĞINI DÜŞÜNMEDİNİZ. İNSANLAR BU ŞİRKETTE HAKSIZ YERE İŞİNDEN ATILDI SES ÇIKARMADINIZ. HASTA OLDULAR HAKLARI GASP EDİLDİ SES ÇIKARMADINIZ. GÜCÜNÜZÜN BİRLİKTELİKTEN DOĞACIĞINI UNUTTUNUZ. MAALESEF Kİ SIRA ŞİMDİ HERKESE GELDİ. AMA SARI ÖKÜZÜN HİMAYESİNDEKİ GİBİ DAHA ÖNCEKİLERİN HAKKINI ARAMADIĞINIZ İÇİN ŞU AN SİZİ DE KİMSE DİNLEMEYECEKTİR. BİR ÇİFT SÖZDE YÖNETİCİLERE HAK YEDİNİZ, İNSANLARIN AHINI ALDINIZ. SIRA SİZE DE GELİR SAKIN BİZE BİRŞEY OLMAZ DİYE DÜŞÜNMEYİN. BAKIN HAMDİ TOPÇU VE ONUN GİBİLERDEN DERS ALIN. BU ARADA BENŞM GÖRDÜĞÜN EN KÖTÜ YÖNETİCİ EKİBİDE SİZSİNİZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uyanık... ~ 2 ay önce
Sigortadan tazminat alacaklarını farkettiler, u dönüşü yapacaklar... Ama bizim uyanık öğrendi ama yine yarım yamalak... Biz geri adım attırdık diyecek... Biz de bunu yiyeceğiz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uyanık... ~ 2 ay önce
Sigortadan tazminat alacaklarını farkettiler, u dönüşü yapacaklar... Ama bizim uyanık öğrendi ama yine yarım yamalak... Biz geri adım attırdık diyecek... Biz de bunu yiyeceğiz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
#Yazıyoryazıyor ~ 2 ay önce
Herkes sendikadan çıkmayı düşünüyor, işbaşı yapınca herkes sendikadan çıkmayı düşünüyor yazıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çıkıyorçıkıyor ~ 2 ay önce
İşbaşına gerek yok , edevlete girip bir tıkla çıkılıyor. Denedim , bir tıkla da Hava-sen olunuyor .
taşra ~ 2 ay önce
Kıymetli Hava-iş Yönetim kurulu varınız yoğunuz maalesef kokpit olmuş. Şirketin personel maaşlarını yük olarak görmesinin en önemli sebebi pilotlara verilen yüksek maşalardır. Bundan 1,5 yıl evvel pilotlara yapılan %50 maaş zammının ceremesini bütün personel çekiyor. O günlerde bütün personel bu duruma itiraz ederken (çünkü biz hep beraber varız) yok Çin şu kadar veriyor, yok Emirates bu kadar veriyor diye Thy ile anlaşıp pilot maaşlarının 70-80 bin seviyelerine getirdiniz. Bu geldiğimiz durumda yine en çok onlar dertleniyor çünkü azdan az çoktan ÇOKKK gidecek. Kalın sağlıcakla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 2 ay önce
Dogru soyleyen biri nihayet...dolarin artisindan fazla zam aldilar cit cikmadi tabi o zaman..cici thy ydi..ulan pilotlar..sizin haksiz aldiginiz zam mahvetti sirketi...
Taşraya ~ 2 ay önce
Sevgili arkadaşım, Senin belirttiğin o 70-80 bin maaşı ben nedense alamıyorum, almadım da... Senden rican lütfen mutsuzluklarını doğrularla aktar.
Katmer ~ 2 ay önce
THY genelgeyi yanlış yorumlamışta siz de sendikacılığı yanlış yorumlamissiniz. Sendikacılık personeli soymak degildir, aldığın paralar ile gayrimenkul şirketi gibi davranmak değildir, hayali danışmanlık şirketleri kurarak danışmanlık hizmeti faturalariyla yüz binleri cebe indirmek değildir, siz olayı yanlış anlamışsınız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport Habere ~ 2 ay önce
Şirketin ve sendikacılarin yapamadigini cesur haberciler olarak siz yapar mısınız ? Burada 2 soruluk bir oylama şeklinde anket düzenler misiniz ? 1) bu süreçte şirket yönetiminden ve aldığı kararlardan memnun musunuz? 2) Sendikanin yaptığı çalışmalardan memnun musunuz? Şeklinde bir anket düzenleyerek personelin sesi olur musunuz lütfen ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aidat Meselesi Açıklama ~ 2 ay önce
Neden bu kadar aidat alıyorsun deyince sendika şunu söylüyor: Sendikalar içinde en az oranda alan biziz deyin. Buna ben inanmıyorum nasıl personele diyeyim. 30.000 üyesi olup maaşları bu seviyede olan kaç sendika var. Aylık geliri en yüksek sendika Hava-İs. Memur sendikaları 3 ay aidat alir 3. Ayda geriye dönük aldığı aidatı geri öder sadece bu parayı işlettiği için elde ettiği gelir ile yaşamını sürdürür. Bizim sendika hem ana para hem faiz alıyor ona rağmen tek hizmet iğrenç pembe bir cüzdan dağıtmak.. Pembe cüzdan istemiyoruz cüzdanlarımizdan soydugun aidatı istiyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000