20 Şubat 2013, Çarşamba 16:37:28

BOEING İLE İTÜ İŞBİRLİĞİNE GİTTİ

Boeing [NYSE: BA] ile Türkiye’nin yenilikçilik, AR-GE, havacılık ve uzay teknolojilerinde lider kurumu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bugün, havacılık ve uzay araştırması alanında tüm yolcuların faydalanacağı yeni bir işbirliğini duyurdu.
  • Ben de Airbus'ın yerinde olsam Orta Doğu Teknik Üniversitesindeki Uzay ve Havacılık bölümüyle işbirliği yapardım. Havadaki tatlı rekabet bizim üniversitelere renk katacağa benziyor. Başlanğıç yapan İTÜ ye başarılar dilerim.
  • Biz Filtre
  • Boeingi zaten TAI satin almisti muhahahah! Unitmadik o gunleri.
  • Hava ne kadar iyi filitrelenirse o kadar az uçuş yorgunluğu olacaktir.
  • Inşaallah Türkiye'ye faydalı bir ortaklık olur :)
  • Aısrlardır Çağdaş. Yakışır. Gurur duydum. İTÜ Uçak Müh. 2000'liler olarak.
  • Hayırlı olsun.

Boeing Türkiye Başkanı Bernard J. Dunn ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, ortak araştırma ve geliştirme programlarını başlatacak olan anlaşmayı kutlamak için üniversite kampüsünde bir imza töreni düzenledi. Törene Türk Hava Yolları yöneticileri Dr. Temel Kotil ve Dr. İsmail Demir katıldı. Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Dr. Temel Kotil daha önce Üniversitenin Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkanı ve Fakülte Dekan Yardımcısı görevlerinde bulunmuştu. Ayrıca THY Teknik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. İsmail Demir İTÜ mezunudur.

Boeing ve İTÜ ilk ortak projelerini, yolcular için ticari uçakların kabin ortamında hava kalitesini iyileştirecek ileri bir hava filtreleme sistemini araştırmak ve geliştirmek için bir yıllık bir çalışma olarak açıkladı.

Dunn, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin en iyi yüksek eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile yeni bir araştırma ortaklığı kurduğumuz için çok mutluyuz” dedi. “Boeing, teknolojik üstünlüğü ile tanımlanır, İTÜ ile kurduğumuz işbirliğinin şirketimize yenilikçi fikirler getireceğine ve Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimindeki hedeflerini destekleyeceğine inanıyoruz” diye belirtti.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca “Bugün, Boeing ve İTÜ arasında, Havacılık ve Uzay sektöründe yenilikçi tasarım ve araştırmalar konusunda güçlü bir ortaklığın başlangıcıdır. Boeing’in yanı sıra milli bayrağımızı taşıyan Türk Hava Yolları ve THY Teknik’i de Sivil Havacılık alanında böylesi ileri bir AR-GE konusunda güçlü destekçilerimiz ve ortaklarımız arasında görmekten çok mutluyuz” dedi.

Günümüz ticari uçaklarındaki çevresel kontrol sistemi, kimyasal kirleticilerin konsantrasyonunu son derece düşük seviyelere indiriyor. Boeing ve İTÜ, araştırmalarında uçucu organik bileşenleri uçak kabininden daha fazla uzaklaştırmak için özel işlem görmüş nano-fiberlerin verimliliğini inceleyecek.

Boeing Araştırma ve Teknoloji, Küresel Araştırma ve Geliştirme Stratejisi Kıdemli Teknik Direktörü Mike Friend, “Bu proje Boeing’in ticari uçak yolcu deneyimini geliştirmek için sürekli çalıştığının bir örneğidir, uzay ve havacılık uygulamalarında nano malzemelerle ilgili çok güçlü bir araştırma programı olan İTÜ’nün yetenekli öğretim üyeleri ve öğrencileri ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

BOEING İLE İTÜ İŞBİRLİĞİNE GİTTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

AIRBUS NE YAPAR ? ~ 9 yıl önce
Ben de Airbus'ın yerinde olsam Orta Doğu Teknik Üniversitesindeki Uzay ve Havacılık bölümüyle işbirliği yapardım. Havadaki tatlı rekabet bizim üniversitelere renk katacağa benziyor. Başlanğıç yapan İTÜ ye başarılar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onlar Uçak ~ 9 yıl önce
Biz Filtre

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok ya? ~ 9 yıl önce
Boeingi zaten TAI satin almisti muhahahah! Unitmadik o gunleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
başarılar ~ 9 yıl önce
Hava ne kadar iyi filitrelenirse o kadar az uçuş yorgunluğu olacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Salih Kü ~ 9 yıl önce
Inşaallah Türkiye'ye faydalı bir ortaklık olur :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İTÜ ~ 9 yıl önce
Aısrlardır Çağdaş. Yakışır. Gurur duydum. İTÜ Uçak Müh. 2000'liler olarak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İTÜLÜ ~ 9 yıl önce
Hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000