23 Haziran 2013, Pazar 14:01:57

"97 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYORUZ"

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, bu yıl 97 ülkeden 160 öğrencinin eğitim göreceği THK Üniversitesi'nin dünyayı kucaklayacağını bildirdi...
  • Emek veren tüm hocalara teşekkürler
  • İşiniz gücünüz atıp tutmak havacılığı ne hale getirdiniz be
  • inş cnm ya.
  • Önce kendi adamlarını ucursunlar sonra...
  • THK bünyesinde nasıl oluyorda 4 hava alanı oluyor anlamadım.Bildiğimiz Etimesgut_Ankara ki Hava kuvvetleri meydanıdır,ve Selçuk/Efes tir.İstanbuldaki mokul Çorlu da,eğitimlerini yapmaktadır.İnönü meydanında ise planör uçuşları yapılmaktadır.Verilen yabancı öğrenci miktarınıda abartılı buluyorum.hele bir gelip başlasınlar da sınıf sınıf rakamları verin daha uygun olur.
  • guru gurultu :)))
  • Fransa'dan 15 öğrenci gelecek seneye. 5 Abd, 12 Almanya 4 italya 3 Norveçli zaten var

Ban, Türkiye'nin ilk Havacılık ve Uzay Üniversitesi olan THK Üniversitesi'nin 8 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında THK Üniversitesi Türkkuşu Kampüsü'nde ve THK Genel Merkezi'nde yeni eğitim ve öğretim yılı için tanıtım etkinliklerinin düzenleneceğini söyledi.

Tanıtım günlerinde üniversite adaylarına fakültelerin, hazırlık okulunun ve kampüsün tanıtımların yapılacağını anlatan Ban, kurulduğu günden bugüne uygulamalı eğitime büyük önem veren THK Üniversitesi'nin tanıtım etkinliklerinde öğrenci adaylarına simülasyon merkezinde de gerçek bir uçuş keyfi yaşatılacağını ifade etti. Ban, havacılığın bir tutku olduğu düşüncesiyle yapılacak etkinlik çerçevesinde adaylara yetkililer tarafından üniversiteye yönelik bilginin aktarılacağı kaydetti.

5 fakülte, 12 bölüm öğrencilerini bekliyor

Türkiye'de ve dünyada, havacılık alanında yetkin ve kendine güvenen, çok boyutlu ve bağımsız düşünce yeteneğiyle donatılmış, toplumsal sorumluluk bilincine sahip öğrenciler yetiştirmek için yola çıktıklarını belirten Ban, üniversitenin ilk mezunları olacak İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu'da eğitimini tamamlayan 116 öğrencinin mezuniyetinin heyecanını yaşadıklarını söyledi. Ban, THK Üniversitesinin ilk mezunlarının diplomalarını almalarının ardından Temmuz ayında işbaşı yapacaklarını vurguladı. Üniversitede, bu yıl yaklaşık 2 bin öğrencinin eğitim göreceğini bildiren Ban, şunları kaydetti:

"Arkamızda 87 yıllık Türk Hava Kurumu'nun teknik altyapı ve donanımını alarak yola çıktık. Genel Başkanımız Osman Yıldırım'ın büyük desteğiyle bugün Türkiye'nin vakıf üniversiteleri arasında ilk 10'a girmeyi başardık. Bilim ve teknolojik gelişmelere ve üretilen bilgilerin topluma yayılmasına katkıda bulunmak üzere Türk Hava Kurumu Üniversitesi ulusal ve uluslararası düzeyde bir referans noktası olmuş ve daha ileri düzeye ulaşmayı hedeflemektedir. Geçen yıl 7 farklı bölüme öğrenci alan üniversitemize, bu yıl 5 fakülte ve 12 farklı bölümle öğrencilerimizi bekliyoruz. Ayrıca İzmir ve Ankara olmak üzere 2 meslek yüksekokulumuz da bulunmaktadır. Ayrıca bu yıl İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi de açılacak."

Bursluluk oranı yüzde 70 attırıldı

Havaalanı içinde eğitim veren THK Üniversitesi'nin bünyesinde son model bir jet ile 80'in üzerinde uçağın bulunduğu belirtilen Ban, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında ilk kez öğretime başlayan THK Üniversitesi'nin geçen yıl yüzde 100 doluluk oranı yakalayarak Türkiye'nin ilk 10 üniversitesi arasına girmeyi başardığı anlattı.

Yüzde 70 olan bursluluk oranının devam edeceğini vurgulayan Ban, amaçlarının ileride tamamen ücretsiz bir üniversite olması olduğunu bildirdi.

THK Üniversitesi'nin, 3 şehirde toplam 4 yerleşkede hizmet vererek Türkiye'de bu konuda bir ilk konumunda olduğuna dikkati çeken Ban, çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biri olduğunu kaydetti.

Bünyesinde 4 havaalanı (Etimesgut-Ankara yerleşkesi ve Selçuk-İzmir yerleşkesi), 6 tam kapasite hangar (Uygulama laboratuvarı olarak kullanılmak üzere) ve ILS cihazlı 2 operatör kulesi (Etimesgut-Ankara ve Selçuk-İzmir) ile Türkiye'de özellikle havacılık alanında altyapısı en geniş ve sağlam üniversite olduğu vurgulayan Ban, dünyanın saygın ve önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile yapılan akademik işbirliğiyle iki üniversite arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişim imkanı, araştırma işbirliği ve kurulacak ortak havuz sayesinde mezunların işe yerleştirilmesi süreçlerinde ortaklık yapılmasının öngörüldüğünü anlattı.

"Yabancı öğrenciler pilot olmak için Türkiye'yi seçiyor"

Bu yıl 97 ülkeden 160 öğrencinin eğitim göreceği THK Üniversitesinin dünyayı kucaklayacağını belirten Ban, "Bizim üniversitemiz 97 ülkenin çocuklarını yetiştiriyor. Üniversitemize yeni eğitim öğretim döneminde gelecek 160 yabancı öğrenciyle, THK Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin yüzde 20'isini yabancı uyruklu öğrenciler oluşturacak" diye konuştu.

Ban, THK Üniversitesinde eğitim gören yabancı öğrencilerin en çok rağbet ettikleri bölümlerin pilotaj ve uçak mühendisliği bölümleri olduğuna dikkati çekerek, "Yabancı öğrenciler pilot olmak için Türkiye'yi seçiyorlar" dedi. 

"97 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYORUZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

öğrenci ~ 9 yıl önce
Emek veren tüm hocalara teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
** ~ 9 yıl önce
İşiniz gücünüz atıp tutmak havacılığı ne hale getirdiniz be

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yess ~ 9 yıl önce
inş cnm ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gökçen ~ 9 yıl önce
Önce kendi adamlarını ucursunlar sonra...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 9 yıl önce
THK bünyesinde nasıl oluyorda 4 hava alanı oluyor anlamadım.Bildiğimiz Etimesgut_Ankara ki Hava kuvvetleri meydanıdır,ve Selçuk/Efes tir.İstanbuldaki mokul Çorlu da,eğitimlerini yapmaktadır.İnönü meydanında ise planör uçuşları yapılmaktadır.Verilen yabancı öğrenci miktarınıda abartılı buluyorum.hele bir gelip başlasınlar da sınıf sınıf rakamları verin daha uygun olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Air ~ 9 yıl önce
Güzel saydın ama atladıkların var. Efes - İnönü-Ankara ve son bombaları Antalya Karain.30 senedir bir çakıl bile değişmemiş olan yere ellerinden gidecek diye sözde kontrolsüz hava sahası yaptılar.Durmak yok sömürmek var.
öğrenci ~ 9 yıl önce
yabancı öğrenci sayısı abartı değil. Ank Etimesgut askeriye ile ortak alanımızıdır. Yani bizimdir.
ortak? ~ 9 yıl önce
Ortak alan ha? Tabi tabi yakinda savas jetiylede ucarsiniz siz. Ortak ya
öğrenci ~ 9 yıl önce
Bilip bilmeden atıp tutuyorsunuz.Önce bi üniversitemize gelin, gezin , bilgi edinin. Pc başından sallamak kolay.
öğrenci ~ 9 yıl önce
http://tr.wikipedia.org/wiki/Etimesgut_Havaliman%C4%B1 buradan biraz bilgi edinebilirsin. "Etimesgut Havaalanı, Türk Hava Kurumu tarafından işletilir. Etimesgut Havaalanı'nın bir pisti, yapılan bir protokolle sadece Türk Hava Kurumunun kullanımına açılmıştır." elinizin altında internet var az araştırın lütfen . atıp tutmayın.
Air ~ 9 yıl önce
Öğrenci Rambo; sen ne zamandır THK ile içli dışlısın ben 30 senedir.Nerenin kime ait olduğunu benden iyimi bileceksin.Etimesgut git bakalım; kim karşılıcak seni.Klavye öğrencisi
öğrenci ~ 9 yıl önce
30 yıldır içli dışlıymıssınız fakat oradaki bir adet pistin bize tahsis edildiğinden bi habersiniz. tartışmaya gerek yok. karalama çabası içindesiniz.
Air ~ 9 yıl önce
bende yazmıyoru.yazmalarımı bile nasıl okuduğun belli.seni kim karşılıyor diyorum bir pist bizim diyor.sadece yazık derim.
keops006 ~ 9 yıl önce
guru gurultu :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçun ~ 9 yıl önce
Fransa'dan 15 öğrenci gelecek seneye. 5 Abd, 12 Almanya 4 italya 3 Norveçli zaten var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000