05 Mart 2009, Perşembe 11:31:17

GERÇEĞİNE EN YAKIN KAZA SİMÜLASYONU

Hollanda Araştırma ve Güvenlik Konseyi tarafından açıklanan ara rapor sonrası, Hollanda devlet televizyonu NOS, THY kazasını yeniden simüle etti.
  • 117 knots da uçak stall olmaz.
  • Uçakta sol ve sağ olmak üzere iki radyo altimeter bulunur.İniş automatic pilot ile olup yükseklik 1950 feet iken sol altimeter arızalanıp yüksekliği( -8 feet) göstermiştir.Atomatic pilot sol altimetreden aldığı uyarı ile motorların gücünü düşürmüş ve dolayısı ile ucak hızla alçalıp stall olmuştur.yükseklik ve hız çok düşük olduğundan pilotların durumu anlaması,motorların tekrar hızlanıp 200 tonluk uçağı ivmelendirip hızlandırması için geçen zaman sonunda stall a giren uçak yükselemeyip yere çarpmıştır. sonuç:Automatic Pilot sistemini bu şekilde düzenleyen imalatçı kanımca birinci derece hatalıdır. İki altimetre arasında bu derece fazla fark olduğunda sistemin işlemi durdurup uçuş ekibini sesli ve ışık ile ikaz etmesi gerekir.
  • Bu bilimsel yorumları yazan tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. İşte gerçek havacılar burda iyiki varsınız arkadaşlar. havacılık vatan, millet, sakarya söylemlerini kaldıramayacağı gibi. Mesleki bağnazlığı ve tetikçi ve yardakçılarıda kaldıramaz. havacılık evrensel kuralları olan bir sektördür. mesleğinize sahip çıkın arkadaşlar. Bu mesleğin cefasını çeken herkese sesleniyorum; şu veya bu şekilde bu mesleğin sefasını sürenlere meydanı boş bırakmayın mesleki bilgilerinizi sergilemeğe devem edin. Bildiğiniz ve referansını göstereceğiniz her gerceği haykırın lütfen. Hepinizden iftihar ettim. Bu mesleğe verdiğim tüm emekler sizlere helal olsun. Göreceksiniz biz kazanacağız sonuçta herkes mesleğine dönmek zorunda kalacak. İşte o zaman İstikbal
  • BUNU SORAN ARKADAŞ BU UÇAKTAKİ ALFA FLOR PROTEGTION SENİN BEKLEDİĞİN SONUCU VEREMEZ.YANİ UÇAK STALL OLUNCA GAZ AÇMAZ.BUNU PİLOTLARIN YAPMASI GEREKİR.AMA ÖNEMLİ OLAN 1.5 DK.BOYUNCA BUNU FARKEDEMEMELERİ DEĞİL,MCP PANELE BAĞLANAN SÜRATE DÜŞERKEN UÇAĞIN HIZININ GÖZDEN KAÇIRILMIŞ OLMASI.MİNİMUM APPROACH SÜRATİNİN ALTINDA YAKLAŞILIYOR OLMASI. TALPA AÇIKLAMA YAPARKEM 117 KT.DİYE VERMEDİMİ HIZI?AÇIKLAMAYI YAPANLAR FULL KONFÜGÜRASYONDA UÇAN BİR CİSMİN BU HIZDA STALL OLACAĞINI BİLMİYORLARMI?TABİKİ BİLİNEN BİR ŞEY AMA AMAÇ ZAMAN KAZANMAK.ALTİMETRE HATASINDAN BU MEYDANDA BU ŞARTLARDA UÇAK DÜŞMEZ-DÜŞEMEZ.NE OLDU PEKİ DÜŞTÜ..T.H.Y YÖNETİMİ FAZLA UÇUŞ PARASINI KALDIRIRSA PİLOTLAR PARA İÇİN DEĞİL DE MESLEK AŞKI İÇİN UÇMAYI HATIRLARLAR İSE KAZA OLMAZ..
  • Havacılıkla profesyonel olarak ilgileniyormuş..Vay memleketimin haline kalkmış bana havacılık öğretiyor.Ben 12 yıllık hava trafik kontrolörüyüm arkadaşım sen nesin.Wake turbulance ayırma minimalarımı adımdan iyi bilirim.Air law-hava hukuku kitabıymış.Abe bilgisiz görgüsüz bu ayırmalar o kitapta değil ICAO DOC 4444 ATM'de yazar..Aç oku öğren..Ayırma miniması 5 NM'dir..Heavy-medium 2 dakikadır.O da arkadaki uçak öndekini görerek takip ettiğini rapor ediyorsa eğer..Bide ukalalık yapmıyomusunuz.İğneli laflar etmiyomusunuz..Tekrar söylüyorum..YAPMAYIN..Biraz olsun gerçekçi olun..
  • Autopilot B ve A/T ile ILS yaklaşma yapıyorlarmış, dual channel değil. Görünen o ki 737'de A/T, AP dual channel olsun olmasın 27 feet radyoaltimetre yüksekliğine gelince RETARD (gaz kesme) moduna geçiyor ve bu bilgiyi kaptan tarafındaki radyoaltimetreden alıyor. Kaptan tarafındaki radyoaltimetre de INOP değil yani tamamıyla bozuk değil, hatalı bilgi veriyor. Böyle şey olmaz diyen 737 pilotu arkadaşlar normal 737 kitapları değil de teknik kitaplara bakıp yorum yaparsa iyi olur, yabancı pilot forumlarında böyle olduğu ver her kitapta yazmadığı söyleniyor. Böyle olmasa Boeing bahsi geçen açıklamayı yapmazdı.
  • Arkadaşlar rica etsem Cuma günü yayınlanan sorun cevaplasın programının altına yazılan yorumları tekrar yayınlarmısınız. yazdığım yorumlarda şöyle demiştim; 1- Bu bir kaza değil kırımdır. 2- Uçak stall edilmiştir. 3-Uçağın göstergeleri ile gerçek hız ve yüksekliği değerleri örtüşmüyordu. 4-Uçak olması gereken hızda ve irtifada olmadfığı için stall edildi kaptan fark etti ancak zaman yeterli olmadığı için uçağı kurtaramadı. 5- CRM eksik olduğu için pilotlar hata yaptı. ben bunları rapor açıklanmadan yazdım rüyamda görmedimki kazanın oluş şekli bu ihtimalleri kuvvetlendiriyordu. Ben pilot değilim ben bile kazanın oluş nedenini anladım sizler neden anlamak istemiyorsunuz anlamadım.
  • Wake Turbulance konusunda bilgi almak isteyen arkadaslara: http://www.pilotfriend.com/safe/safety/wake_turb.htm Dokumanin sonunda da yazdigi gibi esas sorumluluk pilotta.ATC ayirma gerekleri konusunda hata yapsa bile gerekli duzeltmeyi yapmak, talep etmek pilotun gorevi.
  • Meşhur son 100 sn değilmi bu. Uçak referans GS da 241km/h hızda ve pist başı 4,8 km. Düşüş noktası pistbaşına 1,5km stall noktasında da tahmini 1,7 km de. Düşüş anında yatay hız 160-dendi. Yani süzüldüğü aradaki 3 km ye yakın mesafeyi ortalama 190km/h le aldı desek ne kadar süre geçer 56 sn! Burada bakın o süre 15 sn! BİRDE VCR Yİ TR UZMANI DİNLEMEDEN BU 100-120 SN MANUPLE EDİLECEK. neymiş terörizm yoksa Hollanda bunu dinlemezmiş savcıa verirmiş bir sürü safsata. BİZDEN BİRİ KONUŞMALARI DİNLESİN. NE YAŞADIKLARI NEYİ ÖNEMSEMEDİKLERİ ANLAŞILSIN. Sizde bir komite kurun tam son an setlerini bir konsolide edin. OP de RA -8 de kesermi, kesmezmi ve diğerleri. Zaten hepinize cevap verecek adam en büyük yazılı sınavınız için kağıtları dağıttı!...
  • Eger bazi arkadaslarin yazdigi gibi Hollandalilar gercekleri saptiriyor veya sakliyor ise bu isten en cok zarar goren THY'nin bu konuda itirazda bulunmasi gerekmez mi? Dunku rapordan sonra galiba bazi gercekleri kabul edip artik en azindan dogrulari yapmayi ogrenmemiz lazim. Bugun THY'de ucan tecrubeli kabin amirleri bir suru acemi pilot doldu kendimizi guvende hissetmiyoruz diyorsa pilotlar limitlerde uctuklarindan yakiniyorlarsa bunlarin acikca tartisilmasi icin hep olumcul kazalarmi olmasi lazim. Artik sadece yeni ucak almakla iyi havayolu olunmayacagini bu isin son derece ciddiyet , altyapi ve ehil yonetim isteyen bir is oldugunu anlamamiz lazim. Artik her olayda komplo teorileri aramayalim da biz isimizi duzgun yapiyormuyuz onu sorgu

İşte gerçeğine en yakın kaza simülasyonu:©AirportHaber.com

GERÇEĞİNE EN YAKIN KAZA SİMÜLASYONU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 13 yıl önce
117 knots da uçak stall olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Uçakta sol ve sağ olmak üzere iki radyo altimeter bulunur.İniş automatic pilot ile olup yükseklik 1950 feet iken sol altimeter arızalanıp yüksekliği( -8 feet) göstermiştir.Atomatic pilot sol altimetreden aldığı uyarı ile motorların gücünü düşürmüş ve dolayısı ile ucak hızla alçalıp stall olmuştur.yükseklik ve hız çok düşük olduğundan pilotların durumu anlaması,motorların tekrar hızlanıp 200 tonluk uçağı ivmelendirip hızlandırması için geçen zaman sonunda stall a giren uçak yükselemeyip yere çarpmıştır. sonuç:Automatic Pilot sistemini bu şekilde düzenleyen imalatçı kanımca birinci derece hatalıdır. İki altimetre arasında bu derece fazla fark olduğunda sistemin işlemi durdurup uçuş ekibini sesli ve ışık ile ikaz etmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu bilimsel yorumları yazan tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. İşte gerçek havacılar burda iyiki varsınız arkadaşlar. havacılık vatan, millet, sakarya söylemlerini kaldıramayacağı gibi. Mesleki bağnazlığı ve tetikçi ve yardakçılarıda kaldıramaz. havacılık evrensel kuralları olan bir sektördür. mesleğinize sahip çıkın arkadaşlar. Bu mesleğin cefasını çeken herkese sesleniyorum; şu veya bu şekilde bu mesleğin sefasını sürenlere meydanı boş bırakmayın mesleki bilgilerinizi sergilemeğe devem edin. Bildiğiniz ve referansını göstereceğiniz her gerceği haykırın lütfen. Hepinizden iftihar ettim. Bu mesleğe verdiğim tüm emekler sizlere helal olsun. Göreceksiniz biz kazanacağız sonuçta herkes mesleğine dönmek zorunda kalacak. İşte o zaman İstikbal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BUNU SORAN ARKADAŞ BU UÇAKTAKİ ALFA FLOR PROTEGTION SENİN BEKLEDİĞİN SONUCU VEREMEZ.YANİ UÇAK STALL OLUNCA GAZ AÇMAZ.BUNU PİLOTLARIN YAPMASI GEREKİR.AMA ÖNEMLİ OLAN 1.5 DK.BOYUNCA BUNU FARKEDEMEMELERİ DEĞİL,MCP PANELE BAĞLANAN SÜRATE DÜŞERKEN UÇAĞIN HIZININ GÖZDEN KAÇIRILMIŞ OLMASI.MİNİMUM APPROACH SÜRATİNİN ALTINDA YAKLAŞILIYOR OLMASI. TALPA AÇIKLAMA YAPARKEM 117 KT.DİYE VERMEDİMİ HIZI?AÇIKLAMAYI YAPANLAR FULL KONFÜGÜRASYONDA UÇAN BİR CİSMİN BU HIZDA STALL OLACAĞINI BİLMİYORLARMI?TABİKİ BİLİNEN BİR ŞEY AMA AMAÇ ZAMAN KAZANMAK.ALTİMETRE HATASINDAN BU MEYDANDA BU ŞARTLARDA UÇAK DÜŞMEZ-DÜŞEMEZ.NE OLDU PEKİ DÜŞTÜ..T.H.Y YÖNETİMİ FAZLA UÇUŞ PARASINI KALDIRIRSA PİLOTLAR PARA İÇİN DEĞİL DE MESLEK AŞKI İÇİN UÇMAYI HATIRLARLAR İSE KAZA OLMAZ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Havacılıkla profesyonel olarak ilgileniyormuş..Vay memleketimin haline kalkmış bana havacılık öğretiyor.Ben 12 yıllık hava trafik kontrolörüyüm arkadaşım sen nesin.Wake turbulance ayırma minimalarımı adımdan iyi bilirim.Air law-hava hukuku kitabıymış.Abe bilgisiz görgüsüz bu ayırmalar o kitapta değil ICAO DOC 4444 ATM'de yazar..Aç oku öğren..Ayırma miniması 5 NM'dir..Heavy-medium 2 dakikadır.O da arkadaki uçak öndekini görerek takip ettiğini rapor ediyorsa eğer..Bide ukalalık yapmıyomusunuz.İğneli laflar etmiyomusunuz..Tekrar söylüyorum..YAPMAYIN..Biraz olsun gerçekçi olun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Autopilot B ve A/T ile ILS yaklaşma yapıyorlarmış, dual channel değil. Görünen o ki 737'de A/T, AP dual channel olsun olmasın 27 feet radyoaltimetre yüksekliğine gelince RETARD (gaz kesme) moduna geçiyor ve bu bilgiyi kaptan tarafındaki radyoaltimetreden alıyor. Kaptan tarafındaki radyoaltimetre de INOP değil yani tamamıyla bozuk değil, hatalı bilgi veriyor. Böyle şey olmaz diyen 737 pilotu arkadaşlar normal 737 kitapları değil de teknik kitaplara bakıp yorum yaparsa iyi olur, yabancı pilot forumlarında böyle olduğu ver her kitapta yazmadığı söyleniyor. Böyle olmasa Boeing bahsi geçen açıklamayı yapmazdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlar rica etsem Cuma günü yayınlanan sorun cevaplasın programının altına yazılan yorumları tekrar yayınlarmısınız. yazdığım yorumlarda şöyle demiştim; 1- Bu bir kaza değil kırımdır. 2- Uçak stall edilmiştir. 3-Uçağın göstergeleri ile gerçek hız ve yüksekliği değerleri örtüşmüyordu. 4-Uçak olması gereken hızda ve irtifada olmadfığı için stall edildi kaptan fark etti ancak zaman yeterli olmadığı için uçağı kurtaramadı. 5- CRM eksik olduğu için pilotlar hata yaptı. ben bunları rapor açıklanmadan yazdım rüyamda görmedimki kazanın oluş şekli bu ihtimalleri kuvvetlendiriyordu. Ben pilot değilim ben bile kazanın oluş nedenini anladım sizler neden anlamak istemiyorsunuz anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Wake Turbulance konusunda bilgi almak isteyen arkadaslara: http://www.pilotfriend.com/safe/safety/wake_turb.htm Dokumanin sonunda da yazdigi gibi esas sorumluluk pilotta.ATC ayirma gerekleri konusunda hata yapsa bile gerekli duzeltmeyi yapmak, talep etmek pilotun gorevi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Meşhur son 100 sn değilmi bu. Uçak referans GS da 241km/h hızda ve pist başı 4,8 km. Düşüş noktası pistbaşına 1,5km stall noktasında da tahmini 1,7 km de. Düşüş anında yatay hız 160-dendi. Yani süzüldüğü aradaki 3 km ye yakın mesafeyi ortalama 190km/h le aldı desek ne kadar süre geçer 56 sn! Burada bakın o süre 15 sn! BİRDE VCR Yİ TR UZMANI DİNLEMEDEN BU 100-120 SN MANUPLE EDİLECEK. neymiş terörizm yoksa Hollanda bunu dinlemezmiş savcıa verirmiş bir sürü safsata. BİZDEN BİRİ KONUŞMALARI DİNLESİN. NE YAŞADIKLARI NEYİ ÖNEMSEMEDİKLERİ ANLAŞILSIN. Sizde bir komite kurun tam son an setlerini bir konsolide edin. OP de RA -8 de kesermi, kesmezmi ve diğerleri. Zaten hepinize cevap verecek adam en büyük yazılı sınavınız için kağıtları dağıttı!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Eger bazi arkadaslarin yazdigi gibi Hollandalilar gercekleri saptiriyor veya sakliyor ise bu isten en cok zarar goren THY'nin bu konuda itirazda bulunmasi gerekmez mi? Dunku rapordan sonra galiba bazi gercekleri kabul edip artik en azindan dogrulari yapmayi ogrenmemiz lazim. Bugun THY'de ucan tecrubeli kabin amirleri bir suru acemi pilot doldu kendimizi guvende hissetmiyoruz diyorsa pilotlar limitlerde uctuklarindan yakiniyorlarsa bunlarin acikca tartisilmasi icin hep olumcul kazalarmi olmasi lazim. Artik sadece yeni ucak almakla iyi havayolu olunmayacagini bu isin son derece ciddiyet , altyapi ve ehil yonetim isteyen bir is oldugunu anlamamiz lazim. Artik her olayda komplo teorileri aramayalim da biz isimizi duzgun yapiyormuyuz onu sorgu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000