16 Haziran 2009, Salı 08:43:11

"Elektrik kesildi, uçak denize çakıldı!"

Dün tartışılan açıklamalarıyla gündeme oturan havacılık tarihi uzmanı Stuart Kline ile yapılan röportajın 2. kısmı da bugün yayımlandı. İşte o röportaj...
  • lanetliyorum bizleri hayvan yerine koyan HAYVANLARI...
  • Atlantik´te Air France ucagi düsüyor, bütün dünya filosu arama calismalari yapiyor ve tek tek cesetlerini enkazdan 3000 ile 6000 metre derinlikten cikarmaya calisiyorlar, bizim ülkede THY Marmara denizine düsüyor, burakin kalsin deniliyor. Demek dünyanin her tarafinda insan degeri daha degerli. Sayin yetkililer ltf. gözlerinizi acin, en azindan ölenlerin ruhuna, en kisa zamanda gerekli anit mezarinin yapilmasini onaylayin, sonuc ta bu 1975 de düsen THY ucaginin icinde bizim yakinlarimizda olabilirdi, allah göstermesin hepimizin basina gelebilir. Ölenlerin mekanlari cennet olsun. Saygilarimla Hakan (Düsseldorf/Almanya)
  • bu ülkede robot olmak lazım galiba.hakkını arayan haksız,borcunu ödeyen enayi,... yapanın yanına kar kalıyor herşey.biz diktatör ülkesi değiliz ama diktayı yapanlarda makam mevki sahipleri maalesef.biraz okumuşlar sanki israilli olmuşlar.yukardan bakma merakı...buyrun yiyin sizden önceki zıt fikirlilerde yedi sizde yiyin.ne değişecek ki zaten millet akıllanmadıkça.
  • Kesinlikle sana katılıyorum...
  • Tabi siz sorgulamassanız , kader derseniz üstünü örterseniz kendi mantıklarında her zaman sorgulayan biriside çıkar derki bu neden oldu ? Araştıralım bulalım..sonra sizde şunu dersiniz " yok elin amerikalısı , sana mı kaldı ?, sen şu bu değilsin..vs vs .. Beyler!!! Elin Amerikalısı soruyorsa araştırıyorsa siz ne yapıyorsunuz? ( yada yapmıyorsunuz ? ) neden bu kadar korkaksınız !!!
  • Bu filonun kazalarının hepsi ölümlü THY nin Fokker yapımı F-28 tipi 5 adet jet yolcu uçağından Biri marmara denizine düştü.Birisi İzmirde kalkışta kırıldı. Biriside Ankara Esenboğaya inerken tepeye çarptı. Bu ölümlü kazaların ardından yolcular bu uçaklara binmeyi redettiği için kalan iki uçak İrana satıldı. Bu uçaklardan biriside İranda düştü. beşinci uçağın akibetini ben bilmiyorum.THY nin en şanssız filosudur. O zamanda THY büyüme çabaları içinde idi.Seferleri artırmaya çalışıyordu.
  • ölenlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum.fakat bunu arkadaşımızı torunu neticesini alır ancak diyorum o dönemin aktörleri gider ondan sonra çıkar yavaş yavaş ortaya diyorum başka türlü olmaz dünya üzerinde sır perdesi aralanamayan o kadar çok mesele varki boşuna kafa yormayalım bence..
  • Uçağın düştüğü tarihde Yeşilköy Havaalanında otomatik jenaratör vardı... Stuart Kline havacılık tarihi uzmanı değildir. Bu kazada yakınlarını kaybedenlerin acılarını anlamamak mümkün değildir. Uçağa bu güne kadar ulaşılamaması da araştırılması gereken bir konudur. Uçağın enkazının bulunduğu bölgede birden fazla enkaz olduğu sanılmaktadır. Zaman,zaman balıkçıların avlama ekipmanlarına metal uçak parçaları takılmaktadır.Bunların hepside THY uçağına ait değildir.Geneli eski askeri uçak parçalarıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile kocaman bir uçak kazası bir facia kurcalamak hem etik değildir.Hemde akıl
  • Normal bir vatandaş gibi soruyorum: Neden çıkarılmıyor? Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
  • ya thy ye dün ne oldu desen cevap alamassın.30 küsür yıldan bahsediyorsun!hayır mı?

1975 yılında yaşanan uçak kazasının bilinmeyenleri...Küçük İzzet çok düşkündü babası bay Davit Mibahar'a! 1975 yılının 30 Ocak sabahı İzmir seyahatine çıkmak üzere olan babasının takım elbise giyip, tıraş oluşunu hayranlıkla izledi. David, evden çıkmadan önce saçını okşayıp yanaklarını öpmüştü İzzet'in...

ANNENE BAK

"Annene ve kardeşlerine iyi bak!" demişti. İzzet nereden bilecekti o anın babasıyla geçirdiği son dakikalar olduğunu...

Davit Bey akşam eve gelmek üzere yola çıktı. Bir daha geri dönmedi. Geride üç çocuk ve gözü yaşlı bir eş bıraktı. Bindiği uçak, aynı günün akşamı Marmara Denizi'nin karanlık sularına gömüldü. Bugün 46 yaşına merdiven dayamış İzzet Mibahar'ı bulup konuştum. Acısını, babasız geçen yıllarının buruk hatıralarını tarihin tozlu sayfalarına gömebilmek için devletten tek bir arzusu var. Canından çok sevdiği fakat bir mezarı bile olmayan babası ve ölen diğer yolcular için bir anıt mezar yaptırtmak...

MÜTHİŞ İDDİA

Röportajın 2. gününde hem Mibahar ailesinin görüşlerini, hem de “THY'nin F-28 Uçağını Marmara Denizinden Çıkartalım Artık" grubunun kurucusu havacılık tarihi uzmanı Stuart Kline’ın açıklamalarını aktarıyoruz.

Hiç değilse bir anıt mezar yapılsın istiyoruz

İzzet Mibahar, Bursa uçağının yolcularından Davit Mibahar’ın oğlu. O gün yüreklerine düşen ateş 34 yıldır hiç sönmedi. İstediği basit: Ziyaret edecek bir mezar...

30 Ocak 1975 günü Marmara Denizi’ne çakılan uçağın yolcuları arasında merhum Davit Mibahar da vardı. Davit Bey, sizin neyiniz olur?

İzzet Mibahar: Babamdı. n Davit Bey ne iş yapardı? Babam 1970'li yıllarda elektrik malzemesi ithalat ve ihracat işiyle uğraşıyordu. İzmir'e ortağı ve en yakın arkadaşı İzzak Kohen'le gitti. Dönüş uçağında da birlikteydiler.

İzmir'e iş için mi gitmişti?

 Saat 8'de evden çıktı. Günü birlik İzmir'e gidip geri dönecekti. Oradaki arkadaşları "Bu akşam İzmir'de kalın, gitmeyin. İstanbul'da hava çok kötüymüş. Yarın gidersiniz" demiş. Babam "Olmaz ben bir an önce eve gideceğim" diyor.

Uğurlarken neler yaşadınız?

"Babacığım ne zaman döneceksin?" diye sordum; "Akşama döneceğim, evladım" dedi. Ortaokul öğrenciydim. Babam bizlerle vedalaştı. Üç çocuğunu anneme emanet etti. 1 yaşında küçük kardeşim Cem için, "O küçük ona iyi bak! Düşmesin” dedi.

Kazadan sonra devlet sizinle bağlantı kurdu mu?

Evimize hiç havayolu yetkilisi ya da devletten bir görevli gelmedi. O zamanlar bile gazetecilerden röportaj teklifi almıştık ama hiçbir zaman kabul etmedik. Hiç tören yapılmadı.

Tazminat ödendi mi?

Özel sigortadan bir miktar para aldık galiba... Hayat sigortasıydı. Bize "Mahkemeye gitmeyin. Dava 10-15 sene sürer. Ne veriyorlarsa alın" dediler. Annem de aldı.

Devlet yetkililerinden bu konuda ne yapmalarını istersiniz?

 Anıt mezar yapılsın istiyoruz. Yıldönümünde babama ziyaretine gideyim. Oraya çiçeğimi götüreyim...

Elektrik kesildi Bursa uçağı denize çakıldı

ABD'li araştırmacı Stuart Kline, F-28’in düşüş nedenini açıkladı: Yeşilköy'e inerken elektrik kesildi. Pisti pas geçen uçak yeniden inmeyi denerken düştü...

İzmir'den İstanbul'a 42 yolcu taşıyan F-28 Bursa uçağı, tam inişe geçmişti ki havalimanında ışıklar kesildi. O dönemde otomatik jeneratör de olmadığı için uçak pisti pas geçmek zorunda kaldı. Uçağın tekrar çekilip yükselmesi beklenirken Marmara Denizi'ne çakıldı. Kazanın oluş sebebi sizce neydi?

Hava muhalefeti vardı. Bulut alçaktaydı. Yeşilköy'de bir tane hava pisti vardı. Bursa uçağı Marmara Denizi’ne düştü bir gün sonra Yeşilköy'de yeni bir hava pisti açıldı. Uçak piste inerken Jumbo jet kalmak üzere... Bursa uçağı inişe geçerken, ışıklar kesiliyor. Tüm suç meydandaki memurlarda, görevlerini yapmıyorlar.

İKİ KERE HABER GELMİŞ

Nasıl yani?

Kazadan önce elektrik kesintisi belirtilmiş. Hem de yarım saat önce en az iki defa ışıkların kesileceği haber verilmiş. Uyarı gelmesine rağmen memurlar bunu ciddiye almamışlar. Ciddiye almış olsalardı kesintiden bir iki dakika önce otomatik olmayan jeneratörü devreye sokarlardı. Hiç ilgilenmemişler bile...

Jeneratör otomatik olmadığı için bütün düğmeleri tek tek elle açılması gerekmiş. Bu da 22 saniye sürmüş. O 22 saniye 42 kişinin ölümüne sebep oldu işte. Uçak pas geçti ve bir şekilde denize çakıldı. Yalnız bir iddia daha var...

PATLAMA OLDU MU?

Nedir o?

Denizden çıkarılan uçağın enkazlarından bir parçasında yanık görüntüsü gördük.

Patlama olmuş olabilir mi?

Bilmiyorum ki... Bu konu hakkında görüş belirtmek istemiyorum. O gün meydanda bulunan başka görevlilerle görüştüm, patlama olduğunu onlar da söylüyor.

Konuyu özetleyin lütfen?

 THY, bu enkazın çıkarılmasını istemiyor! 34 yıldır, bu gizem hala çözülemedi.

‘BABAM YÜZER’ DEDİM

Size uçağın denize düştüğü söylendi, nasıl bir beklenti içine girdiniz?

 "Tamam uçak düştü ama denize düştü!" Ben derdim ki "Benim babam çok iyi yüzer..." Yüzer ve kıyadan çıkar diye düşünüyorduk. Annem de öyle düşündü. Öldüğüne hiç inanmadık. Şu anda bile öldüğüne inanmıyorum, inanamıyorum. "Lost" diye bir dizi var, o dizide olduğu gibi olamaz mı diyorum içimden...

O PARÇAYA NE OLDU?

Yeşilköy'de balıkçılar uçağa ait bir parça çıkarmışlar, ona ne oldu?

 O parçayı anıt mezara koymak istiyorduk ama olmadı. Yaklaşık 3 metre genişliğinde, 3 metre uzunluğunda ve 200 kilo ağırlığındaki enkazda 5 parça bulunuyordu. Bugüne kadar uçağın enkazından çıkarılan en büyük parça buydu. THY Genel Müdür Yardımcısı Temel Kotil'e mesaj gönderdim "Uçağın parçasını çıkardık, haberiniz olsun" diye... Bana, "Ne olacak yani?" dedi.

Sabah oraya gittim, parça ortada yok. THY görevlileri tarafından alınarak incelenmek üzere THY Teknik A.Ş hangarına götürülmüş. Daha önce Yeşilköy'deki balıkçılar tarafından enkaza ait bir parça daha çıkarıldı. Ama Bakırköy Savcılığı'ndan bir uyarı geldi, "Bu işle hiç uğraşmayın. En iyisi bunu tekrar denize atın". Biz de o parçayı Yeşilköy Limanı'nın ortasına geri attık.


(Bugün)

"Elektrik kesildi, uçak denize çakıldı!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 13 yıl önce
lanetliyorum bizleri hayvan yerine koyan HAYVANLARI...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Atlantik´te Air France ucagi düsüyor, bütün dünya filosu arama calismalari yapiyor ve tek tek cesetlerini enkazdan 3000 ile 6000 metre derinlikten cikarmaya calisiyorlar, bizim ülkede THY Marmara denizine düsüyor, burakin kalsin deniliyor. Demek dünyanin her tarafinda insan degeri daha degerli. Sayin yetkililer ltf. gözlerinizi acin, en azindan ölenlerin ruhuna, en kisa zamanda gerekli anit mezarinin yapilmasini onaylayin, sonuc ta bu 1975 de düsen THY ucaginin icinde bizim yakinlarimizda olabilirdi, allah göstermesin hepimizin basina gelebilir. Ölenlerin mekanlari cennet olsun. Saygilarimla Hakan (Düsseldorf/Almanya)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu ülkede robot olmak lazım galiba.hakkını arayan haksız,borcunu ödeyen enayi,... yapanın yanına kar kalıyor herşey.biz diktatör ülkesi değiliz ama diktayı yapanlarda makam mevki sahipleri maalesef.biraz okumuşlar sanki israilli olmuşlar.yukardan bakma merakı...buyrun yiyin sizden önceki zıt fikirlilerde yedi sizde yiyin.ne değişecek ki zaten millet akıllanmadıkça.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kesinlikle sana katılıyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Tabi siz sorgulamassanız , kader derseniz üstünü örterseniz kendi mantıklarında her zaman sorgulayan biriside çıkar derki bu neden oldu ? Araştıralım bulalım..sonra sizde şunu dersiniz " yok elin amerikalısı , sana mı kaldı ?, sen şu bu değilsin..vs vs .. Beyler!!! Elin Amerikalısı soruyorsa araştırıyorsa siz ne yapıyorsunuz? ( yada yapmıyorsunuz ? ) neden bu kadar korkaksınız !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu filonun kazalarının hepsi ölümlü THY nin Fokker yapımı F-28 tipi 5 adet jet yolcu uçağından Biri marmara denizine düştü.Birisi İzmirde kalkışta kırıldı. Biriside Ankara Esenboğaya inerken tepeye çarptı. Bu ölümlü kazaların ardından yolcular bu uçaklara binmeyi redettiği için kalan iki uçak İrana satıldı. Bu uçaklardan biriside İranda düştü. beşinci uçağın akibetini ben bilmiyorum.THY nin en şanssız filosudur. O zamanda THY büyüme çabaları içinde idi.Seferleri artırmaya çalışıyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ölenlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum.fakat bunu arkadaşımızı torunu neticesini alır ancak diyorum o dönemin aktörleri gider ondan sonra çıkar yavaş yavaş ortaya diyorum başka türlü olmaz dünya üzerinde sır perdesi aralanamayan o kadar çok mesele varki boşuna kafa yormayalım bence..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Uçağın düştüğü tarihde Yeşilköy Havaalanında otomatik jenaratör vardı... Stuart Kline havacılık tarihi uzmanı değildir. Bu kazada yakınlarını kaybedenlerin acılarını anlamamak mümkün değildir. Uçağa bu güne kadar ulaşılamaması da araştırılması gereken bir konudur. Uçağın enkazının bulunduğu bölgede birden fazla enkaz olduğu sanılmaktadır. Zaman,zaman balıkçıların avlama ekipmanlarına metal uçak parçaları takılmaktadır.Bunların hepside THY uçağına ait değildir.Geneli eski askeri uçak parçalarıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile kocaman bir uçak kazası bir facia kurcalamak hem etik değildir.Hemde akıl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Normal bir vatandaş gibi soruyorum: Neden çıkarılmıyor? Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ya thy ye dün ne oldu desen cevap alamassın.30 küsür yıldan bahsediyorsun!hayır mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000