26 Ağustos 2014, Salı 12:31:26

ATATÜRK HAVALİMANI SEVİYE ATLADI

TAV İstanbul, ACI Europe tarafından başlatılan Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında azaltma seviyesinden optimizasyon seviyesine yükseldi.
  • D-ATIS DCL ne zaman olur
  • alçalma sırasında tek motoru kapatan havayolları var diye hatırlıyorum...bir gazete böyle yazmıştı...sonra bilen birisine sordum... yok öyle birşey saçmalık yapamazlar demişti...british diye hatırlıyorum...
  • optimizasyonun bir üstündeki nötral seviyede sadece iskandinav ülkeleri + mxp var. bizim ulaşmamız pek mümkün görünmüyor :(
  • Klimaları yeterince çalıştırmayarak yolcuları ter içinde bırakan TAV yönetimine üçüncülük için tebrikler, oldu olacak herkes terlemişken TAV bir de hamam açsın AHL ye, keselenecek çok insan çıkar, belki o zaman birinciliğe de oynarlar.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı karbon salımını azaltma yönündeki çalışmalarını sertifikalandırdı. Avrupa’daki havalimanı işletmelerinin çatı örgütü ACI Europe tarafından başlatılan Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) programında üçüncü seviyeye yükseldi.  

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü “TAV Havalimanları olarak, başlangıçtan bu yana sürdürülebilirliği tüm operasyonlarımızın odağına alıyoruz. Paydaşlarımızın için en yüksek değeri yaratırken, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini en aza indirmek üzere kapsamlı programlar yürütüyoruz. Bu sayede geçen yıl hizmet verdiğimiz yolcu sayısı yüzde 14 artışla 51,3 milyona ulaşırken,  toplam karbon salımımızı yüzde 4,6 azaltmayı başardık. Yolcu konforundan ödün vermeksizin, yenilikçi uygulamalarla enerji verimliliğimizi artırarak bu başarıyı yakaladık. Paydaşlarımızla işbirliği yaparak Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında bir seviye daha ilerledik. Türkiye’nin ve İstanbul’un ana giriş kapısı olan Atatürk Havalimanı’nın hizmet kalitesinin yanı sıra çevreci yaklaşımıyla da Avrupa’nın sayılı havalimanları arasına girmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi.

TAV Havalimanları, 2009’da uygulamaya giren Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında başlangıcından bu yana aktif şekilde yer alıyor. Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes’le programa katılan TAV, Tunus’ta işlettiği Enfidha ile Afrika kıtasında sertifikasyon alan ilk havalimanı işletmecisi oldu.

TAV İstanbul, Türkiye’de ISO50001:2011 Enerji Yönetimi Sistemi sertifikası alan ilk havalimanı işletmesi konumunda.

Haziran 2014 itibariyle dört kıtadaki 102 havalimanı programda yer alıyor. Programdaki havalimanları küresel yolcu trafiğinin yüzde 23,6’ını temsil ediyor. Üye havalimanları 2013’te yürüttükleri çalışmalarla karbon salımlarını toplam 133 bin 599 ton azalttı. Bu miktar 3 milyon 400 bin ağacın 10 yılda soğurduğu karbondioksit miktarına eşdeğer.
 

ATATÜRK HAVALİMANI SEVİYE ATLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
D-ATIS DCL ne zaman olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
................ ~ 8 yıl önce
alçalma sırasında tek motoru kapatan havayolları var diye hatırlıyorum...bir gazete böyle yazmıştı...sonra bilen birisine sordum... yok öyle birşey saçmalık yapamazlar demişti...british diye hatırlıyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tech ~ 8 yıl önce
taksi o alçalma değil... :) tek motorla inmeye kalkmak çılğınlık...
ekrem ~ 8 yıl önce
optimizasyonun bir üstündeki nötral seviyede sadece iskandinav ülkeleri + mxp var. bizim ulaşmamız pek mümkün görünmüyor :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AHL ye hamam ~ 8 yıl önce
Klimaları yeterince çalıştırmayarak yolcuları ter içinde bırakan TAV yönetimine üçüncülük için tebrikler, oldu olacak herkes terlemişken TAV bir de hamam açsın AHL ye, keselenecek çok insan çıkar, belki o zaman birinciliğe de oynarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xbay ~ 8 yıl önce
Ben sık sık uçuyorum hiç terlemedimde hep sizemi denk geliyor bu aksaklıklar.abartıyorsunuz gibi..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000