15 Şubat 2015, Pazar 07:45:48

DO&CO DÜNYAYA YAYILACAK

Starbucks’a dev bir grup rakip çıkarıyor. Üstelik Türk bir girişimciyle ortaklaşa...Nestle ile DO&CO şirket kurdu. Birincisi Viyana’da ikincisi Londra’da açılacak olan zincir, sonrasında tüm dünyaya yayılacak
  • arkadaslar camur atmadan once bence bi DO&CO firmasini arastirin...THY ile baslamis olan bir sirket degil bu sirket THY ile calismaya baslamadan oncesinde de Formula 1, uefa kupasi gibi dev etkinliklerin catering hizmetini almayi basarmis bir firmadan bahsediyoruz.Elbette ki THY bi ciddi bir yol almasini sagladi ancak DO&CO da THY'nin ciddi bir yol almasina sebep oldugunu ve DO&CO ile calismaya baslamasi sonrasi musteri memnuniyet oranlarindaki ciddi artis goz ardi edilemez bir gercek...Burda buyuk bir Turk sirketinden bahsediyoruz.Gurur duymamiz, gogsumuzun kabarmasi gerekirken soylenen seyler camur atmak maksatli olmamali bence...Ayrica sirket ici personel memnuniyetini gorebilmek icin sagdan soldan duyduklarinizi yazmak yerine gidip sirkette calisan personellerle konusup sonra burda konussaniz daha iyi olur...Ben sirkette calisan konustugum bir kisiden bile kotu bir yorum almadim sirket ve personeline verdigi degerle alakali olarak.bence siz de biraz arastirin oyle konusun derim.
  • duyun havacı dostlar dünyaya açılacakmış personel çalışma sartları uzeltıye hakkınıda verdı ya meydanı boş buldular atıyorlar bol keseden duyunda ınanmayın sız nedersınız .thy dua edin buraya KADAR GELDINIZ
  • THY'na sukretsin, yoksa bulundugu konumu ruyasinda goremezdi!! Fazla abartmamak lazim, alti ustu yemek sirketinin hallicesi
  • Sıfırdan geldik diyor. Desene bademler yardımcı oldu diye... Starbucksa rakipmiş. Olsan olsan beyazıtta ki kahvehaneye rakip olursun
  • Starbucks a rakip zor da starbucks a rakip olsa olsa Türkiyede de olan Gloria Jeans veya Türkiyede olmayan diğer ülkelerde olan Tim Hortons olur kıyaslama thy ile ryanair gibi olmuş :) sonuçta ikiside havayolu firması fakat aralarnda ciddi farklar var :)
  • Uçan şeflerine de boş toplatıp mal çektirirsin artık.
  • Helal olsun şirketime benim.
  • Turkısh Do and Co yu saygıyla selamlıyoruz..gurur duyduk..
  • Do&Co çalışanlarının da hakkını verseler ne güzel olur, TİS 4 aydır devam ediyor, sonuç yok. Ama iş reklama gelince bol kepçe konuşuyorlar. Ayrıca Attila Doğudan'ın yönetici kadrosunu da gözden geçirmesi gerekmektedir. 10-15 senedir çalışan personel ile işe yeni giren personelin aldığı ücret arasında dağlar kadar fark var.

Türk girişimci Attila Doğudan’ın sıfırdan kurduğu, yaptığı atılımlarla milyarlık şirketler ligine çıkardığı “DO&CO” şimdi de uluslararası zincir haline gelecek büyük bir işin peşinde.

250 milyar dolarlık piyasa değerine sahip İsviçreli Nestle ile ortaklığa giden DO&CO, önce Avrupa’nın ünlü caddelerinde ardından da tüm dünyada kahve dükkanları açarak, dev bir zincir kurmaya hazırlanıyor. Nestle’nin popüler kahve markası Nespresso ile ortak bir şirket için imzalar atıldı. Kurulan yeni şirkette Nestle ile DO&CO, yüzde 50’şer hisseye sahip.

Bu girişim, işin içinde Nestle olunca bir anda yatırımcılar, analistler ve uluslararası medyanın dikkatini çekti. Hatta Nestle’nin Starbucks’la başa baş rekabete hazırlandığı, yapılacak olan yatırımla İsviçrelilerin ABD’li devin kahve işinde oturduğu tahtı sallamak için harekete geçtiği ifade ediliyor.

İsim belli: Nespresso Cafe

İlk şube, Doğudan’ın adeta ikinci memleketi olan ve yatırımlarını yönlendirdiği merkez üssü Viyana’da iki ay içinde açılıyor. 2015 yılı bitmeden Londra şubesi devreye girecek. Dün telefonda görüştüğüm DO&CO Holding CEO’su Attila Doğudan’a tam da bunu soruyorum: Yollarınız nasıl kesişti?

Nestle’nin kahve zinciri konsepti yaratma sürecinde yanına yiyecek işinde tecrübesi olan bir partner arayışına girdiğini ifade eden Doğudan, şunları söylüyor:

“Yollarımız ortak noktada kesişti diyebilirim. Biz tüm ürünlerimizi günlük olarak taze üretiyoruz. Çok geniş bir ürün portföyümüz var. Açılacak iki pilot şubede kahvelerin yanı sıra kahvaltı, sandviç, kruvasan, salata, kekler, pastalar olacak. Kahve ile uyumlu bütün tatlılar menüde olacak.”

Kahve mağazalarının adı ise “Nespresso Cafe”... Bir mağazanın açılış maliyeti ise 500 bin ile 1.5 milyon dolar arasında değişiyor. Attila Doğudan, konuşmamızda Viyana ve Londra’da açılacak şubeler için sürekli pilot kelimesinin altını çiziyor. Ancak ortada bir Starbucks örneği durduğundan bu sözleri girişimin gidebileceği noktayı görmemize engel değil...

Amerika çıkarması

Anlaşılan o ki, bu iki şube ile bu pazarlarda damak tadına yönelik testler yapacaklar. Adapte olacaklar. Buradaki sonuçlarla global pazarlara açılacaklar.

Mağazaları açılacağı üçüncü destinasyonun New York olacağını tahmin etmek de güç değil.

Bir yiyecek zinciri var

THY’nin yemek tedarikçisi DO&CO perakende gıda işinde de sessiz sedasız büyüyor. Henry adındaki yiyecek mağazalarında çorbadan salataya, et yemeğinden tatlıya her türlü günlük yiyeceğin satıldığı perakende yiyecek mağazalarının sayısı 8 adete ulaştı.

Attila Doğudan bu yıl İstanbul ve Londra’da da birer şube açma niyetleri olduğunu söylüyor. Cirosu bu yıl 1 milyar dolara yaklaşarak dev bir şirket haline gelen DO&CO grubunun 20 ülkedeki operasyonlarında 9 bini aşkın insan çalışıyor. Kore’den, Amerika’ya uzanan coğrafyada üretim tesisleri var.

‘Tava’nın içinde büyüdü!

İstanbul doğumlu Attila Doğudan, 11 yaşında ailesiyle Avusturya’ya yerleşmiş. Babasının Viyana’da açtığı lokantada “tavaların içinde büyüdüğünü” belirten Doğudan, babasından aldığı borç parayla 1990’lı yıllarda Viyana’da küçük bir şarküteri kurarak iş hayatına atılmış.

Şimdilerde DO&CO grubu, otel, pastane, restoranların yanı sıra havayolu şirketlerine ve dünyanın en önemli organizasyonlarına catering hizmeti veren dev bir ikram şirketine dönüştü. Avrupa jet sosyetesinin partilerinde, Formula 1 gibi büyük etkinliklerde, 5 yıldızlı otellerin mutfağında Atilla Doğudan’ın parmağı var. THY ile ortak olduğu ikram işine de uçak kabinlerde bizzat çalışarak başlamış.

DO&CO İstanbul Borsası’nda işlem görüyor. Şirketin yüzde 59’u halka açık, kalan hisseler ise Doğudan’ın kontrolünde.

Songül Hatısaru / Milliyet

DO&CO DÜNYAYA YAYILACAK

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

bir dost ~ 9 yıl önce
arkadaslar camur atmadan once bence bi DO&CO firmasini arastirin...THY ile baslamis olan bir sirket degil bu sirket THY ile calismaya baslamadan oncesinde de Formula 1, uefa kupasi gibi dev etkinliklerin catering hizmetini almayi basarmis bir firmadan bahsediyoruz.Elbette ki THY bi ciddi bir yol almasini sagladi ancak DO&CO da THY'nin ciddi bir yol almasina sebep oldugunu ve DO&CO ile calismaya baslamasi sonrasi musteri memnuniyet oranlarindaki ciddi artis goz ardi edilemez bir gercek...Burda buyuk bir Turk sirketinden bahsediyoruz.Gurur duymamiz, gogsumuzun kabarmasi gerekirken soylenen seyler camur atmak maksatli olmamali bence...Ayrica sirket ici personel memnuniyetini gorebilmek icin sagdan soldan duyduklarinizi yazmak yerine gidip sirkette calisan personellerle konusup sonra burda konussaniz daha iyi olur...Ben sirkette calisan konustugum bir kisiden bile kotu bir yorum almadim sirket ve personeline verdigi degerle alakali olarak.bence siz de biraz arastirin oyle konusun derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekli ~ 9 yıl önce
duyun havacı dostlar dünyaya açılacakmış personel çalışma sartları uzeltıye hakkınıda verdı ya meydanı boş buldular atıyorlar bol keseden duyunda ınanmayın sız nedersınız .thy dua edin buraya KADAR GELDINIZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY olmasa ~ 9 yıl önce
THY'na sukretsin, yoksa bulundugu konumu ruyasinda goremezdi!! Fazla abartmamak lazim, alti ustu yemek sirketinin hallicesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sıfırdan geldik diyor. Desene bademler yardımcı oldu diye... Starbucksa rakipmiş. Olsan olsan beyazıtta ki kahvehaneye rakip olursun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Starbucks a rakip zor da starbucks a rakip olsa olsa Türkiyede de olan Gloria Jeans veya Türkiyede olmayan diğer ülkelerde olan Tim Hortons olur kıyaslama thy ile ryanair gibi olmuş :) sonuçta ikiside havayolu firması fakat aralarnda ciddi farklar var :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Uçan şeflerine de boş toplatıp mal çektirirsin artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Helal olsun şirketime benim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Turkısh Do and Co yu saygıyla selamlıyoruz..gurur duyduk..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkish Do&Co işçi ~ 9 yıl önce
Do&Co çalışanlarının da hakkını verseler ne güzel olur, TİS 4 aydır devam ediyor, sonuç yok. Ama iş reklama gelince bol kepçe konuşuyorlar. Ayrıca Attila Doğudan'ın yönetici kadrosunu da gözden geçirmesi gerekmektedir. 10-15 senedir çalışan personel ile işe yeni giren personelin aldığı ücret arasında dağlar kadar fark var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000