21 Şubat 2019, Perşembe 09:01:19

Ekşi; 'Türkiye'nin uçak üretme serüveni var'

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) 'Hayal Edince' konulu konferans verdi.
  • Bilal beyin dili cok iyidir, nerede nasil kullanacagini iyi bilir. Bu koltukta oturmasi bosa degil
  • Türkiyenin uçak fabrikalarının kapatılmasında emeği geçenlere bu ülkenin havası suyu her seyi haram olsun...
  • Türkiye'nin mevcut iktidar dönemiyle rezilce artıp tavan yapan torpil yapma,yaptırma,kul hakkı yeme serüveni de var. Örnek yer işletmedeki kayınçonu müdür yapmak gibi...
  • Bırak palavrayı.Ağababan baktı ki koltuk sallanıyor güya yerli ve milli uçak,helikopter,jet,motor vs yapmaya,hemen tribüne oynamaya başladınız. İktidara geldiğinizin kaçıncı senesinde bu işlere giriştiniz? İlk iktidar olduğunuzda neredeydi aklınız? Yapıyoruz dediğiniz şeyleri hangi yetişmiş insan,kaliteli eğitim seviyesi,hammadde,teknoloji,bütçe ile yapacaksınız? İyi kötü tecrübeli,yetişmiş insanları kadroculuk yaparak kovdunuz yerine bilgisiz,tecrübesiz yandaşları getirdiniz. Başlarına da thy'ye fetocuları dolduran temel'i atadınız ki aynısını şimdi tai'de yapıyor. Ordan burdan parça alıp birleştirmekle uçak yapmış mı oluyoruz? Uçak vs yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsunuz? Daha a4 kağıt,ampul,balon yapamıyoruz memlekette ithalat rekorları kırılıyor. Madem çok yetenekliyiz,paramız da var neden patenti bize ait mr cihazı,röntgen cihazı vs yapamıyoruz? Anca çıkarcı,cahil,şark kurnazı,bencil,iktidar kimse onun yanında olmayı marifet sayan makarnacıları,kömürcüleri kandırırsınız.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) 'Hayal Edince' konulu konferans verdi.

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından, Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi, Mimar ve Mühendisler Grubu Kayseri Şube Başkanı Fatih Kaya ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mimar ve Mühendisler Grubu Kayseri Şube Başkanı Fatih Kaya, grup çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış da Kayseri’nin havacılığa uzak bir şehir olmadığını söyledi. Rektör Çalış, “Biliyorsunuz ilk tayyare fabrikası burada kuruldu. Yanlış hatırlamıyorsam zamanında 70’e yakın uçak ihracatçıda yapıldı buradan. Çok üzülüyoruz tabi ki. Keşke o fabrika kapanmasaydı. O zamanki siyasi nedenlerden dolayı da kapandığını herkes bilmekte. Belik şuan Boeing veya Airbus ile yarışacak durumda olacaktık. Boeing Amerika’da ki hangi eyalette ise belki Kayseri şimdi o eyaletin durumunda olacaktı. Ama zararın neresinden dönersek kardır. Sayın Cumhurbaşkanımız önceliğinde inşallah özellikle katma değeri yüksek ürünlerde ilaçlarda, milli savunmada muhakkak kendi milli ürünlerimizi yapmak zorundayız. Bunun artık gençliğimizde farkında. Bu amaçla ileriye dönük çalışmalar yapmak zorundalar. Biz onlara çok güvenmekteyiz” dedi.

Daha sonra konferans için kürsüye gelen Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türk Hava Yollarının faaliyetlerini anlattı. Genel Müdür Ekşi, “İnşallah bizim çocuklarımız şuanda gelinen nokta itibariyle geride kalmış olduğumuz hayalleri, yarım bıraktığımız hayalleri yerine getirirler. Türkiye’nin bir uçak üretme serüveni var. Nuri Demirtaş, Sadettin Alan ve niceleri aslında uçak yapıp yurt dışına da sattık. Ama maalesef istikrarsız dönemlerin sonucunda bu uçakların üretimi iptal edildi. Sonuçta biz dışardan uçak alan ama iyi işleten bir ülke haline geldik. Buda önemli bir şey. Bunu alıp yapamayanlarda var. Ama 2003’den sonra artık Türkiye kendi mühendisi ile kendi işçisi ile havacılıkta bir noktaya gelmenin gayretini gösteriyor” diye konuştu.

Etkinlik soru- cevapların ardından sona erdi.  (İHA)Ekşi; 'Türkiye'nin uçak üretme serüveni var'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Adanalı ~ 3 ay önce
Bilal beyin dili cok iyidir, nerede nasil kullanacagini iyi bilir. Bu koltukta oturmasi bosa degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hürkuş ve Demirdağ ~ 3 ay önce
Türkiyenin uçak fabrikalarının kapatılmasında emeği geçenlere bu ülkenin havası suyu her seyi haram olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmir'li ~ 3 ay önce
Adaleti yok edenleri,Fetö ile kucak kucağa resim çektirip mücadele ediyormuş gibi yapanları,tarımı köylüyü bitirip, şeker fabrikalarını,etibankı sümerbankı,limanları,sekayı kapatan, halkı 2 kilo domates için sıraya sokanları da hakkımızı helal etmiyoruz.
havagazı ~ 3 ay önce
Türkiye'nin mevcut iktidar dönemiyle rezilce artıp tavan yapan torpil yapma,yaptırma,kul hakkı yeme serüveni de var. Örnek yer işletmedeki kayınçonu müdür yapmak gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpilli bilal ~ 3 ay önce
Bırak palavrayı.Ağababan baktı ki koltuk sallanıyor güya yerli ve milli uçak,helikopter,jet,motor vs yapmaya,hemen tribüne oynamaya başladınız. İktidara geldiğinizin kaçıncı senesinde bu işlere giriştiniz? İlk iktidar olduğunuzda neredeydi aklınız? Yapıyoruz dediğiniz şeyleri hangi yetişmiş insan,kaliteli eğitim seviyesi,hammadde,teknoloji,bütçe ile yapacaksınız? İyi kötü tecrübeli,yetişmiş insanları kadroculuk yaparak kovdunuz yerine bilgisiz,tecrübesiz yandaşları getirdiniz. Başlarına da thy'ye fetocuları dolduran temel'i atadınız ki aynısını şimdi tai'de yapıyor. Ordan burdan parça alıp birleştirmekle uçak yapmış mı oluyoruz? Uçak vs yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsunuz? Daha a4 kağıt,ampul,balon yapamıyoruz memlekette ithalat rekorları kırılıyor. Madem çok yetenekliyiz,paramız da var neden patenti bize ait mr cihazı,röntgen cihazı vs yapamıyoruz? Anca çıkarcı,cahil,şark kurnazı,bencil,iktidar kimse onun yanında olmayı marifet sayan makarnacıları,kömürcüleri kandırırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keko Celal ~ 3 ay önce
Helal olsun be kardesim. Ancak bu Kadar güuzel anlatilabilir. Ülke her alanda dip yapmis, tanzim satistan patlican aliyoruz ülkenin yetismis beyinlerinin hepsi kacmis 17 yildir hep ayni nakarat.. Yapacagiz..kuracagiz..acaccagiz.. Bitirdiler ülkeyi.
Taşeron ~ 3 ay önce
Taşeron la mı yapacaksın bu işi Bilal efendi taşeron la olmaz bu iş

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000