03 Aralık 2014, Çarşamba 09:52:55

HAMDİ TOPÇU; 'KADIN PİLOT SAYIMIZ AZ'

Sabah Gazetesi yazarı Şelale Kadak, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun kadın pilot sayısını yetersiz bulduğunu ve daha fazla kadın pilotun bünyelerinde çalışmasını istediğini köşesinden aktardı.
  • Sayin topcu. THY. Yalniz pilot degildir. O ucaklarda Gece gunduz calisan. Binlerce. Tenisyen vardir Ben makine muhendisiyim. Amma. Ucagin. Icinde kanatlarin icinde. Teknisyenlerle birlikte teknisyenlik yaptim . Ne sartlarla . O ucagin seferere hazir hale gelmesini cok iyi biliyorum. Ayni zamanda. Ucak egitimini. Muhendisler vermiyor. Teknisyenler veriyor. Saygilarimla
  • Bırakın bu palavraları.Biz tüm aşamaları geçelim, mülakatta eleyin sonra da yeterli başvuru yok diye önce bölüm sınırını kaldır,sonra iki defa yaş sınırını düşür.sonra dil puanını düşür bu sene kaç defa revize ettiler ilanı.Hakkımı helal etmiyorum diyeceğim ama hak hukuktan da anlamazsınız ki siz.
  • Kadınlar erkekler ile eşit olamaz diyen bir zihniyetin adamı şimdi de THY'de kadın pilot az diyor. Eşit değillerse ve kadın pilotların artması tercih ediliyorsa! o zaman kadın erkekten daha mı üstün oluyor? Kafa karıştırıcı bir durum. (Ben eşit olduğumuza inanıyorum!) Önce yabancı pilotlara pozitif ayrımcılık, şimdi de kadınlara pozitif ayrımcılık, biz işsiz erkek Türk pilotların işi giderek zorlaşıyor! (Berki de yabancı kadın pilot THY için en uygun seçenek olur!!!
  • Tgs ye alim varmiiiiiiiiiiii
  • her asamayi gecip torpili yok diye son mulakatta kalan pilot adaylari ne olucak peki. Hamdi bey. Onlar rizeli degil dimi. Herkes bilio once torpilliler sonra geri kalan bos siralar torpilsizlere tabi kalirsa.
  • Ben ekibimde turbanli istemem arkadas! Yurtdışına tasinmak zorunda birakma beni Temel Bey. B777
  • kadınlık pilotluğun,pilotluk ta kadınlığın fıtratında yoktur, bu böyle biline, fıtrat meselesi, topçu nun hamdisi bey, öürenemedin mi daha... fıtrat,, hamdi bey, fıtrat...
  • kadınlık pilotluğun,pilotluk ta kadınlığın fıtratında yoktur, bu böyle biline, fıtrat meselesi, topçu nun hamdisi bey, öürenemedin mi daha... fıtrat,, hamdi bey, fıtrat...
  • Almanlara seçtirirsen Olmaz tabi DLR yi kaldırırsanız bakın nasıl hem başvurular artıyor.
  • Kadin pilot guzel olmak zorunda mi? Pilotlugu guzel olsun.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile Londra uçağında karşılaşınca, "THY'de kadın pilotların sayısı her geçen gün artıyor. Bugün bizi kadın kaptan uçuruyor. Benimle kokpite gelip tanışmak ister misin" diye sordu. O sırada kadın kaptanın kim olduğunu bilmiyordum.

Topçu'nun ardından kokpite girince, kadın pilot "Beni hatırladınız mı" diye sordu. Çok geçmeden fark ettim ki kaptanımız 4 yıl önce kendisinden övgüyle söz ettiğim Ferihan İnci'den başkası değildi. Türk Hava Yolları'nın 2010 yılında filosuna kattığı ilk Boeing 777'nin teslimatına ve Seattle'da verilen davete Hamdi Topçu beni de çağırmıştı. THY 12 adet Boeing 777 siparişi vermişti o yıl kriz nedeniyle bir çok hava yolu şirketi siparişlerini iptal ettiği için, Boeing yöneticileri THY'yi yere göğe koyamıyordu. Topçu da o sırada liste fiyatı 210 milyon dolar olan 777'ler için çok iyi fiyat aldıklarını söylüyor ve "Bu uçaklar bize krizin hediyesi" diyordu.
Dönüş yolculuğuna geçmeden önce Boeing fabrikasında verilen küçük davette de uçağın kaptan pilotu bana yardımcısının kadın pilot olduğunu söylemiş ve o sırada 30 yaşında olan Ferihan Işık ile de böylece tanışmıştım. Bizi İstanbul'a Işık indirirken hepimiz onu alkışlamıştık.

Kokpitte sohbet edip geçmişi hatırlarken, THY pilotları ile ilgili güncel rakamları ve kadınlar adına güzel gelişmeleri de böylece öğrenmiş oldum. 2010 yılında Türk Hava Yolları'nda çalışan 1800 pilotun sadece 25'i kadındı. Bugün bu rakam 3'e katlanmış! Filosuna kattığı yeni uçaklarla her geçen gün büyüyen THY'de bugün 650'si yabancı 3600 pilot çalıştığını Hamdi Topçu'dan öğreniyorum. Kadın pilotlarla ilgili rakamları da büyük bir sevinçle Ferihan Işık aktarıyor. Bugün THY'de çalışan kadın pilot sayısı 76'ya yükselmiş. Tamamı Türklerden oluşan kadın pilotların 12'si de Ferihan Işık gibi kaptanlık koltuğunda oturuyor üstelik.

Başvuru yok!

Hamdi Topçu, bu rakamı da beğenmiyor. "Daha çok kadın kaptanımız olsun istiyoruz. Ama ne yazık ki yeterli başvuru yok" diyor. Ben de buradan uçmak isteyen genç kadınlarımıza duyuruyorum. Lütfen eğitiminizde bu alanlara yönelin. Bilin ki THY pozitif ayrımcılık yapıyor bu konuda ve gerekli yeterliliklere sahip başvuran hiçbir kadın pilotu geri çevirmiyor.

Hamdi Topçu'yu bulmuşken, hali hazırda 265 uçağı ve de siparişi verilmiş 245 yeni uçağı da kademeli olarak filoya katılacak olan THY'nin yükünü Atatürk Hava Limanı'nın karşılayıp karşılamayacağını da soruyorum. Topçu, 2016 yılına kadar idare edebileceklerini, bazı uçuşları Sabiha Gökçen'e kaydıracaklarını söylüyor ve 3'üncü Havalimanı'nı beklediklerini dile getiriyor.
Topçu'yu bulmuşken Londra uçakları konusunda duyduğum bir memnuniyetsizliği de iletiyorum. THY, Londra'ya sabah uçuşlarında Boeing 777 gibi çok daha konforlu uçakları kullanmasına rağmen günün başka saatlerinde giden ve iç hatlarda kısa seyahatlerde kullanılan daha az konforlu uçakların bilet fiyatlarıyla karşılaştırma yapan yolcularda şikayet sebebi olduğunu söylüyorum. Bunun üzerine Topçu da yakında memnuniyetsizlik yaratan uçakların koltuklarını değiştireceğini müjdeliyor.

 Şelale Kadak / Sabah

HAMDİ TOPÇU; 'KADIN PİLOT SAYIMIZ AZ'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Sayin topcu. THY. Yalniz pilot degildir. O ucaklarda Gece gunduz calisan. Binlerce. Tenisyen vardir Ben makine muhendisiyim. Amma. Ucagin. Icinde kanatlarin icinde. Teknisyenlerle birlikte teknisyenlik yaptim . Ne sartlarla . O ucagin seferere hazir hale gelmesini cok iyi biliyorum. Ayni zamanda. Ucak egitimini. Muhendisler vermiyor. Teknisyenler veriyor. Saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
agzınıza ~ 8 yıl önce
saglık thy girmeye calısn arkadaslarımızı elimzden geldiğince bilgilendiriyoruz. thynin ne denli yani teknik aş diyelim ne denli büyük oldugunu kullanılan araclardan anlaybilirsiniz 1980 model ford kamyonetlerle bakıma gidiyorlar .. yıl olmus 2015 ...
NRT ~ 8 yıl önce
Bırakın bu palavraları.Biz tüm aşamaları geçelim, mülakatta eleyin sonra da yeterli başvuru yok diye önce bölüm sınırını kaldır,sonra iki defa yaş sınırını düşür.sonra dil puanını düşür bu sene kaç defa revize ettiler ilanı.Hakkımı helal etmiyorum diyeceğim ama hak hukuktan da anlamazsınız ki siz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eşitlik ~ 8 yıl önce
Kadınlar erkekler ile eşit olamaz diyen bir zihniyetin adamı şimdi de THY'de kadın pilot az diyor. Eşit değillerse ve kadın pilotların artması tercih ediliyorsa! o zaman kadın erkekten daha mı üstün oluyor? Kafa karıştırıcı bir durum. (Ben eşit olduğumuza inanıyorum!) Önce yabancı pilotlara pozitif ayrımcılık, şimdi de kadınlara pozitif ayrımcılık, biz işsiz erkek Türk pilotların işi giderek zorlaşıyor! (Berki de yabancı kadın pilot THY için en uygun seçenek olur!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 8 yıl önce
Tgs ye alim varmiiiiiiiiiiii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpil ~ 8 yıl önce
her asamayi gecip torpili yok diye son mulakatta kalan pilot adaylari ne olucak peki. Hamdi bey. Onlar rizeli degil dimi. Herkes bilio once torpilliler sonra geri kalan bos siralar torpilsizlere tabi kalirsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ben ekibimde turbanli istemem arkadas! Yurtdışına tasinmak zorunda birakma beni Temel Bey. B777

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fıtrat ~ 8 yıl önce
kadınlık pilotluğun,pilotluk ta kadınlığın fıtratında yoktur, bu böyle biline, fıtrat meselesi, topçu nun hamdisi bey, öürenemedin mi daha... fıtrat,, hamdi bey, fıtrat...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fıtrat ~ 8 yıl önce
kadınlık pilotluğun,pilotluk ta kadınlığın fıtratında yoktur, bu böyle biline, fıtrat meselesi, topçu nun hamdisi bey, öürenemedin mi daha... fıtrat,, hamdi bey, fıtrat...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Almanlara seçtirirsen Olmaz tabi DLR yi kaldırırsanız bakın nasıl hem başvurular artıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Kadin pilot guzel olmak zorunda mi? Pilotlugu guzel olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000