08 Nisan 2015, Çarşamba 11:38:05

HAMDİ TOPÇU; 'ÜZGÜNÜM AMA KÜSKÜN DEĞİLİM'

THY’de ‘Başkanlık’ koltuğunu İlker Aycı’ya devreden Hamdi Topçu, 'Takdir böyle oldu' derken, üzgün ama küskün olmadığını söyledi
  • Ah Hamo ağa ahh . Vahh vah
  • Yakinda tgs de de bi gözden gecirme plur inşallah. Aprona doğru nurzat beyi bekliyoruz. Yüzlerce kaza. Telsiz başı müdür ve şefleri bi hizaya ceker artık. Son iki yılda hizla yükselen postabasi bile olmadan sef müdür olan apron aslanlari. Bi tane havacılık mezunu varmı. Bi tane havacılık Okuyan ve staja gelen alındımi
  • Seffafiz diyorsun habom da olanlari unutuyorsun Tam siyasetci olucak adamsin tam.
  • İşe alacak Rize'li kalmadı, misyonu tamamlandı...
  • Hz. Ömer adaletini sağlayacağız diyenler en büyük adaletsizliğin ve haksızlığın mesul isimleri olarak anılacaklardır. Türk Hava Yolları tarihine kara bir leke olarak geçtiniz.
  • sayın başkanım yolunuz açık olsun, bu şirkete ve iştiraklerine kattığınız değerler tartışılamaz. sizlerle helalleşmek isterdik. benden yana hakkım helal olsun. sizde hakkınızı helal edin. saygılarımla başkanım Allaha emanet olun
  • Bu işin içinde iş var !!! Böyle bırakıp gitmez..
  • mahkeme kadıya mülk değil.ne kaldı geriye. intibalar. ne aldım ne verdim insanlara. mutlu oldu mu çalışanlarım. verebildim mi haklarını. emekleri karşılandı mı.ve en önemlisi ADALET 'li olabildim mi.Yoksa hep yakınlarımı kayırıp kul hakkı mı aldım üzerime. ben olsam sorardım bu soruları kendime.
  • Cok sükür gitti.Belki rizelilerde. Nefes aliriz.Bayramda gitmisti zaten.Tadindan yenmez
  • Sayın Topcu'ya HABOM diyorum başka birşey demiyorum. habomcular için aldığınız kararlar doğru kararlarsa; huzurunuza huzur, paranıza para, ömrünüze ömür, sağlığınıza sağlık katın inş. Ama değilse Allah bu işin hakkı neyse onu versin.

Türk Hava Yolları’nın (THY), son yıllarda yakaladığı çıkışta şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak önemli rol üstlenen Hamdi Topçu’nun önceki günkü olağan genel kurula katılmayarak istifa etmesi birçok soruyu da beraberinde getirdi.

Adı bir süredir siyasetle anılan Hamdi Topçu’nun Ak Parti’den milletvekili olacağı hatta Ulaştırma Bakanı olarak atanacağı bile konuşuluyordu. İki ay önce “Siyasete girmeyeceğim” diyerek, THY ile yola devam edeceğinin mesajını veren Topçu, aslında bu konudaki duruşunu ortaya koydu. Siyasete adım atmadı...

“THY ile yola devam etme” meselesinde ise karar sürpriz oldu. Peki bu karar Hamdi Topçu için de bir sürpriz miydi, yoksa kendisinin tercihi mi etkili oldu...

Sadece bizler için değil THY’nin olağan genel kurul katılımcıları için de son dakika sürprizi olan bu ayrılığı ve deneyimli yöneticinin gelecek planlarını Topçu’yla dün konuştuk...

‘Takdir böyle oldu’

Ayrılık kararını siz mi aldınız, yoksa görevi bırakmanız mı istendi?

Ben hayatımın en verimli yıllarını THY’ye verdim. 39 yaşımda geldiğim bu şirketten 52 yaşımda ayrılıyorum. Genel kuruldan, genel kurula yönetim değişiklikleri olur. Ayrılık kararıyla ilgili olarak da ‘Bu yönde tercihlerimiz oldu’ diyebilirim. Sonuç olarak takdir böyle oldu. Küs olmam söz konusu değil. Üzüldüğüm konular var ama bu küskünlük anlamına gelmiyor.

THY’yi istediğiniz yere getirdiğinizi düşünüyor musunuz?

Benim 12.5 yılımı verdiğim bir şirket. Göreve geldiğimde 1.2 milyar dolar cirosu vardı. Şimdi ise 17.5 milyar dolar. 43 bin çalışanı var. THY’nin 2023 hedefi 420 uçağın üzerine çıkmak ve 100 milyon yolcuyu geçmek. THY şu anda dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu olmasının yanında dört yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi ünvanına sahip.

Ankara’ya yakın bir isimsiniz. Bu yüzden ayrılık kararınız ‘siyasete transfer oluyor’ şeklinde yorumlandı. Ayrılıktan Cumhurbaşkanı’nın haberi oldu mu?

Siyaset düşünmüyorum. Ve hiç düşünmedim. Bu göreve de bana ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için geldim. Misyonumu tamamladım. Başka alanlarda yine bana ihtiyaç olduğunda buradayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın ayrılık kararıyla ilgili ne düşündüğü konusunda ise bir bilgim yok. Kendisiyle bir süredir görüşmedik. Takdir böyle oldu.

‘Kendime format atacağım’

Yoğun bir tempodan çıktınız... Yakın dönemli planlarınız neler?

Kısa bir tatil yapmayı düşünüyorum. Şöyle 1 ay falan... Rize’ye yani memlekete de gidebilirim. Dostlarımı ziyaret etmeyi planlıyorum. Arkadaşlarımla bundan sonra neler yapacağımız konusunda görüşmeler yapacağım. Ancak şu anda ilk aşamada nereden başlayacağım konusunda henüz bir karar vermedim. 1 ay boyunca kafamı dinlemeyi ve kendime yeni bir format atmayı düşünüyorum.

Rakip firmalardan sizi arayanlar oldu mu, tekliflere açık mısınız?

Bu kararımı açıkladıktan sonra yüzlerce telefon aldım. Hepsine geri dönüş yapamadım. Ancak henüz kimseyle bir görüşmem olmadı.

Peki şimdi ne yapacaksınız, havacılık sektöründen kopacak mısınız, yoksa başka bir yerde devam mı?

Bundan sonra havacılıkla ilgili bir iş yapmayı düşünmüyorum. THY’deki görevim nedeniyle bıraktığım işler vardı. Mali müşavirlik ve danışmanlık şirketimi yeniden canlandırmayı düşünüyorum. Ayrıca kardeşlerimle birlikte inşaat şirketimiz bulunuyor. Yapacağımız çok iş var. Kısaca bundan sonra ticaretle, kendi işlerimle uğraşmayı hedefliyorum.

Şeffaf olduk, THY yolsuzlukla anılmadı

Geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız, mutluluklarınız neler?

Geçmişe dönüp şunu şöyle yapsam daha iyi olurdu dediğim bir şey yok. Tabiki daha iyi yapacağımız şeyler vardır. Ama kritik yaptığımda mahçup olduğumuz hiçbir karar almadığımızı görüyorum. THY’yi her zaman şeffaf ve eşit yönettik. Şirket hiçbir şaibe ve yolsuzluk olayıyla anılmadı. Beyaz sayfa ile geldik, beyaz bir sayfa ile kapattık.

THY okyanusu aştı derede boğulmamalı

THY’nin geçmişine ve bugünkü durumuna baktığınızda şirketi iyi yönettiğinizi düşünüyor musunuz?

Yüzümüzü kızartacak hiçbir olay cereyan etmedi. Hamdolsun ki, tertemiz aldığımız emaneti tertemiz olarak teslim ettik. İnşallah bu değerli kurum hiçbir şaibeye karışmadan 2023 hedeflerine ulaşır. THY artık okyanusu aşmıştır. Derede boğulmaması gerekiyor. Çünkü her alanda sağlam bir altyapıya kavuştu. İcra komitesi kurarak şirketi etkin bir şekilde yönettik. Pek çok konuda risk aldık ve hep kazanarak çıktık. Bu nedenle THY’yi iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Başarma arzumuzu tek bir hedefe yönelttik ve ekip olarak çok çalıştık.

Dikkat, yükseklerde rüzgar çok sert eser

THY’de bayrağı devrettiniz. Şirketi bundan sonra nerede görmek istiyorsunuz?

Her konuda dürüst bir ticaret yaptık. Bu konuda ekibimize çok teşekkür ediyorum. Bu şirkete en önemli hediyemiz hızlı karar alma kabiliyetini kazandırmamız oldu. THY artık çok hızlı karar verebilen bir şirket yapısına kavuştu. Bunu inkar edemem. Günde 13-14 saat çalışarak 17 şirketi yönettik. Ve THY artık bir dünya markası oldu. Bu nedenle yükseklerde rüzgar çok sert eser. Yönetimdeki yeni arkadaşlarımız inşallah bu rüzgarlardan korumak için şirketi daha da yükseğe çıkarır. Ve bunun için büyük bir özveriyle çalışırlar. Gönlümüzden geçen THY’nin daha iyi yerlere gelmesi.

Eylem Türk / Milliyet

HAMDİ TOPÇU; 'ÜZGÜNÜM AMA KÜSKÜN DEĞİLİM'

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ah Hamo ağa ahh . Vahh vah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yakinda tgs de de bi gözden gecirme plur inşallah. Aprona doğru nurzat beyi bekliyoruz. Yüzlerce kaza. Telsiz başı müdür ve şefleri bi hizaya ceker artık. Son iki yılda hizla yükselen postabasi bile olmadan sef müdür olan apron aslanlari. Bi tane havacılık mezunu varmı. Bi tane havacılık Okuyan ve staja gelen alındımi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Seffafiz diyorsun habom da olanlari unutuyorsun Tam siyasetci olucak adamsin tam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli kalmadı ~ 9 yıl önce
İşe alacak Rize'li kalmadı, misyonu tamamlandı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 9 yıl önce
Hz. Ömer adaletini sağlayacağız diyenler en büyük adaletsizliğin ve haksızlığın mesul isimleri olarak anılacaklardır. Türk Hava Yolları tarihine kara bir leke olarak geçtiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolun Açık Olsun ~ 9 yıl önce
sayın başkanım yolunuz açık olsun, bu şirkete ve iştiraklerine kattığınız değerler tartışılamaz. sizlerle helalleşmek isterdik. benden yana hakkım helal olsun. sizde hakkınızı helal edin. saygılarımla başkanım Allaha emanet olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEVAP ~ 9 yıl önce
ADINIDA YAZ DA HERKEZ BİLSİN
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bu işin içinde iş var !!! Böyle bırakıp gitmez..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yusuf acıbiber ~ 9 yıl önce
mahkeme kadıya mülk değil.ne kaldı geriye. intibalar. ne aldım ne verdim insanlara. mutlu oldu mu çalışanlarım. verebildim mi haklarını. emekleri karşılandı mı.ve en önemlisi ADALET 'li olabildim mi.Yoksa hep yakınlarımı kayırıp kul hakkı mı aldım üzerime. ben olsam sorardım bu soruları kendime.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cok sükür gitti.Belki rizelilerde. Nefes aliriz.Bayramda gitmisti zaten.Tadindan yenmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kırmızı kedi ~ 9 yıl önce
Sayın Topcu'ya HABOM diyorum başka birşey demiyorum. habomcular için aldığınız kararlar doğru kararlarsa; huzurunuza huzur, paranıza para, ömrünüze ömür, sağlığınıza sağlık katın inş. Ama değilse Allah bu işin hakkı neyse onu versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000