15 Mayıs 2009, Cuma 14:24:10

İLK F-16 EMEKLİ OLDU

İlk F-16 savaş uçağı emekli oldu. Türkiye’de üretilen uçak, kullanım ömrünü tamamlayınca sergilenmesi için Yeşilköy Askeri Havacılık Müzesi’ne getirildi.
  • Bu uçak uçtuğum, çılgınca zevk aldığım bir uçaktı. F-16 erken müzelik oldu :)
  • Arkadaşalar yer çekimi kuvvetini fizik dersinden biliyorsunuzdur size en basit haliylen söylemiş oldum bu tip kırıma uğrayan uçaklar özellikle hasar gövdede ise büyük tehlike oluşturur bu tip hasarlar 4 F16 fiyatında onarılıyor hatta dahada fazla olabilir.Uzun lafın kısası bu uçağı onarmak hava kuvvetlerimizin bütcesini sarsmakla beraber pilotlarımızın hayatını riske atıyor.Uçış anında bu tip hasarlı uçaklan keskin dönüş yapan bir pilot uçağa fazla g kuvveti bindirip gövdeyi hasar yüzünden parçalatabilir ilk denemedede olmasa bile bu tip kırımlardan onarılan uçkların uçuş ömrü oldukca kısalır ve israftan ve tehlikeden başka bişey olmaz.Yani siz burdan tutup hava kuvvetlerini yönetmeye kalkmayın bu sizin bilgisizliğinizi ve budalalığınızdır
  • Arkadasimizin dedigi gibi tabii ki biz de biliyoruz Hv.k.k.ligi oldugunu hergün HVKK nin sitesine gidiyoruz resimlere bakmak için. fakat daha kolay oldugu için THK yaziyoruz üç tane nokta ve 8 harf hiç de pratik degil. Zaten biz F16dan bahsediyoruz Türk Hava Kurumu hiç F16 kullanmadi ve kullanmaz. Aydinlatma için tesekkürler.
  • Arkadaşlarımızın dikkatine THK kısaltması Hava Kuvvetleri Komutanığını değil Türk Hava Kurumunu simgeler. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Türkçedeki kısaltması Hv.K.K.lığı; İngilizce kısaltması ise TuAF'dır. Aydınlatırız........
  • Şuradaki yorumları okurken kimin havacı kimin arabacı olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Arabacıların hepsine buradan cevap yazmak isterdim, kafalarındaki karanlığı aydınlatmak için. Ancak, bu karanlık değil kara delik gibi birşey. Uçağın sıfır olarak değeri 25 milyon dolar idi. İkinci elolarak daha da düşüktür. O uçağın değeri 1 TL olsa bile Hv.K.K.lığı bunu çöp eatmaz. Uçağın işe yarar parçaları alınmış ve öyle müzeye konmuştur. Emniytle, etkin ve ekonomik uçmayacağı değerlendirildiğinde böyle yapılmalı. Yoksa tüyü bitmemiş yetimlerin babaları bu uçağı uçuranlar olur, daha öncekileri uçuranlar gibi. Anladın mı LALE ?
  • Arkadaşım arızanın ne olduğunu bilmeden ve olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgil en küçük bir fikir sahibi olmadan çok güzel sallamışsın.Bana uçağın hangi astronot tarafından ve neden dolayı kırıma uğradığını açıklarsan iyi olur herkes öğrenir.Yoksa kırım inceleme ekibinin üyesi misin? Cevap bekliyorum veremezsen mail adresini ver ben seni aydınlatayım.
  • Yahu abiler bu uçak hiç uçmaz mı?.Bu uçağı bu durumda Stokaj'a alsaydık,gelecek te acil durumlarda(bir savaş ortamında)uçuracak bir babayiğit yok mu dur?.Hv.Kuvvetlerimiz bu görüntüdeki uçaktan çok daha ağır kırımları onararak uçağı yeniden uçurmayı başarmışken ve uçakların fabrikası Ankara'da iken uçamaz raporunu TAI Fabrikası mı vermiştir?.
  • Bir uçağın kırım sebebi ile emekliye ayrılması için gövde (Frame)"sinde onarılamayacak derecede çatlak olması gerektir.Başka türlü uçuş ömrü 30 yıl olan bir uçağı 18 yılda neden emekli etsinler ki?. Ancak ağır bir kırım nedeniyle,tamir masrafı uçağın maliyetine yaklaştığı için onarımdan vazgeçilmiş olmalı.Onarımı mümkün olsaydı Türkiye'de bu işi yapabilecek onlarca teknisyen vardı.Bu uçağın hiçbir yerini kullanamasanız da "Radom" denen burun kısmını yeniden kullanırsınız.O da daha önceki bir kırımdan sa mesele yok.Göstergeler ve Elektronik aksam yeniden kullanılmak için muhtemelen sökülmüştür.Hatta pilot sandalyesi bile?.
  • Bu yayin 320 sayfadir internette yalniz kapak resmi var nasil izliyebilirsiniz ???. Bu mantik iste Yesilköyde "Resim çekmek yasak" mantigidir. onun için Avrupalilarin bizden daha çok bilgileri var orda her havaalaninda hergün 50-60 kisi serbestçe resim çekebilmektedir. 1952 de yasamiyoruz bugün Google earth den her hava üssünde en gizli ülkelerin uçaklari sayilir.Bu yayin Hulusi Kaymakli ile ortak yapilmistir Bu Emekli Pilot Korgeneral bos bir insan degildir.
  • bu ucagımızn 18 yılda emeklı olmasının sebebı kendısını astronot sanan bir pilotumuzun ucagı kırıma ugratmasıdır. sagolsun 40 mılyon dolar cope gıttıı bravo!!

12 Kasım 1990 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen ve 141. filoda sayısız göreve çıkan F-16C tipi uçak emekli oldu. Uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli edilen ilk F-16 uçağı ünvanını da aldı.

Montaj üretimi Peace Onyx 1 kapsamında TAI tesislerinde yapılan 40 blok üretimi F-16 uçağının erken emekli edilmesinde etken olarak Ankara’da yaşadığı bir kırım gösteriliyor. F-16 tipi uçaklar ortalama 30-35 yıl kullanılırken bu uçak 18 yılda emekli edildi.

Bir süre önce Beylikdüzü TÜYAP’ta düzenlenen İDEF Savunma Sanayi fuarında sergilenen uçak geçtiğimiz günlerde parçalar halinde Yeşilköy’deki Askeri Havacılık Müzesi’ne getirildi. Parçaları burada monte edilen uçak müzedeki yerini aldı. Uçak, Askeri müzedeki ilk F-16 olma özelliğini de kazandı.

F-16

F-16


F-16

©AirportHaber.com

İLK F-16 EMEKLİ OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bu uçak uçtuğum, çılgınca zevk aldığım bir uçaktı. F-16 erken müzelik oldu :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşalar yer çekimi kuvvetini fizik dersinden biliyorsunuzdur size en basit haliylen söylemiş oldum bu tip kırıma uğrayan uçaklar özellikle hasar gövdede ise büyük tehlike oluşturur bu tip hasarlar 4 F16 fiyatında onarılıyor hatta dahada fazla olabilir.Uzun lafın kısası bu uçağı onarmak hava kuvvetlerimizin bütcesini sarsmakla beraber pilotlarımızın hayatını riske atıyor.Uçış anında bu tip hasarlı uçaklan keskin dönüş yapan bir pilot uçağa fazla g kuvveti bindirip gövdeyi hasar yüzünden parçalatabilir ilk denemedede olmasa bile bu tip kırımlardan onarılan uçkların uçuş ömrü oldukca kısalır ve israftan ve tehlikeden başka bişey olmaz.Yani siz burdan tutup hava kuvvetlerini yönetmeye kalkmayın bu sizin bilgisizliğinizi ve budalalığınızdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadasimizin dedigi gibi tabii ki biz de biliyoruz Hv.k.k.ligi oldugunu hergün HVKK nin sitesine gidiyoruz resimlere bakmak için. fakat daha kolay oldugu için THK yaziyoruz üç tane nokta ve 8 harf hiç de pratik degil. Zaten biz F16dan bahsediyoruz Türk Hava Kurumu hiç F16 kullanmadi ve kullanmaz. Aydinlatma için tesekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlarımızın dikkatine THK kısaltması Hava Kuvvetleri Komutanığını değil Türk Hava Kurumunu simgeler. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Türkçedeki kısaltması Hv.K.K.lığı; İngilizce kısaltması ise TuAF'dır. Aydınlatırız........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şuradaki yorumları okurken kimin havacı kimin arabacı olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Arabacıların hepsine buradan cevap yazmak isterdim, kafalarındaki karanlığı aydınlatmak için. Ancak, bu karanlık değil kara delik gibi birşey. Uçağın sıfır olarak değeri 25 milyon dolar idi. İkinci elolarak daha da düşüktür. O uçağın değeri 1 TL olsa bile Hv.K.K.lığı bunu çöp eatmaz. Uçağın işe yarar parçaları alınmış ve öyle müzeye konmuştur. Emniytle, etkin ve ekonomik uçmayacağı değerlendirildiğinde böyle yapılmalı. Yoksa tüyü bitmemiş yetimlerin babaları bu uçağı uçuranlar olur, daha öncekileri uçuranlar gibi. Anladın mı LALE ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşım arızanın ne olduğunu bilmeden ve olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgil en küçük bir fikir sahibi olmadan çok güzel sallamışsın.Bana uçağın hangi astronot tarafından ve neden dolayı kırıma uğradığını açıklarsan iyi olur herkes öğrenir.Yoksa kırım inceleme ekibinin üyesi misin? Cevap bekliyorum veremezsen mail adresini ver ben seni aydınlatayım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yahu abiler bu uçak hiç uçmaz mı?.Bu uçağı bu durumda Stokaj'a alsaydık,gelecek te acil durumlarda(bir savaş ortamında)uçuracak bir babayiğit yok mu dur?.Hv.Kuvvetlerimiz bu görüntüdeki uçaktan çok daha ağır kırımları onararak uçağı yeniden uçurmayı başarmışken ve uçakların fabrikası Ankara'da iken uçamaz raporunu TAI Fabrikası mı vermiştir?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bir uçağın kırım sebebi ile emekliye ayrılması için gövde (Frame)"sinde onarılamayacak derecede çatlak olması gerektir.Başka türlü uçuş ömrü 30 yıl olan bir uçağı 18 yılda neden emekli etsinler ki?. Ancak ağır bir kırım nedeniyle,tamir masrafı uçağın maliyetine yaklaştığı için onarımdan vazgeçilmiş olmalı.Onarımı mümkün olsaydı Türkiye'de bu işi yapabilecek onlarca teknisyen vardı.Bu uçağın hiçbir yerini kullanamasanız da "Radom" denen burun kısmını yeniden kullanırsınız.O da daha önceki bir kırımdan sa mesele yok.Göstergeler ve Elektronik aksam yeniden kullanılmak için muhtemelen sökülmüştür.Hatta pilot sandalyesi bile?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu yayin 320 sayfadir internette yalniz kapak resmi var nasil izliyebilirsiniz ???. Bu mantik iste Yesilköyde "Resim çekmek yasak" mantigidir. onun için Avrupalilarin bizden daha çok bilgileri var orda her havaalaninda hergün 50-60 kisi serbestçe resim çekebilmektedir. 1952 de yasamiyoruz bugün Google earth den her hava üssünde en gizli ülkelerin uçaklari sayilir.Bu yayin Hulusi Kaymakli ile ortak yapilmistir Bu Emekli Pilot Korgeneral bos bir insan degildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu ucagımızn 18 yılda emeklı olmasının sebebı kendısını astronot sanan bir pilotumuzun ucagı kırıma ugratmasıdır. sagolsun 40 mılyon dolar cope gıttıı bravo!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000