08 Mayıs 2013, Çarşamba 14:35:13

İŞTE ANKA'NIN SATIŞ FİYATI

Milli imkanlarla tasarımı gerçekleştirilen insansız hava aracı ANKA testlerden tam not almıştı...
  • Evet benim yorumum yayınlanmadı demektir birilerindenfena korkuluyor tabiki özel sektöte karşı deyilim demek isyediğim devletin elindeki hazırı birilerinin çıkarı için geri. Cekildi özel sektörünkü önçe silahlandırılması sağlandı birileri bunlara ankanın silahlı projelerinimi aktarmiş olmasın
  • Neden her yönüğle üstün. Olan ankanın yerine özel sektötünkü silahlı uçtü burada bir gariplik yokmu demektir savunma sanayide bile yandaş çıkarı gözetilmiş izlenimini vermiyorum yani birileri kazansın diye eldeki ihh bir kenara bumudur devletin cıkarını düşünmek
  • Bakin linke bu Hollandanin bir numarali gazetelerinden biri Baslik aynen soyle: Turk dronu iyi satiyor. http://www.volkskrant.nl/archief/de-turkse-drone-verkoopt-goed~a3441453/
  • ne kadar zorunuza gidiyor türkiyenin iha üretmesi ama ne yaparsanız yapın göreceksizniz ihaları bayraktar tb2 12 ad üretildi 3yer istasyonu anka 5 iha üretildi biri elazığa teslim edildi ve karayel de geliyor aklınız almıyor değilmi
  • Yorumlara Bakiyorumda Hepsi Mühendis Hepsi Bilmis Madem Bu Kadar İyisiniz Bu İste Siz Daha İyisini Yapinda Sizi Alkislayalim Anca Laf Sizinkiside !
  • yahu kendisi yazmis 23bin feet ne demek, Reaper 'i ornek verelim ki piyasada ondan gelismis bircok model var ve halen gelistiriliyor. senin yaptigin ucurtma gibi yerden gorulecek demek. neden optiginden bahsetmiyor? neden lanceri olmadigindan, olamadigindan bahsedemiyor. gps yer konumlandirmada bagimliligindan bahsedemiyor. ayrica hava tasitlarinda asla ama asla edilmeyecek bir soz soylemis 'rtık hatası hiç kalmamış olan uçağımızı göreve hazır hale getirdik' bu sozu bu isi bilmedigini gosteriyor zaten. hava tasitlari surekli guncellenir. henuz 1 saat faal gorev ucusu yapmamis hava tasitina sifir hatasi var dersen sana gulerler. yazik kimbilir ne para sactilar.
  • Roket atabilen versiyonlari bekliyoruz...
  • Satış için izin aldınız mı? icazet almadan adım atamazsınız da o yüzden sordum.
  • var var, haberde geçmeyen sana özel geçecekmiş
  • Iste size A380e Turk ucagi. Haberde kac yolcu aldigini gecmemisler, bilen var mi

Milli imkanlarla tasarımı gerçekleştirilen insansız hava aracı ANKA'nın testlerde başarılı performans ortaya koyduğu ve göreve hazır olduğu bildirildi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF'13) katılımcılarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'nin (TUSAŞ) standında yer alan insansız hava araçları "ANKA" ile "R-300 helikopter" büyük ilgi görüyor.

TUSAŞ İHA Sistemleri Mühendislik Grup Müdürü Remzi Barlas, Ocak ayında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen testlerde, ANKA'nın, 120 kilogram ağırlığındaki kamera ile 23 bin fit yüksekliğe çıkıp görüntü aktardığını, 18 saat havada kaldığını ifade etti.

ANKA'nın testlerde başarılı bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan Barlas, gözetleme yapabilen insansız hava araçlarının, sınır güvenliği açısından büyük öneme sahip olduğunu aktardı.

Barlas, ANKA'nın özelliklerini şöyle sıraladı:

"Uçağımızın, kalkışından inişine kadar hiç bir pilot müdahalesine ihtiyacı yok. Görev planına bağlı kalkıp, görevi ifa ettikten sonra inebiliyor. ANKA bunu testlerde en güzel şekilde gösterdi. ANKA'nın bizim için en önemli özelliği; tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılması. Proje kapsamında geliştirdiğimiz 3 milyon satır yazılımın en ufak detayına hakimiz. Uçak üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamız gerekirse bunu kendimiz yapabiliyoruz. Buzdan koruma sisteminin rakip sistemlere göre üstünlüğü var. Diğer rakip uçaklardan 15-20 knot daha hızlı uçabiliyor. Bu da birim zamanda gözetleyebileceği alan büyüklüğünü artırmasını sağlıyor ve kötü hava koşullarından daha az etkileniyor. Üzerinde dizel motor var. Bu da çok önemli bir avantaj. Çünkü diğer uçaklarda 130 oktan benzin kullanmak gerekiyor ki, bunu her üste bulmak mümkün olmayabiliyor. Uçağımız havacılıkta kullanılan JP-8 dizel yakıtın dışında her arabada kullanılabilen dizel yakıtı da kullanabiliyor. Uçağımız üzerinde bir çok yedeklik mevcut. Her uçakta bu kadar çok yedeklik olmayabiliyor. Herhangi bir bölüm arıza yaptığında uçak kendisi arıza olan bölümü devreden çıkarıp, inişini emniyetle gerçekleştiriyor."

Projeye 2007'de başladıklarını ve aracın bugüne değin çeşitli testlerden geçtiğini anlatan Barlas, geçen yıl kasım ayında teknik hata nedeniyle bir uçağın düştüğünü hatırlatarak, bu hatayı laboratuvar testlerinde göremediklerini söyledi.

Remzi Barlas, "Bu kaza nedeniyle tüm yazılım testlerini tekrar gözden geçirdik. Hata modlarını irdeledik ve şu anda bize göre artık hatası hiç kalmamış olan uçağımızı göreve hazır hale getirdik. Bunu da kabul testlerinde bir kere daha kanıtlandı. ANKA, bugün itibarıyla envanterimizdeki Heronlara denk görev yapabilecek kapasiteye sahip" diye konuştu.

"TSK'NIN BAZI İSTEKLERİ DAHA VAR"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ilave istekleri de bulunduğunu belirten Barlas, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envantere katmak istediği sistemlerin bundan bir nebze daha ileri versiyon olması gerektiğini söyledi.

Barlas, TSK'nın, uydu haberleşme sistemleri, haberleşme rölesi gibi istekleri bulunduğunu ifade ederek, "Bu konuda çalışıyoruz. TSK için ANKA'nın üst versiyonunu hazırlıyoruz" dedi.

ANKA'NIN DEĞERİ 5 İLA 8 MİLYON DOLAR

ANKA'yı mevcut haliyle başka ülkelere pazarladıklarını bildiren Barlas, bu kapsamda bazı ülkelerle görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Benzer sıkletteki insansız hava aracı sistemlerinin fiyatlarının 5 ila 8 milyon dolar arasında değiştiğini kaydeden Barlas, ANKA'nın da bu aralıkta bir fiyatla satılacağını belirtti.İŞTE ANKA'NIN SATIŞ FİYATI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

antepli.v ~ 5 yıl önce
Evet benim yorumum yayınlanmadı demektir birilerindenfena korkuluyor tabiki özel sektöte karşı deyilim demek isyediğim devletin elindeki hazırı birilerinin çıkarı için geri. Cekildi özel sektörünkü önçe silahlandırılması sağlandı birileri bunlara ankanın silahlı projelerinimi aktarmiş olmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antepli v ~ 5 yıl önce
Neden her yönüğle üstün. Olan ankanın yerine özel sektötünkü silahlı uçtü burada bir gariplik yokmu demektir savunma sanayide bile yandaş çıkarı gözetilmiş izlenimini vermiyorum yani birileri kazansın diye eldeki ihh bir kenara bumudur devletin cıkarını düşünmek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sezayi ~ 6 yıl önce
Bakin linke bu Hollandanin bir numarali gazetelerinden biri Baslik aynen soyle: Turk dronu iyi satiyor. http://www.volkskrant.nl/archief/de-turkse-drone-verkoopt-goed~a3441453/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meto67 ~ 6 yıl önce
ne kadar zorunuza gidiyor türkiyenin iha üretmesi ama ne yaparsanız yapın göreceksizniz ihaları bayraktar tb2 12 ad üretildi 3yer istasyonu anka 5 iha üretildi biri elazığa teslim edildi ve karayel de geliyor aklınız almıyor değilmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos Laf Yapmayin ~ 7 yıl önce
Yorumlara Bakiyorumda Hepsi Mühendis Hepsi Bilmis Madem Bu Kadar İyisiniz Bu İste Siz Daha İyisini Yapinda Sizi Alkislayalim Anca Laf Sizinkiside !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
r ~ 9 yıl önce
yahu kendisi yazmis 23bin feet ne demek, Reaper 'i ornek verelim ki piyasada ondan gelismis bircok model var ve halen gelistiriliyor. senin yaptigin ucurtma gibi yerden gorulecek demek. neden optiginden bahsetmiyor? neden lanceri olmadigindan, olamadigindan bahsedemiyor. gps yer konumlandirmada bagimliligindan bahsedemiyor. ayrica hava tasitlarinda asla ama asla edilmeyecek bir soz soylemis 'rtık hatası hiç kalmamış olan uçağımızı göreve hazır hale getirdik' bu sozu bu isi bilmedigini gosteriyor zaten. hava tasitlari surekli guncellenir. henuz 1 saat faal gorev ucusu yapmamis hava tasitina sifir hatasi var dersen sana gulerler. yazik kimbilir ne para sactilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Dün Mısır'la fuarda 10 uçaklık ön protokol imzalandı. Senin gibilerin bu abuk yorumlarını okudukça aklıma niyeyse Devrim Arabaları filmi geliyor. Yok reaper'mış predator'muş, sana ne olm elin gavurunun icadından? Yukarıdaki uçak Made in Turkey ve satışına başlandı farkındamısın? Adam olun mühendislerinizle gurur duyun. Boş beleş yazmayı çizmeyi de bırakın.
Misir ~ 9 yıl önce
Misir ne is ya? Protokolu kim imzaladi? Sen oradamiydin? Misir simdi daha aktif olarak calismayan 10 ucaklik bir filo mu kuracak? Bak kardesim, milli duygulari somurmekle muhendislik olmaz. Yaptigin makine once gorev yapacak sonra konusursun.Iki meydan turu atsin diye milyon dolarlar harcanmis olmamis bitmemis bitmeyecek!! yalan hepsi. 3 gundur durmadan bu sitelerde TAI gazi pompalaniyor. Kim bilir neler oluyor yine. Kesin bir yerden FON! yani ARPA! bulmaya ugrasiyorlar. Arpalari bitti yine
Misafir ~ 9 yıl önce
Kabul testleri bitti. Üretime geçilecekti fakat TSK'nın haberleşme rölesi ve SATCOM talepleri olduğundan şu an TAI bu entegrasyonları yapmayla meşgul. Sene sonuna kadar TSK'nın talepleri doğrultusunda son halini almış versiyon faal görev uçuşlarına başlayacak. Mısır'la 10 uçaklık ön protokol dün imzalandı. Başka sorun varmı reaper'cı kardeşim?
r ~ 9 yıl önce
misafir'e kahraman misafir soyle bakayim, optik nerden geliyor? soyleryince hemen arkaasindan motoruda soyleyiver, ha birde unutmadan neden tavan yuksekliginin 23bin feet oldugundanda bahset. amma gaz veriyorlar size ya. yok turk mehendisiymis yok boyle. adam 1941 de V2 roketi yapti, sen simdi yapinca onumu yapacaksin basari olacak yoksa simdiki cagdasinimi yapinca basari olacak? azicik basit zeka kullanalim. TAI gazi na gelmeyelim.
10 ucak ~ 9 yıl önce
Hala 10 uçaklık ön sözleşme diyorsunuz. Ön sözleşme nedir? Sözleşme var mi? yok mu? Adam uçup uçmayacagı belli olmayan, üzerindeki cihazların daha doğru dürüst ne olduğu belli olmayan uçagi alıyor yani? Sen Mısır'dan deneysel daha hizmete girmemiş bilinmeyen uçak alırmıydın? Ön sözleşme nedir? Kapora mı vermişler? Yoksa bize pamuk mu verecekler takas olarak. Yada piramidlere bedava mı gidecegiz? Palavranın bu kadarına PES! Mumunuz iki ay daha yanar. Yalancılar sizi
dayı ~ 9 yıl önce
atı alan üsküdar ı geçti kardeşim.. sen neyin kafasını yaşıyon.. suudi arabistan a da satıldı beğenmediğin uçaklardan..
Saldiri özelligi ~ 9 yıl önce
Roket atabilen versiyonlari bekliyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanalpilot ~ 9 yıl önce
Satış için izin aldınız mı? icazet almadan adım atamazsınız da o yüzden sordum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
icazet'e ~ 9 yıl önce
Sorduguna Göre Klaviye ARSLANI izni SEN vereceksin öyle Gözüküyor!!! isinmi yok senin?AGZI olan konusuyor Misali CANI SIKILAN Evde surda Burda Internet Baglantisi olan herkesde Cengaverler gibi Carpisiyor birseyler yazacagim diye.GiT Oku Mektepde surda Burda sonra Gel Burda ürü ama Kervanlar devam edecek Yürümeye ya sen???Böyle baka KAL emi !!!
fff ~ 9 yıl önce
var var, haberde geçmeyen sana özel geçecekmiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abuzer Abuzittino ~ 9 yıl önce
Iste size A380e Turk ucagi. Haberde kac yolcu aldigini gecmemisler, bilen var mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
El Cevap ~ 9 yıl önce
Tek Cümle ile sana sunu diyecegim !!! OGLUM BAK GiT !!!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000