11 Ağustos 2009, Salı 07:30:35

Havada dev imza...

TUSAŞ, 165 F-16 uçağını yenilemek için Hava Kuvvetleri ile 135 milyon dolara anlaştı. Havelsan da Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir'de F-16 simülatörü kuracak. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak.
  • sende zerre kadar beyin varmı acaba?
  • lütfen bir araştırın ve öyle servis edin söylediğiniz illerde zaten simülatörler var .uzun yıllardır da kullanılıyor ve özelleştirildiler.sadece teknolojik olrak eskimişlerdir.esas soru şu şimdiye kadar blok 30 lar USA da lru ların fabrikaları kapanıncaya kadar neden beklediler.anlatılacak çok şey olsada nafile.
  • sen cok begeniyosan iran a git , biletin benden
  • iran kadar olamadık adamlar uzaya uydu gönderiyor biz dalga geçiyoruz abd den sonraki en iyi uçagı uretıyor bız dalga geçiyoruz iran deyip geçmeyin yakında insansız hayalet fılolarıyla ankarada sancak dıktıklerınde vay be dersınız
  • arkadaşım heralde haberi tam olarak algılayamadın modernizasyon yazıyor di mi modernizasyon nedir eski uçakları günümüzün son teknolojisiyle yeniden donatıp kullanım süresini uzatmaktır ne yani şimdi uçakların yaşlandı diye hurdaya atıp gidip tanesi 70milyon dolara f16I mı alalım 1 milyona modernize edip 2025 e kadar kullanmak dururken
  • milli uçak denince kendinin yaptığı uçak anlamına gelmeli değilmi?bizim milli denilen uçağımız f16 tamamen montajdır fakat vatandaşa uçak yapıyoruz diye yutturulmuştur...afiyet olsun
  • Hani milli uçağımız, hep modernizasyon, başka bir bildiğimiz yok....
  • Yine birileri köşeyi dönecek...konunun özeti bu....miadı dolmak üzere olan uçagın neyini modifiye edeceksiniz....gerçi TAİ nin elinde iş kalmadı neredeyse düdüklü tencere imal edecekler....TAİ yede bir meşgale olur u proje degilmi?
  • 2014'e kadar o uçaklar zaten devrini kapatmış olacak.Ayrıca F-16 tek motorlu ve çok arıza çıkaran bir uçak.Artık Amerikan eskisi uçakları alıp modernize edeceğiz diye dünyanın parasını harcayacağımıza,biraz da Rusların savaş uçaklarına baksak hiç fena olmaz.Manevra kabiliyeti çok daha yüksek Rus uçakları var.Çeşitlilik iyidir.
  • Eğer istedikleri irtifa 30 feet ise boşuna uğraşmışlar. Benim model uçağıda heron olarak modifiye ederdik. 30bin Feet olsa daha iyi olacak. Bir airporthaber klasiği.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ‘Savaşan Şahin’ olarak adlandırılan F-16 savaş uçaklarından 165’i Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından 135 milyon dolara modernize edilecek. Türk pilotlarının gerçeğe en yakın F-16 uçuşu eğitimi yapabilmesi için de Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Söz konusu merkezlerde konuşlandırılacak F-16 simülatörlerini de Havelsan üretecek. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak.

F-16 modernizasyonu

165 adet F-16’nın modernizasyonu için TUSAŞ, F-16 simülatörlerinin tedariki için de Havelsan ile SSM arasındaki sözleşmelerin imza töreni dün SSM’de yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile SSM Müsteşarı Murad Bayar ve firma yetkilileri katıldı.

2014’te teslim edilecek

F-16’ların 149 tanesinin modernizasyonu TUSAŞ tesislerinde, 16 tanesinin modernizasyonu da Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde yapılacak. TUSAŞ’ın ana yükleniciliğindeki projeden yerli savunma sanayi firmaları da pay alacak. Sözleşme gereği uçakların modernizasyonuna Ekim 2010’da başlanacak ve son uçak Haziran 2014’te modernize edilerek teslim edilecek. Projenin tahmini maliyeti 135 milyon dolar olacak.

Dört ile F-16 simülatörü

SSM ile Havelsan ile arasında imzalanan F-16 simülatörlerine ilişkin sözleşme ile de pilotların sıfır riskle uçuş eğitimi yapmaları sağlanacak. Bu çerçevede Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Merkezlerde gerçeğe en yakın F-16 uçuşları yapılarak pilotlar eğitilecek. Merkezler ortak ağ üzerinden birbirleriyle ve ayrıyetten kurulacak linkler aracılığıyla da F-16 savaş uçakları ile eş zamanlı bağlantılar kurarak müşterek eğitim faaliyetlerini de gerçekleştirebilecekler. F-16 uçaklarının tüm elektronik harp, silah, aerodinamik, aviyonik, radar ve haberleşme  sistemlerini simüle edecek simülatörleri Havelsan üretecek. Simülatörlerin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Heronlar’da sona gelindi

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise tören sonrasında gazetecilerin, ihale şartnamesinde arasında irtifanın da bulunduğu birtakım şartları yerine getiremediği için bir türlü kabulü yapılamayan insansız hava araçları HERON’lara ilişkin soruları yanıtladı.

Bayar, İsrail’den alınacak olan 10 adet Heron’un şartnameye uymadığı için yılan hikâyesine dönen kabul testlerinin, hazırlıklarının son aşamaya geldiğini müjdeledi. Bayar, “Ağustos içinde testleri yapmayı planlıyoruz. Test uçuşları yapıldı. İstediğimiz irtifaya (30 feet’in üzerine) çıktığı görüldü. Kabul testleri olumlu olursa yakında teslim alacağız” dedi.

Havada dev imza...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 13 yıl önce
sende zerre kadar beyin varmı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
lütfen bir araştırın ve öyle servis edin söylediğiniz illerde zaten simülatörler var .uzun yıllardır da kullanılıyor ve özelleştirildiler.sadece teknolojik olrak eskimişlerdir.esas soru şu şimdiye kadar blok 30 lar USA da lru ların fabrikaları kapanıncaya kadar neden beklediler.anlatılacak çok şey olsada nafile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
sen cok begeniyosan iran a git , biletin benden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
iran kadar olamadık adamlar uzaya uydu gönderiyor biz dalga geçiyoruz abd den sonraki en iyi uçagı uretıyor bız dalga geçiyoruz iran deyip geçmeyin yakında insansız hayalet fılolarıyla ankarada sancak dıktıklerınde vay be dersınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaşım heralde haberi tam olarak algılayamadın modernizasyon yazıyor di mi modernizasyon nedir eski uçakları günümüzün son teknolojisiyle yeniden donatıp kullanım süresini uzatmaktır ne yani şimdi uçakların yaşlandı diye hurdaya atıp gidip tanesi 70milyon dolara f16I mı alalım 1 milyona modernize edip 2025 e kadar kullanmak dururken

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
milli uçak denince kendinin yaptığı uçak anlamına gelmeli değilmi?bizim milli denilen uçağımız f16 tamamen montajdır fakat vatandaşa uçak yapıyoruz diye yutturulmuştur...afiyet olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hani milli uçağımız, hep modernizasyon, başka bir bildiğimiz yok....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yine birileri köşeyi dönecek...konunun özeti bu....miadı dolmak üzere olan uçagın neyini modifiye edeceksiniz....gerçi TAİ nin elinde iş kalmadı neredeyse düdüklü tencere imal edecekler....TAİ yede bir meşgale olur u proje degilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
2014'e kadar o uçaklar zaten devrini kapatmış olacak.Ayrıca F-16 tek motorlu ve çok arıza çıkaran bir uçak.Artık Amerikan eskisi uçakları alıp modernize edeceğiz diye dünyanın parasını harcayacağımıza,biraz da Rusların savaş uçaklarına baksak hiç fena olmaz.Manevra kabiliyeti çok daha yüksek Rus uçakları var.Çeşitlilik iyidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Eğer istedikleri irtifa 30 feet ise boşuna uğraşmışlar. Benim model uçağıda heron olarak modifiye ederdik. 30bin Feet olsa daha iyi olacak. Bir airporthaber klasiği.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000