04 Mart 2014, Salı 12:52:52

TÜRKİYE'Yİ ATATÜRK HAVALİMANI TEMSİL ETTİ

Tüm dünyadan yaratıcı uygulamaların seçildiği Zero Project’te Türkiye’den yer alan tek proje Atatürk Havalimanı oldu. TAV, engelli yolcuların Atatürk Havalimanı’nda tüm hizmetlerden kolayca faydalanabilmesi için gerçekleştirilen çalışmaları Viyana’daki konferansta anlattı.
  • saygi kime ve neden ? agriniza giden veya cikariniza ters gelen bir sey mi oldu ?
  • hala her yağmurda ahl metro katını su basıyor kemal efendi !!!!
  • Gerçekten gurur verici bir çalışma. TAV'ı tebrik ediyoruz...

TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yürütülen “engelsiz havalimanı” projesi tüm dünyadan seçilen 54 yaratıcı erişilebilirlik uygulaması arasında yer aldı. Viyana merkezli Zero Project’in yürüttüğü yarışmada Türkiye’den seçilen tek uygulama Atatürk Havalimanı oldu. 

Birleşmiş Milletler Vienna International Center’da düzenlenen iki günlük konferansta seçilen projeler, akademisyenler, kamu görevlileri, sivil toplum temsilcilerinin de yer aldığı yaklaşık 450 katılımcıya sunuldu. TAV İstanbul İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Şefi Emrah Gürer ve Terminal İşletme Şefi Barış Temur da konferansa katılarak engelsiz havalimanı projesini katılımcılarla paylaştı. Gürer ve Temur, proje yönetimi tarafından verilen sertifikayı da TAV İstanbul adına aldı.

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü “Havalimanları kültürel ve ekonomik paylaşımı tetikleyen sosyal buluşma alanlarıdır ve herkes için erişilebilir olmaları önem taşır. Türkiye’nin ve İstanbul’un ana giriş kapısı olan Atatürk Havalimanı gerçekleştirdiğimiz kapsamlı uygulamaların sonucunda engelli misafirlerimizin her noktada diğer misafirlerimizle eşit koşullarda hizmet alabileceği şekilde geliştirildi. TAV Havalimanları olarak yolcu memnuniyetini birinci önceliğimiz olarak görüyoruz ve konforlu, hızlı ve güvenli bir seyahat deneyimi sunmak üzere çalışıyoruz. SHGM tarafından başlatılan engelsiz kuruluş sertifikasyonunu sağlayarak yürüttüğümüz projenin uluslararası alanda örnek gösterilmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Engelsiz Havalimanı projesi kapsamında Atatürk Havalimanı’nda İç Hatlar ve Dış Hatlar Terminalleri ile otoparklarda yaklaşık 2 bin metre hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı. 38 adet asansöre Türkçe ve İngilizce kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri konuldu. 19 adet ankesörlü telefon tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun yüksekliğe indirildi. Beş adet asistan yardım noktası oluşturuldu. Engellilere yönelik hizmetin etkinliğinin artırılması için 200 çalışana toplam 800 saat eğitim verildi. Ayrıca, 250 çalışan temel işaret dili eğitimi aldı. 2013’te havalimanında yolcu trafiği yüzde 14 artarken çalışmaların sonucunda engellilere yönelik sistemi kullananların sayısı yüzde 50 yükseldi.

Essl Foundation, World Future Council ve European Foundation Centre tarafından oluşturulan Zero Project, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nde yer alan ilkeler doğrultusunda engelli bireylerin daha iyi yaşam koşullarına ulaşması için çalışmalar yürütüyor. Türkiye, sözleşmeye imza atan 158 ülke arasında yer alıyor.
Zero Project tarafından konferansla eş zamanlı olarak yayınlanan 2014 raporunda da Atatürk Havalimanı’nda yürütülen projeye yer verildi. Rapora Zero Project 2014 adresinden ulaşılabiliyor.

TÜRKİYE'Yİ ATATÜRK HAVALİMANI TEMSİL ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

? ~ 9 yıl önce
saygi kime ve neden ? agriniza giden veya cikariniza ters gelen bir sey mi oldu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!! ~ 9 yıl önce
hala her yağmurda ahl metro katını su basıyor kemal efendi !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saygı ~ 9 yıl önce
Birazcık saygı lütfen!!!!
tebrik ederim ~ 9 yıl önce
Gerçekten gurur verici bir çalışma. TAV'ı tebrik ediyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000