07 Ekim 2013, Pazartesi 09:14:31

ALİ SABANCI O UYGULAMAYI BEĞENMEDİ

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, havayollarında ‘tavan fiyat’ uygulamasına tepki gösterdi.
  • Niye tepki gosteriyorsun ali bey sen low-costum diye övunuyorsun ya. Ekibine yarı para ver sonra diğer firmalarla aşık atmaya çalış. Onlar olması gereken rakamları ekiplerine veriyorlar.
  • "Tabii ki siz uçuştan bir gün önce bilet alırsanız bir ay önce alandan daha fazla ücret ödersiniz." böyle bir şey var mı ali bey herkes bir ay önceden bilet alamayabilir bir gün önce yada bir hafta önce gideceği yer belli olabilir bu insanların günahı ne? bu fırsatçılıktan başka birsey değil...böyle bir söylem yok artık insanları sömürmeyin ve kandırmayın ucuz bilet satıyoruz diye...
  • kızmış para kaybedecek ya:)))
  • PGS Amerika'ya uçmaya başlasın, bilet fiyatları otomatikman 700-800 liraya iner. Adama kızıyosunuz ama söylediklerinin çoğu doğru.Rekabet güzeldir arkadaşlar.
  • ali bey abd ye uçmaya başla
  • Pegesus un Genel Müdürü yok mu çıkmış açıklamayı şirket sahibi yapıyor.Genel Müdürün yok mu senin? Bırakta işin ehli konuyla ilgili açıklama yapsın Ali efendi.
  • Ali Sabancı uçaklarda koyun taşımıyorsun şu para hırsından vazgeç.Bu ülke seni buralara getirdi nankörlük yapma.Verdiğin örneklerde hiç inandırıcı değil.Milleti yine yanlış yönlendiriyorsun.
  • Pegasus için en önemli olan PARA KAZANMAKTIR, hizmet etmek değil. Ayrıca Pagaus'un fiyatlarına ek olarak alınan ücretler dahil değildir. Ali Sabancı kimi kandırdığını sanıyor?
  • Biri çıkmış yorumda pegasus neden ABD'ye uçmuyor rekabet yok demiş afshsfah he babos he o koltuk araligiyla sen fizana bile uçarsın
  • Kesinlikle katılıyorum ve pegasus gibi güzide bir şirketin doğu bölgesine gereken önemi vermiyor dogudaki ucus sayıları yok denecek kadar az bu konuda pegasus sirketinin ilgisini bekliyoruz...

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, havayollarında ‘tavan fiyat’ uygulamasına tepki göstererek, “Uçuştan bir gün önce bilet alırsanız bir ay önce alandan fazla ücret ödersiniz. Bu palamut, hamsi fiyatının artıp azalmasından farklı değil” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın geçen ay açıkladığı havayollarında ‘tavan fiyat’ uygulaması tartışma yarattı. Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Kurban Bayramı’ndan sonra uygulanmaya başlaması beklenen ‘tavan fiyat’ uygulamasının doğru olmayacağını ifade etti. Hürriyet Dünyası’nın sorularını yanıtlayan Sabancı, 2003 yılında yaşanan serbestleşmenin ardından Türk sivil havacılığının her yıl ortalama yüzde 24 büyüyerek 2012 yılı sonunda 32 milyon yolcuyla rekor kırdığını hatırlattı.

MUHTEŞEM İŞLERE MÜDAHALE

Sabancı, “Havayolu gerçekten halkın yolu haline geldi. Havacılık adına rekorlar kırıldı. Tavan fiyatı gibi bir uygulamayla bu yapılan muhteşem işlere müdahale etmenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Böyle bir uygulama olursa bundan en fazla son dönemde özellikle doğu illerine yapılan yatırımlarla 24’ten 51’e çıkarılan havalimanları etkilenir. Çünkü uzun uçuşlar bu sistemle verimli olmaz” dedi.

OTEL FİYATLARI DA ARTIYOR

Havayollarında fiyatların doluluk arttıkça arttığını ve biletlendirmenin özel bir yazılımın takip edilerek yapıldığını anlatan Ali Sabancı, “Tabii ki siz uçuştan bir gün önce bilet alırsanız bir ay önce alandan daha fazla ücret ödersiniz. Bu aslında yüksek sezonda otellerin fiyatının artmasından farklı değil. Ya da palamut, hamsi fiyatının artıp azalmasından farklı değil. Biz yaptığımız dinamik fiyatlamayla 2013’te misafirlerimizin yüzde 73’ü olan 38.5 milyon misafirimizi 100 TL’nin altında uçurduk. Yüzde 26’sını oluşturan 13.7 milyonu ise 50 TL’nin altında uçurduk. Uçak biletleri dünyanın en hızlı tüketim maddesidir, raf ömrü yok bu ürünün” diye konuştu.

Neden sadece THY uçuyor?

Ali Sabancı, rekabetin fiyata yansımasını, “2002 yılında mevcut havayolunun ortalama bilet fiyatı 97 TL idi. Serbestleşmenin ardından 2013 yılında ise birleşik enflasyonun yüzde 191, akaryakıt fiyatlarını ise 235 dolardan 987 dolara çıkmasına rağmen tüm hava yollarının ortalama bilet fiyatları 132 TL oldu” örneğiyle anlattı. Pegasus’un bugün ortalama fiyatının 97.2 TL olduğunu belirten Sabancı, “Rekabetin fiyata nasıl olumlu etki yaptığı görülüyor. Biz aynı iddiamızı Atatürk Havalimanı için de sürdürüyoruz. İstanbul-Ankara-İstanbul uçuşu için 3 Ekim’de internetten tüm hava yollarının fiyatlarına baktık. Bayram dönemine denk gelen 13 Ekim tarihli ve eşdeğer saatlerde bu hat için THY’nin Atatürk Havalimanından fiyatı 380 TL, Anadolu Jet Sabiha Gökçen fiyatı 238 TL, Pegasus 172 TL. Yine 3 Ekim’e baktığımız, 5 Kasım tarihli eşdeğer     saatlerde bu hat için fiyatlar, THY 178 TL, Anadolu Jet 113 TL, Pegasus 72 TL. Bizim iddiamız, Atatürk Havalimanı’ndan bize günde 5 sefer versinler bu fiyatları yarı yarıya aşağıya çekeriz. Neden Atatürk Havalimanı’nda  sadece THY uçabiliyor, neden orada   rekabet yok” dedi.

‘Dış’ hatlar rekabete açılmalı

Yurtdışı uçuşlarının rekabete açılması gerektiğini vurgulayan Ali Sabancı, “Havayolunu halkın yolu haline getiriyoruz. Ama bu halk sadece yurtiçi mi uçuyor yurtdışı uçmuyor mu“ dedi. Sabancı, şöyle konuştu: “Asıl problem burada. Yurtiçinde ki muazzam büyümeyi yurt dışında göremiyoruz. Dış hatlarda büyüme yüzde 11. dış hatlarında rekabete açılması lazım. Örneğin Bişkek’e Türkiye’den sadece THY nin uçtuğu dönemde 5 saatlik İstanbul-Bişkek bilet fiyatı 600 Euro idi. Pegasus Bişkek’e uçmaya başladı, THY’nin İstanbul-Bişkek fiyatı 365 Euro’ya indi. Bizim burada ki fiyatımız ise 280 Euro. Bu ucuz fiyatlandırmayı nasıl yapıyoruz derseniz en büyük nedeni işletme maliyetlerimizin düşük olması. Maliyetlerimiz THY’nin yüzde 30 altında.”

Doğu uçuşları  zararlı çıkar

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) havayolu şirketlerinin görüşünü alarak değerlendirme yapmasının önemli olduğunu vurgulayan Sabancı, “Bizim görüşlerimizi tek tek dinlemeleri sektör açısından çok önemli” dedi. Tavan fiyatının dezavantajlarına dikkat çeken Sabancı şu örnekleri verdi: “Türkiye’nin şartları ve coğrafi yapısı nedeniyle havacılıkta batı doğuyu sübvanse ediyor. Geç alan erken alanı sübvanse ediyor. Tavan fiyat bunu önler. Uzun hatlar dezavantajlı hale gelir. Biz hava yolunu halkın yolu yapmak isterken bu doğru olmaz. Tavan fiyatta havayolu, 36 dakikalık İstanbul-Ankara hattında mı uçmayı tercih eder yoksa 2 saatlik İstanbul-Van hattında uçmayı mı? Tavan fiyat, taban fiyatı da yükseltir. ”

ALİ SABANCI O UYGULAMAYI BEĞENMEDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Niye tepki gosteriyorsun ali bey sen low-costum diye övunuyorsun ya. Ekibine yarı para ver sonra diğer firmalarla aşık atmaya çalış. Onlar olması gereken rakamları ekiplerine veriyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Androidsiz uygulama ~ 9 yıl önce
Adamın işi gücü yanındaki tuttuğu profesyonellerin değerlendirmelerini kendi değerlendirmesiymiş gibi medya ya lanse etmek. İşi gücü tiyatro oynamak. Havacılığın ''H'' sini bile bilmeden konuşuyor. Nu nedenle kaile alma arkadaşım. Ne demek istediğimi anlamışsındır.
baris ~ 9 yıl önce
"Tabii ki siz uçuştan bir gün önce bilet alırsanız bir ay önce alandan daha fazla ücret ödersiniz." böyle bir şey var mı ali bey herkes bir ay önceden bilet alamayabilir bir gün önce yada bir hafta önce gideceği yer belli olabilir bu insanların günahı ne? bu fırsatçılıktan başka birsey değil...böyle bir söylem yok artık insanları sömürmeyin ve kandırmayın ucuz bilet satıyoruz diye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
last.. ~ 9 yıl önce
Dünyada last-minute denen bir olgu var ,ali bey bunuda öğrende hamsi , lüfer fiyat uygulaması ile eş tuttuğun konu ne kadar detaylı fikrin olsun.
cin ali ~ 9 yıl önce
kızmış para kaybedecek ya:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankara ~ 9 yıl önce
PGS Amerika'ya uçmaya başlasın, bilet fiyatları otomatikman 700-800 liraya iner. Adama kızıyosunuz ama söylediklerinin çoğu doğru.Rekabet güzeldir arkadaşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uzun uçuş ~ 9 yıl önce
ali bey abd ye uçmaya başla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mrt ~ 9 yıl önce
Pegesus un Genel Müdürü yok mu çıkmış açıklamayı şirket sahibi yapıyor.Genel Müdürün yok mu senin? Bırakta işin ehli konuyla ilgili açıklama yapsın Ali efendi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
murat ~ 9 yıl önce
Ali Sabancı uçaklarda koyun taşımıyorsun şu para hırsından vazgeç.Bu ülke seni buralara getirdi nankörlük yapma.Verdiğin örneklerde hiç inandırıcı değil.Milleti yine yanlış yönlendiriyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 9 yıl önce
O uçaklar parayla yürüyor,o adamda orda koyun beslemiyor,yüzlerce insan ekmek yiyor o şirkette ve de milyar dolarları yönetiyor.Tabi ki de parayı düşünecek,pegasus hayır kurumumu? 40 50 euroya avrupaya bilet alacağına 200 300 euroya Thy'den al ozaman para hırsın yoksa.
xxxxx ~ 9 yıl önce
Pegasus için en önemli olan PARA KAZANMAKTIR, hizmet etmek değil. Ayrıca Pagaus'un fiyatlarına ek olarak alınan ücretler dahil değildir. Ali Sabancı kimi kandırdığını sanıyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Biri çıkmış yorumda pegasus neden ABD'ye uçmuyor rekabet yok demiş afshsfah he babos he o koltuk araligiyla sen fizana bile uçarsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ciftci12 ~ 9 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum ve pegasus gibi güzide bir şirketin doğu bölgesine gereken önemi vermiyor dogudaki ucus sayıları yok denecek kadar az bu konuda pegasus sirketinin ilgisini bekliyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baris ~ 9 yıl önce
boşuna beklemeyin olan seferleri de iptal ediyor arkadaşlar.çünkü başka yerden daha fazla para kazandığı için oraya kaydırıyor seferlerini...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000