01 Eylül 2010, Çarşamba 13:19:18

AHL'NİN 3. PİSTİ NEREYE YAPILACAK?

Bakan Yıldırım, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) toplantısında, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüklükleri değerlendirdi.
  • Ayrıca Atatürk havalimanında 3. PİSTE YER YOK! Askeri alanı aldıktan sonra bile Yşilyurt, Ataköy bibiyerlerde ciddi kamulaştırma yapmanız gerekir. İnanmayan haritadan ya da google'dan girip ölçüop biçsin. 760 metre aralıkta olmazsa yeni pist yapmak, o parayı çöpe atmak demektir! Üzgünüm!
  • Evet, Atatürk havalimanında 3 pist var. Birincisi 05-23 pisti, ikincisi 18L-36R ile güya ona paralel üçüncü 18R-36L pistleri. Güya diyorum çünkü pistler, geometrik olarak paralel ama havacılık anlamında parelel DEĞİL! Paralel olabilmesi için birbirinden yanca 760 metre uzakta olmaları gerekiyor. Şimdikiler 200 metre civarında olmalı. Dolayısıyla aynı anda iniş kalkış denen "paralel yaklaşma-kalkış" yapılamaz-yapılamıyor da zaten. Biri indikten sonra yan pistteki kalkıyor, ya da tam tersi.
  • Japonyada denizin ortasına deniz doldurularak havalimanı yapıldı ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. O kadar ağır yüke o dolgu dayanamadı. Havalimanı binası sürekli santim santim kumun içine batıyor ve alttan dev krıkolarla yükseltiliyor. Onun tabiki sınırı var. Belki 20 yıl veya 30 yıl sonra havalimanı kullanılamayacak. Teknolojide o kadar gelişmiş japonlar bu hatayı yaparlarsa bizdekini düşünmek bile gaflet olur. Deniz ortasına dolgu yapılarak havalimanı kurmak mantıklı değil...
  • elin japonu osaka havalimanını okyanusun ortasına yapay ada olarak yapmış bizim insanımız da kot farkından bahsediyor.denizi doldurmak şirinevler'i yıkmaktan daha kolay sanki :)
  • Arkadaşım lafı nerden anlıyorsun bilmiyorum ama benim için önemli olan havaalanını kimin işlettiğidir ? Atatürkü TAV işletir, Sabihayı Limak işletir. Gerisi teferruattır... Görüyorum Sabihanın rezilliğini, nasıl işletildiğini veya işletilemediğini ? ? ? ? ? Sence AHL ile SAW arasında hiç fark yok mu ? Bu kadar bariz ve açık açık fark varken bunu kabullenmemek için kör veya sağır olmak lazım ! Yok biri yeniymiş yok biri eskiymiş bunlar bahane !!! 10 yıldır eğer yönetim bir çekidüzen veremiyorsa oturup düşünmek lazım. Sabihayı düzene sokmak için 20-30 sene mi lazım ? Sabihaya giden insanların hemen hemen hepsi şikayetçi !!! Ayrıca 6 mılyonmuşda 10 milyon olmuşda tabi 2.sınıf charter fırmalardan bahsedıyorsun :) SAW da THY den başka marka yo
  • ya arkadaşım senin hakkaten bişeyden haberin yok AHL da Meydan sahibi ve otoritesi DHMİ dir TAV sadece Terminal işletmecisidir, SAW da da Meydan sahibi ve otoritesi HEAŞ dır LİMAK terminal işletmecisidir hatta onun adıda LİMAK değildir Limakın konsorsiyumudur ve adı ISG dir SAw da yer hizmetleri olarak ISG TGS ve Çelebi vardır bir şeyleri düzgün ögrenin sonra yorum yapın ayrıca geçen sene 6 milyon yolcu bu sene 10 milyon yolcu demekki yolcu tercih ediyor ki bu kadar artış oluyor
  • SAW' ı Heaş değil Limak işletiyor. Heaş yer hizmetleridir. Sabiha meselesine gelince madem onlarca yolcu taşıyorlar potansiyel çok gelir çok para çok yatırım çok ??? Neden rezilce bir yönetim sergileniyor o zaman ??? Havalimanına gidin bakın nasıl yönetiliyor ? AHL yeni binası 10 yıllık ! SGH komple 10 yılık bir yatırım. Havalimanı yönetimine bakın. TAV süper yönetiyor, Limak yönetemiyor !!! Oraya gidip gelen tüm insanlar şikayetçi. Bizzat konuştunmu sen ? Sanmıyorum. Ben her gün gidip geliyorum ve görüyorum. Yönetim çok kötüüüü... Sadece bina dikmekle, pist yapmakla bu iş olmuyor... YOLCU MEMNUNIYETI ÖNEMLIDIR . . . BİZİM İTİRAZIMI HER ZAMAN LİMAK IN O HAVALİMANINI ÇALIŞTIRAMAMASIDIR !!! BECEREMIYORLAR !!!
  • 36 diye bir pist yok bir kere.36r ve 36l pistleri var.Bunların diğer adı 18l ve 18r. Ayrıca 23-05 Pisti var. İşin kısası toplamda 3 pist bulunmaktadır.LTBA(Atatürk Airport'ta).
  • Ya iyide AHL nin zaten 3 tane pisti var.
  • 3. pist, 36'nın soluna yapılacak adı da 36L olacak . Mevcut 36'ya da 36R diyeceğiz.

 

Yaptığı sunumda, Türkiye'den üç saatlik uçuş mesafesinde gidilebilen ülke sayısına değinen Yıldırım, Türkiye'nin hem Asya, hem Avrupa, hem Rusya ve hem de Afrika'yı bağlayan geçiş yolları üzerinde bulunan bir ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin tarihin eski çağlarından bugüne kadar bu özelliğini, önemini artırarak devam ettirdiğini anlattı.

Havayoluyla ilgili bilgi veren Bakan Yıldırım, ''Havayolu halkın yolu olacak dedik, sloganımız buydu. Hepsi gerçekleşti. Türkiye uçtu, vatandaşımız uçtu, havacılığımız uçtu'' dedi.

Türkiye'de 2003'te iç hatlarda 8,5 milyon olan yolcu sayısının 2009 sonunda 41 milyona ulaştığını, bu yıl da yüzde 23 artış olduğunu, temmuz sonu itibarıyla iç ve dış hat toplamının 56 milyonu aştığını, yıl sonuna kadar 100 milyonu aşacağını söyledi.

İlk defa 10 milyonun üzerinde vatandaşın uçakla seyahat etmenin konforu, rahatlığıyla tanıştığını belirten Yıldırım, ''THY daha önce tekeldi, iki merkezden 25 noktaya uçuş yapılırken şu anda 7 merkezden 46 noktaya uçuş yapılıyor. Havaalanlarımızın toplam kapasitesi 49 milyondu, şu anda 128 milyona çıktı'' dedi.

YEŞİLKÖY'E ÜÇÜNCÜ PİST
Yeşilköy'e üçüncü pist projesiyle de ilgili olarak Bakan Yıldırım, askeri alanla ilgili Genelkurmay ile anlaşıldığını, o bölgede var olan tesislerin bakanlık tarafından askeri makamların tercih ettiği başka alanlara yapılacağını anlattı.

Üçüncü pist için iki alternatif olduğunu belirten Bakan Yıldırım, birinin denize doğru, diğer alternatifin ise Şirinevler'e doğru olduğunu kaydetti.

Geceye, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu da katıldı.

(Star)

AHL'NİN 3. PİSTİ NEREYE YAPILACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 12 yıl önce
Ayrıca Atatürk havalimanında 3. PİSTE YER YOK! Askeri alanı aldıktan sonra bile Yşilyurt, Ataköy bibiyerlerde ciddi kamulaştırma yapmanız gerekir. İnanmayan haritadan ya da google'dan girip ölçüop biçsin. 760 metre aralıkta olmazsa yeni pist yapmak, o parayı çöpe atmak demektir! Üzgünüm!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Evet, Atatürk havalimanında 3 pist var. Birincisi 05-23 pisti, ikincisi 18L-36R ile güya ona paralel üçüncü 18R-36L pistleri. Güya diyorum çünkü pistler, geometrik olarak paralel ama havacılık anlamında parelel DEĞİL! Paralel olabilmesi için birbirinden yanca 760 metre uzakta olmaları gerekiyor. Şimdikiler 200 metre civarında olmalı. Dolayısıyla aynı anda iniş kalkış denen "paralel yaklaşma-kalkış" yapılamaz-yapılamıyor da zaten. Biri indikten sonra yan pistteki kalkıyor, ya da tam tersi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Japonyada denizin ortasına deniz doldurularak havalimanı yapıldı ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. O kadar ağır yüke o dolgu dayanamadı. Havalimanı binası sürekli santim santim kumun içine batıyor ve alttan dev krıkolarla yükseltiliyor. Onun tabiki sınırı var. Belki 20 yıl veya 30 yıl sonra havalimanı kullanılamayacak. Teknolojide o kadar gelişmiş japonlar bu hatayı yaparlarsa bizdekini düşünmek bile gaflet olur. Deniz ortasına dolgu yapılarak havalimanı kurmak mantıklı değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
elin japonu osaka havalimanını okyanusun ortasına yapay ada olarak yapmış bizim insanımız da kot farkından bahsediyor.denizi doldurmak şirinevler'i yıkmaktan daha kolay sanki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Arkadaşım lafı nerden anlıyorsun bilmiyorum ama benim için önemli olan havaalanını kimin işlettiğidir ? Atatürkü TAV işletir, Sabihayı Limak işletir. Gerisi teferruattır... Görüyorum Sabihanın rezilliğini, nasıl işletildiğini veya işletilemediğini ? ? ? ? ? Sence AHL ile SAW arasında hiç fark yok mu ? Bu kadar bariz ve açık açık fark varken bunu kabullenmemek için kör veya sağır olmak lazım ! Yok biri yeniymiş yok biri eskiymiş bunlar bahane !!! 10 yıldır eğer yönetim bir çekidüzen veremiyorsa oturup düşünmek lazım. Sabihayı düzene sokmak için 20-30 sene mi lazım ? Sabihaya giden insanların hemen hemen hepsi şikayetçi !!! Ayrıca 6 mılyonmuşda 10 milyon olmuşda tabi 2.sınıf charter fırmalardan bahsedıyorsun :) SAW da THY den başka marka yo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
ya arkadaşım senin hakkaten bişeyden haberin yok AHL da Meydan sahibi ve otoritesi DHMİ dir TAV sadece Terminal işletmecisidir, SAW da da Meydan sahibi ve otoritesi HEAŞ dır LİMAK terminal işletmecisidir hatta onun adıda LİMAK değildir Limakın konsorsiyumudur ve adı ISG dir SAw da yer hizmetleri olarak ISG TGS ve Çelebi vardır bir şeyleri düzgün ögrenin sonra yorum yapın ayrıca geçen sene 6 milyon yolcu bu sene 10 milyon yolcu demekki yolcu tercih ediyor ki bu kadar artış oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
SAW' ı Heaş değil Limak işletiyor. Heaş yer hizmetleridir. Sabiha meselesine gelince madem onlarca yolcu taşıyorlar potansiyel çok gelir çok para çok yatırım çok ??? Neden rezilce bir yönetim sergileniyor o zaman ??? Havalimanına gidin bakın nasıl yönetiliyor ? AHL yeni binası 10 yıllık ! SGH komple 10 yılık bir yatırım. Havalimanı yönetimine bakın. TAV süper yönetiyor, Limak yönetemiyor !!! Oraya gidip gelen tüm insanlar şikayetçi. Bizzat konuştunmu sen ? Sanmıyorum. Ben her gün gidip geliyorum ve görüyorum. Yönetim çok kötüüüü... Sadece bina dikmekle, pist yapmakla bu iş olmuyor... YOLCU MEMNUNIYETI ÖNEMLIDIR . . . BİZİM İTİRAZIMI HER ZAMAN LİMAK IN O HAVALİMANINI ÇALIŞTIRAMAMASIDIR !!! BECEREMIYORLAR !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
36 diye bir pist yok bir kere.36r ve 36l pistleri var.Bunların diğer adı 18l ve 18r. Ayrıca 23-05 Pisti var. İşin kısası toplamda 3 pist bulunmaktadır.LTBA(Atatürk Airport'ta).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Ya iyide AHL nin zaten 3 tane pisti var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
3. pist, 36'nın soluna yapılacak adı da 36L olacak . Mevcut 36'ya da 36R diyeceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000