14 Mayıs 2013, Salı 08:59:58

TAI'DE A350 XWB HEYECANI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAI) üretiminde parça desteği verdiği Airbus şirketinin ilk A350 XWB tipi orta ve uzun menzilli yolcu uçağı boyanarak uçuş aşamasına getirildi.
  • bununla betraber 330 ve 340 lar tarih olacak. 340 zaten tarih olmuştu, daha üretilmediğini burad okumuştum. 777 ye doğrudan rakip. Boeing 777 nin verimliliğini arttıramazsa kötü.
  • bu uçağın da ilk uçağını bekliyoruz sonrasındada ilk ticari havayoluna teslimini de göreceğiz ve sonrasından 5 yıllık bir uçuşu olacaktır..

Fransa'nın Touluse şehrindeki boyahaneden Airbus'un renklerine boyanmış halde çıkan çıkan MSN001 numaralı uçağı, üretiminde görev alan teknik ekip sevinçle karşıladı. Uçak, uçuş test aygıtlarının uçağa yerleştirilmesinin onayını takiben 7 günden daha az zamanda boyandı. Gövdesi ve kanatları karbon lif takviyeli plastikle yapılan ilk yolcu uçağı olacak A350 XWB MSN00, geçtiğimiz ay motorları takılarak, yoğun titreşim testine tabi tutulmuş ve başarıyla sonuçlanmıştı.

Airbus yetkilileri, MSN001'in bu yaz gerçekleşecek ilk uçuşu öncesi, yakın zamanda son testlerinin yapılacağını bildirdi.

TAI, A350 XWB'YE PARÇA ÜRETECEK

Avrupa'nın en büyük askeri kargo uçağı A400M projesinde edindiği tecrübeyi Airbus projesine taşıyan TAI, ilk olarak 500 milyon Euro'luk pay sahibi oldu. Yeni uçağın gövdesinde pek çok kompozit malzemenin tasarımını ve üretimini gerçekleştirecek TAI, bu sayede ilk defa sivil uçak üretiminin tasarımında ve üretiminde söz sahibi olacak. TAI, bu projede pek çok Avrupa firmasıyla yarıştı. En son İsveçli Saab firmasıyla kısa listeye kalan ve eleyen TAI'nın bu başarısı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir toplantıyla anlaşmaya dökülecek.

TAI'DE A350 XWB HEYECANI

Facebook Yorum

Yorumlar

HPM900 ~ 9 yıl önce
bununla betraber 330 ve 340 lar tarih olacak. 340 zaten tarih olmuştu, daha üretilmediğini burad okumuştum. 777 ye doğrudan rakip. Boeing 777 nin verimliliğini arttıramazsa kötü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaroth ~ 9 yıl önce
bu uçağın da ilk uçağını bekliyoruz sonrasındada ilk ticari havayoluna teslimini de göreceğiz ve sonrasından 5 yıllık bir uçuşu olacaktır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yani!!! ~ 9 yıl önce
Ne diyosun sonuc olarak? Kafan cok guzelmis kardes, gule gule kullan!!
ss ~ 9 yıl önce
Tklar hep böyle..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000