08 Temmuz 2013, Pazartesi 09:27:42

ATATÜRK HAVALİMANI'NI 7 YIL DAHA İŞLETİRİZ

3. havalimanı ihalesinden çekilen TAV’ın Fransız ortağı ADP’nin CEO’su Türkiye’deki toplumsal olaylar nedeniyle yeni havalimanının gecikeceğini, Atatürk Havalimanı’nı 7 yıl daha işletebileceklerini savundu...
  • Adama sorarlar 69 milyon euro icinmi batacak bizim yerli ortaklar grubu.ha 22 milyon yuro ha 22.1 .Egri oturalim, geziyi destekleyelim ama taksim platformunun aciklamasindaki 3.havalimanina hayir aciklamasini gozlerine!! sokalim.Biz icerde guc bizdeyken milletimize oyun oynamazsak dis gucler de bize oynayamaz.Saygilar
  • Arkadaşlar boru değil 2.000.000 ağaç deniyor iki milyon deyince az geliyor galiba. Doğayı yok ediyoruz. 2 kuruş fazla birileri kazansın diye oksijensiz kalmak ne kadar mantıklı? Kendi sağlığımız ile oynuyoruz. Doğayı yok ederek hiç bir yere gelemeyiz. Bu kadar hırs zararlı
  • ADP'li Fransızı anlarım, adam Paris'e rakip bir hub istemez, kendi vatanının çıkarı için istemez. Ama bizim yerli İrlandalıları anlamak mümkün değil. Bu kadar miyop olunabilir ancak. Çevre, ağaç bahane. Ne zaman Türkiye'yi geliştirecek bir proje çıksa aynı terhane. TAV/ADP ağlamaya devam etsin, Koç'ta mobil telefon ihalesini alamadığına sevinmişti; tarihe geçecek bir gaf yapmıştı, zihniyet aynı. 3. Havalimanı Almanlara ve Fransızlara kapak olacak, bizim yerli İrlandalılar yine ortada kalacak :))))
  • Siz Sn. Özdemir'in filan söylediklerine de inanmayın, projeyi asıl yavaşlatacak, belki de durduracak olan sorun finansman bulmada ortaya çıkacak zorluk olacaktır. Kimse bu projeyi anlamlı faiz oranlarıyla finanse etmez. Dünyada ve Türkiye'de şartlar değişti.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın işletmecisi TAV’ın Fransız ortağı Aeroports de Paris (ADP) yönetimi, 3. havalimanı ihalesini kaybettikleri için memnun olduklarını açıkladı.

TAV Havalimanları’nda yüzde 38 hissesi bulunan ADP’nin CEO’su Augustin de Romanet, “(İhaleyi) kaybettiğimiz iyi oldu. Çok yüksek bir fiyata çıktı” dedi. Milliyet'te yer alan habere göre; Romanet, Gezi Parkı olaylarıyla cesaretlenen çevrecilerin havalimanı inşaatında gecikmelere yol açabileceğini de iddia ederek, 3. havalimanının Atatürk Havalimanı’nın işletme süresinin dolacağı 2021 yılına kadar tamamlanamayacağını beklediğini açıkladı.

78. turda çekilmişti

Bu yıl mayısta tamamlanan 3. havalimanı  ihalesini 25 yıllık kira bedeli olarak 22.1 milyar euro artı KDV teklifiyle Limak - Kolin - Cengiz - Mapa - Kalyon ortak girişim grubu kazanmıştı. Havalimanı için son olarak 22 milyar 31 milyon euro artı KDV teklif eden TAV ihalenin 78’inci turunda çekilmişti. 5’li konsorsiyum havalimanına 25 yılda KDV dahil 26.1 milyar euro ödeyecek. Grup havalimanı için 10.2 milyar euro da yatırım yapacak.

Güney Fransa’nın Aix - en - Provence şehrinde Bloomberg Haber Ajansı’na konuşan ADP CEO’su Romanet, “3. havalimanını inşa etmenin çok zor olması Atatürk Havalimanı’nı 7 yıl daha işletme olasılığımızın çok yüksek olması anlamına geliyor” dedi.

‘Ağaç kesimi’ hatırlatması

Romanet Türkiye’deki son dönemdeki toplumsal hareketlere dikkat çekerek, “2 milyon ağacın kesilecek olmasını protesto etmek isteyen çevrecilerin cesaret kazandığını” ve bu durumun “gecikmelere” yol açabileceğini iddia etti.

3. havalimanının 2016’da hizmete alınması planlanıyor. Normal şartlarda TAV’ın Atatürk Havalimanı’nı işletme hakkı 2021 yılına kadar. Bloomberg TAV’ın gelirlerinin yüzde 40’ını Atatürk Havalimanı’ndan geldiğini de belirtti.

ATATÜRK HAVALİMANI'NI 7 YIL DAHA İŞLETİRİZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

tarafsiz ~ 9 yıl önce
Adama sorarlar 69 milyon euro icinmi batacak bizim yerli ortaklar grubu.ha 22 milyon yuro ha 22.1 .Egri oturalim, geziyi destekleyelim ama taksim platformunun aciklamasindaki 3.havalimanina hayir aciklamasini gozlerine!! sokalim.Biz icerde guc bizdeyken milletimize oyun oynamazsak dis gucler de bize oynayamaz.Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikkat ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar boru değil 2.000.000 ağaç deniyor iki milyon deyince az geliyor galiba. Doğayı yok ediyoruz. 2 kuruş fazla birileri kazansın diye oksijensiz kalmak ne kadar mantıklı? Kendi sağlığımız ile oynuyoruz. Doğayı yok ederek hiç bir yere gelemeyiz. Bu kadar hırs zararlı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fransız Kalmak ~ 9 yıl önce
ADP'li Fransızı anlarım, adam Paris'e rakip bir hub istemez, kendi vatanının çıkarı için istemez. Ama bizim yerli İrlandalıları anlamak mümkün değil. Bu kadar miyop olunabilir ancak. Çevre, ağaç bahane. Ne zaman Türkiye'yi geliştirecek bir proje çıksa aynı terhane. TAV/ADP ağlamaya devam etsin, Koç'ta mobil telefon ihalesini alamadığına sevinmişti; tarihe geçecek bir gaf yapmıştı, zihniyet aynı. 3. Havalimanı Almanlara ve Fransızlara kapak olacak, bizim yerli İrlandalılar yine ortada kalacak :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
..... ~ 9 yıl önce
limak önce saw dakı calısanların maaşını odesınde snr ihaleyı kazandığına sewınsın gercı sevınemıyolar cnk para bulamıyolar daha temınatı yatıramadılar heran gumleyebılır
çalışanlar ~ 9 yıl önce
SAW çalışanları bile ihaleyi TAV'ın almasını istiyordu. Siz düşünün artık Limak'ın içinde bulunduğu durumu.
taraf ~ 9 yıl önce
limak grubu sadece devlet desteğiyle yapabilir sabha gökçen deki personel dua ları kabul olmadı tav alması herkesin işine gelirdi.çünkü senede 100 milyon yolcu karşılıyor.ve tabiki rakipsiz
Finansman ~ 9 yıl önce
Siz Sn. Özdemir'in filan söylediklerine de inanmayın, projeyi asıl yavaşlatacak, belki de durduracak olan sorun finansman bulmada ortaya çıkacak zorluk olacaktır. Kimse bu projeyi anlamlı faiz oranlarıyla finanse etmez. Dünyada ve Türkiye'de şartlar değişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 9 yıl önce
Yeni havalimanının yapılması imkansız değil fakat bu fiyata yapılması imkansız. Bu şartlarda kredi bulmak imkansız gibi birşey oldu. İhaleyi alan firmalar da yeni şartları bahane ederek devletten ne gibi kıyaklar isteyecekler yakın zamanda göreceğiz. Paralar vatandaşın cebinden çıkmasın da başka bir şey istemiyoruz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000