01 Ekim 2013, Salı 14:33:45

HAMDİ TOPÇU KAPILARI KAPATTI!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, katıldığı bir televizyon programında kaçırılan pilotlardan grev sürecine kadar bir çok konuda değerlendirmede bulundu.
  • senin kapini kim ne zaman nasil kapatacak acaba !!!!!
  • THY’nin uluslararası düzeyde çalışma koşulları var derken hangi ülkeleri ve hangi koşulları kast ediyorsunuz öğrenebilir miyiz? Kamboçya, Çin, Uganda gibi ülkeler mi, yoksa Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkeler mi? Avrupa birliği ülkelerden şirket alsaydınız görürdünüz uluslararası hakların ne olduğunu.
  • Hakkaten arastirmadan, is yukumuzu bilmeden, aldigimiz maasin iceriginin ne oldugunu bilmeden diger ozel havayolu sirketleriyle Thy'yi kiyasliyorsunuz ya, inanin cok tatli oluyorsunuz!!!! İste hep sizin gibi dusunen zihniyetler yuzunden boyle... Tartinin bir tarafinda Avrupa'nin en iyi havayolu secilmis, dunya markalarina sponsorluk yapan, kendisi de dunya markasi olmus ve her gecen gun daha da buyumeyi hedefleyen bir sirket, diger tarafta ise kendi yaginda kavrulan, uculan istasyon bakimindan cok kisitli, Thy'ye rakip olamayacak charter sirketler... Dedigim gibi, eger vizyonu daha da buyumek ise, Thy'nin charter anlayisiyla calisma gibi bir luksu yok siz de takdir edersiniz ki... Bir de "Basın" demissiniz kendinize... Su durumda hakkaten de oylesiniz maalesef...
  • En kısa zamanda Antalya'dan uçuşların başlamasını bekliyoruz. Hamdi Topçu Bey' büyüksünüz.
  • THY'nin aslında sadece AHL'si var base olarak. Ama Sabiha Gökçen'i de yeni base olarak tanımladı. Ayrıca ESB'yi de THY ile dış hat, AJET ile iç hatlarda base olarak kullanıyor.
  • Kutugumu rizeye alacaktim
  • ESKİDEN 24 SAAT DİNLENMELİ 1 ER YAPARKEN ŞİMDİ SONSUZ YAPIYORUZ VE HOUSTANDAN GEL HOUSTONA GİT ORDAN DÖN JFK YA GİT ŞEKLİNDE UÇTUĞUNDA BIRAK ÇOCUĞUNU GÖRMEK NEFES ALAMIYORSUN..ÜSTELİK HEPSİ MİNİMUM EKİP AMİR EKSİK ÇOĞUNUN İLK UÇUŞU..GÜMRÜK VAR SAFA VAR YOLCU KAPRİSİ VAR ARIZALI KOLTUK VAR VAR DA VAR.ARTIK NEFES ALAMIYORUZ BİTTİK.HERGÜN BUGÜN SON DİYE GELİYORUZ ÖLMÜYORUZ SEVİNİP DÖNÜYORUZ...AĞUSTOSU EYLÜLÜ 110KAPADIK ARALIKTA UÇACAK ADAM YOK
  • Sevgili admin.Neden her yorumu yayınlamıyorsunuz.Bumu tarafsızlığınız.Tebrrikler...
  • 80 saat? kokpit?
  • Eşlere beraber boş gün planlamıyorsunuz, Aile birliğini ne zamandan beri düşünür oldunuz ? Hangi evli memnunmuş şaşıyorum.ER dan geldikten sonra yorgunluktan cocuğumun yüzünü göremiyorum..Şirketin % 98 i greve cıkmadı diye herkes halinden memnun sanmayın.İnsanların mecburiyetleri, sizin başarınız degildir!

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 2013 yılında bütçe beklentilerini aştıklarıın kaydederek, “ Bu yıl 40 milyon yolcu bekliyoruz. Beklentiler bütçenin üzerinde gelişiyor” dedi.

AVRUPA DEFTERİNİ KAPATTIK

Bloomberg televizyonunda katıldığı programda konuşan Topçu, Avrupa’daki havayolu şirketi satın alma projelerinden kesin olarak vazgeçtiklerini anlatırken, Polonyalı LOT havayollarından vazgeçme nedenlerini de şöyle sıraladı:

“Efektif kontrolü AB dışındaki bir ülke vatandaşı veya şirketi elinde bulundurursa hisse oranına bakılmaksızın kontrol karşı tarafa geçer ve otomatikman AB müktesabatından kaynaklanan haklardan faydalanamaz. Polonya’nın yüzde 49’unu alabiliyoruz ama efektif olarak yönetimde rol alamıyoruz. Zaten Polonya Havayolları bu işi götüremiyor. Yönetemediğimiz yere gitmeyiz. Türk usulü yönetimin nasıl oluduğunu Avrudupa’da göstereceğiz dedik ancak mevzuata takıldık. O yüzden Avrupada bir şirket almayı düşünmüyoruz. 7-8 havayolundan teklif geldi ama biz bundan kaçındık. Mevzuaatı okuduktan sonra herkes bize hak verdi. O yüzden Avrupa’da böyle bir girişim düşünmüyoruz”

GREV YASAL OLMASA İŞ AKİTLERİNİ FESHEDERDİK

Grev sürecine ilişkin de değerlendirmede bulunan Topçu, grevin mahkeme kararı sonrası yasallık kazanmasına dair şöyle konuştu:

“ Usulle ilgili davalardı. Grevi yasal olarak kabul ettik yasalara uyduk. Grev yasal değil diye iddiamız vardı mahkeme yasaldır kararı verdi. Biz yasal olduğu prosedürünü devam ettiriyorduk. Yasal olmasaydı grevdekilerin iş akdini feshederdik. Şu anda grev devam ediyor. Yüzde 98’in üzerinde çalışanlarımız görevinde çalışıyor. Çalışanlar tarafından kabul görmemiş grev küçük bir grup tarafından yürütülüyor. Demokratik bir ülkede böyle bir ortamda çalışanların çalışma kararı verdiği bir ortamda olmaması gerekiyor. Toplama dışarıdan göstericiler getirilerek çeşitli illigal kurumlar gösteri yaptılar Atatürk Havalimanı’nda. Bunların çalışanlarımıza ve çalışma barışımıza katkısı olmaz. THY’nin uluslararası düzeyde çalışma koşulları var. Sendikanın çalışanların dertleriyle dertlenmiş olması gerekiyor. 305 alınmadığı sürece biz sözleşmeyi imzalamayız diyen sendika başkanı 305 kişiyi gündeminden çıkardı. Şu anda sendika sadece kabinde çalışanlara yönelik oynadığı oyun var.”

SENDİKAYA İÇ HESAPLAŞMA SUÇLAMASI

Dinlenme sürelerinin 36 saatten 24 saate indilmesi uygulamasına da değinen Topçu, “ Bütün dünyada uygulanıyor. Bu hem şirkete fayda getiriyor hem de çalışanların Türkiye’de daha çok kalmasını sağlıyor. Evli ve çocuklu bayan çalışanlarımız özellikle bize teşekkür ediyor. Bunu maalesef istismar ederek evine ekmek götürecek 400’e yakın arkadaşımızın umutlarıyla oynuyor. Sendika iç hesaplaşmasında grevdekileri kullanmak istiyorlar. 6 aya yakındır çalışmayan arkadaşlarımızın hem ekonomik yönden mağdur edildiğini hem de eğitimleri ile ilgili bazı mağduriyetler yaşayacağını hesaba katmadan pervasızva bu hareketi yapıyor. Bu şekilde THY’den bir hak almaları mümkün değil. Biz zor şartlarda rekabet ediyoruz. Bunu engelleyecek adım atmayız” dedi.

ÖZEL HAVAYOLLARI 100 SAAT UÇURUYOR

Aylık 110 saatlik uçuş saatini 80 saate indirdiklerinin altını çizen Topçu, kabin memurlarının özel havayolu şirketlerinde çok daha fazla uçtuklarını vurguladı.  Topçu, “ Bizde ayda 80 saat uçan bir kabin memuru arkadaşımız yerli özel bir havayolunda 110 saat uçuyor. Bizde 80 saatte kanuni limite kadar uçarsa sonrasında uçtuğu sürede aldığı ücret 3’e katlanıyor. 90 saat uçan arkadaşımız var. Fazla uçuş yaparak aldığı evin taksidini ödeyen var. Şu anda normal mesai saatimiz 80 saat. Özellerde bu 100 saatten aşağı değil” diye konuştu.

SABİHA GÖKÇEN’DE KAPASİTE 2 KATINA ÇIKACAK

Üçüncü havalimanının Ulaştırma Bakanlığı’nın öngörüsüne göre 2016 yılında tamamlanacağını bildiren Hamdi Topçu, 2019 yılında tamamlanacağına ilişkin açıklamaların Bakanlık tarafından doğrulanmadığını kaydetti. Yeni havalimanı hizmete girene kadar mevcut Atatürk Havalimanı’nın maksimumda nasıl kullanacaklarını düşündüklerini söyleyen Topçu, Pegasus Havayolları’nın merkez üssü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda önümüzdeki yıl kapasiteyi iki katına çıkaracaklarını, Antalya merkezli operasyonları da başlatabileceklerini belirtti.

Hamdi Topçu, tavan fiyat uygulamasında Ulaştırma Bakanlığı’nın öngörüsü doğrultusunda SHGM ile bir toplantı yaptıklarını ve bu toplantıda belirli bir seviyenin üzerinde bilet satmayacakları sözünü verdiklerini söyledi.

KAÇIRILAN PİLOTLAR MAAŞLARINI ALIYOR

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu son olarak kaçırılan pilotlarla ilgili soruyu cevapladı. Topçu, “ Çalışmaları ilgili kurumlardan takip ediyoruz. Bize gelen bilgilerde şu anda sağlıklarıyla ilgili problem yok. Ama daha fazla bilginin paylaşılması uygun değil. Maddi olarak herhangi bir sorun yaşaması mümkün değil. Uçan arkadaşlar gibi ücretlerini vermeye devam ediyoruz. Bu problem değil. Maddi olarak halledilecek bir konu olsa da halledebilsek. Maddi manevi güvenceleri biziz. Azamisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

HAMDİ TOPÇU KAPILARI KAPATTI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

!!!!! ~ 9 yıl önce
senin kapini kim ne zaman nasil kapatacak acaba !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru ~ 9 yıl önce
THY’nin uluslararası düzeyde çalışma koşulları var derken hangi ülkeleri ve hangi koşulları kast ediyorsunuz öğrenebilir miyiz? Kamboçya, Çin, Uganda gibi ülkeler mi, yoksa Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkeler mi? Avrupa birliği ülkelerden şirket alsaydınız görürdünüz uluslararası hakların ne olduğunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basın'a ~ 9 yıl önce
Hakkaten arastirmadan, is yukumuzu bilmeden, aldigimiz maasin iceriginin ne oldugunu bilmeden diger ozel havayolu sirketleriyle Thy'yi kiyasliyorsunuz ya, inanin cok tatli oluyorsunuz!!!! İste hep sizin gibi dusunen zihniyetler yuzunden boyle... Tartinin bir tarafinda Avrupa'nin en iyi havayolu secilmis, dunya markalarina sponsorluk yapan, kendisi de dunya markasi olmus ve her gecen gun daha da buyumeyi hedefleyen bir sirket, diger tarafta ise kendi yaginda kavrulan, uculan istasyon bakimindan cok kisitli, Thy'ye rakip olamayacak charter sirketler... Dedigim gibi, eger vizyonu daha da buyumek ise, Thy'nin charter anlayisiyla calisma gibi bir luksu yok siz de takdir edersiniz ki... Bir de "Basın" demissiniz kendinize... Su durumda hakkaten de oylesiniz maalesef...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
En kısa zamanda Antalya'dan uçuşların başlamasını bekliyoruz. Hamdi Topçu Bey' büyüksünüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pıtı Base ~ 9 yıl önce
THY'nin aslında sadece AHL'si var base olarak. Ama Sabiha Gökçen'i de yeni base olarak tanımladı. Ayrıca ESB'yi de THY ile dış hat, AJET ile iç hatlarda base olarak kullanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 9 yıl önce
Kutugumu rizeye alacaktim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eren ~ 9 yıl önce
ESKİDEN 24 SAAT DİNLENMELİ 1 ER YAPARKEN ŞİMDİ SONSUZ YAPIYORUZ VE HOUSTANDAN GEL HOUSTONA GİT ORDAN DÖN JFK YA GİT ŞEKLİNDE UÇTUĞUNDA BIRAK ÇOCUĞUNU GÖRMEK NEFES ALAMIYORSUN..ÜSTELİK HEPSİ MİNİMUM EKİP AMİR EKSİK ÇOĞUNUN İLK UÇUŞU..GÜMRÜK VAR SAFA VAR YOLCU KAPRİSİ VAR ARIZALI KOLTUK VAR VAR DA VAR.ARTIK NEFES ALAMIYORUZ BİTTİK.HERGÜN BUGÜN SON DİYE GELİYORUZ ÖLMÜYORUZ SEVİNİP DÖNÜYORUZ...AĞUSTOSU EYLÜLÜ 110KAPADIK ARALIKTA UÇACAK ADAM YOK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sevgili admin.Neden her yorumu yayınlamıyorsunuz.Bumu tarafsızlığınız.Tebrrikler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpit? ~ 9 yıl önce
80 saat? kokpit?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam saat ~ 9 yıl önce
Sadece Uçuş saati değil onu kaç günde ve kaç saatte yaptığınız önemlidir. Boş gününüzün başladığı saatte daha eve gidiyor olmanız boş gün değildir.
Evli mutlu çocuklu ~ 9 yıl önce
Eşlere beraber boş gün planlamıyorsunuz, Aile birliğini ne zamandan beri düşünür oldunuz ? Hangi evli memnunmuş şaşıyorum.ER dan geldikten sonra yorgunluktan cocuğumun yüzünü göremiyorum..Şirketin % 98 i greve cıkmadı diye herkes halinden memnun sanmayın.İnsanların mecburiyetleri, sizin başarınız degildir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000