12 Şubat 2016, Cuma 11:11:08

Anayasa Mahkemesi'nden THY kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), hava yolunda grev yasağını öngören kanun maddesini protesto edip grev ve basın açıklaması yaptıktan sonra işlerine son verilen Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ çalışanı 97 kişinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
  • Thy'de isten atilan 305 calisanin davalarinda, su an sendika baskani olan zat isveren sahidi olarak mahkemedeydi ! Dunyada esi benzeri gorulmemis seylerin oldugu ulkemizde dogru olan bir sey var mi acaba?
  • direne direne kazanacağız! ak bıyıklılar titresin!
  • Keske Tgs sirketindeki arkadaslarda haklarini savunabilecek kisiler olsaydida haklarini alabilselerdi!
  • THY TEKNİK AŞ. de çalışan taşeronlara yıllarca asgari ücrete yapılan zam yansıtılıyordu. Bu sene sözde asgari üzrete 300 tl zam yapıldığı söylendi. Ancak 300 tl zam çok gelmiş olacakki gözlerine daha düşük bir rakam zam yapacağı dedikodusunu şimdiden yaymış durumdalar. Bu asgari ücret zamını yansıtmıyorlarsa vereckleri çok daha düşük zam asgari ücrete yapılan zammın yansıması değilse, o neyin zammıdır? Taşeron çalışanlar adına bunu sorabilecek yayın da yaparmısınız?
  • Hosteslerin aldığı paraya laf yetiştireceğinize tekniğin emeğini de daha iyi savunsaydınız keşke.Her iki grupta bu para meselesinden oyuncağa döndü milletin dilinde.Biri olmadan biri olmuyor arkadaşım.
  • bunlar sadece maaş almak ister gerisi yatış sizn zihniyetinize işçiye 10.000 tl versende az veriyon der ulan millet 1300 tl yi daha yeni gördü insaf be türkiyede 20.000.000 kişi asgari ücretle geçiniyor türkiyenin nüfusu yaklaşık 80 milyon siz işte bu kadar açgözsünüz saanrsın maaşlarınız yatmıyor ulan pgsyi de biliyoruz hadi oanda grev yapın hadi atlasda borajette eziliyoruz diyorsunuz hadi yiyosa yapın yapamazsınız yaparsanız ordanda atılırsınız herkes Tk ya geçmek ister bunlar bulmuş bunuyor sizin arpanız fazla geldi herhalde bide bilet fiyatları yüksek diyorlar doğru neden mi çünkü sürekli sağa sola tazminat ödüyor mahekmeler yüzünden kaç lira avukatlık amsrafı çıkıyor ayrıyeten işçisine maaşı fazla veriyor bu yüzden biletleerin fiyatı yüksek oluyor bu sene 39 yerni uçak gelecek bunalrın hepsi fabrika çıkışlı diğerleri gibi 18 yaşında uçakları filoya almıyorlar
  • Bu tazminatlari Hamdi Topcu'ya odetsinler. Onun aldigi yanlis kararlardan biriydi.
  • Bu ilk yorum hic hos degil,neden bu kabalik bu sinir,Allah kimsenin basina yanlis konustugunu vermesin,sanada vermesin,bence yazdiklarini bir daha dusunmen senin kazancin olur
  • Adelet yerini buldu,tesekkurler
  • Yeni Hava İş Yönetimi Yüzün Kızardı mı? Şimdiki Başkan!!! Bu davaların İşveren Şahiti idi..

Anayasa Mahkemesi (AYM), hava yolunda grev yasağını öngören kanun maddesini protesto edip grev ve basın açıklaması yaptıktan sonra işlerine son verilen Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ çalışanı 97 kişinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yaptıkları başvuru sonrası işe iade edilen 97 kişiden 59’una ayrı ayrı 10 bin TL ödenmesine karar veren AYM, 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ'de kabin amiri, kabin memuru, teknisyen gibi unvanlarla işçi olarak çalışmakta olan 97 kişiye hava yolunda grev yasağını öngören kanun değişikliği teklifi Meclis'te görüşüldüğü sırada sendikaları tarafından 03.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışma yapmamaları yönünde mesaj geldi.

Bu çerçevede bazı çalışanlar farklı gerekçelerle iş başı yapmayıp bu kişilerin bir kısmı Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın açıklamasına da katıldı. THY, başvurucuların da dâhil olduğu 305 işçinin sözleşmesini, yasa dışı eyleme katıldıkları gerekçesiyle feshetti.

YARGITAY: EYLEM SİYASİ AMAÇLI GREV

Yerel mahkemeler, THY’nin kararına karşı işe iade davası açan 97 kişinin işe iadesine karar verdi. Eylemi ‘siyasi amaçlı grev’ olarak nitelendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, kararların bozularak ortadan kaldırılmasına ve açılan davaların reddine kesin olarak karar verdi.

THY ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ’den bilgi isteyen AYM, yeniden işe girme talebi olan başvuruculardan bir kısmının kanuni tüm ödemeleri yapılmış olması sebebiyle yeni işçi statüsünde istihdam edildiği, bir kısmının ise değişik sebeplerle istihdam edilmediği cevabını aldı.

Kendisi gibi dava açan 305 işçinin ilk derece mahkemelerince işe iadesine karar verildiğini, bu dosyalardan Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'ne tevzi edilen kararların onandığını fakat kendi dosyalarının Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından incelendiğini ve bozularak reddedildiğini belirten 97 kişi, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

AYM, mevcut yapısal mekanizmanın işletilmesindeki eksiklikle birlikte ele alındığında Yargıtay dairelerinin ilamlarında yeterli gerekçeyle desteklenmeyen farklılıkların bulunmasının, başvurucuların açtığı davaların görülmesi bakımından hukuki belirsizliğe neden olduğu ve başvurucular açısından öngörülemez bulunduğu sonucuna varıldığını kaydetti.

Başvurucuların Anayasanın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, tekrar işe alınan 59 kişiye ayrı ayrı 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. AYM, işe alınmayan 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılması için yerel mahkemeye geri gönderilmesine hükmetti. AYM ayrıca kararın bir örneğinin de Yargıtay’a ve Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine karar verdi. (Hürriyet)

Anayasa Mahkemesi'nden THY kararı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

!!! ~ 5 yıl önce
Thy'de isten atilan 305 calisanin davalarinda, su an sendika baskani olan zat isveren sahidi olarak mahkemedeydi ! Dunyada esi benzeri gorulmemis seylerin oldugu ulkemizde dogru olan bir sey var mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para ~ 5 yıl önce
para konuşur kardeş... malesef...
direne direne ~ 5 yıl önce
direne direne kazanacağız! ak bıyıklılar titresin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 5 yıl önce
Keske Tgs sirketindeki arkadaslarda haklarini savunabilecek kisiler olsaydida haklarini alabilselerdi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 5 yıl önce
THY TEKNİK AŞ. de çalışan taşeronlara yıllarca asgari ücrete yapılan zam yansıtılıyordu. Bu sene sözde asgari üzrete 300 tl zam yapıldığı söylendi. Ancak 300 tl zam çok gelmiş olacakki gözlerine daha düşük bir rakam zam yapacağı dedikodusunu şimdiden yaymış durumdalar. Bu asgari ücret zamını yansıtmıyorlarsa vereckleri çok daha düşük zam asgari ücrete yapılan zammın yansıması değilse, o neyin zammıdır? Taşeron çalışanlar adına bunu sorabilecek yayın da yaparmısınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MissPilotKorea ~ 5 yıl önce
Hosteslerin aldığı paraya laf yetiştireceğinize tekniğin emeğini de daha iyi savunsaydınız keşke.Her iki grupta bu para meselesinden oyuncağa döndü milletin dilinde.Biri olmadan biri olmuyor arkadaşım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 5 yıl önce
bunlar sadece maaş almak ister gerisi yatış sizn zihniyetinize işçiye 10.000 tl versende az veriyon der ulan millet 1300 tl yi daha yeni gördü insaf be türkiyede 20.000.000 kişi asgari ücretle geçiniyor türkiyenin nüfusu yaklaşık 80 milyon siz işte bu kadar açgözsünüz saanrsın maaşlarınız yatmıyor ulan pgsyi de biliyoruz hadi oanda grev yapın hadi atlasda borajette eziliyoruz diyorsunuz hadi yiyosa yapın yapamazsınız yaparsanız ordanda atılırsınız herkes Tk ya geçmek ister bunlar bulmuş bunuyor sizin arpanız fazla geldi herhalde bide bilet fiyatları yüksek diyorlar doğru neden mi çünkü sürekli sağa sola tazminat ödüyor mahekmeler yüzünden kaç lira avukatlık amsrafı çıkıyor ayrıyeten işçisine maaşı fazla veriyor bu yüzden biletleerin fiyatı yüksek oluyor bu sene 39 yerni uçak gelecek bunalrın hepsi fabrika çıkışlı diğerleri gibi 18 yaşında uçakları filoya almıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 5 yıl önce
sen neyin kafasını yaşıyosun
Bos adamsin ~ 5 yıl önce
Bombos adamsin
Haklı ~ 5 yıl önce
Şükür demeyi bilmeyenler bir ayınızı madende ya da vazgeçtim bir gününüzü madende çalışarak geçirmeye çalışın ya da yok seyehatli olsun diyen varsa koster konteyner cruise gemilerimiz de var dünyanın en rahat yerinde olup beğenmemek ne garip yasa ne olursa olsun örfi olarak Thy yerden göğe kadar haklı.
Korkaklara ~ 5 yıl önce
Thy personeli o grevi yapabildiği için o paraları alabiliyor. Ha bundan sonra yapabilimi o ayrı. Ama sen korkak korkak hiç birşey yapmadan oturursan 1300 tl alarak sürünmeye mahkumsun. Hak veriilmez alınır. Alabiliyorsan al alamıyorsan fazla gürültü yapma edebinle otur.Kimseye kızmaya hakkın yok
Korkaklık? ~ 5 yıl önce
Korkaklık denmez ona sebat etmek denir sözlükten bak kelime dağarcığın artar.
kadir ~ 5 yıl önce
her insan kendi için yaşamalı. sen başkaları için yaşamaya devam et. thy yi kıskanma.
b2/b1 ~ 5 yıl önce
Ak koyun dedected Cevap yazmaya gerek yok, 8 bitlik hafizasinda bulunabilen yandan kanallari seyredip ezberledigi sinirli sayidaki cevaplarin hepsini birden yazmis kendinizi bosuna yormayin hatta hic yorum yapmayin adam yerine koyup.
A1 ~ 5 yıl önce
Koyun mu? Yeter artık ama :D Hadi biz doğruyu yanlışı bilecek kadar 8 bitlik hafızamız var. O 8 bitlik boolean' a string sığdırıp cevap ezberliyoruz da yani impossible casting yapıyoruz ama sen cevap vermeye bile gerek yok dediğin yere cevap yazmışsın dangling pointer gibisin. Direk exception veriyorsun. Senin yazdığın aygıtın system servicesini çekip TelephonyManager' inden SIM constant ına gelip numaranı çekerler seni genious seni. Kadir bey kimsenin kıskandığı yok kendiniz için daha da iyi şartlarda yaşarsınız umarım mesela Amerika vatandaşı olup bağlılık yemini edebilirsiniz veya İsrail hatta Rusya farketmez sonuçta değil mi...
Sevtap ~ 5 yıl önce
Bu tazminatlari Hamdi Topcu'ya odetsinler. Onun aldigi yanlis kararlardan biriydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 5 yıl önce
Bu ilk yorum hic hos degil,neden bu kabalik bu sinir,Allah kimsenin basina yanlis konustugunu vermesin,sanada vermesin,bence yazdiklarini bir daha dusunmen senin kazancin olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 5 yıl önce
Adelet yerini buldu,tesekkurler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOCA ÇINAR SAĞOL ~ 5 yıl önce
Yeni Hava İş Yönetimi Yüzün Kızardı mı? Şimdiki Başkan!!! Bu davaların İşveren Şahiti idi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000