16 Nisan 2009, Perşembe 08:44:01

Geleceğin teknisyenleri burada...

Yaşları 17-18 olan gencecik liseli öğrenciler geleceğin teknisyeni olabilmek için dünyanın en gelişmiş uçaklarının bakımını yapıyor.
  • yine sallama bir haber..nerede bu bahsedilen bolluk
  • o okulun ayrılması için dönen dolapları biliyormusunuz?belediyenin o okulun 2 binasının arasında kalan araziyi kapmak icin okulu ayırıp uçak bölümünü endüstri tarafına atılmasına ne diyeceksiniz ?
  • Bağcılar Abd.Nermin Bilimli A.T.Lisesi açıldığında THY tekniğe Lisanslı teknisyen yetiştirmek amacı ile açılmıştı.O zamanki okul müdürü (Adını hatırlayamadım) hem Bağcılar M.L. hem de A.N.Bil.A.T.Lisesinin müdürlüğünü yapmak için o okulu Meslek lisesinden ayırmadı.Benim de o okuldan mezun iki oğlum var.Siz afilli başlık atmışınız geleceğin uçak tekn. diye ama uygulamada o okulun şu anda Tesisat teknisyeni ile bir farkı yok.Thy de çalışan onlarca o okuldan mezun hangi teknisyen lisans almış,bir tane yok. Halbuki bu okul Bağcılar meslek lisesinden ayrılsa idi şimdiki Eskişehirde mezun olan lisansı elinde her yerde aranan teknisyen olacaktı.Müdür yrd.İsmet bey var bu konuda çok çalıştı ancak ahirete iki okulun müdürü olarak gitmeyen çalışan
  • Bizler el emeğiyle, beceriyle, zekayla, bilgiyle ,pratikle ve tecrübeyle işimizi yapmak zorunda olan insanlarız.Bunları kim geliştirebilirse o iyi teknisyen olur.Menşei birşey ifade etmez.Hepsi birlikte üzerinizde varsa zaten tartışmasız teknisyensinizdir.Biri bile eksiksikse yine tartışmaya gerek yok.İşinizi yapmakta zorlanırsınız ve saldıracak yer ararsınız yok yüksek okul yok lise yok üniversite diye.Gelişmek için çabalayın olmuyorsa yeteneklerinize uygun başka meslek seçin.
  • SİZLER KADAR ÇALIŞKAN SİZLER KADAR BAŞARILI OLAN MESLEĞİNDE ÜST SEVİYELERE GELEBİLEN VEDE GÜZEL PARALAR KAZANAN BAŞKA BİR İŞ BIRANŞI YOKTUR....ANCAK SİZLER TORNAVİDA KAFALISINIZ BİRBİRİNİZİ YERSİNİZ VEDE ZARA VERİRSİNİZ.....BİRAZ BİR ŞEYLER ÖĞRENDİNİZMİ KENDİ ÜSTÜNÜZDEKİ ESKİ GURUBA VEYA KENDİ ARANIZDA BİLE ANLAŞAMAZDINIZ DERDİ .....HAKİKATEN BU DOĞRU ....YEŞİLKÖYE VARAMADINIZ ANCAK DÜNYAYA MEYDAN OKURSUNUZ...AYNAYA BAKIN LÜTFEN...
  • HERGEÇEN GÜN SEKTÖRDE TEKNİSYENİN İŞİ ZORLAŞMAKTA VE SORUMLULUĞU ARTMAKTA. BUNUN LİSE/ÜNİVERSİTE TARTIŞMASI OLMAZ. ÖNEMLİ OLAN TEKNİK MEZİYETİNDEN DOLAYI BU İŞİ YAPMASIDIR. TABİKİ OKUMAK HERZAMAN ARTIDIR AMA HERŞEY DEĞİLDİR.BIRAKIN BÖYLE YAZIŞMALARI ZOR MESLEĞİNİZE SAYGIDA KUSUR ETMEYİN.SAHİP ÇIKIN SİZLER BUGÜNDE, LİSEDEYKENDE, ÜNİVERSİTEDEYKENDE HEP ÖĞRENCİ KALACAKSINIZ. BU MESLEĞİ TAAAKİ BIRAKANA KADAR TEKNİSYEN ÖĞRENCİDİR VE ÖĞRENMENİN SONU BİTMEYECEKTİR EMİN OLUN. TEKNİSYENİ EZEN, ZARAR VEREN, KÜÇÜK DÜŞÜREN SADECE BİLGİSİZLİĞİ OLACAĞINDAN BİLGİSİZ KALMAYIN ARAŞTIRIN EN ONURLUSU ŞEREFLİSİ BUDUR..
  • çünkü shyo okumus bırı olarak lise diicem yazık oldu puanlarımıza ve de 5 yılımıza. lise mezunları catır catır ıse gırerken bız halen cv gondermekle mesguluz. liselilerin pratiklerinin bizden eksiği yok fazlası var. ingilizceyi de zamanla öğrenirler. biz kerizliğimize doymayalım..
  • Üniversitenin de lisenin de bu sektörde çalışan birisi olarak ne olduğunu çok iyi biliyoruz . sizin övdüğünüz liseliler de çok büyük bişey sandığınız üniversiteliler de aslında hiçbirşey bilmiyor. hala neyin egosunun tatmin etmeye çalışıyorsunuz sanal kahramanlığa soyunuyorsunuz. madem o kadar bilgilisiniz neden sahte isimlerle , sahte sıfatlarla burada ahkam kesiyorsunuz. ne liseli ne üniversiteli önemli olan insanın içinde olması aklının olması adam olması kısaca. orada üniversite okuyan adam da bir kaç sene önce lisedeydi ve o adamların bir çoğu bu liseleri kazanamamıştı zamanında . ben üniversiteliyim ben liseliyim havasından önce ben bunu biliyorum ben şunu biliyorum muhabbetini yapın . teknisyen olmak kolay ama gerisi zor iş ....
  • Hangi ülkede bir uçağın üzerinde o uçağın sertifikasını almamış yani o uçağın tip eğitimini görmemiş ve o uçak üzerinde yetkilendirilmemiş biri bakım yapar bir bakmak lazım... işi sen yap sonra yetkisi olan birisi gelsin mühürlesin sanki işi o yapmış gibi bu tamamen kurallara aykırı (bakım kurallarına) siz bakım yapmaya devam edin... dünyada yardımcı teknisyenlik diye bişey varmı bilen birisi varsa cevap versin teknisyen olmak için ise ne gibi bir eğitim alınmış olması gerektiği kurallarda var. Ancak o eğitim ve sertifikalandırma işlemlerinden sonra uçak üzerinde çalışabilirsin.
  • Teknik lise yi küçük görmeye başladığınız zaman kaybetmeye de başladınız.Liseliler 2 sene boyunca staj yapıp pratik eğitim de sizden kat be kat üstün duruma geçerek şirketlerin birinci tercihi haline gelmektedirler..

Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi'nden mezunlar arasında bugüne dek işsiz dolaşan yok denecek kadar az... Uçak bakım alanında çalışacak meslek elemanları olarak diplomalarını alan genç kızlarımız başta THY hangarları olmak üzere tüm sivil uçak bakım merkezleri, askeri hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi yerlerde rahatlıkla iş buluyor hatta 'iyi paralarla' transfer ediliyorlar. Uçak gövde-motor alanı ve uçak elektroniği konularında uzman olarak yetişen genç kızlar son sınıflarında haftanın 3-4 günü Atatürk Havalimanı hangarlarında staj görürken bile dolgun sayılacak "stajyer maaşı" alıyorlar.

21 YAŞINI DORDURMUŞ OLMALI

Ayrıca uçak bakımı alanında mezun olan bu öğrenciler, Türkiye'de tescil edilmiş sivil uçaklarla, Türk hava sahası içinde bulunan ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi diğer devletlere ait hava taşımacılığı ile ilgili her şeyi tamir ediyor. Sivil uçak, helikopter ve planörler üzerinde müstakil olarak periyodik bakım, küçük tamir, revizyon ve uçuşa elverişlilik kontrolü yapabilmek için uçak bakım merkezlerinde iki yıl uygulamalı eğitimden sonra 21 yaşını dolduran meslek elemanı sertifika sınavına girmeye hak kazanıyor.

ARANAN NİTELİKLER ÖNEMLİ

"Uçuş emniyeti" açısından çok büyük önem taşıyan görevlere gelebilmek için öğrencisi oldukları teknik liseye girmek hayli güç. Ama asıl zorluk mezuniyetten sonra başlıyor. İşte meslek elemanlarında aranan özellikler: Matematiksel yetenek, uzay ilişkilerini görebilme gücüne ve çizim yeteneği, fen bilimlerinde başarılı olmak, mekanik problem çözebilme yeteneği, ellerini ustalıkla kullanabilme, mekanik ve göz-el koordinasyon yeteneği yüksek, görme işitme sorunu olmayan, yorum ve analiz yeteneği...

(Takvim)

Geleceğin teknisyenleri burada...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 13 yıl önce
yine sallama bir haber..nerede bu bahsedilen bolluk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
o okulun ayrılması için dönen dolapları biliyormusunuz?belediyenin o okulun 2 binasının arasında kalan araziyi kapmak icin okulu ayırıp uçak bölümünü endüstri tarafına atılmasına ne diyeceksiniz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bağcılar Abd.Nermin Bilimli A.T.Lisesi açıldığında THY tekniğe Lisanslı teknisyen yetiştirmek amacı ile açılmıştı.O zamanki okul müdürü (Adını hatırlayamadım) hem Bağcılar M.L. hem de A.N.Bil.A.T.Lisesinin müdürlüğünü yapmak için o okulu Meslek lisesinden ayırmadı.Benim de o okuldan mezun iki oğlum var.Siz afilli başlık atmışınız geleceğin uçak tekn. diye ama uygulamada o okulun şu anda Tesisat teknisyeni ile bir farkı yok.Thy de çalışan onlarca o okuldan mezun hangi teknisyen lisans almış,bir tane yok. Halbuki bu okul Bağcılar meslek lisesinden ayrılsa idi şimdiki Eskişehirde mezun olan lisansı elinde her yerde aranan teknisyen olacaktı.Müdür yrd.İsmet bey var bu konuda çok çalıştı ancak ahirete iki okulun müdürü olarak gitmeyen çalışan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bizler el emeğiyle, beceriyle, zekayla, bilgiyle ,pratikle ve tecrübeyle işimizi yapmak zorunda olan insanlarız.Bunları kim geliştirebilirse o iyi teknisyen olur.Menşei birşey ifade etmez.Hepsi birlikte üzerinizde varsa zaten tartışmasız teknisyensinizdir.Biri bile eksiksikse yine tartışmaya gerek yok.İşinizi yapmakta zorlanırsınız ve saldıracak yer ararsınız yok yüksek okul yok lise yok üniversite diye.Gelişmek için çabalayın olmuyorsa yeteneklerinize uygun başka meslek seçin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
SİZLER KADAR ÇALIŞKAN SİZLER KADAR BAŞARILI OLAN MESLEĞİNDE ÜST SEVİYELERE GELEBİLEN VEDE GÜZEL PARALAR KAZANAN BAŞKA BİR İŞ BIRANŞI YOKTUR....ANCAK SİZLER TORNAVİDA KAFALISINIZ BİRBİRİNİZİ YERSİNİZ VEDE ZARA VERİRSİNİZ.....BİRAZ BİR ŞEYLER ÖĞRENDİNİZMİ KENDİ ÜSTÜNÜZDEKİ ESKİ GURUBA VEYA KENDİ ARANIZDA BİLE ANLAŞAMAZDINIZ DERDİ .....HAKİKATEN BU DOĞRU ....YEŞİLKÖYE VARAMADINIZ ANCAK DÜNYAYA MEYDAN OKURSUNUZ...AYNAYA BAKIN LÜTFEN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
HERGEÇEN GÜN SEKTÖRDE TEKNİSYENİN İŞİ ZORLAŞMAKTA VE SORUMLULUĞU ARTMAKTA. BUNUN LİSE/ÜNİVERSİTE TARTIŞMASI OLMAZ. ÖNEMLİ OLAN TEKNİK MEZİYETİNDEN DOLAYI BU İŞİ YAPMASIDIR. TABİKİ OKUMAK HERZAMAN ARTIDIR AMA HERŞEY DEĞİLDİR.BIRAKIN BÖYLE YAZIŞMALARI ZOR MESLEĞİNİZE SAYGIDA KUSUR ETMEYİN.SAHİP ÇIKIN SİZLER BUGÜNDE, LİSEDEYKENDE, ÜNİVERSİTEDEYKENDE HEP ÖĞRENCİ KALACAKSINIZ. BU MESLEĞİ TAAAKİ BIRAKANA KADAR TEKNİSYEN ÖĞRENCİDİR VE ÖĞRENMENİN SONU BİTMEYECEKTİR EMİN OLUN. TEKNİSYENİ EZEN, ZARAR VEREN, KÜÇÜK DÜŞÜREN SADECE BİLGİSİZLİĞİ OLACAĞINDAN BİLGİSİZ KALMAYIN ARAŞTIRIN EN ONURLUSU ŞEREFLİSİ BUDUR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
çünkü shyo okumus bırı olarak lise diicem yazık oldu puanlarımıza ve de 5 yılımıza. lise mezunları catır catır ıse gırerken bız halen cv gondermekle mesguluz. liselilerin pratiklerinin bizden eksiği yok fazlası var. ingilizceyi de zamanla öğrenirler. biz kerizliğimize doymayalım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Üniversitenin de lisenin de bu sektörde çalışan birisi olarak ne olduğunu çok iyi biliyoruz . sizin övdüğünüz liseliler de çok büyük bişey sandığınız üniversiteliler de aslında hiçbirşey bilmiyor. hala neyin egosunun tatmin etmeye çalışıyorsunuz sanal kahramanlığa soyunuyorsunuz. madem o kadar bilgilisiniz neden sahte isimlerle , sahte sıfatlarla burada ahkam kesiyorsunuz. ne liseli ne üniversiteli önemli olan insanın içinde olması aklının olması adam olması kısaca. orada üniversite okuyan adam da bir kaç sene önce lisedeydi ve o adamların bir çoğu bu liseleri kazanamamıştı zamanında . ben üniversiteliyim ben liseliyim havasından önce ben bunu biliyorum ben şunu biliyorum muhabbetini yapın . teknisyen olmak kolay ama gerisi zor iş ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hangi ülkede bir uçağın üzerinde o uçağın sertifikasını almamış yani o uçağın tip eğitimini görmemiş ve o uçak üzerinde yetkilendirilmemiş biri bakım yapar bir bakmak lazım... işi sen yap sonra yetkisi olan birisi gelsin mühürlesin sanki işi o yapmış gibi bu tamamen kurallara aykırı (bakım kurallarına) siz bakım yapmaya devam edin... dünyada yardımcı teknisyenlik diye bişey varmı bilen birisi varsa cevap versin teknisyen olmak için ise ne gibi bir eğitim alınmış olması gerektiği kurallarda var. Ancak o eğitim ve sertifikalandırma işlemlerinden sonra uçak üzerinde çalışabilirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Teknik lise yi küçük görmeye başladığınız zaman kaybetmeye de başladınız.Liseliler 2 sene boyunca staj yapıp pratik eğitim de sizden kat be kat üstün duruma geçerek şirketlerin birinci tercihi haline gelmektedirler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000