16 Mart 2013, Cumartesi 08:21:00

"AHL'NİN KAPASİTESİ SINIRSIZ DEĞİL!"

Yeni havalimanı için şartname alan firma sayısının 17'ye ulaştığını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Süre uzatımı talepleri de var. Ama şu anda gündemimizde değil" dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı hakkında açıklamada bulundu. 

Aralarında TAV Havalimanları, IC İçtaş, Alman Fraport, Limak İnşaat ve AIC Grup'un da yer aldığı çok sayıda firmanın ilgilendiği ve son teklif verme tarihi 3 Mayıs olan İstanbul 3. Havalimanı ihalesi için şartname alan firma sayısının 17'ye ulaştığını da açıklayan Bakan Binali Yıldırım, "Bu firmalardan şartnameyle ilgili değişiklik talepleri de sürekli geliyor; inceleniyor, uygun cevaplar veriliyor. Süre uzatımı talepleri de geliyor ama şu anda gündemimizde değil" dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın sonsuza kadar kullanılabileceği gibi bir anlayışı havayolu şirketlerinin terk etmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Bu güne kadar iyileştirmeler yapıldı, trafik hacmi arttırıldı. Bu sene de tekrar arttırıldı. Yeni fiziki imkanların oluşturulması, seyrüsefer ile ilgili yeni uygulamaların devreye girmesi çalışmaları her geçen gün devam ediyor; ama kapasite sınırsız değil. Herkesin buna göre planlama yapması lazım. Eğer öyle olsaydı zaten yeni havalimanına ihtiyaç olmazdı" dedi.

Şu anda yaşanan aşırı trafik sıkışmasını yönetilebilir hale getirmek için geçici önlemler aldıklarını kaydeden Yıldırım, "Belki bu seneden itibaren oradaki trafik büyüme hedeflerini küçülteceğiz" ifadelerini kullandı. 

"AHL'NİN KAPASİTESİ SINIRSIZ DEĞİL!"

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000