23 Mayıs 2011, Pazartesi 16:10:35

'SAVAŞAN ŞAHİN'İN TESLİMİ YAPILDI!

'Savaşan ŞAHİN' olarak bilinen F-16 savaş uçağının gelişmiş modeli olan 'Blok 50' tipi uçaklardan ilki bugün düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri envanterine katıldı...
  • uçuş kodları elimizde olmayan başkaları istemediği sürece yerinden kımıldamayacak modern(?) uçaklar aynısı alacağımız yeni nesil f35 içinde geçerli ama hükümet güya projeyi erteledi seçimden sonra anlaşma imzalanır gündemden düşsün hele, zaten bu uçaklara parça üretecek tesis izmirde açıldı kimi uyutuyorsunuz
  • Blok 50 ve Blok 52'nin üretimleri zaten yapıldı bitti. Bu tayyareler 15-20 senedir THK envanterindeler. Üretilen uçaklar Block 60 olabilirmi????? Yazarlarınızdan Ekrem Konakoğlu'na sorun o da doğrulayabilir bu yazdıklarımı..

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) ve Lockheed Martin firmaları, Peace Onyx IV Programı kapsamında TUSAŞ Tesisleri'nde üretilecek olan 30 F-16 uçağından ilkini TUSAŞ Tesisleri'nde bugün törenle teslim etti. Törene, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay Lojistik Başkanı Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Hayrettin Uzun'un yanı sıra ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant ve ODC Başkanı Tümgeneral Stanley Clarke katıldı. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Gönül, ulusal savunmanın güvencesi ve bölge barışı için en önemli denge ve istikrar unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin etkinlik ve caydırıcılığını artırmak üzere atılan adımlardan birinin daha sonucunu paylaşmak üzere bir araya gelindiğini söyledi. 100'üncü yılında bulunan Hava Kuvvetleri'nin temel muharip gücünü oluşturan F-16 uçaklarının, Türkiye'de kullanımaya başlandığı 1987 yılından itibaren yüksek bir harbe hazırlık oranı ile etkin olarak görev yaptığını anlatan Gönül, şöyle dedi:

"20 yılını aşan bir süre içerisinde uçaklarımızın bazıları çeşitli sebeplerle hizmet dışı kalmıştır. Diğer taraftan envanterde yer alan F-16'lar değişen teknoloji ile uyumlu, daha gelişmiş sistemlerle donatılmak üzere modernizasyon kapsamına alınmış bulunmaktadır. Proje takvimine göre modernizasyonu tamamlanmış ilk uçağın bu yılın Eylül ayından teslimi planlanmaktadır. "

Peace Onyx IV Programı kapsamında tedarik edilecek F-16 uçaklarının, envanterdeki mevcut uçaklara göre gelişmiş görev bilgisayarı ve gövde içi ilave yakıt tankı ile daha uzun menzil gibi üstün özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Gönül, şunları söyledi:

"Bugün ilkini teslim alacağımız Gelişmiş Blok 50 modeli uçaklarının tamanının 2012 yılı sonunda envanteri girmesini hedefliyoruz. Bugünkü tören Türk asker ve mühendislerinin çift yönlü başarılarının sonucudur. Aslında bu 30 F-16 için bütçemizde ödenek yoktu. Başarı öyküsü envanterde bulunan 48 adet ikinci paket F-4'ün yurtdışında modernizasyonu kararlaştırılmışken, asker ve mühendislerimizin F-4'lerin Türkiye'de modernize edilebileceğini ispatlamalarıyla başlamıştır. Bu uygulamadan tasarruf edilen ödeneklerle yeni F-16 50 Plus'ların temin edilmesi mümkün olabilmiştir. Asker ve mühendislerimizin ikinci başarı öyküsü de burada yatmaktadır. İlk olarak bu uçaklarının ABD'de üretilerek, hazır alımı öngörülmekteydi. Ancak yürüttüğümüz diğer projelerde olduğu gibi bu projede de savunma sanayimizin etkin katılımı öncelikli bir hedef olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda, gerek ABD hükümeti gerekse Lockheed Martin firmasıyla müzakereler sonucunda Türk sanayinin projeye katılımına ilişkin uzlaşma sağlanmıştır. Buna göre, bugün ilkini teslim aldığımız 30 adet Gelişmiş F-16 Blok 50 uçağının nihai yapım, test ve test işlemleri TUSAŞ tarafından Ankara'da gerçekleştirilmektedir. "

Bakan Gönül, Lockheed Martin firmasıyla yapılan görüşmelerde, önümüzdeki dönemde diğer ülkelere yapılması gündeme gelebilecek F-16 satışlarında, üretim ve teslimatların Türkiye'deki üretim hatlarından gerçekleştirilmesinin Türk firmaları için uzun dönemde bir fırsat olabileceğinin değerlendirildiğine anlatırken, "Bu proje, iki ülke hükümetleri arasındaki ortaklık ve işbirliğinin başarılı bir örneği olması bakımından da önemlidir" dedi.

Lockheed Martin Aeronautics Başkanı Ralph D. Heath konuşmasında Lockheed Martin firmasının Türk Hükümeti ile kurduğu ortaklığa çok değer verdiklerini belirterek, "JSF/F-35 Çokuluslu Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda da bu ortaklığın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

"YIL SONUNA KADAR 6 UÇAK DAHA TESLİM"

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya ise konuşmasında, TUSAŞ mühendis ve teknisyenlerinin gayretleri ve Lockheed Martin firması ile son derece uyumlu ve başarılı işbirliği sonucu, ilk uçağın, öngörülen takvimden daha önce teslim edildiğini söyledi. Temmuz ayındaki teslimat tarihinin, uçağın Hava Kuvvetlerinin 100'üncü yılı etkinliklerine katılmasını teminen, ana yüklenici Lockheed Martin ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı proje kontrol ofisi ile birlikte gece gündüz çalışarak program takviminden iki ay daha erken bir tarihte gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

"Müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan TUSAŞ'ın hedefi Lockheed Martin ile olan ilişkilerimizi mevcut F-16 programlarının ötesine taşıyarak, altyapımız, birikimlerimiz, gösterdiğimiz üstün gayret ve performans ile yeni uluslar arası askeri havacılık projelerinden pay alabilmektir. "

Tüm faaliyetlerin güvenli ve sözleşmeden kaynaklanan gereksinimlere uygun gerçekleştirildiği proje kapsamında bugün teslimatı yapılan birinci uçağın dışında, halen TUSAŞ'ta uçuş testleri süren 1 ve montaj hattında 8 uçak bulunduğunu bildiren Kaya, "Program takvimine uygun olarak bu yıl sonuna kadar ilave 5 uçağı, gelecek yılın sonuna kadar kalan 24 uçağı teslim etmeyi planlıyoruz. Bu süreçte TUSAŞ'ın kendi sorumluluğunda olan işlemleri başarıyla gerçekleştireceğinden kuşku duymuyorum ve projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"KOKPİTE LAYIK OLAN, EHİL OLAN BİNSİN"

Törende TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TUSAŞ'ın eski büyük ortağı Türk Uçak Sanayii A. Ş. 'nin Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Saim Dilek ile TAI'nin ilk Genel Müdürü olarak görev yapan Jerry R. Jones'a birer şükran plaketi takdim etti. Törende, TUSAŞ test pilotu tarafından, teslim edilen ilk F-16'nın görev yapacağı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 'Ceylan Filosu'nun komutanına temsili anahtarı verildi. Törenin sonunda, Bakan Gönül, ABD Büyükelçisi Ricciardone ve komutanlar, hangardan çıkarılan F-16'yı yakından inceledi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Abidin Ünal, kokpite oturarak, basın mensuplarına pilot selamı yaptı. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Gönül, Hava Kuvvetleri'nin temel unsurunu F-16'ların oluşturduğuna işaret ederek, "Şimdi bu uçakların en gelişmişini de filomuza katmış olacağız. Hava Kuvvetlerimizin 100. yılında kendilerine böyle bir armağan vermekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Bir gazetecinin 'Siz niye kokpite binmediniz?' sorusuna Gönül, "Görseniz kokpite binmenin ne kadar sorumluluk taşıyan bir iş olduğunu anlarsınız. Tabii layık olan, ehil olan binsin dedik. 30 adet F-16 ile Türk Silahlı Kuvvetlerimiz daha güç kazandı" diye konuştu.

'SAVAŞAN ŞAHİN'İN TESLİMİ YAPILDI!

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
uçuş kodları elimizde olmayan başkaları istemediği sürece yerinden kımıldamayacak modern(?) uçaklar aynısı alacağımız yeni nesil f35 içinde geçerli ama hükümet güya projeyi erteledi seçimden sonra anlaşma imzalanır gündemden düşsün hele, zaten bu uçaklara parça üretecek tesis izmirde açıldı kimi uyutuyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Blok 50 ve Blok 52'nin üretimleri zaten yapıldı bitti. Bu tayyareler 15-20 senedir THK envanterindeler. Üretilen uçaklar Block 60 olabilirmi????? Yazarlarınızdan Ekrem Konakoğlu'na sorun o da doğrulayabilir bu yazdıklarımı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000