27 Ekim 2018, Cumartesi 17:15:40

Çinli turist hedefi 1 milyon

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz, son yıllarda Türkiye ve Çin arasındaki başta ticaret ve teknoloji olmak üzere birçok alandaki ilişkilerin hızla ilerlediğini belirterek, "Artan ilişkilerin turistik seyahatlerle desteklenmesi her iki devletin ve toplumun karşılıklı kazanımı olacaktır." dedi.
  • Gelmesin köpek yiyenlerin soyu
  • Buradaki otellerde ve gezi noktalarında Çinli ve Hintli turistlere yönelik mutfak ve restoranlar olmadan boşuna turist gelecek çığırtkanlığı yapmayın. Adamlar kendi mutfaklarına öyle düşkünler ki başka birşey yemek şöyle dursun denemiyorlar bile.
  • Kisa vadede 1 milyon cok iddiali.
  • İyi güzelde, çin türk vatandaşlarının bireysel vize başvurusunu bile kabul etmiyor. Onlar gelsin ya biz?
  • Her sene aynı terhane bayat haberleri ısıtıp ısıtıp gündem yapıyorlar bu çinli 1 milyon haberi her sene bu aylarda çıkar ama sonuç 0
  • Cin’den Turkiye’ye gelen Thy, Qatar, Emirates’in bir yillik kapasitelerini toplasan 1milyon anca eder. Bu ucaklarda baska yolcu olmayacak mi? Ilave frekans anlasmasi yapmadan utopik rakamlar vermisler.
  • THY Çin den slot alamıyor bu kişiler ülkemize nasıl gelicekler
  • Onur Air Çin'in Çongçing kentine sefer başlatıyordu. Ne oldu bu seferlere? Qatar Airways kişi başı 6000 liraya o bölgeye/bölgeden Türkiye'ye uçuyor ve birçok turist için çok pahalı. THY'nin Çin'in yeni potansiyeli olan bu kente el atması lazım.
  • Slot sayilarinda artik olmadan bu turk haberlerin gereksizligini anlatmama gerek yok
  • Yıllar önce de varyag uçak gemisi olayında 1 milyon turist sözü vermişlerdi gördük neyin ne olduğunu.Ayrıca Onlar sizi,siz de milleti kandırıyorsunuz,ne onlar ne siz ne de millet bıkmıyorsunuz da.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz, son yıllarda Türkiye ve Çin arasındaki başta ticaret ve teknoloji olmak üzere birçok alandaki ilişkilerin hızla ilerlediğini belirterek, "Artan ilişkilerin turistik seyahatlerle desteklenmesi her iki devletin ve toplumun karşılıklı kazanımı olacaktır." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (OTSAD), Peter Pan Travel iş birliğiyle, Çin'den Türkiye'ye 1 milyon turist getirilmesi projesi kapsamında düzenlenen basın toplantısı, Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Çoşkun Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ve OTSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk'ın yanı sıra birçok Çinli turizm sektörü temsilcisi katıldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, buradaki konuşmasında, Türkiye'de daha çok Çinli turistin ağırlanacağı günlerin çok uzak olmadığını söyledi.

Türkiye'nin sahip olduğu turistik değerler açısında dünyadaki birçok ülkenin önünde olduğunun altını çizen Yılmaz, "Türkiye ve Çin, dünyanın en eski medeniyetleri arasındadır. Son yıllarda Türkiye ve Çin arasındaki başta ticaret ve teknoloji olmak üzere birçok alandaki ilişkiler hızla ilerliyor. Artan ilişkilerin turistik seyahatlerle desteklenmesi, her iki devletin ve toplumun karşılıklı kazanımı olacaktır. İstanbul, kongre turizmi, mutfak kültürü, mimari eserler gibi birçok alana ilişkin farklı medeniyetlere ait değerleri sunar." diye konuştu.

Yılmaz, Çinlilerin beslenme alışkanlıklarının farklı olduğunu belirterek, Çin yemeklerinin yapıldığı restoran sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

Çin'den Türkiye'ye yapılan karşılıklı sefer sayısının artırılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Ulaşımın önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Biz Türk Hava Yolları (THY) ile görüştük, Türkiye bu konuda hazır. Çin tarafından da bir atak bekliyoruz. Çinli yöneticilerin bu talebe kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, Türkiye'de Çinli turist sayısının artırılmasına yönelik çok ciddi bir irade olduğunu belirterek, bu yılın ilk 9 ayında, Türkiye'ye gelen 250 bin civarındaki turist sayısını yeterli görmediklerini dile getirdi.

"Çinlilerin hem gezmek hem ticaret yapmak için Türkiye'ye gelmesini önemsiyoruz"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin de Çin'in Türkiye için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, son dönemde iki ülkenin değişen dünya dengelerinde önemli iş birlikleri yaptığını aktardı.

Türkiye'nin önemli bir turizm ülkesi olduğunu anlatan Güvercin, "Bu yıl Türkiye’de turizmde ve yatak doluluk oranında artış yaşandı. Bu yıl turist sayımız ciddi rakamlara ulaştı. Hedefimiz 50-60 milyon turist. Çin de bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Çinlilerin hem gezmek hem ticaret yapmak için Türkiye'ye gelmesini önemsiyoruz. Umarım turizm alanında Çinli misafir sayımız hızla artar." şeklinde konuştu.

OTSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kırk ise Çin'den nüfusuna oranla Türkiye'ye çok az turist geldiğine dikkati çekerek, Çin'den gelen turist sayısını gelecek yıl artıracaklarını söyledi.

Türkiye'nin sağlık ve kongre turizmi alanında son dönemde çok ilerlediğini kaydeden Kırk, 2019'da 1 milyon Çinli turisti ağırlamayı hedeflerini, THY başta olmak üzere diğer havayollarının Çin'e sefer sayılarını artırmalarını talep ettiklerini ifade etti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Türkiye'de 2019 yılında Çin'den 1 milyon turistin ağırlanması hedefleniyor. Bu kapsamda, Çin'de Türkiye'ye yapılan direkt uçak seferlerinin ve Çinli turistlerin mutfak kültürüne yönelik restoranların artırılması hedefleniyor. Çinli turist sayısının artırılmasına yönelik olarak 2 bin kişilik Çinli turist kafilesi Mart 2019'da İstanbul'da ağırlanacak.

Çinli turist hedefi 1 milyon

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Cacık ~ 4 yıl önce
Gelmesin köpek yiyenlerin soyu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi ~ 4 yıl önce
Buradaki otellerde ve gezi noktalarında Çinli ve Hintli turistlere yönelik mutfak ve restoranlar olmadan boşuna turist gelecek çığırtkanlığı yapmayın. Adamlar kendi mutfaklarına öyle düşkünler ki başka birşey yemek şöyle dursun denemiyorlar bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Varyag ~ 4 yıl önce
Döner yerler kafanı yorma
zor ~ 4 yıl önce
Kisa vadede 1 milyon cok iddiali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kkk ~ 4 yıl önce
İyi güzelde, çin türk vatandaşlarının bireysel vize başvurusunu bile kabul etmiyor. Onlar gelsin ya biz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çin ~ 4 yıl önce
Yıllar önce çin'e vize alırken sabıka kaydı istemişlerdi ben de bu durumu bimer'e yazmıştım yabancı bir ülke vize için bunu bizden nasıl ister diye gelen cevapta kısaca yapacak bir şey yok diyordu. Biz kendi ülkemizde sahipsiziz. Ayrıca aleyhimize ne varsa yapan, teröristlere ve hainlere destek veren abd,avrupa ülkelerinin çoğunun vatandaşlarını da ya kimlikle ya da kapıda vizeyle ülkemize sokup vergisiz ev, arsa almalarına izin veriyoruz, ihaleleri onlara saçıyoruz bu kafayla daha çokkkk vizeyle uğraşırız.
Xxx ~ 4 yıl önce
Her sene aynı terhane bayat haberleri ısıtıp ısıtıp gündem yapıyorlar bu çinli 1 milyon haberi her sene bu aylarda çıkar ama sonuç 0

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1milyon mu? ~ 4 yıl önce
Cin’den Turkiye’ye gelen Thy, Qatar, Emirates’in bir yillik kapasitelerini toplasan 1milyon anca eder. Bu ucaklarda baska yolcu olmayacak mi? Ilave frekans anlasmasi yapmadan utopik rakamlar vermisler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En güzel cevap ~ 4 yıl önce
İşin özü bu Haber olalım Adımız sanımız medyada çıksın Çin e gittinmi Paşam? Yok... Eeeee... Tayyare ne yakıyor biliyormusun, Selam söyle o yare Saygılar İyi pazarlar
Thy ~ 4 yıl önce
TL cinde 5 şehre her gün sefer düzenliyor. (Hong Kong a hafta da 6 gün). Sadece thy nin yarım milyon koltuk kapasitesi var yılda. Ayrica Emirates Qatar değil İstanbul a aeroflot gibi bir cok hava yolu şirketiyle aktarmali olarak ulaşılabiliyor. Oman air ile guanghzo İstanbul yapan çinli turist gördüm. Ayrıca Qatar, Emirates gibi körfez ülkeleri cine genelde 380 lerle gidiyorlar. Çin İstanbul kapasitesi 1 milyon un çok çok üstünde. Ama thy ile seyahat eden çoğu Çinli turist İstanbul a giderken bir çoğu da doğu avrupa ya gidiyor thy ile aktarmali olarak. İstanbul da hic kalmıyorlar.
Yürüyerek mi gelicekler ~ 4 yıl önce
THY Çin den slot alamıyor bu kişiler ülkemize nasıl gelicekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur Air ~ 4 yıl önce
Onur Air Çin'in Çongçing kentine sefer başlatıyordu. Ne oldu bu seferlere? Qatar Airways kişi başı 6000 liraya o bölgeye/bölgeden Türkiye'ye uçuyor ve birçok turist için çok pahalı. THY'nin Çin'in yeni potansiyeli olan bu kente el atması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MBA USA ~ 4 yıl önce
Slot sayilarinda artik olmadan bu turk haberlerin gereksizligini anlatmama gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çin ~ 4 yıl önce
Yıllar önce de varyag uçak gemisi olayında 1 milyon turist sözü vermişlerdi gördük neyin ne olduğunu.Ayrıca Onlar sizi,siz de milleti kandırıyorsunuz,ne onlar ne siz ne de millet bıkmıyorsunuz da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000