11 Nisan 2013, Perşembe 08:05:06

GAZİANTEP PROJEYİ BAŞLATTI

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) havacılık ve enerji sektöründe kullanılan jet ve gaz türbin motor parçalarının bakım-onarım ve tamir yöntemleri ile teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik proje başlatıldı.
  • Önce Gaziantep pistine el atılması yönünde bi kamuoyu yaratsınlar bence , bu kadar beter durumda bir pist dünyanın hiç bir yerinde yok , o piste ine kalka yaşanan sarsıntıdan ötürü yıpranan uçaklar için daha çook bakım onarım tekniği geliştirmeleri gerekir yoksa...Bu bi gönderme tabi , bu vesile ile beyin takımını tebrik ediyorum, umarım güzel sonuçlar alınır ve Türkiye'nin en azından bir yerinde beyin takımı olduğu kanıtlanır...
  • Umarım ülkemiz ve Gaziantep önemli bir başlangıç olur.

GAÜN'den yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Yılmaz'ın danışmanlığında yapılacak çalışmayla uçak sanayi teknolojisinin geliştirmesi hedefleniyor.


Doç. Dr. Yılmaz, Türkiye'de, sivil ve askeri uçak motor parçalarının tamir ve bakım pazarının global havacılık sektörünün toplam maliyetinin yaklaşık yüzde 34'ünü teşkil ettiği belirtti.

Özellikle havacılık ve enerji sektöründe büyük yatırımların yapıldığı günümüzde, motor parça bakım-onarım ve tamiri teknolojileri ile kabiliyetlerinin önem kazandığını ifade eden Yılmaz, bu çerçevede Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında, proje başlattıklarını vurguladı.
Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ana faaliyet alanı parça ve modül üretimi, motor montaj ve test, bakım onarım ve revizyon, servis ve motor tasarım ile ürün geliştirme olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), Türkiye'de yerleşik ve havacılık ve uzay sanayisinin teknolojik temelini geliştirecek üstünlükte ürün ve hizmet sağlayarak, kalıcı uçak motor sanayisi oluşturmayı misyon edinmiş bir kuruluş.

Biz de başlattığımız projeyle ileri teknolojik imkanlar kullanılarak, ciddi anlamda yurt dışı bağımlılığın olduğu bu alanda üst düzey kabiliyet kazanımları ve yeni teknolojik gelişmelerin elde edilmesini planlıyoruz. Böylelikle havacılık ve enerji sektörlerinde kullanılan jet ve gaz türbin motor parçalarının bakım-onarım ve tamir yöntemleri ile teknolojilerinin geliştirilmesini hedefleniyoruz."

Yılmaz, uçak ve uzay sanayi tamir ve imalat teknolojileri alanlarında araştırmalar yaparak üst seviyede uzman mühendis yetiştirmek amacıyla, üniversite bünyesinde araştırma merkezi kurulması için de çalışma başlatıldığını vurguladı.

GAZİANTEP PROJEYİ BAŞLATTI

Facebook Yorum

Yorumlar

Kullanıcı ~ 9 yıl önce
Önce Gaziantep pistine el atılması yönünde bi kamuoyu yaratsınlar bence , bu kadar beter durumda bir pist dünyanın hiç bir yerinde yok , o piste ine kalka yaşanan sarsıntıdan ötürü yıpranan uçaklar için daha çook bakım onarım tekniği geliştirmeleri gerekir yoksa...Bu bi gönderme tabi , bu vesile ile beyin takımını tebrik ediyorum, umarım güzel sonuçlar alınır ve Türkiye'nin en azından bir yerinde beyin takımı olduğu kanıtlanır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet Duran ~ 9 yıl önce
Umarım ülkemiz ve Gaziantep önemli bir başlangıç olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000