06 Şubat 2013, Çarşamba 08:48:30

"BENİ ALİ SABANCI İLE KAPIŞTIRMAYIN"

Akşam Gazetesi yazarlarından Funda Özkan, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun açıklamalarını köşesine taşıdı. Özkan, Topçu'nun "Beni Ali Sabancı ile kapıştırmayın" dediğini ifade etti. İşte o yazı...
  • Şu pişmemiş Rizeliler bir alamet vallahi... Başbakanımız kime THY' yi yönettirdiğini bir görse Allah'ın izniyle.... Dualarımızla!!!
  • Hamdi Bey'e... "Bu sene itibarıyla Avrupa'da uçmadığımız şehir kalmayacak." demişsiniz ama pek iddialı olmuş. Keza size o zaman 1000 uçak lazım olur herhalde.....Saygılar.
  • Doğru. ALİ SABANCI sızler gıbı personelını kapıya koymuyor.Tabiii kapışamazsın..
  • Ya bir sen kendine bak birde Ali Sabanci' ya.
  • Zaten Ali SABANCI' nın derdi de seninle kapışmaktı. Adam devleti arkadına almamış ki başarı için senin gibi. Ailesinin çok onaylamamasına rağmen bu işe girmiş ve oldukça da başarılı bir şekilde işini yürütüyor bilen de çok iyi biliyor hani. Mesaisini bilmem ama başını kaşıyacak durumu da yoktur haliyle. Büyük insanlar işiyle, küçük insanlar kişiyle demişler. Sen kendine atananlardan bir muhatap bul en iyisi Hamdi beeeeey.
  • sen milletle en kralından karalahana,kuru fasulye ye çoğu zamanda servisle yönetim binasına kaşıbeyaz dan yemek gelsin ye , çalışanların da en berbat kaliteden yesin sonra aidiyet anketi bilmem ne yap !!!!! hadi canım sen de!!!
  • sayin hamdi topcu; bir ankara projeniz var mi? anliyoruz, thy'yi cok buyuttunuz, bir dunya markasi yaptiniz, ucmayacaginiz yer kalmayacak, vs. ancak baskent ankara icin de bir projeniz var mi, cok merak ediyoruz. bizleri anadolujet'in insafina terk ettiniz ve thy'yi esb'den resmen cektiniz -- ustelik ozel havayollarina da pek sicak bakmiyorsunuz ki, alternatifimiz olsun. o zaman, ozellikle yurtdisi ucuslari konusunda biraz olsun gonlumuzu alacak misiniz? ankara'yi istanbul kadar olmasa bile (olamasa bile), 2. bir hub gibi kiymetlendirip, kentte yasayan ve ulkeye katma deger ureten 5 milyonu (hinterlandi ile bu rakamin 8-10 milyon oldugu degerlendirilebilir...) sevindirecek misiniz? yoksa, eski tas eski hamam mi? gercekten merakla bekliyoruz: su muthis dunya projelerinizden biz baskentliler de bir nebze olsun istifade edecek miyiz? yanlis anlamayin; basariniz da gozumuz yok, tam tersine gonlumuz sizinle.
  • Babasının hava yolu ya istediğini yapar gaza getirmeyin kapıştırmayın Aliyle oda bu vatanın evladı :)

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu "Bu sene itibarıyla Avrupa'da uçmadığımız şehir kalmayacak. Şu an çoğu iç hat şehrinden fazla Londra'ya uçuyoruz" diyor.

Avrupa şehirlerine 'iç hat' gibi yoğun trafiğe sahip olması için THY'nin uçağa da ihtiyacı var.

Hamdi Topçu "40 tane geniş gövdeli uçak aldık. 2013'ün son çeyreğinde teslimat başlıyor. 2017'nin sonuna kadar tamamlanacak" diyor.

Genel Müdür Temel Kotil de filosunda halen 104 adet Airbus uçağı bulunan THY'nin, ikisi kesin üçü opsiyonlu yeni sipariş ile A330 tipi uçak sayısını 38 adede yükselteceğini açıkladı.

Pegasus'un reklamları ve kurucusu Ali Sabancı'nın demeçleri aklımıza geliyor. Türkiye'nin en büyük uçak siparişini verdiği iddiasındaki Ali Sabancı ve Pegasus, billboardlarda sokakları süslüyor.

Hamdi Topçu, "100 uçak için 12 milyar doların nasıl hesaplandığını da merak ettim. Yüzde 25'i opsiyonlu" diyor.

Havacılıkta opsiyonlu alım, 'almayabilirsiniz' de anlamına geliyor.

İlk uçak 2022'de teslim edilecekmiş, Pegasus'un alımları 2037'ye kadar devam edecek.

Hamdi Topçu ekliyor:
"İyi zamanda, kriz ortamında doğru iş yaptı Ali Bey. Beni şimdi Ali Bey ile kapıştırmayın. Ali'ninki de bu ülkenin milli şirketi."

Uçakta sesli konuşma olmayacak

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu bizi 'karalahana çorbalı, kuru fasulye, turşu' mönülü yemekte ağırlarken, bir ara Genel Müdür Temel Kotil geldi, merhabalaştık ve yan masada iş yemeğine geçti. Panasonic Grubu'nun üst düzey yöneticileriyle toplantı yapıyormuş.

THY, yolculara teknolojik hizmetlerini artırmaya devam ediyor. Söz geldi, uçakta cep telefonuyla konuşmaya.

Çevresinde kimse yokmuş gibi yüksek sesle konuşup tüm hayat hikayesini mecburen öğrendiğimiz 'komşu yolcular' sayesinde zaten yolculuklar kâbus gibi. Bir de cep telefonuyla konuşulursa, eyvah ki eyvah.

Topçu "Kesinlikle cep telefonuyla sesli konuşmaya müsaade etmeyeceğiz. E-mail ve mesaj için imkân olacak" diyor.


 

"BENİ ALİ SABANCI İLE KAPIŞTIRMAYIN"

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Hayret, ~ 11 yıl önce
Şu pişmemiş Rizeliler bir alamet vallahi... Başbakanımız kime THY' yi yönettirdiğini bir görse Allah'ın izniyle.... Dualarımızla!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler.... ~ 11 yıl önce
Hamdi Bey'e... "Bu sene itibarıyla Avrupa'da uçmadığımız şehir kalmayacak." demişsiniz ama pek iddialı olmuş. Keza size o zaman 1000 uçak lazım olur herhalde.....Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik :) ~ 11 yıl önce
Doğru. ALİ SABANCI sızler gıbı personelını kapıya koymuyor.Tabiii kapışamazsın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 11 yıl önce
Ya bir sen kendine bak birde Ali Sabanci' ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir de Ali beye sor ~ 11 yıl önce
Zaten Ali SABANCI' nın derdi de seninle kapışmaktı. Adam devleti arkadına almamış ki başarı için senin gibi. Ailesinin çok onaylamamasına rağmen bu işe girmiş ve oldukça da başarılı bir şekilde işini yürütüyor bilen de çok iyi biliyor hani. Mesaisini bilmem ama başını kaşıyacak durumu da yoktur haliyle. Büyük insanlar işiyle, küçük insanlar kişiyle demişler. Sen kendine atananlardan bir muhatap bul en iyisi Hamdi beeeeey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talihsiz demeç ~ 11 yıl önce
Ben olsam kendimi dev aynasında görmezdim. Kişinin kendisini bilmesi büyük erdemdir derler. Niyayette Hamdi TOPÇU, THY nin sahibi değil atanmış yöneticisi. Ali SABANCI ise koca bir şirket sahibi kıyas dahi götürmez. Olurda bir şekilde THY deki koltuğundan olursa Hamdi beyin gidip emrinde çalışabileceği kişilerden biri. Ali bey, böyle bir durum ortaya çıkarda Hamdi beye Pegasusu emanet etmeyi uygun görürse, o zaman anlarız ki gerçekten Hamdi TOPÇU' nun bir kerameti var. Aksi halde THY de olanlar büyük bir foss. Kapışma falan demişken de ifadeleri iyi seçmek lazım. Katılıyorum yoruma, Ali Sabancı muhtap almaz, alırsa da THY nin ve nüfuzunun hatırına. Ama gerçekte kişisel yeterlilikte Hamdi beyi bir kaç kez hem satar, hemde geriye alır Ali bey. Bence iyisi mi arayıp kendisinden haberciler konuyu çarpıtmış falan diye kıvırtıp özür dilesin. Ne oluuur ne olmaz. Düşmez kalkmaz bir Allah.
hadi canım ~ 11 yıl önce
sen milletle en kralından karalahana,kuru fasulye ye çoğu zamanda servisle yönetim binasına kaşıbeyaz dan yemek gelsin ye , çalışanların da en berbat kaliteden yesin sonra aidiyet anketi bilmem ne yap !!!!! hadi canım sen de!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ankara! ~ 11 yıl önce
sayin hamdi topcu; bir ankara projeniz var mi? anliyoruz, thy'yi cok buyuttunuz, bir dunya markasi yaptiniz, ucmayacaginiz yer kalmayacak, vs. ancak baskent ankara icin de bir projeniz var mi, cok merak ediyoruz. bizleri anadolujet'in insafina terk ettiniz ve thy'yi esb'den resmen cektiniz -- ustelik ozel havayollarina da pek sicak bakmiyorsunuz ki, alternatifimiz olsun. o zaman, ozellikle yurtdisi ucuslari konusunda biraz olsun gonlumuzu alacak misiniz? ankara'yi istanbul kadar olmasa bile (olamasa bile), 2. bir hub gibi kiymetlendirip, kentte yasayan ve ulkeye katma deger ureten 5 milyonu (hinterlandi ile bu rakamin 8-10 milyon oldugu degerlendirilebilir...) sevindirecek misiniz? yoksa, eski tas eski hamam mi? gercekten merakla bekliyoruz: su muthis dunya projelerinizden biz baskentliler de bir nebze olsun istifade edecek miyiz? yanlis anlamayin; basariniz da gozumuz yok, tam tersine gonlumuz sizinle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ ~ 11 yıl önce
Ankara'ya projelerin en büyüğünü yaptı THY. AnadoluJet gibi bir havayolu kurdu ve hub yaptı. Sanıyor musunuz ki AnadoluJet kâr ediyor? AnadoluJet'in en büyük amacı Ankara başta olmak üzere insanlara uçuş alışkanlığı kazandırmak ve geleceğe hazırlamaktır. Bugünün şartlarında tam hizmetli bir havayolu Ankara'yı kendisine hub yapamaz, yapan da iflasını imzalamış olur. Biraz gerçekçi olmakta fayda var.
nasıl? ~ 11 yıl önce
Ankaradan anadolu jet i o fiyatlarla kar ettirmemek için büyük çaba lazım.
1234 ~ 11 yıl önce
Türkiye havacılıkta gelişmiş değil gelişmekte olan 1 ülke.THY İstanbul'dan AHL sefer yapıyor SAW'a yolcu bölemiyor ki Ankara'ya hub yapabilsin. British Airways daha az noktaya uçarken ve THY'den daha küçük filoya sahipken Adam Londra'da ki 5 havalimanını geçtim Manchester,Birmingham'dan ABD'ye ve de Avrupa şehirlerine sefer koyuyor neden? Uçakları doldurması için Transfer yolcuya ihtiyacı yok. THY Ankara'dan 21 sefer yaparken AHL'ye İstanbul uçağını İstanbul,Ankara,İzmir ve transferle doldurabiliyor. Diyebiliyor mu SAW'dan ben X şehire sefer koydum hadi rahat rahat uçalım.Kendi yolcusunu bölemiyorken başka Şehir'den HUB yapması imkansız. Anadolujet günde her şehire sabah öğle akşam sefer koyup filo yetersizliği yaşayacağına daha mantıklı tarifelerle hem zararını azaltır hemde yurtdışı ağına düzen getirir. Yazın var kışın yok mantığıyla kimse Örn: Tranzon'dan Ankara'ya sonra Londra gitmek aklına gelmez. Alitalia Roma-Ankara'ya başlıyor THY'de bir an evvel Başkentten Başkente sefer koyar
nasıl yani ~ 11 yıl önce
Babasının hava yolu ya istediğini yapar gaza getirmeyin kapıştırmayın Aliyle oda bu vatanın evladı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000