11 Eylül 2014, Perşembe 14:55:45

DHMİ İSTİYOR, THY İTİRAZ EDİYOR

Atatürk Havalimanı’nda yeni yapılan taksi yollarının pist ile bağlantılarının yapılması için kapatılması gereken 05-23 pistinin Kasım ayında kapatılma olasılığı havayolu şirketlerini kara kara düşündürmeye başladı.
  • Dhmi yönetimine profesyonel yöneticiler getirilmeli. Kamuda bunun örneğini çok gördük örneğin TELSİM kamulaştırılmasında vs vs . Profesyonel, yeterli donanıma sahip, bilgiye ve birikime önem veren, istişare eden, personelin tamamını dinleyen, araştıran, yabancı dili iyi seviyede, bakanlıktan tam destek almış, torpilin önü kesilmiş, kısacası DHMİ gibi bir kurumu en iyi şekilde yönetecek yönetemezse koltuğu başkasına devredecek yönetime ihtiyaç var. Babamın malı gibi satarım demekle olmuyor. KİT'ler eğer yönetimi profesyonel yöneticilere teslim edilirse herşey daha farklı olacaktır. Yönetim dnışmanlık hizmeti alınmalı, DHMİ ihaleleri incelenmeli, yönetim profesyonel yapıya kavuşturulmalı. Yoksa yılda 200milyon $'dan daha fazla yakıtı havaya saçarsınız. Çalışan personele suç bulmak çözüm değil. Sunexpress'te onu yapmam buraya uçmam öyle olmaz böyle olmaz diyen personel pegasus'a geçince canavar oluyor. Demekki olay personelden ziyade profesyonel yöneticide bitiyor.
  • Yahu takside giderken yolcu olarak içimiz dışımıza çıkıyor da, bu uçakların iniş takımları hiç mi zarar görmüyor? Eee, bu uçaklar da THY nin ise kendi malına, parana garezin ne? Hiç birşey olmasa bakım periyotları kısalmıyor mu? Merak ediyoruz, THY' de buna itiraz edenler öz malı olan son model otomobillerini de dağa bayıra sürüyorlar mı? Yazıktır günahtır.
  • ivedi özelleşmeli , kamu mantığıyla özel sektöre zarar veriyor.
  • Konu profesyonel olmak ve emniyeti sorgulamaya geldiğinde, G taksiyolunun 210 ve 208 körükler arasındaki bölümünün neredeyse her yıl onarıma ihtiyaç duyar hale gelmesini, 6 yıl önce yenilenen F taksi yolunun bu süre içinde patates tarlasına dönmesini, 35R pistinin aylarca katılmasına mal olan B2 taksiyolunun kanat kleransı nedeniyle kullanılamaz durumda olmasını, AHL için en verimli konfigürasyon olan 05 iniş 35 kalkış durumunda C taksiyolunun kuzey kısmında yapılan iyileştirme yatırımının neredeyse tamamen atıl olduğunu, bu ihaleleri kimin aldığını ve hangi seviyede teknoloji kullanıldığını da sorgulamak gerekmez mi? AHL kadar çabuk deforme olan bir başka havalimanı var mıdır? Neden yapılan bu onarımlar bu kadar kısa ömürlü olmaktadır?
  • Ataturk havalimanin pistlerinin bakim ve onarimi yapilmali patates tarlasi gibi her yani yamali bir durum var ortada ucak yerde taksi yaparken belediye cukurlari gibi cukurlar var sallanip duruyosun eger bakim yapilmaz ise ; peki kış sartlarinda piste ya duramazsa bu ucaklar ! ? Poor rwy Situation ? hala kâr pesinde kosan bu sirketleri biraz profesyonel olmaya onlarada once emniyet demelerini istiyorum artik! Once para demeyin artik
  • Duruma göre hazır.olmasın zarar ederiz.ben nedersem odur

Atatürk Havalimanı’nda bir süredir devam eden taksi yolları çalışmalarında sona gelindi. Hava trafiğinin aksamaması için gece yapılan çalışmalar önemli ölçüde tamamlanırken yeni taksi yollarının pistlere bağlantılarının yapılması için pistin kapatılması gerektiği belirtildi.

Florya-Ataköy yönündeki Atatürk Havalimanı’nın en işlevsel pisti olan 05-23 pistinin kapatılma olasılığı havayolunu şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok havayolu şirketinin pistin kapatılması ile operasyon açısından son derece sıkıntı yaşaması beklenirken şirketler çalışmaların ertelenmesini istedi. DHMİ’nin şirketlerin itirazlarını da göz önünde bulundurarak çalışmalara başlayacağı kaydedilirken pistin kapatılması halinde Atatürk Havalimanı’ndaki hava operasyonunun ciddi sekteye uğrayacağı vurgulandı.

05-23 pistinin kapatılması ile halen uçaklar arasında uygulanan 3 mil ayırma mesafelerinin de en az 8 mile kadar çıkacağı kaydedilirken bunun da hava trafiğinin yavaşlamasına ve günlük uçak sayısının düşmesine neden olacağı belirtildi.

DHMİ’nin bir an önce yeni taksi yollarının piste entegre edilmesi için çaba gösterdiği ancak havayolu şirketlerinin itirazlarını da değerlendirmeye aldığı kaydedildi.

©Airporthaber.com

DHMİ İSTİYOR, THY İTİRAZ EDİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Dhmi ~ 8 yıl önce
Dhmi yönetimine profesyonel yöneticiler getirilmeli. Kamuda bunun örneğini çok gördük örneğin TELSİM kamulaştırılmasında vs vs . Profesyonel, yeterli donanıma sahip, bilgiye ve birikime önem veren, istişare eden, personelin tamamını dinleyen, araştıran, yabancı dili iyi seviyede, bakanlıktan tam destek almış, torpilin önü kesilmiş, kısacası DHMİ gibi bir kurumu en iyi şekilde yönetecek yönetemezse koltuğu başkasına devredecek yönetime ihtiyaç var. Babamın malı gibi satarım demekle olmuyor. KİT'ler eğer yönetimi profesyonel yöneticilere teslim edilirse herşey daha farklı olacaktır. Yönetim dnışmanlık hizmeti alınmalı, DHMİ ihaleleri incelenmeli, yönetim profesyonel yapıya kavuşturulmalı. Yoksa yılda 200milyon $'dan daha fazla yakıtı havaya saçarsınız. Çalışan personele suç bulmak çözüm değil. Sunexpress'te onu yapmam buraya uçmam öyle olmaz böyle olmaz diyen personel pegasus'a geçince canavar oluyor. Demekki olay personelden ziyade profesyonel yöneticide bitiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bumpy THY ~ 8 yıl önce
Yahu takside giderken yolcu olarak içimiz dışımıza çıkıyor da, bu uçakların iniş takımları hiç mi zarar görmüyor? Eee, bu uçaklar da THY nin ise kendi malına, parana garezin ne? Hiç birşey olmasa bakım periyotları kısalmıyor mu? Merak ediyoruz, THY' de buna itiraz edenler öz malı olan son model otomobillerini de dağa bayıra sürüyorlar mı? Yazıktır günahtır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ ~ 8 yıl önce
ivedi özelleşmeli , kamu mantığıyla özel sektöre zarar veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt. Kenan Kallavi ~ 8 yıl önce
Konu profesyonel olmak ve emniyeti sorgulamaya geldiğinde, G taksiyolunun 210 ve 208 körükler arasındaki bölümünün neredeyse her yıl onarıma ihtiyaç duyar hale gelmesini, 6 yıl önce yenilenen F taksi yolunun bu süre içinde patates tarlasına dönmesini, 35R pistinin aylarca katılmasına mal olan B2 taksiyolunun kanat kleransı nedeniyle kullanılamaz durumda olmasını, AHL için en verimli konfigürasyon olan 05 iniş 35 kalkış durumunda C taksiyolunun kuzey kısmında yapılan iyileştirme yatırımının neredeyse tamamen atıl olduğunu, bu ihaleleri kimin aldığını ve hangi seviyede teknoloji kullanıldığını da sorgulamak gerekmez mi? AHL kadar çabuk deforme olan bir başka havalimanı var mıdır? Neden yapılan bu onarımlar bu kadar kısa ömürlü olmaktadır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ataturk havalimanin pistlerinin bakim ve onarimi yapilmali patates tarlasi gibi her yani yamali bir durum var ortada ucak yerde taksi yaparken belediye cukurlari gibi cukurlar var sallanip duruyosun eger bakim yapilmaz ise ; peki kış sartlarinda piste ya duramazsa bu ucaklar ! ? Poor rwy Situation ? hala kâr pesinde kosan bu sirketleri biraz profesyonel olmaya onlarada once emniyet demelerini istiyorum artik! Once para demeyin artik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs.thy.dhmi ~ 8 yıl önce
Duruma göre hazır.olmasın zarar ederiz.ben nedersem odur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000