04 Şubat 2013, Pazartesi 09:11:52

HAMDİ AKIN'DAN HAVALİMANI AÇIKLAMASI

TAV olarak 3'üncü havalimanında iddialı olduklarını söyleyen Hamdi Akın ihaleyi ve rakiplerini değerlendirdi...
  • Başarılı ve karizmatik işadamı
  • Vah vah sanssiz cocuk...

Geçen hafta İstanbul’a 3’üncü havalimanının şartnamesi açıklanınca talip şirketler yoğun çalışma sürecine girdi. Ancak dikkatler en çok TAV’ın üzerinde, çünkü 3’üncü havalimanı devreye girince Atatürk Havalimanı kapanacak. Bu kader birliğine bir de TAV’ın yüzde 38’inin Mart 2012’de Fransız Aeroports de Paris’ye satılması eklenince Hamdi Akın’a soracak soru çok oluyor. Yüzde 8 hissesiyle hem TAV’ın halen Yönetim Kurulu Başkanı olan, hem de Akfen Holding olarak yeni yatırımlara hazırlanan Hamdi Akın, Habertürk gazetesinin sorularını  şöyle yanıtlıyor:

İhalede en iştahlı siz mi olacaksınız?

Katar’dan Makedonya’ya bölgede havalimanı işinde ne varsa baş oyunculardanız. Havaalanı inşaat şirketleri arasında dünyanın 3’üncü büyüğüyüz. Böyle olunca bizim burayla ilgilenmemiz, yüzde 50’nin üzerinde kazanma şansı olan bir şirket olarak adledilmemiz normal. Şartnameye göre hesap kitap yapılınca gerçek niyetliler ortaya çıkacaktır.

Koç, Sabancı gibi Türkiye’nin devlerinin de talip olması ürkütüyor mu?

Bir sürü şartname alan olacaktır. Türkiye’nin en büyük yatırım projelerinden biri sonuçta. Ancak biz de konfeksiyon şirketi değiliz, zurnanın son deliği değiliz. Taliplere bakınca bu işten olmayan bir sürü firma görüyorsunuz. İştahla herkes ‘Biz alacağız’ gibi demeçler verince insan biraz üzülüyor. Sonuçta güzel rekabet olacak. Biz de iddialıyız, iyi olan kazansın. Yeni havalimanını alıp önümüzdeki maçlara bakarız.

Şartnamedeki maddeleri tatmin edici buldunuz mu?

Onun incelenmesi daha sürer. Şartname ihale sürecinde nasıl değişikliğe uğrar, bilmiyorum. Şimdi bazı itirazlar olacaktır. İhale süreci uzayacaktır. Şimdiden net konuşmak mümkün değil.

Maliyet çalışması yaptınız mı? Nedir sonuç?

1 aydır çalışıyor arkadaşlar yeri, zemini. Hâlâ daha net bir şey yok. Hâlâ daha burası nasıl yapılabilir, ne kadar masraf olur, net bir maliyet çıkarabilmiş değiliz. Onlar çıktıktan sonra konuşmak daha anlamlı. Ondan önce herkesin söylediği boş olur.

HAMDİ AKIN'DAN HAVALİMANI AÇIKLAMASI

Yorumlar

Hamdi Bey ~ 11 yıl önce
Başarılı ve karizmatik işadamı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vah vah ~ 11 yıl önce
Vah vah sanssiz cocuk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000