05 Ocak 2014, Pazar 09:35:21

VE O UYGULAMA BAŞLIYOR

Yolculara büyük sıkıntı yaşatan havalimanı terminal girişlerindeki güvenlik noktaları kaldırılıyor.
  • Birileri eğitimli olmaktan cahil olmaktan filan bahsediyor bilmeyenler için bıçak kılıç sallama balta vs. hertürlü delici kesici uçak altında serbest olduğundan dolayı şuan zaten gidiyor kontuardaki personeli kesecek olsalar şimdiye kadar çok vukuat olurdu.
  • iyide zaten büyük bagajında istediyi delici kesici aleti götürebiliyor sadece patlayıcı ve kimyasal maddeleri büyük bagajına koyamıyor yani uçağını kaçırsa adamı baltasıyla zaten doğraya bilir :D bence pasaport ların kaldılıp parmak izi veya retinalı sisteme geçilmesi daha mantıklı olur zaten yoğunluğu oluşturan pasaport kontrolü
  • İlk xray in kalkması büyük olayları pesinde getirir. Olan da kontuardaki garibanlara olur. Uçağı kaçıran hıncını onlardan alacak. Hele bide kesici alet ile geldiyse bunun sorumluluğunu kim alıyor? Ilk degil ikinci xray kalksın
  • Açılımın meyveleri..
  • Nihayet.Bu zaten olması gereken bir uygulama.Havalimanı girişindeki ilk kontrol noktası zaten alanın nerdeyse ortasında yer alıyor.Bir şey yapacak insan cihaza girmeden istediğini yapar.Niye x-ray cihazına girsin.Kalkması gayet güzel olacak.Boşa zaman kaybı önlenecek.
  • buraya yazıyorum not alın, eğer h.limanı girişlerindeki güvenlik kontrolü kaldırılsın, uçağını kaçıran yolcuların yanındaki herhangi bir kesici/delici vs aletle yaralanır, hatta ölürüz haberiniz olsun.
  • Öyle saçma ve boş yorumlar var ki ortada sanırsın bizim halkımızın %85 'i eğitimli ve anlayışlı o yüzden kaldıralım ilk güvenlikleri.. Daha 2 hafta önce kar yağışı iptallerinde bile hava şartları dolayısı ile milleti dövdüler terminallerde.. şimdi siz bu zihniyetteki insanların her türlü delici kesici maddeler ile kontuarlara girmelerine izin vermiş olacaksınız.. Cem Yılmaz'ın repliğini tekrarlayayım.. En ufak bi iptal ya da excess kavgasında ""ORAYI YIKARLAR"" !!.. Hava şartlarında bile yer hizmetleri ile havayolu yetkilileri tartaklanırken neler olacağını tahmin etmek hiç zor değil.. Sivil Havacılık değerlendirme yapıyor ve baz aldıkları yer ise tokyo :) :) vay vay vay.. Herşeyini kendi üreten ve okuma yazma oranı %95 olan bir ülkeyle kendimiz kıyaslıyoruz :)
  • Hic begenmedigimiz SUUDİ ARABİSTAN'da bile boyle bir uygulama yok ucaga binmeden once kontrol var. Bizler daha yeni aklimiza geliyor
  • Antalya'da aprona personelin girdiği giriş kapısında hala pilotların kemeri çıkarttırılıyor mu? Paranoyı tavana vurduran bu uygulama daha ne kadar sürecek?
  • Burasi Türkiye..bence buyuk bi sorun güvenlik kontrolun kalkmasi.sıvı kısıtlamasina bile layikiyla uyulmuyorki..bunun sonucu felaket olur

Yolculara büyük sıkıntı yaşatan havalimanı terminal girişlerindeki güvenlik noktaları kaldırılıyor.

İlk etapta deneme amaçlı Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda mayısta başlatılacak uygulamanın, zamanla 9 havalimanında daha devreye girmesi planlanıyor.

Havalimanı terminal girişinde uzun kuyruklar oluşmasına ve zaman kaybına yol açan x-ray’ler nihayet kaldırılıyor. Milli Sivil Havacılık Genel Kurulu’nun, Ankara’da 29 Aralık günü gerçekleştirdiği toplantıda alınan karara göre, uygulama ilk etapta Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminal girişindeki güvenlik noktalarının kaldırılması ile başlatılacak. Uygulamanın sorunsuz başlaması için Esenboğa ve Adnan Menderes Havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları Holding, TAV Güvenlik ve emniyet birimleri uygulama ile ilgili gerekli hazırlıkları tamamlayacak. Denetimlerde herhangi bir eksiklik bulunmaması halinde, güvenlik noktaları mayıs veya haziranda kaldırılacak. Daha sonra da 6 ay süreyle denetlenecek.

Uygulamanın herhangi bir güvenlik sıkıntısı oluşturmadığı yönünde rapor hazırlanması halinde ise 9 havalimanında daha terminal girişindeki güvenlik noktaları kaldırılacak.

Uygulamanın başlatılacağı havalimanında, yüzde yüz bagaj kontrolüne yönelik son teknoloji ürünü üç boyutlu Patlayıcı Madde Tespit Sistemi (EDS) bulunması gerekiyor. Bu yüzden, EDS cihazı bulunan Ankara ve İzmir’in ardından, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Antalya, Trabzon, Dalaman, Bodrum, Gaziantep, Erzurum ve Zafer Havalimanı’nda da uygulama devreye girecek.

Mustafa Gün / Zaman

VE O UYGULAMA BAŞLIYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

ejder ~ 9 yıl önce
Birileri eğitimli olmaktan cahil olmaktan filan bahsediyor bilmeyenler için bıçak kılıç sallama balta vs. hertürlü delici kesici uçak altında serbest olduğundan dolayı şuan zaten gidiyor kontuardaki personeli kesecek olsalar şimdiye kadar çok vukuat olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçma ~ 10 yıl önce
iyide zaten büyük bagajında istediyi delici kesici aleti götürebiliyor sadece patlayıcı ve kimyasal maddeleri büyük bagajına koyamıyor yani uçağını kaçırsa adamı baltasıyla zaten doğraya bilir :D bence pasaport ların kaldılıp parmak izi veya retinalı sisteme geçilmesi daha mantıklı olur zaten yoğunluğu oluşturan pasaport kontrolü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
İlk xray in kalkması büyük olayları pesinde getirir. Olan da kontuardaki garibanlara olur. Uçağı kaçıran hıncını onlardan alacak. Hele bide kesici alet ile geldiyse bunun sorumluluğunu kim alıyor? Ilk degil ikinci xray kalksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Açılımın meyveleri..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamil ~ 10 yıl önce
Nihayet.Bu zaten olması gereken bir uygulama.Havalimanı girişindeki ilk kontrol noktası zaten alanın nerdeyse ortasında yer alıyor.Bir şey yapacak insan cihaza girmeden istediğini yapar.Niye x-ray cihazına girsin.Kalkması gayet güzel olacak.Boşa zaman kaybı önlenecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ferruh jobs ~ 10 yıl önce
buraya yazıyorum not alın, eğer h.limanı girişlerindeki güvenlik kontrolü kaldırılsın, uçağını kaçıran yolcuların yanındaki herhangi bir kesici/delici vs aletle yaralanır, hatta ölürüz haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş yorumlar ~ 10 yıl önce
Öyle saçma ve boş yorumlar var ki ortada sanırsın bizim halkımızın %85 'i eğitimli ve anlayışlı o yüzden kaldıralım ilk güvenlikleri.. Daha 2 hafta önce kar yağışı iptallerinde bile hava şartları dolayısı ile milleti dövdüler terminallerde.. şimdi siz bu zihniyetteki insanların her türlü delici kesici maddeler ile kontuarlara girmelerine izin vermiş olacaksınız.. Cem Yılmaz'ın repliğini tekrarlayayım.. En ufak bi iptal ya da excess kavgasında ""ORAYI YIKARLAR"" !!.. Hava şartlarında bile yer hizmetleri ile havayolu yetkilileri tartaklanırken neler olacağını tahmin etmek hiç zor değil.. Sivil Havacılık değerlendirme yapıyor ve baz aldıkları yer ise tokyo :) :) vay vay vay.. Herşeyini kendi üreten ve okuma yazma oranı %95 olan bir ülkeyle kendimiz kıyaslıyoruz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Hic begenmedigimiz SUUDİ ARABİSTAN'da bile boyle bir uygulama yok ucaga binmeden once kontrol var. Bizler daha yeni aklimiza geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
app ~ 10 yıl önce
Terörün olduğu bir ülke olunca böyle oluyor. 1982 yılında Esenboğa havalimanına Asala tarafından yapılan saldırıdan önce böyle bir kontrol bizde de yoktu.
Merak ~ 10 yıl önce
Antalya'da aprona personelin girdiği giriş kapısında hala pilotların kemeri çıkarttırılıyor mu? Paranoyı tavana vurduran bu uygulama daha ne kadar sürecek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
security ~ 10 yıl önce
kemer çıkmasın eyvallah.AHL de egosu yüksek kaptanlardan inşallah kurtuluruz.GELİŞ A da hepiniz burnunuzdan soluyorsunuz bizi görünce.Birde gidiş katına çıkında arada KLM Air Canada lufthansa An İtalia Air France ın kabin ekiplerinin biz birşey söylemeden yaptıklarına bakın.O da kabin sen de kabinsin.Ama pardon deniz aşırı ülkelerde aynı muamele sana da yapılıyor dimİ..... çOK Pardon
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Burasi Türkiye..bence buyuk bi sorun güvenlik kontrolun kalkmasi.sıvı kısıtlamasina bile layikiyla uyulmuyorki..bunun sonucu felaket olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000