10 Ağustos 2013, Cumartesi 13:50:17

SHGM'DEN THK AÇIKLAMASI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) son dönemde artan yangınlar sonrasında medyada THK uçaklarının yangınlara müdahale etmemesiyle ilgili az önce bir basın açıklaması yaptı. İşte SHGM'nin açıklaması...
  • THK nın elinde elinde M18 DROMADER uçakların uçması için bakımlarını yapıp formlarını RELEASE edecek yetkili bakım ekibi yok denecek kadar az. Osman paşa THK ' yı kendine, AKRABALARI' na ve emrindeki EMEKLİ ''60'' Yaş üstü subay, astsubaya çiftlik yapıp THK nın kendi yetiştirip yıllarca THK envanterindeki bütün uçaklara bakım yetkisi bulunan TECRÜBELİ sivil teknisyenlerin işine son verdiği ve yahut değişik yollarla istifaya zorladığı PERSONEL şu anda olmadığı için uçaklar uçamıyor.EEEEEE Osman PAŞA her şeyin bir sonu olduğu gibi sizin de sonunuz gelecek. THK dan o kadar çok senin gibi PAŞA lar geldi geçtiki. O kurum Yüce TÜRK halkının KURUMU ama hiçbir PAŞA senin gibi 300-400 yakınına istihdam yaratmak için TECRÜBELİ personelinin işine son vermedi. Bunların vebali çok tur.Unutmaaa.
  • Eee TAMAM DA HATAY'DA Kİ YANGINDA NEDEN UÇAK YOKTU ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle;

Bazı yazılı basın yayın organlarının bugünkü sayılarında "Uçaklar Yangını Seyrediyor", "Ormanlar Yanıyor 11 Uçak Uyuyor" başlıklarıyla yayınlanan haberlerde Genel Müdürlüğümüze atıflarda bulunulması sebebiyle aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

1- Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen bulgular sebebiyle THK Bakım yetkileri bir süreliğine askıya alınmıştır.

2- Bahse konu bulguların giderildiğinin tespit edilmesi üzerine THK, CL215 ve C172 tipi uçaklarla sınırlı olmak üzere ana bakım seviyesinde tekrar yetkilendirilmiştir.

3- Daha sonra, M18 Dromader uçaklarının da yetki kapsamına ilave edilmesi talebinin değerlendirilmesi sonucunda, geçtiğimiz Haziran ayı sonu itibariyle THK bakım yetki belgesine M18 tipi uçaklar da ilave edilmiştir.

4- Bugün itibariyle THK bakım yetkisi kapsamında; yukarıda tipleri belirtilen 3 hava aracına ana bakım seviyesinde bakım yapma yetkisi mevcuttur.

5- Özellikle orman yangınlarıyla etkin olarak mücadele edebilmek amacıyla İzmir Efes'te bulunan THK tesislerinde CL215 tipi yangın söndürme uçaklarına hat bakım seviyesinde bakım yapabilme talebi değerlendirilmiş olup, tespit edilen bulguların giderilmesi üzerine bu yetki talebi de uygun görülmüştür.

6- Son olarak, geçtiğimiz günlerde Hatay'da çıkan büyük orman yangınlarına müdahale süresinin uzaması ve planlamalardan farklı olarak daha fazla uçağın bu bölgede uçması, bahse konu uçakların bakımlarının da öngörülenden kısa sürede yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Bunun üzerine alınan talep doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda; planlı bakımların bölgede yapılabilmesini teminen CL215 tipi uçaklara bölgede hat bakım yapmak üzere THK Bakım Merkezine geçici olarak yetkilendirme yapılmıştır.

7- THK bünyesinde bulunan ve orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan M18 Dromader tipi uçakların uçuş faaliyetlerini engelleyecek anlamda Genel Müdürlüğümüz tarafından alınmış her hangi bir yaptırım kararı bulunmamaktadır.

Toplamda 11 adet olan M18 tipi uçaklardan 4'ünün uçuşa elverişlilik sertifikası, geçtiğimiz günlerde THK'nın talebi üzerine yapılan denetimlerin ardından geçerli kılınmış olup, bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzde işlem bekleyen bir talep bulunmamaktadır.

Sonuç olarak; THK bakım Merkezi, CL215 ve M18 tipi yangın söndürme uçaklarına bakım yapmak üzere yetkili durumdadır.

M18 tipi uçakların 4'ünün uçuşa elverişlilik sertifikaları geçerli durumdadır. Diğer uçakların uçuşa elverişlilik durumlarıyla ilgili bir talebin alınması durumunda, gerekli işlemler bugüne kadar olduğu gibi öncelikli olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

SHGM'DEN THK AÇIKLAMASI