21 Mart 2009, Cumartesi 08:42:50

Baba-Kız havacıların kaderi de aynı oldu

Sabah Gazetesinin tecrübeli muhabirlerinden Savaş Ay, ilgin bir anektodu okuyuculara aktarmış...
  • bu kadar cok f-28 ucaginin pespese devamli dusmesi insanin aklina acaba bu tipte imalattan kaynaklanan yapisal hatalardan kayanaklanmis olabilir mi ?bu konuyu iyi bilenler ne diyorlar acaba?
  • Thy nin 5 F-28 uçağıda düşmüş.Ancak birde Thy tarafından kiralanan altıncı uçak var sadece o düşmemiş.Umarım bu kazaların hepsi pilotaj hatası değildir.
  • Allah rahmet Eylesin. THY 6ci F28i 1973 de yaz sezonu için kiraladi ve boyasi degisikti TC JAZ olarak uçtu ve ismi yoktu. TC JAR "SIVAS" eylül 1988 de Air Ontario ile uçarken Dryden Kanadada düstü. TC JAS "SAMSUN" Iran Assemanda uçarken 12/10/94 de Natanz sehrine yakin bir daga çarpti. Bir tek kiralanan TC JAZ düsmedi.
  • Rahmetli İlhan Günaydın Vanda kaza yapmadı.1974 yılında İzmir Cuma ovası Askeri Hv.Alanından ((o zaman adı Adnan Menderes değildi)) F-28 Tipi Van isimli uçağı ile kalkışta kaza yaptı. İlhan Kaptan için söylenmeyen kalmadı ve kaza nedeni pilotaj dendi...THY nin Fokker yapımı F-28 tipi 5 adet jet yolcu uçağından Biri marmara denizine düştü.Birisi İzmirde kalkışta kırıldı. Biriside Ankara Esenboğaya inerken tepeye çarptı. Bu ölümlü kazaların ardından yolcular bu uçaklara binmeyi redettiği için kalan iki uçak İrana satıldı. Bu uçaklardan biriside İranda düştü. beşinci uçağın akibetini ben bilmiyorum.THY nin en şanssız filosudur. O zamanda THY büyüme çabaları içinde idi.
  • ALLAH RAHMET EGLESIN GERIDE KALANLARA SAGLIK SIHAT VERSIN SABIRLAR DILERIM IKI BÜYÜK ACI

Savaş Ay, 1974'de yaşanan elim Van kazasıyle ilgili şu bilgileri veriyor: "1974'te düşen Van uçağında ölen pilot İlhan Günaydın'ın kızı Ömür Günay babasıyla aynı mezarda yatıyor. Babası gibi göklere olan tutkusu nedeniyle hostesliği seçen Ömür, 2007'de THY'nin Finlandiya seferinde beyin kanaması geçirip ölmüştü".

Sabah

Baba-Kız havacıların kaderi de aynı oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
bu kadar cok f-28 ucaginin pespese devamli dusmesi insanin aklina acaba bu tipte imalattan kaynaklanan yapisal hatalardan kayanaklanmis olabilir mi ?bu konuyu iyi bilenler ne diyorlar acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Thy nin 5 F-28 uçağıda düşmüş.Ancak birde Thy tarafından kiralanan altıncı uçak var sadece o düşmemiş.Umarım bu kazaların hepsi pilotaj hatası değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Allah rahmet Eylesin. THY 6ci F28i 1973 de yaz sezonu için kiraladi ve boyasi degisikti TC JAZ olarak uçtu ve ismi yoktu. TC JAR "SIVAS" eylül 1988 de Air Ontario ile uçarken Dryden Kanadada düstü. TC JAS "SAMSUN" Iran Assemanda uçarken 12/10/94 de Natanz sehrine yakin bir daga çarpti. Bir tek kiralanan TC JAZ düsmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Rahmetli İlhan Günaydın Vanda kaza yapmadı.1974 yılında İzmir Cuma ovası Askeri Hv.Alanından ((o zaman adı Adnan Menderes değildi)) F-28 Tipi Van isimli uçağı ile kalkışta kaza yaptı. İlhan Kaptan için söylenmeyen kalmadı ve kaza nedeni pilotaj dendi...THY nin Fokker yapımı F-28 tipi 5 adet jet yolcu uçağından Biri marmara denizine düştü.Birisi İzmirde kalkışta kırıldı. Biriside Ankara Esenboğaya inerken tepeye çarptı. Bu ölümlü kazaların ardından yolcular bu uçaklara binmeyi redettiği için kalan iki uçak İrana satıldı. Bu uçaklardan biriside İranda düştü. beşinci uçağın akibetini ben bilmiyorum.THY nin en şanssız filosudur. O zamanda THY büyüme çabaları içinde idi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ALLAH RAHMET EGLESIN GERIDE KALANLARA SAGLIK SIHAT VERSIN SABIRLAR DILERIM IKI BÜYÜK ACI

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000