17 Mart 2014, Pazartesi 11:58:09

İZMİR'DE YENİ TERMİNAL HİZMETE AÇILDI

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda yapımı tamamlanan Türkiye'Nin en büyük terminali olan yeni iç hatlar binasının açılışı bugün yapılıyor.
  • Daha kullanilmaya baslamadi ic hatlar dis hatlar cikis yaptik yine
  • istanbul uçuşlarında çift koridorlu uçaklar artsın bende isterim hatta thy başka yerlere de uçmaya başlasın tek sıkıntımız yer sorunu olsun :) ama thy'nin şu durumda bile çift koridorlu uçakları yetmiyor nasıl istanbul izmir arası kullanmak gibi bir lüksü yaşayacak
  • İzmir'e bu kadar büyük ve modern bir havaalanı yapılıyor ama THY tarafından İzmir halen bir HUB değil.THY İzmir'i adeta bir kasaba olarak görüyor ve ona uygun bir politika izliyor.İzmir'de bir THY uçağını görmek neredeyse mümkün değil.Bir kaç ay önce THY Genel Müdürü Sn. Kotil İzmir'de katıldığı bir toplantıda bu konudaki yakınmalara hak verdiğini,çok kısa zamanda bu konuda çalışma yapacaklarını söyledi,inşaallah bir şeyler yapılır.Yoksa,boşuboşuna böyle büyük ve modern bir havalimanı yapılmış,kaynaklar israf edilmiş olur...
  • Durmak yok..................
  • Bazıları çol saf hakikaten...adamlar iç hatlar terminalinde 747 den bahsediyor çok yazık çokk bu canil beyinler birde burada yorum yapıyor
  • Adnan menderes havalimanında aynı anda çift koridor geniş gövdeye çok yer var arkadaşlar, memlekette başka konu kalmadı bunu mu tartışmaya başladınız.
  • yazın transaero 747 ile izmire turist getirmişti yanlış hatırlamıyosam
  • 40 milyon yolcu hedefleniyorsa large gate de uygun sayıda olmalı belki istanbul ucuslarında çift koridor uçuşları artacak bikaç yıla kadar çünkü slot sıkıntısı var
  • Arkadas 777 ve 747 ler icin ileriye donuk konusmus ama malesef izmir zaten bu tarz ucak gormuyor cok :) hac doneminde saudia 747 ile geliyor bunun disinda thynin sabah 10 ve aksam 8 istanbul ucuslari cift koridorlu ucaklarla yapiliyor. Dolayisiyla gun icinde bile iki tane cift koridorluyu yanyana gormek zor bir olay izmir icin :)
  • Umarım Binali Yıldırım gelirde İzmir biraz hizmet görür. Giderek köyleşen şehir iki teknoloji görür . Gerçi o koltuğa Eşşek aday olsa oylarını cehape ye atarlar yine. Zihniyet öyle bi zihniyet işte.

TAV Havalimanıları Holding tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminalinin açılışı bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldı.

Açılışa, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir Milletvekilleri, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi katıldı.

Toplam 266 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen projede, terminalin açılmasıyla birlikte yolcu sayısı da yıllık 45 milyona çıkabilecek.

Açılışta konuşan TAV Havalimanları Holding Ceo'su Sani Şener yaptığı konuşmada; "Bu binanın yerinde bulunan mevcut binanın yıkımı sırasında %98 oranında geri dönüşüm sağladık. Bu terminal Türkiye’nin ilk LEED Sertifikalı terminal binası ve LEED Sertifikalı en büyük binası olacaktır" dedi.Sani Şener'in ardından açıklamalarda bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım; 'Çok güzel bir eseri İzmir'e kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye artık havacılığın merkezi oluyor. Bunu çekemeyenler ve Türkiye'nin havacılıkta merkez olmasını istemeyenler 3. havalimanına engel olmak için faaliyete geçtiler. Şimdi buradan bir müjdeyi vermek istiyorum; Tükr Hava Yolları Avrupa'da British ve Air France'ı geride bırakarak Lufthansa'nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Lufthansa ile aramızda sadece 200 bin yolcu farkı var. Burada büyük bir eser kazandırdık ve bu da bir Türk mimarın eseridir. Ben, TAV'a da teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum' dedi.Son olarak konuşma yapan ve havalimanının dış hatlar terminal binasının açılışını da 2006 yılında bizzat kendisinin yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan, yılda 20 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet verecek terminal binasının İzmir'e yakışan ve İzmir'i temsil eden bir eser olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gerek dış hatlar gerek iç hatlar binası yapılmadan önce buradaki İzmir Havaalanı binasını lütfen düşünüverin. Acaba bu güzel İzmir'e öyle bir havaalanı yakışıyor muydu? Nereden geliyor nereden çıkıyordu, adeta gecekondu gibi, öyle mi? Öyle bir yapı içindeydi ama biz buna tahammül edemedik. Dedik ki hemen adım atalım yeni bir kaynak meydana getirmek suretiyle Yap-İşlet-Devret ile adım attık ve süratle dış hatlar binasından başlamak üzere o zaman dış hatların terminal binasını gerçekleştirik. 110 bin metrekarelik kapalı alana sahipti o bize yetmezdi o mevcut gecekonduyu da yıkmamız gerekiyordu. Bu defa da onun adımını bir müddet sonra atmamız gerekiyordu. Dış hatlar terminal binasının yaklaşık 2 büyüklüğünde burayı böylece bitirmiş olduk. Şuradaki huzuru, refahı görüyorsunuz. Bizim iktidarımız bir huzur iktidarıdır bir mutluluk iktidarıdır bunu da eserlerimizle ortaya koyuyoruz. Güzel, modern İzmir'e bu yakışırdı bunu yaptık laf üretmedik icraat ürettik."

- "Modern İzmir"

Çalışmalarda emeği geçen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'a teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Yol arkadaşım sayın Yıldırım'ı bizler gönderirken istedik ki modern İzmir artık yerelde de moderniteyi yakalasın. 'Güzel İzmir' demekle güzel olmuyor, bal bal demekle ağız tatlanmıyor, balı yerseniz ağız tatlanır, bu güzel eserleri inşa ederseniz bir şehri modern hale getirirsiniz" diye konuştu.

Terminaldeki bir diğer iftihar vesilesinin de binanın Türk mimar tarafından yapılması olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, bunun da ayrıca bir gurur vesilesi olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, bu nedenle yüklenci firma TAV ve ortaklarını tebrik ederek, "Bundan sonra da ulusal ve uluslararası boyutta nice isimlerde nice ülkelerde inşallah bu markanın büyümesi bizleri de gururlandıracaktır. İzmir'e yapılan diğer pek çok yatırım gibi milletvekilimiz, büyükşehir belediye başkan adayımız eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Binali Bey'in katkısını unutmamız mümkün değil. Bundan dolayı kendisini kutluyorum. İnşallah 31 Mart'tan itibaren 1414 eserin İzmir'e kazandırılması için şimdiden hayırlı olsun diyorum. Laf değil hizmet üretme şiarımızın en somut örneği olan Binali Bey'e başarılar diliyorum."

TAV hem iç, hem de dış hatlar terminalini 2032’ye kadar işletecek.

· 6 havayolu iç hatlarda İzmir’i 21 noktaya doğrudan uçuşla bağlıyor. Dış hatlarda ise 34 ülkeden 87 noktadan İzmir’e uçuş gerçekleştiriliyor.
· Adnan Menderes Havalimanı geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 milyon yolcuya hizmet verdi.
· Yeni terminalde 8 adet uçak yanaşma köprüsü yer alıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

· 64 check-in kontuarı
· 40 asansör
· 30 yürüyen merdiven
· 666 metre yürüyen bant
· Saatte 5 bin bagaj kapasitesi
· 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanı 

İZMİR'DE YENİ TERMİNAL HİZMETE AÇILDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Daha kullanilmaya baslamadi ic hatlar dis hatlar cikis yaptik yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamil ~ 10 yıl önce
Cumartesi gecesi başlayacak.
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
istanbul uçuşlarında çift koridorlu uçaklar artsın bende isterim hatta thy başka yerlere de uçmaya başlasın tek sıkıntımız yer sorunu olsun :) ama thy'nin şu durumda bile çift koridorlu uçakları yetmiyor nasıl istanbul izmir arası kullanmak gibi bir lüksü yaşayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ÖZDEMİR ~ 10 yıl önce
İzmir'e bu kadar büyük ve modern bir havaalanı yapılıyor ama THY tarafından İzmir halen bir HUB değil.THY İzmir'i adeta bir kasaba olarak görüyor ve ona uygun bir politika izliyor.İzmir'de bir THY uçağını görmek neredeyse mümkün değil.Bir kaç ay önce THY Genel Müdürü Sn. Kotil İzmir'de katıldığı bir toplantıda bu konudaki yakınmalara hak verdiğini,çok kısa zamanda bu konuda çalışma yapacaklarını söyledi,inşaallah bir şeyler yapılır.Yoksa,boşuboşuna böyle büyük ve modern bir havalimanı yapılmış,kaynaklar israf edilmiş olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tru ~ 10 yıl önce
Durmak yok..................

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Bazıları çol saf hakikaten...adamlar iç hatlar terminalinde 747 den bahsediyor çok yazık çokk bu canil beyinler birde burada yorum yapıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmirden ~ 10 yıl önce
Adnan menderes havalimanında aynı anda çift koridor geniş gövdeye çok yer var arkadaşlar, memlekette başka konu kalmadı bunu mu tartışmaya başladınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
747 ~ 10 yıl önce
yazın transaero 747 ile izmire turist getirmişti yanlış hatırlamıyosam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
40 milyon yolcu hedefleniyorsa large gate de uygun sayıda olmalı belki istanbul ucuslarında çift koridor uçuşları artacak bikaç yıla kadar çünkü slot sıkıntısı var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Arkadas 777 ve 747 ler icin ileriye donuk konusmus ama malesef izmir zaten bu tarz ucak gormuyor cok :) hac doneminde saudia 747 ile geliyor bunun disinda thynin sabah 10 ve aksam 8 istanbul ucuslari cift koridorlu ucaklarla yapiliyor. Dolayisiyla gun icinde bile iki tane cift koridorluyu yanyana gormek zor bir olay izmir icin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cehape ~ 10 yıl önce
Umarım Binali Yıldırım gelirde İzmir biraz hizmet görür. Giderek köyleşen şehir iki teknoloji görür . Gerçi o koltuğa Eşşek aday olsa oylarını cehape ye atarlar yine. Zihniyet öyle bi zihniyet işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fark? ~ 10 yıl önce
Sizinkinden farkı varmı o zihniyetin? Sizinkiler de saksı koyar ne olacak?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000