04 Şubat 2013, Pazartesi 08:28:19

ATAK'IN YURTDIŞI BAŞARISI

Türkiye'nin milli helikopteri ATAK ilk yurtdışı başarısını kazandı...
  • Malesef haber doğru değil.. Belki ilerde olur
  • Nedense bir kaç yıl önce terör karşısında elimizi kolumuzu bağlayan ABD ambargosundan bunaldığımız, bırakın taarruz helikopterini, genel maksatların bile yedek parçalarını bir türlü ABD senatosundan alınamayan onay nedeni ile Güney Afrika üzerinden aldığımızı unutan içimizdeki kansızlar, bir kaç yıl önce yine ABD' nin yapmaktansa bizden alıp yine bize bağımlı kalsınlar, bizde istediğimiz şartlarda geçirelim diye sürüncemede bıraktıkları lüzumsuz yere uzattıkları ATAK projesi nihayet meyvelerini veriyor. Helal olsun dost ve kardeş Azerbeycan' a vallahi, F-16 paralarının üzerine yatıp yerine v12 motorlu 100 km de 100 lt benzin yakan Jeepleri kitleyen mısr gibi parayı ödeyemiyorum dese bile benden yana hakkım gani gani helal olsun. Öte yandan bu helikopterlerin etkinliği taktik kullanıma bağlı olarak değil Apaçiyi 7 ceddini bile ipe dizer. Her şey akıl ve proje işi. Yeterki şu çatlak ses çıkarıp tekere taş koyanları mühimmat yerine kendi gibi hain olanların tepesine atmasını bilelim.
  • Bu helikopter 1980 model agusta a-129 helikopterini baz alinarak tasarlandi ama bu atak helikopteri gunumuzun en yetenekli taaruz helikopterlnden biridir, tasarim asamasinda uretilen 6 prototipten 2 sini Tai tasarlayip uretmistir,yani govde italyanlarla tasarlanmis olabilir ama helikopterin lisansi Tai ye aittir, mal sahibide Tai dir, agusta westlanda paralar verilmis olunsa bile, 3 milyar dolara ister azerilere uretiriz ister malezyaya, lisansda bizim parada...hatice degil netice onemli...zaten aviyonik ve silah aselsanin,,,motor ingiliz royce royce un alt yuklenicisi ise tei , fakat tei nin bu heikoter icin bir motor programida vardir, ayni genel maksat helikopterindeki lisansi tei ye ait T700 motor gibi. Bu Turk savunma sanayisinin milyar dolari gecen 2. Ihracat siparisidir, daha oncede malezyaya zirhli arac satilmisti..fakat bunlardan rahatsiz olan arkadaslar var nedense?........
  • aslında potansiyel bir müşteri olan azerbaycan yalanlamış haberi ? inşallah satarız 60 adet çok ciddi bir rakam. biz bile anca o kadar aldık.
  • evet bu helikopterleri naples de yaptırdık. Agusto bizim için yaptı. Ama bunların modernize ettirmek istiyoruz. Nasıl şu anda daha teslim almadan motor değişimi yapılıyorsa A dan B ye geçiliyor. Bu fiyatları görmek lazım. Kendin yapmadığın birşey milli olamaz. iphone öğreniği nasıl bir örnektir. Adam tasarlıyor kullanacağı parçaları seçiyor. Çinde foxconn fabrikasında ürettirtiyor. Ucuz işçi ucuz maliyet sonrada piyasaya. Biz ilk önce millet olarak bir helikopter tasarlayalım . Bunu Agusto ya yaptıralım. Bu ozaman bizim zekamız bizim işimiz olur. Adam yapacak ben alacağım ismi atak olacak eee bu yerli malı. :))) Israil tanklar verdi modernize ettirmek için servet ödendi . Niye parçası olmayan ürünleri aldık elimize :)))
  • Sadece TSK için 149 T129 üretilecek, ama parayı ve hovardalığı tercih eden tipler yüzünden belki de uçuran personel bulamayacağız. Devlete milyonlarca liraya mal olan pilotlar, 10 yılı doldurup "özel"e kaçmanın derdinde! Bu hovardalığa son vermek için harp okullarına İHL mezunlarının alınmasına mani olan düzenlemelere son verin artık! Bu memleketin sevdalısı olan evlatları da pilot olmayı hak ediyor...
  • haftada bir sallıyorlar artık. eskiden yılda bir sallıyorlardı. Biz urettik kullandik eskittikte baskalarina satiyoruz. peh peh peh peeeh.
  • Ben helikopter savas pilotu abilerime yada konuya vakif diger pilot abilerime sormak istiyorum.., Gercekten ATAK, diger markalara göre, MI-28,KA-52,Kobra,Apache,Tiger a göre ayni seviyedemi?.. Bu helikopter, savas helikopter pilotlarimiza bir ayricalik yada digerlerine göre bir üstünlük saglayabilecek mi? Cevap icin tesekküler..
  • Agusto Westland firmasına ait olan bir helikopterden bahsediyoruz. Milli demek yerli üretim olur benim bildiğim. Her parçası yerli üretim olur. Ama bu helikopterin üretim yeri Italya ... Unutmayın Finmeccanica Holdinge bağlı olan bir firma. Hala Smart Projeside bitmiş değil. Bu helikopter şu anda Türkiyede mevcut mu ?????
  • Evet İtalya ile iyi ilişki kurup montaj hakkını aldık. Tıpkı 124 montajı gibi.Şimdi geldiğimiz yere bakın otomotivde. Sıfırdan başlayıp her şeyi yaparız zaman ve para olsun yeter. Sanırım Atak için zaman sınırı vardı . Ayrıca Agusta dünyanın en iyi pallerini üretir. Pal de helikopter için çok önemli bildiğiniz gibi. Atak çok başarılı olacak buna inanın. Tabiki amerikan motoru olmasa tamamen yerli motor olsa iyi ama onu da düşündüklerine eminim. Bu ilk aynı hız ve şevkle devam ederlerse mükemmel helikopter çıkarırlarç

Bu yıl seri üretimine başlanacak ATAK 'la Azerbaycan 'daki savaş helikopteri ihalesine giren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Güney Afrika yapımı Ah-2 ve Rusya yapımı Mi-28 Havoc helikopterlerini geride bırakarak yarışı kazandı. Sabah'ta yer alan habere göre TAI, Azerbaycan için 60 adet T-129 ATAK üretecek.

ATAK saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor ve her türlü hava koşulunda gece gündüz uçuş yapabiliyor. Helikopterin en önemli birimi olarak kabul edilen görev bilgisayarı da yerli üretim olacak. 60 adet helikopterin maliyetinin de 3 milyar doları bulacağı belirtiliyor. ATAK'ların Azerbaycan'dan sonra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan, Ürdün'e de ihracı hedefleniyor.

ATAK'IN YURTDIŞI BAŞARISI

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Malesef ~ 11 yıl önce
Malesef haber doğru değil.. Belki ilerde olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Proje işi ~ 11 yıl önce
Nedense bir kaç yıl önce terör karşısında elimizi kolumuzu bağlayan ABD ambargosundan bunaldığımız, bırakın taarruz helikopterini, genel maksatların bile yedek parçalarını bir türlü ABD senatosundan alınamayan onay nedeni ile Güney Afrika üzerinden aldığımızı unutan içimizdeki kansızlar, bir kaç yıl önce yine ABD' nin yapmaktansa bizden alıp yine bize bağımlı kalsınlar, bizde istediğimiz şartlarda geçirelim diye sürüncemede bıraktıkları lüzumsuz yere uzattıkları ATAK projesi nihayet meyvelerini veriyor. Helal olsun dost ve kardeş Azerbeycan' a vallahi, F-16 paralarının üzerine yatıp yerine v12 motorlu 100 km de 100 lt benzin yakan Jeepleri kitleyen mısr gibi parayı ödeyemiyorum dese bile benden yana hakkım gani gani helal olsun. Öte yandan bu helikopterlerin etkinliği taktik kullanıma bağlı olarak değil Apaçiyi 7 ceddini bile ipe dizer. Her şey akıl ve proje işi. Yeterki şu çatlak ses çıkarıp tekere taş koyanları mühimmat yerine kendi gibi hain olanların tepesine atmasını bilelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mal sahibi biziz... ~ 11 yıl önce
Bu helikopter 1980 model agusta a-129 helikopterini baz alinarak tasarlandi ama bu atak helikopteri gunumuzun en yetenekli taaruz helikopterlnden biridir, tasarim asamasinda uretilen 6 prototipten 2 sini Tai tasarlayip uretmistir,yani govde italyanlarla tasarlanmis olabilir ama helikopterin lisansi Tai ye aittir, mal sahibide Tai dir, agusta westlanda paralar verilmis olunsa bile, 3 milyar dolara ister azerilere uretiriz ister malezyaya, lisansda bizim parada...hatice degil netice onemli...zaten aviyonik ve silah aselsanin,,,motor ingiliz royce royce un alt yuklenicisi ise tei , fakat tei nin bu heikoter icin bir motor programida vardir, ayni genel maksat helikopterindeki lisansi tei ye ait T700 motor gibi. Bu Turk savunma sanayisinin milyar dolari gecen 2. Ihracat siparisidir, daha oncede malezyaya zirhli arac satilmisti..fakat bunlardan rahatsiz olan arkadaslar var nedense?........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haberin kaynağı ? ~ 11 yıl önce
aslında potansiyel bir müşteri olan azerbaycan yalanlamış haberi ? inşallah satarız 60 adet çok ciddi bir rakam. biz bile anca o kadar aldık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milli helikopter ~ 11 yıl önce
evet bu helikopterleri naples de yaptırdık. Agusto bizim için yaptı. Ama bunların modernize ettirmek istiyoruz. Nasıl şu anda daha teslim almadan motor değişimi yapılıyorsa A dan B ye geçiliyor. Bu fiyatları görmek lazım. Kendin yapmadığın birşey milli olamaz. iphone öğreniği nasıl bir örnektir. Adam tasarlıyor kullanacağı parçaları seçiyor. Çinde foxconn fabrikasında ürettirtiyor. Ucuz işçi ucuz maliyet sonrada piyasaya. Biz ilk önce millet olarak bir helikopter tasarlayalım . Bunu Agusto ya yaptıralım. Bu ozaman bizim zekamız bizim işimiz olur. Adam yapacak ben alacağım ismi atak olacak eee bu yerli malı. :))) Israil tanklar verdi modernize ettirmek için servet ödendi . Niye parçası olmayan ürünleri aldık elimize :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laleli Lions ~ 11 yıl önce
Sadece TSK için 149 T129 üretilecek, ama parayı ve hovardalığı tercih eden tipler yüzünden belki de uçuran personel bulamayacağız. Devlete milyonlarca liraya mal olan pilotlar, 10 yılı doldurup "özel"e kaçmanın derdinde! Bu hovardalığa son vermek için harp okullarına İHL mezunlarının alınmasına mani olan düzenlemelere son verin artık! Bu memleketin sevdalısı olan evlatları da pilot olmayı hak ediyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lion cu ~ 11 yıl önce
Sen akşam ne içtin birader ve rüyanda ne gördün allahaşkına
hehe evet tabi ~ 11 yıl önce
haftada bir sallıyorlar artık. eskiden yılda bir sallıyorlardı. Biz urettik kullandik eskittikte baskalarina satiyoruz. peh peh peh peeeh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zipkin.. ~ 11 yıl önce
Ben helikopter savas pilotu abilerime yada konuya vakif diger pilot abilerime sormak istiyorum.., Gercekten ATAK, diger markalara göre, MI-28,KA-52,Kobra,Apache,Tiger a göre ayni seviyedemi?.. Bu helikopter, savas helikopter pilotlarimiza bir ayricalik yada digerlerine göre bir üstünlük saglayabilecek mi? Cevap icin tesekküler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli Helikopter ~ 11 yıl önce
Agusto Westland firmasına ait olan bir helikopterden bahsediyoruz. Milli demek yerli üretim olur benim bildiğim. Her parçası yerli üretim olur. Ama bu helikopterin üretim yeri Italya ... Unutmayın Finmeccanica Holdinge bağlı olan bir firma. Hala Smart Projeside bitmiş değil. Bu helikopter şu anda Türkiyede mevcut mu ?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ercan ~ 11 yıl önce
globallesen dunyada hemen hemen hic bir marka uretimi tamamen kendi yapmaz. bazilari tamamini alakasiz bir ulkede yaptirir. iphone ve benzerleri gibi. bildigim kadari ile agusta ile ortaklik var bence bu dogal bir durum. sonuc olarak hic bir sey yapmamaktansa ortaklik ile bile olsa bu urun turk adi ve markasiyla dunyada satilabilecekse bence basaridir. sonucta bu bir adimdir ve devami geldigi taktirde ileride cok daha iyi sonuclar elde edilebilir. bu nedenle iyisini beklemek hakkimiz ama hic olmamasindan kesinlikle iyi bir durum.
Evet mevcut ~ 11 yıl önce
Sabah saatlerinde (09:30 gibi) arabanla İstanbul otoyoluna çık, AKINCI hizalarında kafanı sola çevir, prototipleri havır sahalarında çalışırken görebilirsin. İstersen fotoğraf bile çekebilirsin. Sakın tırsma ! gördüğün tamamıyla Türk Malı... Biraz kendine güven arkadaşım, kendine güven. Atatürk'ün askerlerinin torunu olmaktan bu kadar gocunma...
milli helikopterdir ~ 11 yıl önce
her parçasının milli olması gerekiyor diyen zihniyetle şuanki dünyada hiçbirşey üretemezsin. Hele uçak/helikopter asla. sen aşure yaparken komşulara verdiğinde "aa bak şekeri şu bakkaldan, nohutu şu marketten, tencereyi şu mağazadan, tabağı şu züccaciyeden almışsın" demek kadar saçma. ayrıca Türkiye'de mevcut mu diye soracağına youtube'a T129 ATAK yazsaydın daha mantıklı olurdu.
Sözcü ~ 11 yıl önce
Evet İtalya ile iyi ilişki kurup montaj hakkını aldık. Tıpkı 124 montajı gibi.Şimdi geldiğimiz yere bakın otomotivde. Sıfırdan başlayıp her şeyi yaparız zaman ve para olsun yeter. Sanırım Atak için zaman sınırı vardı . Ayrıca Agusta dünyanın en iyi pallerini üretir. Pal de helikopter için çok önemli bildiğiniz gibi. Atak çok başarılı olacak buna inanın. Tabiki amerikan motoru olmasa tamamen yerli motor olsa iyi ama onu da düşündüklerine eminim. Bu ilk aynı hız ve şevkle devam ederlerse mükemmel helikopter çıkarırlarç

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000