22 Haziran 2008, Pazar 10:22:21

ATAK Projesinde sona gelindi

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için üretimi planlanan taktik-taarruz savaş helikopterleri (ATAK) projesinde sona gelindi.

Toplam 90 adetlik savaş helikopteri üretiminde ana yükleniciliği görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayi (TUSAŞ) ile İtalyan Agusta Westland arasındaki sözleşmenin yürürlüğe girmesi nedeni ile TUSAŞ tesislerinde bir tören düzenlenecek.

24 Haziran Salı günü TUSAŞ'ın Akıncı'daki tesislerinde düzenlenecek törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katılması bekleniyor.

YAZILIM VE DONANIM MİLLİ İMKANLARLA OLACAK

Yazılım ve donanımı milli imkanlarla tasarlanıp üretilecek olan toplam 90 adet savaş helikopteri üretiminde ana yüklenici görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayi ile İtalyan Agusta Westland arasındaki ilk önemli adım bir süre önce yapılan sözleşme ile atılmıştı.

İlk aşamada 50 adet daha sora opsiyonel olarak 40 olmak üzere toplam 90 adet olarak üretimi planlanan savaş helikopterleri üretimi, İtalyan Agusta Westland firması işbirliği ile gerçekleştirilecek.

TUSAŞ ANA YÜKLENİCİ OLACAK

ATAK programı için karşılaması model uyarınca TUSAŞ ana yüklenici, Aselsan ve Agusta Westland firmaları ise alt yüklenici olarak üretim görevi üstlenecek.
TAI program kapsamında, ''program ve sözleşme yönetimi'', ''sistem entegrasonu tasarımı ve geliştirilmesi'', ''kalifikasyon'' ''üretim'' ile ''entegre lojistik destek'' alanlarında iş payına sahip olacak.
Türkiye ATAK programı kapsamında imzalanan işbirliği anlaşması ile helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.

AA

ATAK Projesinde sona gelindi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000