07 Haziran 2011, Salı 08:13:21

GÖKTÜRK-2 NE ZAMAN FIRLATILACAK?

Türkiye, fırlatma teknolojisine sahip olmadığı için ilk istihbarat ve keşif uydusunu Çin'den uzaya gönderecek. Bu ülkeyle 20 milyon dolarlık anlaşma sağlandı.
  • ne zaman göktürk ve diğer uydular uzaya gönderilecek.başka konuları öne almayalım.teknik bilgi satalım.örn.kenyadaki bugday hasatının nekadar olacağı gibi
  • uyduyu öle başıboş yollayacaklardı zaten çinlilere alın siz daha iyi kullanırsınız diye
  • Kalkar Cinli bide bir alet yerlestirir uyduya bizi hem dinler hemde gozetler.
  • AKP afişlerinde havada gözüken göktürk TAI de hala yatıyormuş:)))))
Göktürk-2'nin fırlatılma tarihi ise Aralık 2011.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da seçim kampanyalarında kullandığı ilk Türk istihbarat ve keşif uydusu Göktürk-2 için geri sayım başladı. Uydunun aralık ayında fırlatılması bekleniyor. Türkiye'de fırlatma teknolojisi olmadığı için Çin ile anlaşma sağlandı. Göktürk-2'yi 20 milyon dolar karşılığında uzaya Çin fırlatacak.

Göktürk-2 projesinde 2,5 metre aralıklı nesnelerin fotoğraflarını çekebilen bir uydu geliştirildi. Sistemin kamerası Güney Kore'den alındı. Geri kalan tüm imalat Türkiye'de gerçekleştirildi. Uydu, ilk testleri başarıyla geçti. Ayrıca uydu güneşi gördüğünde artı 130, karanlık tarafa geçtiğindeyse eksi 180 derece sıcaklıkla, vakumlamayla basınçsız ortamda test ediliyor. Göktürk-2'nin aralık ayının sonlarında ya da en geç 2012'nin başında uzaya fırlatılacağı öğrenildi.

Yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve bir metreküp hacminde olması öngörülen Göktürk-2, Türkiye ve civarından aldığı görüntüleri anında Türkiye'ye indirebilecek. Projede Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve TÜBİTAK birlikte çalışıyor.

Türkiye'nin yürüttüğü bir uydu projesi daha bulunuyor. İtalyan Telespazio şirketinin üretimine devam ettiği Göktürk-1, çok daha gelişmiş bir sistem olacak. Savunma çevrelerinde iki uydunun gereksiz olduğu, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasındaki çekişme yüzünden iki ayrı projenin yürütüldüğü ifade ediliyor. Türkiye'de üretilen Göktürk-2'nin maliyeti yaklaşık 100 milyon dolarken İtalyanlara ihale edilen Göktürk-1 270 milyon Euro'ya mâl olacak.
GÖKTÜRK-2 NE ZAMAN FIRLATILACAK?

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
ne zaman göktürk ve diğer uydular uzaya gönderilecek.başka konuları öne almayalım.teknik bilgi satalım.örn.kenyadaki bugday hasatının nekadar olacağı gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
uyduyu öle başıboş yollayacaklardı zaten çinlilere alın siz daha iyi kullanırsınız diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kalkar Cinli bide bir alet yerlestirir uyduya bizi hem dinler hemde gozetler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
AKP afişlerinde havada gözüken göktürk TAI de hala yatıyormuş:)))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000