22 Şubat 2009, Pazar 09:42:23

"Anaaa, uçakta içki yok"

Zaman gazetesi yazarlarından Ahmet Turan Alkan, geçen hafta Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar'ın bahsettiği konuyu bu hafta birde kendi kaleme almış. İşte Alkan'ın yazısı...
  • oraları beğenmeyenler,evdekileri'de alıp RİO karnavalı na gitsinler istedikleri kadar içip istediklerini,istediklerine yapsınlar bizene?biz hiç rahatsız değiliz.O kutsal topraklar müslüman lariçin çok önemli sizene?
  • Birinci Dünya savaşında, zamanın sömürgeci güçleriyle işbirliği yaparak onbinlerce MÜSLÜMANI OSMANLIYI arkadan vurup, müslümanların lideri sayılan Sultana İHANET eden araplardan mı konuşuyoruz acaba??? Araplar ne zamandan beri Türk dostu oldular? Bütün bunlar bir tarafa simdide bizi mi yöneteceler? Ama suç kimde? Sözüm ona ülkeyi yönetenlerde. Paramız olmasa bile gururumuz var, bırakın çanak yalamayı...
  • hic uzulmenize gerek yok ...tabiki mahrum kalmayacaksiniz . e yasagin oldugu yerde .....acarsiniz vodkayi rakiyi su sisesine doldurursunuz o sekilde gecirirsiniz ...denenmistir
  • Türkiye hiç bir yerden yönetilemez kardeşim.adamalar bir içki yasağı koydu diye benim güzel ülkemi mi yönetmiş sayılacak.cok rahatsızsan gitmezsin oraya yaşamazsın bu sorunları.seni zorla gönderen yok oraya gitmezsin olur biter.rahatsızsan yanında götür bir iki şişe.tabiii yiyorsaa sevgili gazetecii
  • buyur birde burdan yak.sana ne adamın kendi ülkesi istediği kuralı koyar sende uçma ozaman oraya, Türkiye kimsenin sömürgesi değil olmayacakta.
  • Yorumlari okudum ama düs kirikligina ugradim. Yorumcular genelde icki konusunu vurguluyorlar ama hemen hemen hic kimse Suudi Arabistan\'in tutumunu yermiyor. Türkiye acaba bundan böyle Riyad\'dan mi yönetileck??Uyanin beyler konu icki degil Türkiye Cumhuriyeti\'nin bagismsizligidir.
  • Galiba içkinin dost olunabilecek yönleri de var ama biz bilmiyoruz!
  • vay be bir içkiyle araplardan geri düşeceğiz içkiyle dost olmak çok sağlıklı galiba! bir kadeh içeyimde araplardan ileri olayım.THY nin ne durumda olduğu bu günkü haberde bile belli avrupada en hızlı buyuyen 3 havayolundan biri sizler anca içkiyle şarapla oyalanın.
  • Yorum yazan içki düşmanları.Toplansa 3 kişiyi geçmezsiniz.Hep aynı şeyleri yazıyorsunuz . Sizler nasıl bir zıkkım içiyorsunuz ki ağzınız bukadar bozuk olabiliyor.Her hatta içki veriliyorsa Hac uçuşlarının haricinde bu hatlardada verilecektir.Arapların kanunları ve baskıları bizi bağlamamalı.Dünya havayolları ne yapıyorsa bizde yapmak zorundayız. Aksi olamaz olursa siz Araplardan da geriye düşersiniz.Zaten onların istediğide budur.Bir gün şirkette her şey tekrar yerli yerine konacak ve thy tekrar havayolu olacaktır.
  • Üç saatte zıkkımı içmeyiver alkoliksen bilmem tabiiki millet neleri eleştiriyor yazabileceğin çok yazın var ahmet bey sanırım miskinlik yapıp kafa patlatmak istemedin sanırım

Sevgili okuyucular, içinizden haylicesi gerek hac vesilesiyle, gerek umre gezileri için Suudi Arabistan'a uçakla gidip gelmiş olmalıdır; şimdi sizlerden bu uçak seyahati ile ilgili hatıralarınızı tazeleyerek aşağıdaki suale cevap vermenizi rica edeceğim. Soru şöyle:- Suudi Arabistan'a uçakla gider veya dönerken, yolculuk esnasında hangi hizmetin eksikliğini hissettiniz?

Siz dersinizi çalışadurun, ben bu konu hakkında önemli bir görgü şahitliğinden bahis açarak imtihanda başarılı olmanız için küçük bir kopya vereceğim.

****

Tarih 3 Şubat. Ankara'dan kalkan bir uçak, içindeki önemli adamlarla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitmek üzere yola koyuluyor.

Uçakta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül var; bakanlar var, işadamları var, bazı gazeteciler var (buraya bir mim koyuyoruz; ilerde lâzım olacak!)

Riyad uçuşu takriben 3 saat. Uçak, tırmanışını tamamlayıp düz uçuşa geçtikten sonra "kemer bağlayınız" lambası sönüyor, hafiften bir müzik yayını başlıyor. Önemli misafirler ağırlayan kabin ekibi, dolapları açarak servis arabalarını harekete geçiriyorlar.

Önemli yolculardan biri (aslında uçaktakilerin hepsi VİP veya CİP sınıfından önemli yolcu; tarifeli seferden bahsetmiyoruz burada), evet yolculardan biri yemek servisi başlamadan önce "troley"e şöyle bir göz atıyor.

Lâf aramızda, ben bu troley'in ne demek olduğunu bilmiyorum. "Olsa olsa şudur" diye sözlükten "trolley" kelimesine bakınca, söz dağarcığıma yeni bir kavram daha ilâve etmenin hazzını yaşadım. Trolley, mâlumunuz üzre az önce bahsettiğim tekerlekli servis arabası demekmiş.

Neyse, önemli yolcu "troley"e göz atıyor. Anaaa!

Alkollü içki görünmüyor! Yolcumuz işkilleniyor; hani uçak benzin almadan havalansa belki o kadar önemli değil fakat, koca uçakta içki olmaması akıl alacak gibi bir durum değil. Hemen yanında oturan usta gazeteci sınıfından bir ağabeyine açıyor bu vahim eksikliği,

- Abi, sanırım alkollü içki servisi yok!

- Niye olmasın ki, diye cevaplıyor usta gazeteci. Bunun üzerine önemli yolcu (aslında o bir gazeteci) hostese soruyor,

- Alkollü içki servisiniz yok mu?

- Yok efendim!

- Neyçün yok?

Hostes diyor ki, "Suudi Arabistan'ın koyduğu kurallar gereği Riyad'a kalkan uçaklara alkollü içki yüklenmiyor."

Şimdi bir dakika duraklayıp, şu vaziyetin rezaletine bakalım aziz okuyucularım; Suudi Arabistan'a gidiyorsunuz; birkaç saat sonra Riyad'a ineceksiniz ama havadayken olsun şöyle iki tek atıp rahatlama imkânı bulamıyorsunuz koca uçakta. İnsan böyle bir ortamda kendini nasıl "star gibi" hissedebilir ki?

Devam edelim, bizim gazetecilerimiz "fikr-i takib" sahibidir. Riyad'daki ikinci günün akşamı, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi'nin Cumhurbaşkanı şerefine düzenlediği resepsiyona giderken kendi aralarında diyorlar ki, "Bu akşam garanti viski içeriz".

- Nası içeriz abi, burası Suudi Arabistan?

- Merak etme sen, Büyükelçilik, devletler hukukunda vatan toprağı sayılır; orada alkollü içki serbest olsa gerektir.

Fakat, fakat o da ne? Anaaa! Resepsiyonda da içki yok!

- Sayın büyükelçim burada alkollü içki servisi konusunda kural nedir?

Büyükelçi kibar adam, diplomat adam; usûl-i münasiple diyor ki, "Yabancı konukları ağırladığımız davetlerde alkollü içki ikram ediyoruz. Sadece Türkleri ağırlıyorsak alkollü içki ikramı yapmıyoruz."

- Niyeküne? (Aslında gazetecimiz, "Bunun özel bir sebebi var mı?" diye soruyor, siz anlamazsınız diye ben Türkçe'ye çeviriyorum)

Büyükelçi diyor ki, "Suudi Arabistan'a karşı nezaketsizlik yapmak istemiyoruz."

Bu kısmı yazmamış ama belli ki içkisiz geçen o birkaç günün hicranını unutamayan gazetecimiz, meselenin peşini bırakmamaya kararlıdır. Dönüş uçağında meseleyi, bu defa uçaklar konusunda ihtisas sahibi bir başka gazeteciye soruyor,

- Dünyanın herhangi bir noktasından Riyad'a kalkan uçakların hepsi için 'içki yüklemeyin' kuralı söz konusu mudur? Uzman gazeteci, konuyu THY yetkililerine soruyor; meğerse Riyad, Cidde, Mekke, yani Suudi Arabistan'daki hangi uçuş noktası olursa olsun, uçakta alkollü içki bulundurulur imiş. Mesela Cidde'ye inildiğinde içinde alkollü içki bulunan troleylere "seal" adlı plastik kilit takılırmış. Suudi Arabistan'ın gümrük yetkilileri, gerektiğinde kapalı olup olmadığını denetlermiş. Cidde'den kalkışta "seal" açılıp, isteyen yolculara alkollü içki servisi gerçekleştirilirmiş. THY yönetimi ise dereyi geçip çayda boğulmayalım, mühürle kilitle uğraşmayalım diye "Suudi Arabistan'a uçuşlarda alkollü içki servisi olmayacak." kararı almış.

Bu bilgi kendi başına yeterince dikkat çekici ama bir ayrıntıya takıldım; bizim bildiğimiz Mekke'de ne havaalanı ne de havayolu hizmeti bulunmuyor; Mekke'ye en yakın havaalanı Cidde diye biliyoruz; "yanılmış olmayalım" diye araştırıyoruz. Anaaa! Evet Mekke'nin doğusunda küçük bir havaalanı var ama yolcu hizmeti verilmiyormuş; belli ki özel ve küçük uçaklar için yapılmış ufak bir şey!

****

İmdiii sevgili okuyucular, olur a Suudi Arabistan'a giderken uçakta canınız çeker, bulamayınca canınız sıkılır filan diye bu küçük ayrıntıyı hafızanızın bir köşesinde saklamanızı rica ediyorum.

Durum böyle böyle böyle!..

"Anaaa, uçakta içki yok"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Misafir ~ 13 yıl önce
oraları beğenmeyenler,evdekileri'de alıp RİO karnavalı na gitsinler istedikleri kadar içip istediklerini,istediklerine yapsınlar bizene?biz hiç rahatsız değiliz.O kutsal topraklar müslüman lariçin çok önemli sizene?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Birinci Dünya savaşında, zamanın sömürgeci güçleriyle işbirliği yaparak onbinlerce MÜSLÜMANI OSMANLIYI arkadan vurup, müslümanların lideri sayılan Sultana İHANET eden araplardan mı konuşuyoruz acaba??? Araplar ne zamandan beri Türk dostu oldular? Bütün bunlar bir tarafa simdide bizi mi yöneteceler? Ama suç kimde? Sözüm ona ülkeyi yönetenlerde. Paramız olmasa bile gururumuz var, bırakın çanak yalamayı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hic uzulmenize gerek yok ...tabiki mahrum kalmayacaksiniz . e yasagin oldugu yerde .....acarsiniz vodkayi rakiyi su sisesine doldurursunuz o sekilde gecirirsiniz ...denenmistir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Türkiye hiç bir yerden yönetilemez kardeşim.adamalar bir içki yasağı koydu diye benim güzel ülkemi mi yönetmiş sayılacak.cok rahatsızsan gitmezsin oraya yaşamazsın bu sorunları.seni zorla gönderen yok oraya gitmezsin olur biter.rahatsızsan yanında götür bir iki şişe.tabiii yiyorsaa sevgili gazetecii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
buyur birde burdan yak.sana ne adamın kendi ülkesi istediği kuralı koyar sende uçma ozaman oraya, Türkiye kimsenin sömürgesi değil olmayacakta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumlari okudum ama düs kirikligina ugradim. Yorumcular genelde icki konusunu vurguluyorlar ama hemen hemen hic kimse Suudi Arabistan\'in tutumunu yermiyor. Türkiye acaba bundan böyle Riyad\'dan mi yönetileck??Uyanin beyler konu icki degil Türkiye Cumhuriyeti\'nin bagismsizligidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Galiba içkinin dost olunabilecek yönleri de var ama biz bilmiyoruz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
vay be bir içkiyle araplardan geri düşeceğiz içkiyle dost olmak çok sağlıklı galiba! bir kadeh içeyimde araplardan ileri olayım.THY nin ne durumda olduğu bu günkü haberde bile belli avrupada en hızlı buyuyen 3 havayolundan biri sizler anca içkiyle şarapla oyalanın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorum yazan içki düşmanları.Toplansa 3 kişiyi geçmezsiniz.Hep aynı şeyleri yazıyorsunuz . Sizler nasıl bir zıkkım içiyorsunuz ki ağzınız bukadar bozuk olabiliyor.Her hatta içki veriliyorsa Hac uçuşlarının haricinde bu hatlardada verilecektir.Arapların kanunları ve baskıları bizi bağlamamalı.Dünya havayolları ne yapıyorsa bizde yapmak zorundayız. Aksi olamaz olursa siz Araplardan da geriye düşersiniz.Zaten onların istediğide budur.Bir gün şirkette her şey tekrar yerli yerine konacak ve thy tekrar havayolu olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Üç saatte zıkkımı içmeyiver alkoliksen bilmem tabiiki millet neleri eleştiriyor yazabileceğin çok yazın var ahmet bey sanırım miskinlik yapıp kafa patlatmak istemedin sanırım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000