26 Şubat 2009, Perşembe 11:39:14

AVRUPA BASINI THY'Yİ MASAYA YATIRDI

THY'ye ait Tekirdağ uçağının henüz bilinmeyen nedenlerden Amsterdam Havaalanına inişinde yere çakılması, hem THY'nin "güvenlik sicili" hem de dünyanın çeşitli bölgelerinde artan uçak kazalarına ilişkin yorumlara neden oldu
  • Kim ne derse desin bir havayolu şirketi yaptğı kazalarla ölçülüyor.İstediğiniz kadar büyüyün istediğiniz kadar ikramınız ,servisiniz iyi olsun farketmez. Bilimselliğinizi sıkı bir disiplin ve kesin kurallar ile kaynaştırmadıkça bunlar olacaktır.Bugün hangi üst seviyede bir şirket sağ koltuğa sıfır airline tecrübesi olan bir pilotu oturtuyor sorarım sizlere. İstediğiniz kadar tecrübeli olun yanınızdaki ile uğraşmak dikkatinizi dağıtacaktır.Herkes iyi ve tecrübeli olmalıdır. Son yaklaşmada bir anlık bir sürat düşmesi uçağı stall'a götürür.kurtarmak için zaman yoktur.Allah hepimizi korusun.
  • Yorumları okuyunca asker ya da sivil kökenli ne kadar çok kompleks sahibi pilot olduğunu üzülerek görüyor insan. Birçok yorumcu olayı fırsat bilip biriktirdiği kini kusuyor. Bizler de bu kompleksli insanlara güvenip arkalarında seyahat ediyoruz. Lütfen biraz olgunluk...
  • Önce thy ve thy teknik' i biz inceleyip hataları düzeltelim. Otobus işletmecisi mantıgıyla kadrolasmayla bu işin alakası var mı tespit edilsin. Ayrıca Boeing 737 400 ve 800 serilerinde problem oldugunu dusunuyorum. 150 civarında 737 kazası var.. Neden 747-777-757 veya Airbus kazası nadir olur anlamıs degilim.. Bu konuda bir belgeselde 737 lerin arka stabilizelerin baglı oldugu valflerde dizayn problemi oldugu ve bazen sıkısabildigi soyleniyor(Adana kazası). Boeing bunu uzun sure reddetti ama su an tum 737lerin valfleri yeni dizaynla degiştirilmiş. Pilotlarımıza her zaman cok guveniyorum ama aklımada şu da gelimiyor degil ; askeri tecrübeden dolayı "over self confidence" mi bizi hataya surukluyor? Van, Erzurum Diyarbakır kazalarındaki gib
  • Önce thy ve thy teknik' i biz inceleyip hataları düzeltelim. Otobus işletmecisi mantıgıyla kadrolasmayla bu işin alakası var mı tespit edilsin. Ayrıca Boeing 737 400 ve 800 serilerinde problem oldugunu dusunuyorum. 150 civarında 737 kazası var.. Neden 747-777-757 veya Airbus kazası nadir olur anlamıs degilim.. Bu konuda bir belgeselde 737 lerin arka stabilizelerin baglı oldugu valflerde dizayn problemi oldugu ve bazen sıkısabildigi soyleniyor(Adana kazası). Boeing bunu uzun sure reddetti ama su an tum 737lerin valfleri yeni dizaynla degiştirilmiş. Pilotlarımıza her zaman cok guveniyorum ama aklımada şu da gelimiyor degil ; askeri tecrübeden dolayı "over self confidence" mi bizi hataya surukluyor? Van, Erzurum Diyarbakır kazalarındaki gib
  • THY nin avrupada güvenlik acisindan birinci olmasi icin alt yapisi bozuk, ilkel havalimanlarina sefer düzenlememesi yetmiyor. Avrupada onca sirket var, kuruldugundan beri kaza yasamamis adamlar. O sirketlerin birinci kalmamasi icin sebep nerde? Yine iskembeden yorum yazmisiniz farkindamisiniz? Siz LH veya KLM gibi sirketlerin dünyanin ne ücra köselerine ne abuk subuk yerlere hemde 747, MD11 gibi devlerle uctugunu bilmiyormusunuz? Lütfen aciklarimizi yanlislarimizi görelim yoksa hic ilerleyemeyiz. Ilerlemek demek ucakdaki yemegin kalitesini arttirmak demek degil. THY karton kutuda tavuklu pilav verirken, avrupali porselen tabakta menü sunuyordu. Artik havacilikta yolcunun beklentiside degisti, güvenli ucma gereksinimi halen degismedi.
  • Gerçek anlamada bu kaza THY nin avrupadaki ilk kazasidir. Bu kazada muhtemelen radar operatörünün bilerek (Kökeni)veya istemeyerek yaptığı hatadan kaynaklandığı bir kaza olcağına inanmaktayım. B777 arkasina çok kısa bir mesafede inişe THY uçağını almak cinayet gibidir. Kim suçlu ise yakın da çıkar. Önce gerçek radar verileri açıklansın. Zaten FDR kayıtlarında bu gerçekleri bulacağımıza inanıyoruz. Bu kaza normal bir kaza değil. DC-10 kazası THY ye adledilemez. Yapım hatasından havada parçanlamanızın THY ile ne ilgisi olabilir. Hiçbir Avrupa şirketi THY gibi alt yapısı zayıf, ilkel , dağlık , kısa ve dar pisti olan meydanlara sefer yapmıyor. Thy de bu meydanlara sefer yapmasa avrupada her zaman birinci olur.
  • Avrupali söyle böyle demekle olmuyor bu is. Sayiyorum, Finnair, Qantas, Cathay pacific, Air Berlin (LTU), Easyjet, Austrian Airlines, ANA All Nippon v daha bircogu 30 yildir bir tek kaza bile yapmamis. Gecelim bunlari begenmedigimiz yunanin Olympic'iginden tutunda dev Lufthansaya kadar bir cok sirketin son 30 yildir 1 yada 2 kazasi var. Ya THY nin? 7 mi? 8 mi? 9 mu? 30 yildir THY 800 den fazla can aldi ! Kim ne derse desin, Avrupali hakli. THY nin güvenlik kaza bilancasu, ne yazikki Avrupadaki ve asyadaki bir cok sirketten daha kötü. Amerikanin vasat sirketleriyle ayni durumda. Sonucta can tasiyoruz arkadaslar, eksikligimizi görelim ve düzeltelim. Gurur meselesi yapipda Avrupali cekemiyor demek cocukluk. Gönderen Swissair(Tugrul Özalp)
  • kardesım boyle acılı bır gunde kalkıp yonetımın ne yalakalıgını yapıyorsun.yorumunu kaza ıle ılgılı yap yonetıme kalkan olarak degıl bellıkı yonetımın tayfasındansın bırde havacısın barı havacılık terımlerını ogren basıt mahalle agzıyla konsup vorteksmıdır herneyse deyıp dahada komık duruma dusme.%100 dıyorsun ucak duserken ıcındemıydınde boyle emınsın ah ah sızlerı aldılar getırdıler buralara ne dıyelımkı
  • 1977 sеnеsindе Tеnеrifе şеhrinе inişi sırasında kaza yapan vе 580 kişinin hayatını kaybеttiği KLM Bоеing 747 uçağını niyе masaya yatırmadı bu avrupalılar vеya Ağustоs 2008 dе İspanyada оlan kazayı.
  • avrupa daki birçok havayolu(british,klm,air france,alitaly)zarar açılarken thy nin kar üstüne kar yapmasını kıskanıyorlar

İngiliz basınında THY için "Avrupa'nın en kötü sicili olan havayolu şirketi" iddialarına yer verilirken ABD'li Wall Street Journal gazetesi "Türk Havayolları'nın, genel olarak iyi bir güvenlik sicili var ve Avrupa Birliği havacılık güvenliği yetkilisine göre havaalanlarında yapılan yerindeki denetimlerde iyi bir performans gösterdi" diye yazdı.

"EN KÖTÜ SİCİL" İDDİALARI

İngiliz The İndependent gazetesi, emekli pilot ve havayolları güvenlik uzmanı Terry Tozer imzası ile yayınlandığı bir yorumda THY için "Avrupa'nın en kötü sicili olan havayolu şirketi" iddiasında bulunuldu.

Amsterdam kazasının Ağustos 2008'den beri dördüncü ciddi uçak kazası olduğu belirtilen yorumda Türk uçağının kazasının nedenlerinin henüz bilinmediği belirtilerek "Ancak bildiğimiz bir şey var bu da Türk Havayolları, Avrupa'nın en kötü güvenlik sicili olduğudur" savına yer verildi.

1970 yıllından bu yana bir milyon uçuşta kaza sayısına ilişkin verilerin, birçok havayolu şirketinin hiçbir kaza yapmazken ve örneğin bazı tanınmış şirketinin oranlar milyonda 0.17 olurken dokuz kaza yapan şirketin oranının 3.58 olarak belirlendiğine dikkat çekildi. Yorumda şöyle denildi:

"Dünkü ölümcül kaza, son 10 yılda bir Türk Havayollarının karıştığı ikinci kaza. İlki 2003'de yılında Türkiye'de oldu ve bir uçağın piste bir kilometreye yakın bir mesafede çakılması üzerine 75 kişi hayatını kaybetti. Havayolu şirketi, 1970 yıllarında birkaç ciddi kaza yaptı ve iki yıllık bir süre içinde 608 kişi öldü."

"KAZA YAPAN UÇAKLARDAN BİRİNDE MENDERES VARDI"

Diğer İngiliz gazetesi The Daily Telegraph da, THY'nın "güvenlik sicili" üzerinde duruyor. Gazete "1971 yılından bu yana Türk Havayolları uçuşlarında 500 kişinden fazla öldü. Bu, uçuşlar tarihinin en kötü kazalarından birinde ölen 346 insanı içeriyor" diye yazdı.

Fransa (1974), Diyarbakır (2008), Van (1994), Ankara (1983) gibi kazalara dikkat çekildiği haberde THY'nın ilk ölümcül kazasının İngiltere'nin Gatwick Havaalanında 1959 yılında meydana geldiği anımsatılarak şöyle denildi:

"Uçak, diplomatik bir anlaşmayı imzalamak için Türk Başbakanı Adnan Menderes'i Londra'ya götürüyordu. Uçaktaki 16 yolcu ve sekiz mürettebattan Menderes dahil 10 kişi kurtuldu."


"THY'NIN SİCİLİ GENEL OLARAK İYİ"

ABD'nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi The Wall Street Journal ise, Amsterdam kazasına ilişkin bir haber analizinde özellikle Avrupa'da uçuş güvenliği üzerinde durdu.

Kazanın, son dönemde ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Latin Amerika'daki ticari uçuş kazalarında arttığına ilişkin uzman görüşlerine güç kattığı belirtilen haberde Avrupa'da Batı yapımı uçakların kazalarında geçen yılda 2007 yılına göre üçte birini aşkın bir artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Uluslararası Hava Taşımacılık Derneği (IATA) verilerinin 2008 yılında iki milyon uçuşta kaza sayısının bire yaklaştığı, halbuki önceki üç yılda bu oranın üç milyonda bir olduğuna vurgu yapıldı. Haberde şöyle denildi:

"Gelişmiş ülkelerde uçuşlar son derece güvenli olmayı sürdürüyor ve mekanik sorunların oluşturduğu risk her zamankinden azdır. Ancak, havayolları şirketlerinin ve havacılık otoritelerinin geleneksel güvenlik programlarının kaza oranlarını düşürmedeki etkinliklerini kaybetmekte olduğuna ilişkin işaretler var."

Wall Street Journal, THY'nın "güvenlik sicili" konusunda ise, "Türk Havayolları'nın, genel olarak iyi bir güvenlik sicili var ve Avrupa Birliği havacılık güvenliği yetkilisine göre havaalanlarında yapılan yerindeki denetimlerde iyi bir performans gösterdi" diye yazdı.

 

AVRUPA BASINI THY'Yİ MASAYA YATIRDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 13 yıl önce
Kim ne derse desin bir havayolu şirketi yaptğı kazalarla ölçülüyor.İstediğiniz kadar büyüyün istediğiniz kadar ikramınız ,servisiniz iyi olsun farketmez. Bilimselliğinizi sıkı bir disiplin ve kesin kurallar ile kaynaştırmadıkça bunlar olacaktır.Bugün hangi üst seviyede bir şirket sağ koltuğa sıfır airline tecrübesi olan bir pilotu oturtuyor sorarım sizlere. İstediğiniz kadar tecrübeli olun yanınızdaki ile uğraşmak dikkatinizi dağıtacaktır.Herkes iyi ve tecrübeli olmalıdır. Son yaklaşmada bir anlık bir sürat düşmesi uçağı stall'a götürür.kurtarmak için zaman yoktur.Allah hepimizi korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumları okuyunca asker ya da sivil kökenli ne kadar çok kompleks sahibi pilot olduğunu üzülerek görüyor insan. Birçok yorumcu olayı fırsat bilip biriktirdiği kini kusuyor. Bizler de bu kompleksli insanlara güvenip arkalarında seyahat ediyoruz. Lütfen biraz olgunluk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Önce thy ve thy teknik' i biz inceleyip hataları düzeltelim. Otobus işletmecisi mantıgıyla kadrolasmayla bu işin alakası var mı tespit edilsin. Ayrıca Boeing 737 400 ve 800 serilerinde problem oldugunu dusunuyorum. 150 civarında 737 kazası var.. Neden 747-777-757 veya Airbus kazası nadir olur anlamıs degilim.. Bu konuda bir belgeselde 737 lerin arka stabilizelerin baglı oldugu valflerde dizayn problemi oldugu ve bazen sıkısabildigi soyleniyor(Adana kazası). Boeing bunu uzun sure reddetti ama su an tum 737lerin valfleri yeni dizaynla degiştirilmiş. Pilotlarımıza her zaman cok guveniyorum ama aklımada şu da gelimiyor degil ; askeri tecrübeden dolayı "over self confidence" mi bizi hataya surukluyor? Van, Erzurum Diyarbakır kazalarındaki gib

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Önce thy ve thy teknik' i biz inceleyip hataları düzeltelim. Otobus işletmecisi mantıgıyla kadrolasmayla bu işin alakası var mı tespit edilsin. Ayrıca Boeing 737 400 ve 800 serilerinde problem oldugunu dusunuyorum. 150 civarında 737 kazası var.. Neden 747-777-757 veya Airbus kazası nadir olur anlamıs degilim.. Bu konuda bir belgeselde 737 lerin arka stabilizelerin baglı oldugu valflerde dizayn problemi oldugu ve bazen sıkısabildigi soyleniyor(Adana kazası). Boeing bunu uzun sure reddetti ama su an tum 737lerin valfleri yeni dizaynla degiştirilmiş. Pilotlarımıza her zaman cok guveniyorum ama aklımada şu da gelimiyor degil ; askeri tecrübeden dolayı "over self confidence" mi bizi hataya surukluyor? Van, Erzurum Diyarbakır kazalarındaki gib

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY nin avrupada güvenlik acisindan birinci olmasi icin alt yapisi bozuk, ilkel havalimanlarina sefer düzenlememesi yetmiyor. Avrupada onca sirket var, kuruldugundan beri kaza yasamamis adamlar. O sirketlerin birinci kalmamasi icin sebep nerde? Yine iskembeden yorum yazmisiniz farkindamisiniz? Siz LH veya KLM gibi sirketlerin dünyanin ne ücra köselerine ne abuk subuk yerlere hemde 747, MD11 gibi devlerle uctugunu bilmiyormusunuz? Lütfen aciklarimizi yanlislarimizi görelim yoksa hic ilerleyemeyiz. Ilerlemek demek ucakdaki yemegin kalitesini arttirmak demek degil. THY karton kutuda tavuklu pilav verirken, avrupali porselen tabakta menü sunuyordu. Artik havacilikta yolcunun beklentiside degisti, güvenli ucma gereksinimi halen degismedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gerçek anlamada bu kaza THY nin avrupadaki ilk kazasidir. Bu kazada muhtemelen radar operatörünün bilerek (Kökeni)veya istemeyerek yaptığı hatadan kaynaklandığı bir kaza olcağına inanmaktayım. B777 arkasina çok kısa bir mesafede inişe THY uçağını almak cinayet gibidir. Kim suçlu ise yakın da çıkar. Önce gerçek radar verileri açıklansın. Zaten FDR kayıtlarında bu gerçekleri bulacağımıza inanıyoruz. Bu kaza normal bir kaza değil. DC-10 kazası THY ye adledilemez. Yapım hatasından havada parçanlamanızın THY ile ne ilgisi olabilir. Hiçbir Avrupa şirketi THY gibi alt yapısı zayıf, ilkel , dağlık , kısa ve dar pisti olan meydanlara sefer yapmıyor. Thy de bu meydanlara sefer yapmasa avrupada her zaman birinci olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Avrupali söyle böyle demekle olmuyor bu is. Sayiyorum, Finnair, Qantas, Cathay pacific, Air Berlin (LTU), Easyjet, Austrian Airlines, ANA All Nippon v daha bircogu 30 yildir bir tek kaza bile yapmamis. Gecelim bunlari begenmedigimiz yunanin Olympic'iginden tutunda dev Lufthansaya kadar bir cok sirketin son 30 yildir 1 yada 2 kazasi var. Ya THY nin? 7 mi? 8 mi? 9 mu? 30 yildir THY 800 den fazla can aldi ! Kim ne derse desin, Avrupali hakli. THY nin güvenlik kaza bilancasu, ne yazikki Avrupadaki ve asyadaki bir cok sirketten daha kötü. Amerikanin vasat sirketleriyle ayni durumda. Sonucta can tasiyoruz arkadaslar, eksikligimizi görelim ve düzeltelim. Gurur meselesi yapipda Avrupali cekemiyor demek cocukluk. Gönderen Swissair(Tugrul Özalp)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kardesım boyle acılı bır gunde kalkıp yonetımın ne yalakalıgını yapıyorsun.yorumunu kaza ıle ılgılı yap yonetıme kalkan olarak degıl bellıkı yonetımın tayfasındansın bırde havacısın barı havacılık terımlerını ogren basıt mahalle agzıyla konsup vorteksmıdır herneyse deyıp dahada komık duruma dusme.%100 dıyorsun ucak duserken ıcındemıydınde boyle emınsın ah ah sızlerı aldılar getırdıler buralara ne dıyelımkı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
1977 sеnеsindе Tеnеrifе şеhrinе inişi sırasında kaza yapan vе 580 kişinin hayatını kaybеttiği KLM Bоеing 747 uçağını niyе masaya yatırmadı bu avrupalılar vеya Ağustоs 2008 dе İspanyada оlan kazayı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
avrupa daki birçok havayolu(british,klm,air france,alitaly)zarar açılarken thy nin kar üstüne kar yapmasını kıskanıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000