03 Aralık 2013, Salı 10:20:41

TAV'DAN BİR BAŞARI DAHA...

Çevreci uygulamalarıyla öne çıkan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, ACI Europe Karbon Akreditasyonu programında izleme seviyesinden azaltma seviyesine yükseldi.
  • tav ısmı buyuk ıcı kucuk fırma calısanlarına deger vermeyen bı fırma eleman almadan cok ıs yapın dıyen bı fırma maaslar komedı ve dahası
  • TAV Izmir'in yeni yukseldigi 'reduction' azalma seviyesinin bir ust seviyesi olan 'optimizasyon' seviyesine Turkiyede yukselmis ilk ve hala tek kurulusu ICF Airports Antalya'dir.

Çevreci uygulamalarıyla öne çıkan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, ACI Europe Karbon Akreditasyonu programında izleme seviyesinden azaltma seviyesine yükseldi.

Havalimanı işletmeciliği alanında Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı karbon salımını azaltma yönündeki çalışmalarını sertifikalandırdı.

Adnan Menderes, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü olan Airports Council International (ACI) Europe tarafından başlatılan Havalimanı Karbon Akreditasyonu (Airport Carbon Akreditasyonu) programında ikinci seviyeye yükseldi. 2012’de karbon salımını önceki yıla göre yaklaşık yüzde 2 azaltarak 6600 ton seviyesine indiren İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Yeşil Havalimanı” projesinde de yer alıyor.

TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Balcı “Tüm dünyada doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine her geçen gün artan şekilde tanık oluyoruz. Bu gelişmeler bize geleneksel iş yapma süreçlerimizin orta ve uzun vadede sürdürülebilir olmadığını, eğer toplumlar ve kurumlar olarak ayakta kalmak istiyorsak, yaşam ve iş yapma biçimlerimizi dönüştürmemiz gerektiğini gösteriyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, bu çerçevede kuruluşundan bu yana öncü bir rol üstlenmek için çaba gösteriyor. Havalimanındaki faaliyetlerimizin karbon ayak izini küçültmek üzere çok sayıda çalışma yürütüyoruz. Bu çabalarımızın sonuçlarının uluslararası standartlarda kabul görmesinden de memnuniyet duyuyoruz. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini artırırken çevresel etkilerimizi en aza indirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni terminal

Dış hatlar terminaliyle “Avrupa’nın Çevreye En Duyarlı Havalimanı” seçilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın 2014’ün ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanan yeni iç hatlar terminali de çevre dostu olacak şekilde tasarlandı.

Yeni terminalde kullanılacak yağmur hasat sistemleri, gri su kullanım sistemi, PV fotovoltaik güneş enerji sistemleri ve trijenerasyon santraliyle enerji tüketimi ve su kullanımı en etkin hale aza getirilirken atık yönetimi de verimli bir şekilde gerçekleştirilecek.

Eski terminalin yıkımı sırasında ortaya çıkan atıkların yüzde 99’unu geri dönüştüren ya da yeniden kullanan TAV, bu projeyle Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) ilk kez verdiği “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları” ödülünü kazanmıştı.

Havalimanları birlikte hareket ediyor

Havalimanı Karbon Akreditasyonu programı 2009 yılında hayata geçti. İzmir Adnan Menderes Havalimanı bu konuda sektör lideri ve 2009’da Avrupa’da akredite olan ikinci havalimanı oldu.

2013 itibariyle programda yer alan 90 havalimanı tüm dünyadaki yolcu trafiğinin yüzde 22’sini temsil ediyor. Programın başlamasının ardından geçen dört yılda toplam 170 bin tondan fazla karbon azaltımı sağlandı. Bu miktar, yaklaşık 71 bin hanenin bir yıllık enerji tüketimi sonucunda ortaya çıkan karbona eşit.

Türkiye’de İzmir’in yanı sıra İstanbul Atatürk Havalimanı azaltım, Ankara Esenboğa Havalimanı da haritalama seviyesinde programda yer alıyor.

TAV'DAN BİR BAŞARI DAHA...

Facebook Yorum

Yorumlar

tav ~ 6 yıl önce
tav ısmı buyuk ıcı kucuk fırma calısanlarına deger vermeyen bı fırma eleman almadan cok ıs yapın dıyen bı fırma maaslar komedı ve dahası

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
TAV Izmir'in yeni yukseldigi 'reduction' azalma seviyesinin bir ust seviyesi olan 'optimizasyon' seviyesine Turkiyede yukselmis ilk ve hala tek kurulusu ICF Airports Antalya'dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tav reklamı ~ 9 yıl önce
Oradakiler reklamı çok sever. Sen başarırsın, işini yaparsın. Ama onlar başkasının yaptığını yapar sonra da bunu manşete taşırlar. Dikkat edin; her ödülde manşet, ama her bir aksaklıkta "aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor, Amerika'da"...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000