19 Ağustos 2011, Cuma 17:15:41

BAKAN ÇAĞLAYAN HAYRAN KALDI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD'nin Seattle kentinde Boeing firmasının fabrikasını gezdi...
  • zu ha ha işte böyle baka kalırsınız...daha yerli malı oomobil bile yapamıyoruz....ohhh gezin bakalım nasıl olsa cebinizden çıkmıyorrr
  • adam fabrikayi gezdi diye senaryo yazmaya gerek yok!!
  • Elin amerikalısı gavuru uçak üretip bütün dünyaya satıyor biz de hala uçak üretiyoruz diye kendimizi avutuyoruz bizim ürettiğimiz uçaklar olsa uzaktan kumandalı olur.. döküntü casaların montajı yapıldı onlarcası düştü bir sürü askerimiz şehit oldu hala uçak yapıyoruz diyoruz bizim angarya işler boş işler miyadaı dolmuş işler.. Boeing bugün ister kabul edin ister etmeyin bütün dünyaya uçak üretip satıyor en son teknolojiyi kullanarak.. bunu dışında sibil yolcu uçağı dışında askeri amaçlı üretilen uçaklar ve helicopterlde vardır mesela sayın bakana arizona eyaletinin mesa şehrindeki Apache Lonbow saldırı atak helicopteri fab. gezdirselerdi keşke ah ah ondan donra kafalarını duvarlara vururlardı
  • Dünyada ilk uçuş 1903.Boeing in kuruluşu 1916. Türkiye de ilk uçak fabrikasının kuruluşu 1926. İlk Türk uçağının yapımı ( Nu.D.38) 1936. Şu anda Boeing in bulunduğu ve bizim olmamız gereken yeri değerlendirelim ve nedenlerini sorgulayalım.saygı ve sevgiler. Kaptan.
  • osmanlı'nın son dönemlerinde de ülkenin ileri gelenleri almanya fransa gibi ülkelere gidip orada gördüklerini burada ballandıra ballandıra anlatırlardı.dinleyenlerin ağzının suyu akardı.çoğunun aklına ''ulan bizimde teknolojide onları yakalamamız için acaba neler yapmamız gerekir'' sorusu aklına gelmedi.gelenlerde de vardı elbet.200 sene sonra bile onları saygıyla anıyoruz diğer dalkavukların ismi bile anılmıyorken..
  • YAPILACAK TEK ŞEY VAR, MADEM ONLARDAN DÜNYANIN UÇAĞINI ALIYORUZ, O ZAMAN PARÇA VE KOMPONENT ÜRETİMİ İÇİN DAHA FAZLA İŞLER KAPARAK, ÜLKEMİZDEKİ ÜRETİM İMKANLARINI ARTIRABİLİRİZ. ÖZAL’IN F-16 İÇİN UYGULADIĞI TAKTİKLER, BOEING VE AIRBUS İÇİNDE DAHA FAZLA BİR ŞEKİLDE UYGULANABİLİR. ZATEN ASIL AMAÇ BU GLOBAL DÜNYA EKONOMİSİNDE ÜRETİMDEKİ PAYI KAPMAKTIR. TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERİN BU ŞEKİLDE HAREKET ETMESİNDEN BAŞKA DA ŞANSI YOKTUR. GELİŞMİŞ ÜLKELER, BİZLERE DOLAYLI OLARAK UÇAK, MUÇAK YAPTIRTMAZLAR, ONLAR ANCAK BİZİ PKK GİBİ BELALARLA, VE FİKİR ÇATIŞMALARIYLA UĞRAŞTIRIRLAR. BİZ KENDİ UÇAKLARIMIZIN BAKIMLARINI VE İŞLETMESİNİ DAHA FAZLA KAZIKLAR YEMEDEN, DOĞRU DÜRÜST YAPALIM, BU BİLE ÜLKEMİZ İÇİN BİR KAZANÇTIR. Ümit ÇENDEK
  • Orayı görünce Kafayı yemiştir kesin :)
  • senin dusuncen ve sorgulaman dogru , ve haklisin. Bazi aydinlar karsi cikabilir buda dogal cunki aydinlar = illuminati, ve bu illuminati = jeun turkler ve bu jeun turkler = vatani son 100/150 senedir yonetip once imparatorlugumuzu yok ettiler ve simdide TC'yi bolecekler..... senin sorgulaman dogru...ancak yapabilecek pek fazla birsey yok gibi gozukuyor.
  • Ne alaka-- ne bakani oldugu.. Türkiye Cumhuriyet EKONOMI Bakani , yani hic bir alakasi yokmu.. Ucak fabrikasi , ABD ithalat - ihracat ? Bu sahis Frans hükümeti Bakani degil.. EGITIM SART .. bu kadar da cahil olmayalim
  • Bu Boeing firması neden bu kadar yakın davranmış acaba Bakan Çağlayan'a???? Veya bakanın orada ne işi varmış? Ulaştırma veya sanayi ve Teknoloji bakanları gitse bir derece anlayabilirim de bu biraz tuhaf geldi... Yok canım düşündüğüm gibi değildir mübarek ramazanda kesinlikle olmaz, günahtır...
Çağlayan ve beraberindekiler, ABD'deki temaslarının son gününde, Boeing firmasının Everet kampüsündeki fabrikasında 777, 747, 737 ve 787 uçaklarının üretim ve montaj çalışmalarının yapıldığı bölümlerde incelemelerde bulundu. Bakan Çağlayan, dünyanın an büyük kapalı alana sahip olduğu belirtilen fabrikayı golf arabasıyla dolaştı. 
 
Bakan Çağlayan'a fabrikadaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Boeing yöneticileri, uçakların montajının yapıldığı bölümün, dünyanın en büyük kapalı alana sahip bina olduğunu, binanın içindeki ana ulaşım koridorunun 1 kilometreyi bulduğunu belirttiler. 
 
Dünya üzerinde 60 bin şirketle çalıştıklarını ifade eden yetkililer, uçakları üretirken dünyanın bir çok ülkesinden malzeme ve parçalar kullandıklarını kaydettiler. 
 
Yetkililer, Bakan Çağlayan'a Boeing için TAI - Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A. Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen parçaları gösterdi. Bunun üzerine Bakan Çağlayan da Boeing üzerinde 'Made in Turkey' yazısını görmenin kendisini gururlandırdığını dile getirdi. 
 
Heyette yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A. Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da Bakan Çağlayan'a Boeing için ürettikleri parçalar konusunda bilgi verdi. 
 
Üzerinde 6 milyon adet parça bulunduğu ifade edilen Boeing 747 uçağının 49 günde montajının yapıldığını anlatan yetkililer, testler ve uçağın boyama işlemlerinin ise 2 ay sürdüğünü kaydettiler. 
 
Boeing fabrikasını her yıl 200 bin kişinin ziyaret ettiğini anlatan yetkililer, bugüne kadar fabrikayı gezen ziyaretçi sayısının 3, 5 milyon kişi olduğu bilgisini verdiler. 
 
Bakan Çağlayan ve beraberindeki heyete, yetkililer henüz piyasaya çıkmayan Boeing 787 uçağının yapıldığı yeri de gezdirdiler. Yetkililer, daha önce bu alana hiçbir misafirin alınmadığını ancak Bakan Çağlayan'ın çok özel bir ziyaretçi olduğu için bu alanı da gezmesini istediklerini kaydettiler. 
 
Daha sonra Bakan Çağlayan, Boeing firmasının yetkilileriyle birlikte 777 uçağının motorunun önünde fotoğraf çektirdi. 
 
Boeing 777'nin fiyatı 250 milyon dolar
 
Bu arada yetkililer, gazetecilerin soruları üzerine Seattle'deki Everet Fabrikası'nda aralarında 75 Türk'ün de bulunduğu toplam 35 bin, dünya genelinde ise 165 bin kişinin çalıştığını söyledi. Yetkililer bir başka soru üzerine Boeing 777'nin 250 milyon dolara satıldığını ifade ettiler. Fabrikada yılda yaklaşık 500 uçağın üretildiğini belirten yetkililer, uçağın montajının 49 günde tamamlandığını boya ve test işlemlerinin ardından 3 ay içinde de teslimatı gerçekleştirdiklerini anlattılar. 
 
Öte yandan, basın mensuplarının kamera ve çantaları, fabrikaya gitmek için otobüse binmeden önce bomba dedektörü bir köpek tarafından koklatıldı. 
 
THY için üretilen Boeing 777'nin özellikleri
 
Boeing firması tarafından Türk Hava Yolları (THY) için üretilen Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağı, bugün teslim alınarak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katılacağı ilk uçuşla Türkiye'ye getirilecek. 
 
Boeing firmasından alınacak ve THY'nin 177'nci uçağı olacak B777-300ER tipi uçağın, 28 Business Class, 63 Comfort Class (Premium Economy) ve 246 Economy Class olmak üzere toplam 337 yolcu kapasitesi bulunuyor. Ortalama menzili 14 bin kilometre olan uçak, genellikle uzun hat uçuşlarında tercih ediliyor. 
 
Boeing 777-300ER tipi uçak modelinden THY filosunda şu anda 12 adet bulunuyor.
BAKAN ÇAĞLAYAN HAYRAN KALDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 13 yıl önce
zu ha ha işte böyle baka kalırsınız...daha yerli malı oomobil bile yapamıyoruz....ohhh gezin bakalım nasıl olsa cebinizden çıkmıyorrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
adam fabrikayi gezdi diye senaryo yazmaya gerek yok!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Elin amerikalısı gavuru uçak üretip bütün dünyaya satıyor biz de hala uçak üretiyoruz diye kendimizi avutuyoruz bizim ürettiğimiz uçaklar olsa uzaktan kumandalı olur.. döküntü casaların montajı yapıldı onlarcası düştü bir sürü askerimiz şehit oldu hala uçak yapıyoruz diyoruz bizim angarya işler boş işler miyadaı dolmuş işler.. Boeing bugün ister kabul edin ister etmeyin bütün dünyaya uçak üretip satıyor en son teknolojiyi kullanarak.. bunu dışında sibil yolcu uçağı dışında askeri amaçlı üretilen uçaklar ve helicopterlde vardır mesela sayın bakana arizona eyaletinin mesa şehrindeki Apache Lonbow saldırı atak helicopteri fab. gezdirselerdi keşke ah ah ondan donra kafalarını duvarlara vururlardı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Dünyada ilk uçuş 1903.Boeing in kuruluşu 1916. Türkiye de ilk uçak fabrikasının kuruluşu 1926. İlk Türk uçağının yapımı ( Nu.D.38) 1936. Şu anda Boeing in bulunduğu ve bizim olmamız gereken yeri değerlendirelim ve nedenlerini sorgulayalım.saygı ve sevgiler. Kaptan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
osmanlı'nın son dönemlerinde de ülkenin ileri gelenleri almanya fransa gibi ülkelere gidip orada gördüklerini burada ballandıra ballandıra anlatırlardı.dinleyenlerin ağzının suyu akardı.çoğunun aklına ''ulan bizimde teknolojide onları yakalamamız için acaba neler yapmamız gerekir'' sorusu aklına gelmedi.gelenlerde de vardı elbet.200 sene sonra bile onları saygıyla anıyoruz diğer dalkavukların ismi bile anılmıyorken..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
YAPILACAK TEK ŞEY VAR, MADEM ONLARDAN DÜNYANIN UÇAĞINI ALIYORUZ, O ZAMAN PARÇA VE KOMPONENT ÜRETİMİ İÇİN DAHA FAZLA İŞLER KAPARAK, ÜLKEMİZDEKİ ÜRETİM İMKANLARINI ARTIRABİLİRİZ. ÖZAL’IN F-16 İÇİN UYGULADIĞI TAKTİKLER, BOEING VE AIRBUS İÇİNDE DAHA FAZLA BİR ŞEKİLDE UYGULANABİLİR. ZATEN ASIL AMAÇ BU GLOBAL DÜNYA EKONOMİSİNDE ÜRETİMDEKİ PAYI KAPMAKTIR. TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERİN BU ŞEKİLDE HAREKET ETMESİNDEN BAŞKA DA ŞANSI YOKTUR. GELİŞMİŞ ÜLKELER, BİZLERE DOLAYLI OLARAK UÇAK, MUÇAK YAPTIRTMAZLAR, ONLAR ANCAK BİZİ PKK GİBİ BELALARLA, VE FİKİR ÇATIŞMALARIYLA UĞRAŞTIRIRLAR. BİZ KENDİ UÇAKLARIMIZIN BAKIMLARINI VE İŞLETMESİNİ DAHA FAZLA KAZIKLAR YEMEDEN, DOĞRU DÜRÜST YAPALIM, BU BİLE ÜLKEMİZ İÇİN BİR KAZANÇTIR. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Orayı görünce Kafayı yemiştir kesin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
senin dusuncen ve sorgulaman dogru , ve haklisin. Bazi aydinlar karsi cikabilir buda dogal cunki aydinlar = illuminati, ve bu illuminati = jeun turkler ve bu jeun turkler = vatani son 100/150 senedir yonetip once imparatorlugumuzu yok ettiler ve simdide TC'yi bolecekler..... senin sorgulaman dogru...ancak yapabilecek pek fazla birsey yok gibi gozukuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ne alaka-- ne bakani oldugu.. Türkiye Cumhuriyet EKONOMI Bakani , yani hic bir alakasi yokmu.. Ucak fabrikasi , ABD ithalat - ihracat ? Bu sahis Frans hükümeti Bakani degil.. EGITIM SART .. bu kadar da cahil olmayalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu Boeing firması neden bu kadar yakın davranmış acaba Bakan Çağlayan'a???? Veya bakanın orada ne işi varmış? Ulaştırma veya sanayi ve Teknoloji bakanları gitse bir derece anlayabilirim de bu biraz tuhaf geldi... Yok canım düşündüğüm gibi değildir mübarek ramazanda kesinlikle olmaz, günahtır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000