14 Ekim 2013, Pazartesi 08:05:17

KUŞ UÇURTMAYACAK

Türk Hava Kuvvetleri bölgedeki dengeleri değiştirecek kritik bir uçuşa imza attı...
  • Madem bu uçak alındı hangi aklı evvel KKK ya B350 kingair uçaklarını aldırdı...!!!!! Kim bu işten parsayı götürdü esas bu konuyu incelemek lazım...? Kimsenin kimseden haberi yok. Polis aldı,KKK kullanıyor gökyüzü uçak doldu Vay millletin parasına vay
  • Kardeşim birşeyden haberin yok yorum yazıyosun be!! Uçak nerede üretildi, tabii ki orada ki uçuşlarında N tescili ile uçacak, hayret birşey yaa...
  • Allah kaza bela vermesin. Teslimi geç olsa bile çok iyi bir yetenek katacak orduya.
  • Ya arkadaş herşey iyi güzelde,bu uçağın kuyrugu neden Amerikan tescili olan "N" ile başlıyor ki ? Siz TÜRK HAVA KUVVETLERİ siniz.
  • Bizim pilotlar bunu havada aglatir be. Helallllllllllllllllll...
  • Gururlandık.Proje çok uzun sürdü.Neyse geç olsun temiz olsun.
  • Ucagin uzerindeki ne, baca mi? Yolcu ucaklarina da taksalar sundan guzel olmaz mi? En azindan Turk ucaklari heryerde kendini belli eder, reklam olur.
  • Bu uçaklar hangi hava üssünde konuşlanıyor ?
  • Hava kuvvetlerimize ait ikmal uçağımız yok diyen yorumcu arkadaş neye göre bu yorumda bulunuyor acaba. Azıcık araştırsa incirlikte bulunan Türk Hava Kuvvetlerine ait KC-135 tipi uçakların bilgisine ulaşabilir. Lütfen bilgi sahibi olmadan yorum yapmayalım.
  • T.H.Kuvvetlerine yakisir.Güzel olmus.

Türkiye’nin 10 yıl önce 1.5 milyar dolar ödediği ve 5 yıldır teslimi geciken 4 Awacs erken uyarı uçağı geldi, havada yakıt ikmali testini de başarıyla geçti. Türk Hava Kuvvetleri, tam operasyonel olarak 24 saat aralıksız görev yapacak Awacs’larla, Suriye sınırı dahil bölgede kuş uçurtmayacak...

Türk Hava Kuvvetleri bölgedeki dengeleri değiştirecek kritik bir uçuşa imza attı. Gazetevatan'da yer alan habere göre; Türkiye’nin alçak irtifa hava gözetleme zaafiyetine son verecek Havadan Uyarı ve Erken İhbar (Awacs) uçağı, geliştirme sürecinde olmazsa olmaz bir değer taşıyan havada yakıt ikmalini gerçekleştirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı HİK (Havadan İhbar Kontrol) uçağına, yine Hava Kuvvetleri’ne ait tanker uçakla havada yakıt ikmal edildi. Uçaklara havada iki savaş uçağı eşlik etti. Türk Awacs’ın önümüzdeki günlerde tam operasyonel olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlayacağı öğrenildi.

Ankara’ya görüntü verecek

Test uçuşları süren uçaktan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine toplam 4 adet katılacak. Uçakların testleri halen Boeing firması ve TAI tarafından Ankara’da yapılıyor. Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlanacak “Barış Kartalı” adlı uçaklar, İsrail Ordusu’nun Mavi Marmara gemisine düzenlediğine benzer operasyonları anında Ankara’daki Harekat Merkezi’ne yansıtılabilecek.

24 saat uçacak

Hava Kuvvetleri, bu uçaklarla Türkiye’nin hava sahası kritik zamanlarda sıkı kontrol altında tutulacak. Uçak, radarları sayesinde hava sahasına giren yabancı uçaklar ve füzeler anında tespit edecek. Uçak, üzerindeki yeni nesil sabit radar 360 derecelik görüş açısıyla, coğrafi engellerden etkilenmeden yüzlerce kilometrelik alanı tarayabilecek. Hava Kuvvetleri, envanterine geçireceği uçakların ikisini kriz anlarında 24 saat havada tutmayı planlıyor. Uçakların havadayken kuvvetli radarlarıyla izleyeceği bölgelerin başında Ege, Akdeniz, İran ve eski SSCB cumhuriyetleri geliyor.

İki savaş uçağı eşlik etti

Erken uyarı uçakları sayesinde izlenen ülkede yapılan tatbikatlar, birlik yer değiştirmeleri izlenebilirken, seyir halindeki uçak, füze, helikopter ve gemilerin de yeri tespit edilebilecek. Proje ile Türkiye’nin alçak irtifa hava gözetleme zafiyeti giderilecek. Körfez, Kosova ve Afganistan ve Irak harekatında önemli rol oynayan “Awacs”lar, dağlık ve stratejik öneme haiz bir coğrafyaya sahip Türkiye için kuvvet çarpanı olacak. Havada yakıt ikmali, Awacs tipi uçaklar için geliştirme sürecinde önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. İkmal, hem uçuş onay yetkilileri hem de operatörler açısından olmazsa olmaz bir değer taşıyor. Bu tip uçaklara yakıt transferi yapılarak, uçakların havada daha fazla kalması sağlanıyor. Türk Awacs’ına havada yapılan yakıt ikmali sırasında iki savaş uçağının eşlik etmesi dikkat çekti. Hava Kuvvetleri’ne ait tanker uçaktan havada yakıt transferi gerçekleştiren Awacs’ın önümüzdeki günlerde tam operasyonel olarak görev yapmaya başlayacağı öğrenildi.

Boeing firmasından 1.5 milyar dolara alınan uçaklar için sözleşme 23 Haziran 2003 tarihinde imzalandı. Türkiye, Awacs uçaklarını 2008 yılında teslim edeceğini taahhüt etmesine rağmen 5 yıldır geciktiren Boeing Firması’na kusurlu olduğu döneme ilişkin ceza kesmişti.

Suriye sınırını tarayabilecek

Önümüzdeki günlerde tam operasyonel olarak göreve başlayacak Awacs, Suriye sınırında yaşanan kritik gelişmeler nedeniyle de büyük önem taşıyor. Uçak üzerindeki yeni nesil sabit radarlarla hem sınırı hem de Suriye’deki askeri hareketliliği izleyebilecek. Böylece Suriye hava unsurlarına karşı TSK’nın duyarlılığı daha da artırılmış olacak. 2012’nin haziran ayında Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye angajman kurallarını değiştirmiş, uyarı yapmadan sınırını ihlal eden veya tehdit eden Suriye askeri hava araçlarına ateş açacağını bildirmişti.

KUŞ UÇURTMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Madem bu uçak alındı hangi aklı evvel KKK ya B350 kingair uçaklarını aldırdı...!!!!! Kim bu işten parsayı götürdü esas bu konuyu incelemek lazım...? Kimsenin kimseden haberi yok. Polis aldı,KKK kullanıyor gökyüzü uçak doldu Vay millletin parasına vay

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OC ~ 9 yıl önce
Kardeşim birşeyden haberin yok yorum yazıyosun be!! Uçak nerede üretildi, tabii ki orada ki uçuşlarında N tescili ile uçacak, hayret birşey yaa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SK ~ 9 yıl önce
Kardeşim iyi bayramlar,sen hiç Kanadadan gelen Boeing görmedin mi? Hava yolu şirketlerine baksak diyorum
mükemmel haber ~ 9 yıl önce
Allah kaza bela vermesin. Teslimi geç olsa bile çok iyi bir yetenek katacak orduya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OC ~ 9 yıl önce
Ya arkadaş herşey iyi güzelde,bu uçağın kuyrugu neden Amerikan tescili olan "N" ile başlıyor ki ? Siz TÜRK HAVA KUVVETLERİ siniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 9 yıl önce
Uçak ABD üretimi, Boeing ABD şirketi ve uçak daha HvKK'na teslim edilmediği için olabilir mi acaba??
horizon ~ 9 yıl önce
Uçak amerikadan alındı türkiyeye registir edilene kadar böyle uçmak zorunda airbus olsaydı F olurdu
Horizon ~ 9 yıl önce
Doğru diyorsunuz arkadaşlar da soruyorm size? Boeingin ülkemize gönderdiği bir dünya uçak var.ve bunlar ülkemize TC ile geliyor.Ben bunu anlamıyorum.Gelen Pegasusta Ben N ile başlayan reg görmedim !
Vay Vay, ~ 9 yıl önce
Bizim pilotlar bunu havada aglatir be. Helallllllllllllllllll...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meraklıhavacı ~ 9 yıl önce
Gururlandık.Proje çok uzun sürdü.Neyse geç olsun temiz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abuziddin ~ 9 yıl önce
Ucagin uzerindeki ne, baca mi? Yolcu ucaklarina da taksalar sundan guzel olmaz mi? En azindan Turk ucaklari heryerde kendini belli eder, reklam olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bu uçaklar hangi hava üssünde konuşlanıyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTBQ ~ 9 yıl önce
Awacs'lar Konyada.Tankerler İncirlikte.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Hava kuvvetlerimize ait ikmal uçağımız yok diyen yorumcu arkadaş neye göre bu yorumda bulunuyor acaba. Azıcık araştırsa incirlikte bulunan Türk Hava Kuvvetlerine ait KC-135 tipi uçakların bilgisine ulaşabilir. Lütfen bilgi sahibi olmadan yorum yapmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Awacs ~ 9 yıl önce
T.H.Kuvvetlerine yakisir.Güzel olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000