04 Şubat 2011, Cuma 08:55:37

BİRDAL: "GAZİPAŞA HAZIR"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Gazipaşa Havalimanı’nın uluslararası kuralların el verdiği azami ölçülerde hizmet vermek üzere uçuşlara hazır olduğunu bildirdi.
  • sayın Orhan Birdal bi de tokata gel yüzünü görelim şu pisti dönder yolcu fazla ama uçak küçük geliyor sizi tokata bekliyoruz sayın Birdallll
  • ADAM UYANIK.NE DİYOR?:"""BURAYA YAPILACAK UÇUŞLARIN RİSKİ OPERASYON YAPACAK PİLOTA VE OPERASYONU YAPACAK FİRMAYA AİTTİR"""YANİ YARIN BİR HALT OLUR VE BİRİLERİ ÖLÜRSE BİZ SORUMLUSU DEĞİLİZ.DERDİNİZİ ONLARA ANLATIRSINIZ.TİPİK AKP ZİHNİYETİ.
  • Herkesin algilamasina gore hakli yorumlari var hep boylede olur.Benim algilamama gorede pist hemen uzatilir, secim icin calismalar hizlanir, ardindan sezon acilir ve bu yorum yorgunlugu sona erer yada azalir..Potansiyel/kapasitesi: Ya hazir potansiyele odaklanirsiniz, yada vizyonunuz genis , yaratici olur bunu pratige sokar potansiyel yaratirsiniz bu da randimanli risktir. Tav burayi yaparken eminimki 25 yil sonraya bakarak yatirim yapmistir.Alanya'nin 10 yil icinde il olamiyacagini kim garanti verebilir bana ?
  • Burokratimiz riski kendince anlatmis ama yetersiz. Bencede detayli her yonden RISKIN BU ALAN VE CEVRESINDE SOMUT TANIMI YAPILMALI.Eger operasyon yapacaklar cok iyi detayli bilirlerse getiri /goturu hesabi yaparlar karar verirler.Fakat Dhmi biz sorumlu degiliz artik demek cok kolaycilik olur ortak saglikli akilla bu is ele alinmali
  • Gazipaşaya seferler havayolu ve pilotun insiyatifine kalmış ne demek? Biri beni aydınlatabilirmi? Yani bu resmen riskli kendiniz karar verin demek bir otoriteye yakışan laflarmıdır? Risk varsa vardır. Yoksa yoktur. Kişiye veya kurumuna göre serbestlikde neyin nesi oluyor
  • AYT cambazları başlamış yorumlara.
  • Eger bahsedilen farkli engeller kaldirilirsa, bahsettiginiz oneriler hayata asamayla gecebilir.En buyuk en gel pist, inis/kalkis icin operasyon yapacak firmalara kuvvetli ikna edilememiski hala sorumluluk onlara veriliyor. Antalya lobisini Havalimani yapimcisi kirar artik.Sky sohbetine gelince: Bence komik degil bir ucagin ismi Side zaten digeri Alanya niye olmasin? Germanskyairlines elbette Frankfurt koyabilir.Neden sky cunku Antalya merkezli sirket ve elinde 737-400 ler var degisik arayislara giriyorlar.
  • Gazipasa havalimani'na ait resmi web safyasi yok.Ilk once 3,4 dilden acil kapsamli tanitici bir web sayfasi yapilsin ve sayin birdalin aciklamasida orda yer alsin
  • yaa iyi güzel de gazipaşa bu söylediklerinden oluşan potansiyeli taşıyabilcek bi alan değil, o trafiği kaldıramaz yani. artı en çok güldüğüm maddeniz "neden sky airlines ALANYA ismini versin uçağına? :))" neden başka bi şirket değil de sky? yurt içi uçuşlara yeni başlamış bir şirket? eğer almanları hedef alsınlar diyosanız da illede sky uçağını kaydırsın oraya diyosanız da bence FRANKFURT ismi daha uygun düşer :D
  • Evet Antalya lobisinin etkinligini kirmak icin politik aktorleri devreye sokmak lazim katiliyorum.Az laf cok is yazimda ondan 1.konu siyaset idi.Her sey orda basliyor ve bitiyor. Cok yazmissin/konusmussun diyen yorumcu arkasima: Haklisiniz cok yazdim, cunku vizyonumu 1 kerede anlatma sansim yoktu parca parca paylasmak istedim. Ayrica sunduklarimin SURECIN TAMAMANI IRDELEYECEK PRATIK SOMUT ONERILERDEN IBARETTIR.Sanirim bunu gozden kacirmamissinizdir . YYoksa yin e sistemle degilde , kisi krumlarla ugrasma hastaligi baslar. SEVgiler
Birdal, "Ancak büyük uçakların buraya inmesi için denize en az 7 kilometre uzunluğunda pist yapmamız gerek. Bu 21. yüzyılda bile imkansız" dedi.
 
"SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ"
TAV Havalimanları Holding'in İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile dün Gazipaşa'ya gelen Birdal, havalimanına geçmişte yapılanlar ve yapılması planlanan düşünceler hakkında gazetecilere bilgi verdi.
 
Birdal, "Buraya düzenlenecek operasyonlar havayolu işletmecisi ve kaptan pilotun sorumluluğunda olacak. Biz sorumluluk kabul etmiyoruz" diye konuştu.

"EN BÜYÜK EMEK YILDIRIM'IN"
Büyük gövdeli uçakların Gazipaşa Havalimanı'na iniş yapamayacağını vurgulayan Birdal, TAV'ın pistin 175 metre deniz tarafına doğru uzatılması isteğine onay verdiklerini söyledi.

Kamuoyunda aleyhlerinde çıkan haberleri hak etmediklerini de söyleyen Birdal, "Bu havalimanının bu hale gelmesinde en büyük emeği olan kişi Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'dır" dedi. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile TAV Havalimanları Holding'in İcra Kurulu Başkanı Sani Şener dün saat 11.00’de Gazipaşa Havaalanı’nda inceleme yaptı.

TAV Air'e ait Cessna 680 Citation Sovereign tipi uçakla havaalanına gelen Birdal ile Şener'i Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk ile AK Parti Gazipaşa İlçe Başkanı Bahattin Akşit karşıladı. Havaalanını gezen Birdal ile Şener daha sonra ortak basın açıklaması yaptı. Birdal, havaalanına geçmişte yapılanları ve yapılması planlanan düşünceler hakkında gazetecilere bilgi verdi. DHMİ olarak Gazipaşa Havaalanı’na havacılık tekniği bakımından gerekenlerin yapıldığını ifade eden Birdal, havaalanının yapımı ve ihale süreçlerini anlattı.

ANTALYA İLE GAZİPAŞA ARASINDA YENİ ROTA AÇILDI
Gazipaşa Havaalanı'nın şu anki durumu hakkında bilgi veren Birdal, havaalanının, 13 Temmuz 2009'da 3C hassas yaklaşmasız aletli pist statüsünde gece ve gündüz yapılacak uçuşların havayolu işletmesi ile kaptan sorumluluğunda olması şartıyla uygun görülerek hava trafiğine açıldığını hatırlattı.

Birdal, Gazipaşa Havaalanı’nın 1825 metre uzunluk 30 metre genişliğinde piste, pist sonunda 240 metrelik resa sahasına, 4 uçak kapasiteli aprona, apron ve pist aydınlatma sistemlerine, itfaiye ve garaj binasına, uçuş kontrol kulelerine sahip olduğunu, ayrıca DHMİ tarafından da gerekli uçuş aletlerinin temin edildiğini söyledi. Birdal, Antalya ile Gazipaşa arasında yeni bir havayolu rotası açtıklarını da ifade etti.

GAZİPAŞA'YA UÇACAK PİLOTLAR SİMÜLATÖRDEN GEÇECEK
Gazipaşa Havaalanı'na uçuş yapacak havayolu şirketlerinin ve pilotların uyması gereken kurallar olduğuna dikkati çeken Birdal, şunları kaydetti: “Gazipaşa Havaalanı’na uçuş yapacak operatörler ile pilotların başka havaalanlarından farklı olarak uyması gereken bir takım kurallar var. Buraya düzenlenecek operasyonlar havayolu işletmecisi ve kaptan pilotun sorumluluğunda olacak. Yani, buraya uçacak pilotların yer eğitimlerini tamamlamış ve onaylanmış eğitim sertifikalarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne sunması gerekiyor. Buraya uçacak pilotlar önceden ya bir kaptan pilot nezaretinde bu havaalanına uçtuğunu belgeleyecek veya simülatör eğitimi alarak buraya iniş kalkış usullerini öğrendiğine dair belge elinde olacak. Buraya sefer yapacağı zaman da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bunu sunacak.

GAZİPAŞA'YA İNECEK PİLOTUN EN AZ BİR KEZ DENEYİMİ ŞART
Gazipaşa'nın farklılığı, bulunduğu bölgenin etrafındaki dağlık arazidir. Uçuşlarda maksimum kalkış ağırlığı 5 bin 700 kilonun altında olan hava araçları bu tür uygulamalardan muaf. Arka rüzgar miniması havayolu şirketi tarafından belirlenecek. Eğer iniş sırasında uçağın tolerans limitlerinin dışında arka rüzgar söz konusuysa ilgili havayolu şirketleri uçağının teknik durumuna göre değerlendirme yaparak iniş kalkış yapamayacağına karar verecek. Her şartta pilot ineceği veya pas geçeceği zaman uçuşun bütününde meteorolojik şartları görerek iniş yapabilir.”
 
BÜYÜK GÖVDELİ UÇAKLAR GAZİPAŞA'YA İNEMEZ
Gazipaşa Havaalanı’na büyük gövdeli uçakların iniş yapamayacağını vurgulayan Birdal, şöyle konuştu: “Gazipaşa Havaalanı’na sadece küçük ve orta gövdeli uçaklar inebilir. 3C kategorisinde yer alan, yolcu sayısı 100 civarında olan, Boeing 737-700 veya daha önce de sefer yapan Turboprop ATR tipi uçaklar iniş yapabilir. Havaalanlarına iniş yapabilecek uçaklar ve kategorileri DHMİ tarafından uluslararası kurallar baz alınarak yapılan işlemler sonucunda belirlenir. Gazipaşa Havaalanı’na inebilecek uçak tiplerinin belirlenmesi sürecinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü, DLH İnşaat Genel Müdürlüğü, havayolu ve yer hizmet kuruluşlarınca uçuş performansı ile pilotaj bölümüyle ilgili elemanları 3 sefer heyet halinde gelerek çalışma yaptı.”

KAMUOYUNDA ÇIKAN HABERLERİ HİÇ HAK ETMİYORUZ
 Birdal, TAV Yatırım AŞ'nin Gazipaşa Havaalanı pistinin 175 metre deniz tarafına doğru uzatılması isteğini mevcut kamulaştırılan arazi içerisinde kalmak şartıyla DHMİ tarafından onay verildiğini söyledi. Birdal, Gazipaşa Havaalanı’nın pist uzatma çalışmalarının ardından 2 bin metre uzunluğunda piste sahip olacağını kaydetti. Birdal Gazipaşa Havaalanı’nda yapılan uygulamalar hakkında şu bilgileri verdi: “Biz burayla ilgili yapılması gereken işletmeye yönelik ne varsa karşılıklı işbirliği içerisinde, havacılıkta olmazsa olmaz uçuş emniyet kurallarından kesinlikle taviz vermeden ama bu havaalanını da olabildiğince geniş katılımlı işletebilmek için her türlü gayreti gösterdik. Kamuoyunda zaman zaman aleyhimize çıkan haberleri hak etmediğimizi düşünüyorum. Bu havaalanının bu hale gelmesinde en büyük emeği olan kuruluş DHMİ ve burayı işletme yönünde talimat veren Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım'dır. Bu çabaları görmezden gelmememiz gerekir diye düşünüyorum.”

ANADOLU JET YAZIN GAZİPAŞA'YA SEFER YAPACAK
Birdal, Gazipaşa Havaalanı’nın açık tutulduğu süre zarfında 4 bin 700 yolcu hareketinin olduğunu bildirdi. Gazipaşa Havaalanı’nda uluslararası kuralların el verdiği azami ölçülerde hizmet vermek üzere uçuşlara hazır olduğunu ifade eden Birdal, Anadolu Jet'in 2011 yaz tarifesinde havaalanına iç hat seferi yapacağını kaydetti. Birdal, şöyle konuştu: “Bundan sonraki süreçte havaalanının gelişmesi için bölge insanına ve yatırımcılara iş düşüyor. Tur operatörleri otel işetmecileri turizmciler ve devlet olarak bizler de destek vererek yolcuları turisti bu bölgeye getirmemiz lazım.

ALANYA VE GAZİPAŞA HALKI BURAYA DESTEK VERMELİ
Alanyalıların, Gazipaşalıların havaalanına destek olması lazım. Bu bölgede seferler başladığı zaman havaalanının yoğunlukla bölge insanının kullanması gerekir. Bana verilen bilgiye göre 2011 yaz tarifesinde Anadolu Jet buraya sefer düzenleyecek. Havayolu şirketleri uçuşlarında zarar etmeyecek yolcuya sahip ise sefere devam ediyor. Ama doluluk oranı zarar edecek seviyeye gelirse ticari olarak o seferi yapmanın anlamı yok. O nedenle bu bölgede insanımızın buraya sahip çıkması lazım.” Birdal, Antalya Havalimanı ile Gazipaşa Havaalanı’nın kapasitesi ve yolcu profilinin farklı olduğunu belirterek, iki havaalanı arasında rekabetin söz konusu olmayacağını söyledi.

(Yeni Alanya)
BİRDAL: "GAZİPAŞA HAZIR"

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 13 yıl önce
sayın Orhan Birdal bi de tokata gel yüzünü görelim şu pisti dönder yolcu fazla ama uçak küçük geliyor sizi tokata bekliyoruz sayın Birdallll

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ADAM UYANIK.NE DİYOR?:"""BURAYA YAPILACAK UÇUŞLARIN RİSKİ OPERASYON YAPACAK PİLOTA VE OPERASYONU YAPACAK FİRMAYA AİTTİR"""YANİ YARIN BİR HALT OLUR VE BİRİLERİ ÖLÜRSE BİZ SORUMLUSU DEĞİLİZ.DERDİNİZİ ONLARA ANLATIRSINIZ.TİPİK AKP ZİHNİYETİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Herkesin algilamasina gore hakli yorumlari var hep boylede olur.Benim algilamama gorede pist hemen uzatilir, secim icin calismalar hizlanir, ardindan sezon acilir ve bu yorum yorgunlugu sona erer yada azalir..Potansiyel/kapasitesi: Ya hazir potansiyele odaklanirsiniz, yada vizyonunuz genis , yaratici olur bunu pratige sokar potansiyel yaratirsiniz bu da randimanli risktir. Tav burayi yaparken eminimki 25 yil sonraya bakarak yatirim yapmistir.Alanya'nin 10 yil icinde il olamiyacagini kim garanti verebilir bana ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Burokratimiz riski kendince anlatmis ama yetersiz. Bencede detayli her yonden RISKIN BU ALAN VE CEVRESINDE SOMUT TANIMI YAPILMALI.Eger operasyon yapacaklar cok iyi detayli bilirlerse getiri /goturu hesabi yaparlar karar verirler.Fakat Dhmi biz sorumlu degiliz artik demek cok kolaycilik olur ortak saglikli akilla bu is ele alinmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gazipaşaya seferler havayolu ve pilotun insiyatifine kalmış ne demek? Biri beni aydınlatabilirmi? Yani bu resmen riskli kendiniz karar verin demek bir otoriteye yakışan laflarmıdır? Risk varsa vardır. Yoksa yoktur. Kişiye veya kurumuna göre serbestlikde neyin nesi oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
AYT cambazları başlamış yorumlara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Eger bahsedilen farkli engeller kaldirilirsa, bahsettiginiz oneriler hayata asamayla gecebilir.En buyuk en gel pist, inis/kalkis icin operasyon yapacak firmalara kuvvetli ikna edilememiski hala sorumluluk onlara veriliyor. Antalya lobisini Havalimani yapimcisi kirar artik.Sky sohbetine gelince: Bence komik degil bir ucagin ismi Side zaten digeri Alanya niye olmasin? Germanskyairlines elbette Frankfurt koyabilir.Neden sky cunku Antalya merkezli sirket ve elinde 737-400 ler var degisik arayislara giriyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Gazipasa havalimani'na ait resmi web safyasi yok.Ilk once 3,4 dilden acil kapsamli tanitici bir web sayfasi yapilsin ve sayin birdalin aciklamasida orda yer alsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yaa iyi güzel de gazipaşa bu söylediklerinden oluşan potansiyeli taşıyabilcek bi alan değil, o trafiği kaldıramaz yani. artı en çok güldüğüm maddeniz "neden sky airlines ALANYA ismini versin uçağına? :))" neden başka bi şirket değil de sky? yurt içi uçuşlara yeni başlamış bir şirket? eğer almanları hedef alsınlar diyosanız da illede sky uçağını kaydırsın oraya diyosanız da bence FRANKFURT ismi daha uygun düşer :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Evet Antalya lobisinin etkinligini kirmak icin politik aktorleri devreye sokmak lazim katiliyorum.Az laf cok is yazimda ondan 1.konu siyaset idi.Her sey orda basliyor ve bitiyor. Cok yazmissin/konusmussun diyen yorumcu arkasima: Haklisiniz cok yazdim, cunku vizyonumu 1 kerede anlatma sansim yoktu parca parca paylasmak istedim. Ayrica sunduklarimin SURECIN TAMAMANI IRDELEYECEK PRATIK SOMUT ONERILERDEN IBARETTIR.Sanirim bunu gozden kacirmamissinizdir . YYoksa yin e sistemle degilde , kisi krumlarla ugrasma hastaligi baslar. SEVgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000